rozwiń zwiń

Koronawirus: gdzie znajdziesz kulturę w sieci

LubimyCzytać LubimyCzytać
07.04.2020

Świat kultury przeniósł się do sieci. Tak jak w zeszłym tygodniu, tak i dzisiaj przedstawiamy kolejną porcję kulturalnych propozycji dostępnych za jednym kliknięciem komputerowej myszki. 

Koronawirus: gdzie znajdziesz kulturę w sieci

Aby pokonać doskwierający nam wszystkim głód kultury przekazujemy garść linków do ciekawych inicjatyw, które pojawiają się w internecie, a mogliście je przeoczyć. Sprawdźcie też, o jakich akcjach kulturalnych pisaliśmy w zeszłym tygodniu, gdyż wiele z nich jest wciąż aktualnych.

Literatura

  • Dla tych, którzy zdążyli już przeczytać wszystkie swoje książki, przychodzi z pomocą sieć Empik. W ramach akcji „Czas w domu” przez 60 dni możemy za darmo wypróbowywać pakiet Empik Premium. Dostajemy wtedy za 0 złotych dostęp do usługi oraz pakiet 13 tys. e-booków i audiobooków w usłudze Empik Go (w tym, co powinno ucieszyć zwłaszcza uczniów i tegorocznych maturzystów, wiele lektur szkolnych).
  • Jednym z ciekawszych zbiorów darmowych e-booków jest ten opublikowany przez NASA. Amerykańska agencja kosmiczna udostępnia za darmo do przeczytania zarówno książki naukowe, jak i te dotyczące historii podboju kosmosu. Uwaga! Trzeba znać język angielski.
  • Okładka Książki "Plewy na wietrze"Gratka dla wszystkich małych czarodziejów (i nie tylko)! J.K. Rowling uruchomiła stronę internetową harrypotterathome.com. Na stronie znajdziemy quizy, audiobooki, filmiki i artykuły wprost z magicznego świata Harry'ego Pottera. To kolejna inicjatywa brytyjskiej pisarki, która wcześniej udostępniła już dla wszystkich nauczycieli i uczniów jej powieści na specjalnej licencji.
  • Anna Brzezińska udostępniła za darmo swój cykl książek „Saga o zbóju Twardokęsku”. Pod prowadzącym do chmury linkiem znajdziemy wszystkie cztery powieści, w trzech formatach: PDF, EPUB oraz MOBI.
  • „Tygodnik Powszechny” zaprasza na Lekcje Czytania. W każdą środę o godzinie 12:00 na profilu facebookowym Tygodnika odbywają się rozmowy o literaturze prowadzone przez Grzegorza Jankowicza, dyrektora programowego Festiwalu Conrada. W najbliższą środę tematem będzie opowiadanie „Nieśmiertelny” Jorge Luisa Borgesa., a w ubiegłym tygodniu rozmowa dotyczyła opowiadania „Pasażer” Olgi Tokarczuk z tomu „Opowiadania bizarne".

Muzyka

  • Wytwórnia SP Records poleca Artystyczną Izbę Przyjęć. Rozmowy z artystami, wywiady i darmowe koncerty online. Gratka dla fanów szeroko pojętej muzyki alternatywnej.
  • Firma RedBull przypomina, że na swoich stronach internetowych udostępniła całe koncerty plejady polskich artystów. Wśród nich Krzysztof Zalewski, Grubson oraz występy projektu artystycznego Albo Inaczej.
  • Choć wiele festiwalu muzycznych się nie odbędzie w zaplanowanym terminie, melomani mogą słuchać muzyki online. LIVE FROM STUDIO to nowy cykl krakowskiego Festiwalu Muzyki Filmowej, który pomoże zostać w domu i spędzić ten czas z muzyką filmową wykonywaną na żywo. Koncertował już kompozytor Atanas Valkov, teraz w świąteczną niedzielę na swój występ zaprasza Aleksander Dębicz.

TeatrOkładka książki "Wielka księga uczuć"

  • Teatr Kwadrat zaprasza na czytania performatywne. Aktorzy łącząc się poprzez telekonferencję ze swoich domów wspólnie czytają sztuki teatralne. To idealny sposób na zobaczenie od środka, jak wygląda praca aktorów nad tekstem.
  • A może chcecie bez wychodzenia z domu zabrać dzieci do teatru? Łódzki Teatr Pinokio wychodzi naprzeciw oczekiwaniom widzów – każdego dnia o g.12.00 na ich profilu na portalu Facebook pojawia się kolejne nagranie video z czytaniem „Wielkiej księgi uczuć” Grzegorza Kasdepkego. Aktorzy czytają rozdziały poświęcony różnym uczuciom i emocjom, które towarzyszą przedszkolakom.

    Podobnie, choć już bez wizji, jest o godzinie 19.00, kiedy to aktor Teatru Pinokio, Łukasz Bzura, czyta kolejne rozdziały „Pinokia” Carla Collodiego.

  • TR Warszawa zachęca, by zostając w domu nie wychodzić z teatru! Zachętą są jednorazowe pokazy rejestracji sztuki teatralnej. Byli już „Inni ludzie” Doroty Masłowskiej w reż. Grzegorza Jarzyny, a 18 kwietnia będzie możłiwość zobaczenia spektaklu „Holzwege” w reżyserii Katarzyny Kalwat.

Kino

  • Kino w Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski zaprasza do skorzystania z darmowego trzymiesięcznego dostępu do specjalnej oferty filmowej na platformie Mubi, specjalizującej się w kinie niezależnych i filmach eksperymentalnych. Prawdziwe kinowe perełki dostępne z domowej kanapy!
  • Pewnie część kinomaniaków zna również platformę festivalscope.com. Tam, za darmo lub za drobną opłatą, można oglądać festiwalowe filmy z całego świata. Większości z nich nie trafia do polskiej dystrybucji nawet w czasach, gdy kina są normalnie otwarte. Warto ten odnośnik zachować w zakładkach przeglądarki internetowej również na czasy po epidemii koronawirusa. 

#czytamwdomu #kupujeksiazki

 


komentarze [4]

Sortuj:
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
_Magnolia_ 09.04.2020 22:59
Czytelniczka

Wszystko fajne, na pewno każdy znajdzie coś dla siebie, ale gdzie można dyskutować o kulturze? Na grupach na Facebooku to wchodzą najczęściej ci, którzy nie wiedzą co ze sobą zrobić mając 5 minut czasu wolnego, a widać po tym, co i jak piszą. Na zasadzie siedzi w toalecie, musi trochę sobie posiedzieć, ale od razu się nudzi, bo jest przyzwyczajony, że bez wytchnienia coś...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej
neuromance 12.04.2020 16:56
Czytelnik

To prawda, na Facebooku w kwestii książkowej króluje bylejakość. Więcej konkretnych opinii jest tylko na Książkologach, ale to zgrana grupa i nie każdy się tam odnajduje.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
czytamcałyczas 08.04.2020 10:48
Czytelnik

Jakiś kryminał hiszpański mi się marzy.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
LubimyCzytać 07.04.2020 11:13
Administrator

Zapraszamy do dyskusji.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post