Lodowa ściana. Sekrety polityki Józefa Piłsudskiego 1914-1918

Okładka książki Lodowa ściana. Sekrety polityki Józefa Piłsudskiego 1914-1918 Ryszard Świętek
Okładka książki Lodowa ściana. Sekrety polityki Józefa Piłsudskiego 1914-1918
Ryszard Świętek Wydawnictwo: Platan reportaż
reportaż
Platan
1998-01-01
1998-01-01
Piłsudski

Zainteresowałem się tą książką, czytając "Złowrogi cień Marszałka" Rafała Ziemkiewicza. Ryszard Świętek w swojej pracy w wyczerpujący sposób przedstawia wszystkie aspekty współpracy Józefa Piłsudskiego oraz jego środowiska z wywiadami Japonii (rozdziały 1-2),Austro-Węgier (rozdziały 3-5 i częściowo 6) oraz Niemiec (rozdział 6). Ponadto autor poświęcił uwagę zagadnieniom częściowo zahaczającym o główny wątek książki, jak organizacja służb wywiadowczych ww. państw, stosunki wewnątrz ruchu socjalistycznego czy kooperacja z austriackim Evidenzbureau członków Partii Socjalistów-Rewolucjonistów, która przypominała kontakty między oficerami c.k. wywiadu a organizacją "Konfident R".
Na docenienie zasługuje żmudna praca Świętka, który relacjonuje korespondencję między stronami "list po liście", a także podaje przykładowo listę wszystkich konfidentów werbowanych przez krakowski ośrodek wywiadu. Do ujemnych cech "Lodowej ściany" można zaliczyć zaskakująco częste literówki, sporą liczbę przypisów (są strony, gdzie zajmują one 90% objętości) oraz cenę tej dość trudno dostępnej, aczkolwiek bardzo wartościowej publikacji. Należy podkreślić, że Świętek ma pozytywny stosunek do Pierwszego Marszałka Polski, natomiast widniejące na kilkuset stronach fakty historyczne zadają kłam popularnej wśród adwersarzy Piłsudskiego obeldze, sprowadzającej go li tylko do agenta japońsko-austriacko-niemieckiego (sam jestem, jako zwolennik endecji, umiarkowanie sceptyczny wobec kultu Marszałka). Bez wątpienia warto zapoznać się z "Lodową ścianą".

Niebotyczna długość tej książki wynika z faktu, iż bardzo dokładnie zostały ukazane relacje Józefa Piłsudskiego i jego środowiska z wywiadami obcych mocarstw: japońskim, austro - węgierskim i niemieckim w latach 1904-1918. Wiarygodność opisywanych zdarzeń potwierdzają liczne przypisy przywołujące źródła danej informacji (archiwa, raporty, meldunki, zdjęcia, artykuły prasowe itp.). Autor jest bardzo drobiazgowy - bywa, że w przypisach podaje nazwiska wszystkich konfidentów w danym okręgu wywiadowczym lub adresy skrytek, kryjówek itp. Tę książkę musi przeczytać każdy, kto chce poznać kulisy działań podejmowanych w celu odzyskania przez Polskę niepodległości.

Polecam. Ksiazka trudno dostepna, ale jest eBook:

Polecam. Ksiazka trudno dostepna, ale jest eBook:

film W 1918 r. Niemcy wysłali Piłsudskiego do Polski, aby doprowadził do wojny domowej
na You Tube

na You Tube

• Józef Piłsudski (1867-1935)
  • Kryształowa rekomendacja
  • Historio.

Dodaj cytat z książki Lodowa ściana. Sekrety polityki Józefa Piłsudskiego 1914-1918