Jaki jest „Świat według Folletta”? Zadaj pytanie pisarzowi i wygraj nagrody!

LubimyCzytać
28.05.2020

Po 15 latach Ken Follett odwiedzi polskich czytelników! Autor bestsellerów „Filary Ziemi”, trylogii „Stulecie” czy szpiegowskiej powieści „Igła” weźmie udział w spotkaniu online. Już dziś możecie zadawać pytania pisarzowi, które przekażemy podczas spotkania. Czekają nagrody!

Jaki jest „Świat według Folletta”? Zadaj pytanie pisarzowi i wygraj nagrody!

Ken Follett po 15 latach znowu w Polsce… wirtualnie!

Ken Follett to jeden z najpopularniejszych pisarzy na świecie – dowodem na to niech będzie fakt, że sprzedał ponad 170 milionów egzemplarzy swoich książek. Jego powieści przetłumaczono na 33 języki, a większość z nich doczekała się miana międzynarodowych bestsellerów. Jest znany jako mistrz epickich thrillerów oraz powieści historycznych, które zapewniają rozrywkę na najwyższym poziomie. Mamy przyjemność poinformować, że ten wyjątkowy pisarz zgodził się wziąć udział w rozmowie, która odbędzie się nie tylko online, lecz także na żywo! Zapiszcie w kalendarzach: spotkanie z Kenem Follettem – 10 czerwca, godz. 18.00! Spotkanie poprowadzi Justyna Dżbik-Kluge, dziennikarka związana z Radiem ZET.

Pisarz ostatnio był w Polsce w 2005 roku, a nasz kraj odwiedzał do tej pory zaledwie dwukrotnie. To spotkanie będzie zatem wyjątkowe, bo pisarz wirtualnie pojawi się w domach polskich czytelników. To nie koniec atrakcji – zapraszamy do zadawania pytań skierowanych do autora „Filarów Ziemi” – najciekawsze zadamy podczas spotkania!

Reklama

Droga Kena Folletta do sławy

„Dla czytelnika moja książka powinna być jak czyste okno. Patrząc przez nie, widzi przedstawiany przeze mnie świat, a nie ozdoby na szybie” – mawia. Nic zatem dziwnego, że to historia jest w jego książkach najważniejsza. Wciągająca akcja, niezwykli bohaterowie, zaskakujące wydarzenia i zwroty akcji były tym, co przyniosło mu popularność już na początku kariery. Zanim jednak zdobył sławę, studiował filozofię na uniwersytecie w Londynie i pracował jako reporter, a następnie zatrudnił się w wydawnictwie. Książki zawsze zajmowały ważne miejsce w jego życiu – pochodził z rodziny należącej do prezbiteriańskiej sekty Plymouth Brethren, a rodzice wychowywali go w bardzo surowy sposób. Nie pozwalali mu chodzić do kina czy oglądać telewizji, ale nie widzieli nic zdrożnego w literaturze. Przyszły autor bestsellerów od najmłodszych lat nasiąkał więc książkami – połykał głównie literaturę sensacyjną, z serią o Jamesie Bondzie pióra Iana Fleminga na czele.

Pierwsze książki wydał pod pseudonimem, bo agent poradził mu, by „oszczędził imię na coś lepszego”. Przełomem okazała się „Igła” wydana w 1978 roku. Osnuta wokół wydarzeń II wojny światowej powieść do dziś pozostaje jedną z najlepszych książek w dorobku brytyjskiego pisarza – sprzedano ponad 10 milionów jej egzemplarzy. „Igła” zdobyła uznanie krytyków oraz nagrodę Edgar Award w kategorii Najlepsza powieść, a jej popularność wśród czytelników umocniła ekranizacja z Donaldem Sutherlandem w roli głównej, którą dziś zalicza się do klasyki kina szpiegowskiego.

Bestsellerami okazały się też kolejne jego powieści (po które chętnie sięgali także filmowcy) – „Klucz do Rebeki”, „Na skrzydłach orłów” czy „Wejść między lwy”. Pisarz zapragnął jednak odejść od sensacyjnej tematyki i spróbować czegoś nowego. Dlaczego by nie napisać o tym, jak budowano średniowieczne katedry? Wydawca był przerażony tym pomysłem, a by odwieść pisarza od tego planu apelował nawet do Barbary, drugiej żony pisarza:

W tobie ostatnia nadzieja: musisz go powstrzymać. Powieść historyczna? To zrujnuje jego karierę!

Reklama

Niezwykła historia „Filarów Ziemi”… i nowa książka!

Ken Follett jednak postawił na swoim i napisał powieść „Filary Ziemi”, która natychmiast stała się sensacją wydawniczą. „Nieważne, jak duży odniesiesz sukces, w pewnym momencie zaczniesz się nudzić. Nawet jeśli wszyscy będą chcieli, abyś pisał ciągle podobne książki. Łatwo jest się temu poddać. Ja szukałem nowego wyzwania. Patrząc z perspektywy czasu, było to mądre posunięcie” – mówił o swojej decyzji w wywiadzie dla „The Washington Post”. Początkowo historia, której akcja toczy się w XII wieku w angielskim Kingsbridge, nie miała być cyklem, ale ostatecznie na rynek trafiły jeszcze dwie stanowiące jej kontynuację powieści: „Świat bez końca” i „Słup ognia” (ta ostatnia dopiero w 2017 roku).

Fanów pisarza na pewno ucieszy wiadomość o tym, że to nie koniec historii Kingsbridge! Jesienią 2020 roku ukaże się kolejna powieść z tego cyklu – tym razem będzie to jednak prequel, czyli opowieść dotycząca wydarzeń sprzed pierwszego tomu. Książka zostanie zatytułowana „The Evening and the Morning”. Już teraz wiemy, że jej akcja będzie toczyć się około roku 1000, w czasach, gdy Anglia musi odpierać ataki Wikingów, a wkrótce zagrożą jej również Normanowie.

To czas, w którym ludzie zaczęli domagać się tego, co nazywamy praworządnością, co oznacza, że ​​spory są rozstrzygane zgodnie z przepisami, niezależnie od tego, jak bogaty lub potężny jesteś. To istotny element wolności – mówi pisarz o swej nowej książce.

Kim będą bohaterowie książki? Czego dokładnie będzie dotyczyć? Mamy nadzieję, że tego dowiemy się podczas spotkania online!

Niezwykle barwny fresk historyczny Follett odmalowuje również w trylogii „Stulecie”, zapoczątkowanej powieścią „Upadek gigantów”. Cykl ten sprzedał się na całym świecie w nakładzie ponad 18 milionów egzemplarzy. Wchodzące w jej skład książki przedstawiają historię XX wieku przez pryzmat losów pięciu rodzin zamieszkujących dwa kontynenty. Na podstawie trylogii „Stulecie” powstanie miniserial (ma to być najdroższa produkcja telewizyjna wszech czasów), tymczasem polscy czytelnicy mogą już poznawać to dzieło dzięki superprodukcji zrealizowanej przez Audiotekę. Więcej o tej wyjątkowej realizacji pisaliśmy w oddzielnej aktualności.

Opinie czytelników Kena Folletta

A co czytelnicy sądzą o twórczości Kena Folletta? „Filary Ziemi” pomogą pochwalić się świetną średnią w serwisie lubimyczytać.pl 8,0 (wystawiono jej 5541 ocen). „Wspaniale oddane realia, postacie z krwi i kości, czytałam z wielką przyjemnością”, pisze użytkowniczka wydra73, a grego1980 dodaje: „Świetna powieść, zdecydowanie zasługuje na swoją sławę”.

800 stron soczystej powieści historycznej. „Filary Ziemi” to wielopokoleniowa opowieść o budowie katedry w fikcyjnym angielskim mieście w XI wieku. Jednak ta książka to nie tylko historia. Inaczej – to historia, ale nie faktów, tylko ludzi. To historia zdrady i odwagi, miłości i trudu, ludzkiej natury i narzuconej moralności – stwierdza Barnaba.

Otwierający cykl „Stulecie” tom „Upadek gigantów” również ma imponującą ocenę 8,0 (i 2305 ocen). „Follett jest mistrzem opowieści”, twierdzi Izabela Góral, a wtóruje jej Tuberoza, pisząc: „powiem tylko, że niezwykły kunszt pisarski pana Folletta sprawia, że książka wciąga w losy bohaterów tak bardzo, że trudno się od niej oderwać”.

Jak można tak dobrze pisać? Autor pisze o różnych latach, ale zawsze ciekawie i oddając klimat czasów. Dobrze przedstawione oblicza bohaterów i dobrych, i złych. Polecam, ale ostrzegam – książki Folletta wciągają! – dodaje użytkowniczka buziaczka3.

O co chcecie zapytać Kena Folletta?

Ten niezwykły pisarz wirtualnie spotka się ze swoimi polskimi czytelnikami już 10 czerwca. Już teraz możecie zadawać mu pytania – wpisujcie je w komentarzach do tej aktualności. Macie na to czas do 3 czerwca. Najciekawsze zostaną mu zadane na żywo, a ich autorzy otrzymają nagrody!

Nagrodami będą trzy zestawy książek, ufundowane przez Wydawnictwo Albatros. W skład każdego zestawu wejdą powieści należące do cyklu „Filary Ziemi”, czyli „Filary Ziemi”, Świat bez końca” i „Słup ognia”. Dodatkowe nagrody ucieszą również fanów audiobooków – będą to kody uprawniające do korzystania z Audioteki oraz specjalne słuchawki, dzięki którym proces słuchania będzie jeszcze przyjemniejszy! Dodatkowe informacje można znaleźć w regulaminie

Rozmowa będzie transmitowana w serwisie lubimyczytać.pl, a także w LC.TV na naszym kanale w serwisie YouTube. Możecie także oglądać ją na ​​​​​fanpage'u lubimyczytac.pl oraz na Facebooku Wydawnictwa Albatros. Dołączcie też do wydarzenia na portalu Facebook, gdzie znajdziecie sporo ciekawostek o autorze oraz niespodzianki od wydawcy.  

[ec]

Reklama

komentarze [50]

Sortuj:
2646
4
28.05.2020 13:25

Zapraszamy do dyskusji.


20
0
15.06.2020 11:22

Dzień dobry! Kiedy będą wyniki konkursu? Rozmowa z Kenem Follettem była świetna, pytania zadane super, tylko brakuje powiadomień do wygranych.


2646
4
15.06.2020 16:50

Dzień dobry, proszę sprawdzić skrzynkę wiadomości w serwisie. Laureatów można znaleźć tutaj: https://lubimyczytac.pl/najnowsza-powiesc-kena-folletta-niech-stanie-sie-sw...

Pozdrawiamy!


592
27
28.05.2020 16:06

Po przeczytaniu "Filarów Ziemi" pochłonęłam chyba wszystko, co napisał. Dla mnie to jeden z tych Pisarzy przez wielkie P i trąbię o tym wszem wobec i każdemu z osobna :) Dlatego tego spotkania nie można przegapić!


25
17

Mając wiedzę, jaką teraz Pan posiada. Co by Pan powiedział sobie na początku swojej pisarskiej kariery? Gdyby nie pisarstwo, to czym by się Pan teraz zajął ? Co różni dzisiejsze pisarstwo od wcześniejszego, gdy zaczynał Pan przygodę z pisaniem :)?


67
61
28.05.2020 18:34

Witam, Mając tak obszerną wiedzę a co za tym idzie wyobraźnię ,co uwieczniłby Pan w książce o przyszłości? Jeden warunek - nie może być to nic związanego z technologicznymi wynalazkami - po prostu co można by przenieść do przyszłości, bo jest ponadczasowe i wartościowe?


68
0
28.05.2020 18:39

1. Ksiązki z serii ,,Filary Ziemi,, zostały wydane w znacznych odstępach czasowych od siebie. Kiedyś gdzieś czytałam, że to nie miał być cykl. Dlaczego w takim razie postanowił Pan napisać kontynułację?

2. W Pana ksiązkach występuje wielu barwnych bohaterów, czy podczas pisania zdarza się Panu utożsamiać, z którymś z nich?

3. Nie którzy pisarze (np. S. King) muszą...

więcej

0
0
28.05.2020 19:15

Witam. Skąd czerpie Pan inspiracje do scen erotycznych w swej twórczości? Czy budowanie napięcia /emocji/ relacji między bohaterami jest w dużej mierze zaczerpnięte z autopsji? Jak przygotowuje się Pan do pisania, jeśli chodzi o szczegóły historyczne? Wertuje Pan biblioteki czy internet? Pozdrawiam i życzę Panu i czytelnikom jeszcze wielu równie wspaniałych dzieł.


1505
202
28.05.2020 19:55

Pana powieści charakteryzują się bardzo długą listą różnych postaci. Czy któryś z bohaterów jest Pana ulubieńcem lub nawet uosobieniem, np. podejmuje decyzje które są bliskie Pańskiemu światopoglądowi lub po prostu przypomina Pana z charakteru?


226
3
29.05.2020 09:42

Kocham Pana książki, czytam je z największą przyjemnością. Zawierają wiele postaci i wątków i zastanawia mnie od jakiegoś czasu czy jak pisarz zaczyna pisać książkę to już wie jak ona się zakończy, jak potoczą się losy bohaterów, czy wcześniej ustala sobie ich przeszłość, która będzie miała wpływ na fabułę książki? W Pana książkach występuje dużo ludzi, a ich historia to...

więcej

528
261
29.05.2020 16:53

Z jakim pisarzem chciałby Pan stworzyć literacki duet?
Gdyby miał Pan zagrać w filmie na podstawie własnej powieści, jaki to byłby tytuł i w jaką postać Pan by się wcielił?


0
0
29.05.2020 18:15

O jakim ważnym, historycznym wydarzeniu lub ważnej osobistości z historii świata chciałby Pan napisać kolejną książkę i dlaczego właśnie o nim/o niej?


zgłoś błąd