Klucz do Rebeki

Data 1. wydania:
1998-01-01
Michał Madaliński
Michał Madaliński klucz rebeka szpieg

Niestety rozczarowałem się. Reklamowany na okładce pojedynek dwóch agentów (szpiega niemieckiego i pracownika brytyjskiego kontrwywiadu), mający być intelektualnym starciem dwóch tytanów i herosów, okazał się zamokłym kapiszonem. Niemiec miał być postacią dwuznaczną - pełną emocji, może trochę "uczłowieczony" - niestety do pewnego momentu zdajemy sobie sprawę, że ten rzekomy profesjonalista popełnia proste błędy, bezsensowne i nierealne w jego sytuacji, i chyba tylko dlatego historia kończy się tak a nie inaczej, bo protagonista jest straszliwie mdły.
Zresztą sam koniec jest w gruncie rzeczy znany od początku, ponieważ tak naprawdę wiemy, jak zakończyła się historyczna bitwa. Umieszczenie opowieści wokół prawdziwych wydarzeń było chyba błędem.
Kobiety są dodane chyba na siłę, żeby autor mógł popuścić wodze fantazji i opisać trochę seksu. Było mu to potrzebne, bo innych emocji w książce nie ma - tylko strach i pożądanie (nawet nie namiętność). Może miało to jakoś spowodować, że obaj bohaterowie będą mieć jakikolwiek realny powód, żeby popełniać błędy i pod tym względem się udało.
To, co na plus, to opis społeczeństwa Egiptu tuż przed niepodległością, początki jakiejś narodowej świadomości. Okazuje się, że władze brytyjskie nie są bez skazy, że Egipcjanie mają swój pogląd na toczącą się wojnę i to tło jest dość ciekawie i realistycznie narysowane.
Co do reszty - niestety, żałuję straconego czasu. Na kryminał do pociągu jest za długie, a na głębszą intrygę chyba lepiej sięgnąć po coś innego.

Follett przekonująco kreśli postać niemieckiego szpiega, który mimo że jest wytrzymały, działa metodycznie i cechuje go bystrość umysłu, to na pewno nie jest cyniczny. Odczuwa takie emocje jak strach, przerażenie, jest nękany koszmarami, momentami wpada w paranoję. Alex Wolff nie jest jednak postacią pierwszoplanową, mamy tu jego przeciwnika, majora Vandama, nie brak bohaterek kobiecych, jak Elene i Sonia. Każdy z bohaterów ma swoją historię i swoje motywacje. Autor świetnie też oddał realia Kairu w czasie wojny. Śmiałe sceny erotyczne na pewno nie są pornografią, jak tu ktoś napisał.

Zapowiadała się lepiej. Ale w sumie całkiem przyjemnie się czytało

Zapowiadała się lepiej. Ale w sumie całkiem przyjemnie się czytało

Nie lubię scen pornograficznych w książkach, w tej zdarzyło się co najmniej kilka.

Za dużo erotyki, nie nadaje się dla nastolatków.

Za dużo erotyki, nie nadaje się dla nastolatków.

Za samo pierwsze zdanie, ale i za całość

Za samo pierwsze zdanie, ale i za całość

Dosyć ciekawa i dobra książka, początek lepszy niż koniec. Raczej polecam.

Dosyć ciekawa i dobra książka, początek lepszy niż koniec. Raczej polecam.

Patrzę na opinie i myślę że mocno niedoceniona książka. Ciekawa, wciągająca, bardzo dobrze się czyta. Uważam że porównywalna z "Igłą" . Na plus wartka akcja, dobra charakterystyka postaci, tematyka. Na minus jak dla mnie wątek miłosny Vandama z Elene i przeciętne zakończenie. Film zdecydowanie gorszy od książki.

Klasyka! Szybko się czyta. Jedna z lepszych powieści Folletta. Zainspirowała mnie do poczytania o obronie Tobruku w czasie IIWW

INteresujaca

INteresujaca