rozwińzwiń

Jak uciekłem z Majdanka

Okładka książki Jak uciekłem z Majdanka Jerzy Pfeffer
Okładka książki Jak uciekłem z Majdanka
Jerzy Pfeffer Wydawnictwo: reportaż
129 str. 2 godz. 9 min.
Kategoria:
reportaż
Wydawnictwo:
Data wydania:
1990-01-01
Data 1. wyd. pol.:
1990-01-01
Liczba stron:
129
Czas czytania
2 godz. 9 min.
Język:
polski
Tagi:
XX wiek II Wojna Światowa Majdanek obóz koncentracyjny holocaust ucieczka biografia wspomnienia wojenne
Średnia ocen

6,6 6,6 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
6,6 / 10
8 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
188
184

Na półkach:

Ciężko taką książkę oceniać w skali słaba-dobra. Warto przeczytać, by samemu mieć świadomość co ludzie przechodzili w obozach zagłady. Pamiętać o tym i uświadamiać innych.

Ciężko taką książkę oceniać w skali słaba-dobra. Warto przeczytać, by samemu mieć świadomość co ludzie przechodzili w obozach zagłady. Pamiętać o tym i uświadamiać innych.

Pokaż mimo to

avatar
353
96

Na półkach:

Mało znana, a jedna z najlepszych, najciekawszych i czytelniczo najbardziej zajmujących pozycji z literatury obozowej. Jest to połączenie pisanego w kolejnych ukryciach dziennika (ten kończy się 21 czerwca 1944, w pierwszą rocznicę tytułowej ucieczki) z uzupełniającym go reportażem o późniejszych losach J.P. Zapiski b. więźnia są literacko szorstkie, ale miejscami rozdzierające. Jego tragedia i wewnętrzna przemiana, dramatyczna eskapada, wreszcie (uzasadniona) zawziętość sądów o Niemcach oraz niektórych (nie wszystkich) Polakach - składają się na dynamiczną opowieść o kapitalnym potencjale filmowym. Pfeffer przewyższa na tym polu, moim zdaniem, Szpilmana. Jego opowieść jest bardziej wielowymiarowa, portrety ludzi - nieoczywiste, napięcie - większe, a i pole do dyskusji o złu i dobru w narodach - bogatsze. Reportaż Agaty Blei, stanowiący 1/3 książki, dopowiada powojenne losy Pfeffera, a w nich jak na dłoni widać trudny happy-end, na którym długim cieniem kładzie się trauma nieludzkiej straty. Ta część jest ładnie napisana, inteligentnie wprowadzająca ważną postać Marii, a także podkreślająca ciężar przeszłości w amerykańskim życiu J.P. Wisienką na torcie jest spotkanie z Jerzym Kwiatkowskim, innym pamiętnikarzem z Majdanka. To najpierw u niego właśnie przeczytałem o Pfefferze i jego ucieczce. Relacje obu Jerzych znakomicie się uzupełniają, bo Pfeffer stosunkowo mało miejsca poświęca samemu obozowi, a Kwiatkowski pisze w większości o Majdanku, bardzo rzeczowo i wyczerpująco - to chyba największa kopalnia wiedzy pośród relacji z KL Lublin. Zainteresowanym tematyką Holocaustu zwracam na Pfeffera uwagę - warto tę zapomnianą pozycję odszukać na rynku wtórnym (nie jest droga). W bibliografii źródeł obozowych i wojennych to wyjątkowa historia, z której niezwykle łatwo byłoby wykroić scenariusz filmowy.

Mało znana, a jedna z najlepszych, najciekawszych i czytelniczo najbardziej zajmujących pozycji z literatury obozowej. Jest to połączenie pisanego w kolejnych ukryciach dziennika (ten kończy się 21 czerwca 1944, w pierwszą rocznicę tytułowej ucieczki) z uzupełniającym go reportażem o późniejszych losach J.P. Zapiski b. więźnia są literacko szorstkie, ale miejscami...

więcej Pokaż mimo to

avatar
6
3

Na półkach:

Książka w formie pamiętnika, dokończona w formie reportażu przez dziennikarkę. To bardzo osobiste zapisy przeżyć polskiego Żyda. Trafia on do obozu koncentracyjnego w Majdanku, skąd udaje mu się uciec.

Książka w formie pamiętnika, dokończona w formie reportażu przez dziennikarkę. To bardzo osobiste zapisy przeżyć polskiego Żyda. Trafia on do obozu koncentracyjnego w Majdanku, skąd udaje mu się uciec.

Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    36
  • Przeczytane
    10
  • Posiadam
    2
  • 0.Judaica
    1
  • Obozowe, Wojna
    1
  • 0.Wspomnienia.(Auto)biografia
    1
  • 1m) Obozy: Majdanek
    1
  • 0.Holocaust. II wojna
    1
  • Obozy koncentracyjne Niemcy
    1
  • 1.2.BM
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Jak uciekłem z Majdanka


Podobne książki

Przeczytaj także