Jaki jest „Świat według Folletta”? Zadaj pytanie pisarzowi i wygraj nagrody!

LubimyCzytać LubimyCzytać
28.05.2020

Po 15 latach Ken Follett odwiedzi polskich czytelników! Autor bestsellerów „Filary Ziemi”, trylogii „Stulecie” czy szpiegowskiej powieści „Igła” weźmie udział w spotkaniu online. Już dziś możecie zadawać pytania pisarzowi, które przekażemy podczas spotkania. Czekają nagrody!

Jaki jest „Świat według Folletta”? Zadaj pytanie pisarzowi i wygraj nagrody!

Ken Follett po 15 latach znowu w Polsce… wirtualnie!

Ken Follett to jeden z najpopularniejszych pisarzy na świecie – dowodem na to niech będzie fakt, że sprzedał ponad 170 milionów egzemplarzy swoich książek. Jego powieści przetłumaczono na 33 języki, a większość z nich doczekała się miana międzynarodowych bestsellerów. Jest znany jako mistrz epickich thrillerów oraz powieści historycznych, które zapewniają rozrywkę na najwyższym poziomie. Mamy przyjemność poinformować, że ten wyjątkowy pisarz zgodził się wziąć udział w rozmowie, która odbędzie się nie tylko online, lecz także na żywo! Zapiszcie w kalendarzach: spotkanie z Kenem Follettem – 10 czerwca, godz. 18.00! Spotkanie poprowadzi Justyna Dżbik-Kluge, dziennikarka związana z Radiem ZET.

Pisarz ostatnio był w Polsce w 2005 roku, a nasz kraj odwiedzał do tej pory zaledwie dwukrotnie. To spotkanie będzie zatem wyjątkowe, bo pisarz wirtualnie pojawi się w domach polskich czytelników. To nie koniec atrakcji – zapraszamy do zadawania pytań skierowanych do autora „Filarów Ziemi” – najciekawsze zadamy podczas spotkania!

Droga Kena Folletta do sławy

„Dla czytelnika moja książka powinna być jak czyste okno. Patrząc przez nie, widzi przedstawiany przeze mnie świat, a nie ozdoby na szybie” – mawia. Nic zatem dziwnego, że to historia jest w jego książkach najważniejsza. Wciągająca akcja, niezwykli bohaterowie, zaskakujące wydarzenia i zwroty akcji były tym, co przyniosło mu popularność już na początku kariery. Zanim jednak zdobył sławę, studiował filozofię na uniwersytecie w Londynie i pracował jako reporter, a następnie zatrudnił się w wydawnictwie. Książki zawsze zajmowały ważne miejsce w jego życiu – pochodził z rodziny należącej do prezbiteriańskiej sekty Plymouth Brethren, a rodzice wychowywali go w bardzo surowy sposób. Nie pozwalali mu chodzić do kina czy oglądać telewizji, ale nie widzieli nic zdrożnego w literaturze. Przyszły autor bestsellerów od najmłodszych lat nasiąkał więc książkami – połykał głównie literaturę sensacyjną, z serią o Jamesie Bondzie pióra Iana Fleminga na czele.

Pierwsze książki wydał pod pseudonimem, bo agent poradził mu, by „oszczędził imię na coś lepszego”. Przełomem okazała się „Igła” wydana w 1978 roku. Osnuta wokół wydarzeń II wojny światowej powieść do dziś pozostaje jedną z najlepszych książek w dorobku brytyjskiego pisarza – sprzedano ponad 10 milionów jej egzemplarzy. „Igła” zdobyła uznanie krytyków oraz nagrodę Edgar Award w kategorii Najlepsza powieść, a jej popularność wśród czytelników umocniła ekranizacja z Donaldem Sutherlandem w roli głównej, którą dziś zalicza się do klasyki kina szpiegowskiego.

Bestsellerami okazały się też kolejne jego powieści (po które chętnie sięgali także filmowcy) – „Klucz do Rebeki”, „Na skrzydłach orłów” czy „Wejść między lwy”. Pisarz zapragnął jednak odejść od sensacyjnej tematyki i spróbować czegoś nowego. Dlaczego by nie napisać o tym, jak budowano średniowieczne katedry? Wydawca był przerażony tym pomysłem, a by odwieść pisarza od tego planu apelował nawet do Barbary, drugiej żony pisarza:

W tobie ostatnia nadzieja: musisz go powstrzymać. Powieść historyczna? To zrujnuje jego karierę!

Niezwykła historia „Filarów Ziemi”… i nowa książka!

Ken Follett jednak postawił na swoim i napisał powieść „Filary Ziemi”, która natychmiast stała się sensacją wydawniczą. „Nieważne, jak duży odniesiesz sukces, w pewnym momencie zaczniesz się nudzić. Nawet jeśli wszyscy będą chcieli, abyś pisał ciągle podobne książki. Łatwo jest się temu poddać. Ja szukałem nowego wyzwania. Patrząc z perspektywy czasu, było to mądre posunięcie” – mówił o swojej decyzji w wywiadzie dla „The Washington Post”. Początkowo historia, której akcja toczy się w XII wieku w angielskim Kingsbridge, nie miała być cyklem, ale ostatecznie na rynek trafiły jeszcze dwie stanowiące jej kontynuację powieści: „Świat bez końca” i „Słup ognia” (ta ostatnia dopiero w 2017 roku).

Fanów pisarza na pewno ucieszy wiadomość o tym, że to nie koniec historii Kingsbridge! Jesienią 2020 roku ukaże się kolejna powieść z tego cyklu – tym razem będzie to jednak prequel, czyli opowieść dotycząca wydarzeń sprzed pierwszego tomu. Książka zostanie zatytułowana „The Evening and the Morning”. Już teraz wiemy, że jej akcja będzie toczyć się około roku 1000, w czasach, gdy Anglia musi odpierać ataki Wikingów, a wkrótce zagrożą jej również Normanowie.

To czas, w którym ludzie zaczęli domagać się tego, co nazywamy praworządnością, co oznacza, że ​​spory są rozstrzygane zgodnie z przepisami, niezależnie od tego, jak bogaty lub potężny jesteś. To istotny element wolności – mówi pisarz o swej nowej książce.

Kim będą bohaterowie książki? Czego dokładnie będzie dotyczyć? Mamy nadzieję, że tego dowiemy się podczas spotkania online!

Niezwykle barwny fresk historyczny Follett odmalowuje również w trylogii „Stulecie”, zapoczątkowanej powieścią „Upadek gigantów”. Cykl ten sprzedał się na całym świecie w nakładzie ponad 18 milionów egzemplarzy. Wchodzące w jej skład książki przedstawiają historię XX wieku przez pryzmat losów pięciu rodzin zamieszkujących dwa kontynenty. Na podstawie trylogii „Stulecie” powstanie miniserial (ma to być najdroższa produkcja telewizyjna wszech czasów), tymczasem polscy czytelnicy mogą już poznawać to dzieło dzięki superprodukcji zrealizowanej przez Audiotekę. Więcej o tej wyjątkowej realizacji pisaliśmy w oddzielnej aktualności.

Opinie czytelników Kena Folletta

A co czytelnicy sądzą o twórczości Kena Folletta? „Filary Ziemi” pomogą pochwalić się świetną średnią w serwisie lubimyczytać.pl 8,0 (wystawiono jej 5541 ocen). „Wspaniale oddane realia, postacie z krwi i kości, czytałam z wielką przyjemnością”, pisze użytkowniczka wydra73, a grego1980 dodaje: „Świetna powieść, zdecydowanie zasługuje na swoją sławę”.

800 stron soczystej powieści historycznej. „Filary Ziemi” to wielopokoleniowa opowieść o budowie katedry w fikcyjnym angielskim mieście w XI wieku. Jednak ta książka to nie tylko historia. Inaczej – to historia, ale nie faktów, tylko ludzi. To historia zdrady i odwagi, miłości i trudu, ludzkiej natury i narzuconej moralności – stwierdza Barnaba.

Otwierający cykl „Stulecie” tom „Upadek gigantów” również ma imponującą ocenę 8,0 (i 2305 ocen). „Follett jest mistrzem opowieści”, twierdzi Izabela Góral, a wtóruje jej Tuberoza, pisząc: „powiem tylko, że niezwykły kunszt pisarski pana Folletta sprawia, że książka wciąga w losy bohaterów tak bardzo, że trudno się od niej oderwać”.

Jak można tak dobrze pisać? Autor pisze o różnych latach, ale zawsze ciekawie i oddając klimat czasów. Dobrze przedstawione oblicza bohaterów i dobrych, i złych. Polecam, ale ostrzegam – książki Folletta wciągają! – dodaje użytkowniczka buziaczka3.

O co chcecie zapytać Kena Folletta?

Ten niezwykły pisarz wirtualnie spotka się ze swoimi polskimi czytelnikami już 10 czerwca. Już teraz możecie zadawać mu pytania – wpisujcie je w komentarzach do tej aktualności. Macie na to czas do 3 czerwca. Najciekawsze zostaną mu zadane na żywo, a ich autorzy otrzymają nagrody!

Nagrodami będą trzy zestawy książek, ufundowane przez Wydawnictwo Albatros. W skład każdego zestawu wejdą powieści należące do cyklu „Filary Ziemi”, czyli „Filary Ziemi”, Świat bez końca” i „Słup ognia”. Dodatkowe nagrody ucieszą również fanów audiobooków – będą to kody uprawniające do korzystania z Audioteki oraz specjalne słuchawki, dzięki którym proces słuchania będzie jeszcze przyjemniejszy! Dodatkowe informacje można znaleźć w regulaminie

Rozmowa będzie transmitowana w serwisie lubimyczytać.pl, a także w LC.TV na naszym kanale w serwisie YouTube. Możecie także oglądać ją na ​​​​​fanpage'u lubimyczytac.pl oraz na Facebooku Wydawnictwa Albatros. Dołączcie też do wydarzenia na portalu Facebook, gdzie znajdziecie sporo ciekawostek o autorze oraz niespodzianki od wydawcy.  

[ec]


komentarze [50]

Sortuj:
więcej
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
Awokado  - awatar
Awokado 03.06.2020 20:30
Czytelnik

Pochodzi pan z Walii. Ja z podróży do Walii pamiętam głównie spokojne pagórki i mnóstwo owiec. Co się panu kojarzy z Polską?

Ma pan mnóstwo pomysłów na kolejne i kolejne książki. Gdzie wena dopada pana najczęściej? Czy czasami śnią się panu jakieś rozwiązania fabularne?

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
marzenagr  - awatar
marzenagr 03.06.2020 17:57
Czytelnik

Zakochani czasu nie liczą, głodni sukcesu analizują każdą mijającą godzinę. Proszę sobie wyobrazić, że otrzymał Pan w prezencie dwa "nietypowe" zegarki i może Pan zatrzymać tylko jeden. Wskazówki jednego z nich przyspieszałyby w trudnych życiowych momentach, zaś wskazówki drugiego zwalniałyby gdy zdarzy się coś, na co czekał Pan z utęsknieniem - mógłby Pan wówczas zatrzymać...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej
Juicebox21  - awatar
Juicebox21 03.06.2020 16:56
Czytelniczka

Jak wyglądał proces tworzenia Trylogii Stulecie? Czy skupiał się Pan na historii i jej bohaterach tom po tomie, czy też od początku miał zarysowaną w głowie cały zarys fabuły i powiązania pomiędzy wszystkimi pokoleniami?

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Awokado  - awatar
Awokado 03.06.2020 14:24
Czytelnik

W naszym kraju na grube powieści mówi się żartobliwie "cegła". Czy lubi pan czytać cegły czy tylko pisać? ;)

Wielu pisarzy twierdzi, że najgorsza praca nad książką to redakcja, trzeba cały tekst (a w pana przypadku to naprawdę ogromny materiał) przeczytać jeszcze raz i nanieść poprawki. Jak pan daje radę? ;)

Czy pisaniu towarzyszy panu ulubiona muzyka albo jakieś...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej
RudaDama  - awatar
RudaDama 03.06.2020 13:59
Czytelnik

Czy przygotowując tło historyczne do swoich książek, natknął się Pan na ciekawą historię związaną z Polską lub też na losy wyjątkowego Polaka, które do dziś Pan pamięta? Jeżeli tak, to kto to lub co to było?

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
blurppp  - awatar
blurppp 03.06.2020 09:06
Czytelnik

Przez lata Zimna Wojna była pożywka dla pisarzy literatury sensacyjnej, Pan tez w kilku swoich powieściach skorzystał z tego tła. Później wielu autorów za kanwę przyjęło światową walkę z międzynarodowym terroryzmem. Pan żadnej ze swoich powieści nie oparł o ten kontekst. Muszę zapytać dlaczego, czy przeszłość gdzie dziś lokuje Pan akcje swoich książek jest ciekawsza?

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Felzmann  - awatar
Felzmann 03.06.2020 02:44
Czytelnik

1. Czy napisze Pan swoją autobiografię?
2. Czeka Pan na natchnienie, czy zasiada do pisania bez względu na wszystko?
3. Czy miał Pan wpływ na kształt filmu "Igła" z Sutherlandem? A jeśli tak, to co Pan przeforsował wbrew twórcom filmu. Osobiście uwielbiam tę ekranizację.
4. Jaka ksiązka wywarła na Panu największe wrażenie?

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Awokado  - awatar
Awokado 03.06.2020 00:19
Czytelnik

Podobno pierwszą książkę napisał pan dla zaliczki, która wynosiła dokładnie tyle ile potrzebował pan na naprawę samochodu (200funtów).
Dziś nie musi się pan martwić o pieniądze. Czy dzięki temu pisze się łatwiej? Czy może trudniej, bo poprzeczka jest już wysoko, jest presja, oczekiwania fanów itd.

Historia nas, ludzi, przepełniona jest konfliktami, wojnami. Teraźniejszość...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej
Paulina  - awatar
Paulina 02.06.2020 22:58
Czytelniczka

1. Czy zdarzyło się Panu żałować, że uśmiercił Pan jakiegoś bohatera? Czy taka śmierć bohatera skłoniła Pana kiedykolwiek do płaczu po nim? Czy daje się Pan ponieść emocjom, których Pańskie powieści dostarczają czytelnikom?
2. Z którą bohaterką/którym bohaterem swojej powieści poszedłby Pan na piwo?
3. Którą ze stworzonych przez siebie postaci przeprosiłby Pan i za co?

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
triste  - awatar
triste 02.06.2020 22:33
Czytelniczka

1) Jak się Panu podobało w Polsce ostatnim razem? Czy jadł Pan coś z naszej tradycyjnej kuchni?
2) Co Pan sądzi o obecnej sytuacji? Czy jeszcze kiedyś wszystko wróci do normy?
3) Czy ma Pan jakiś rytuał pisarski? Jeśli tak to jaki?
4) Która Pana książka jest według Pana najlepsza?

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post