Kup teraz - 19 ofert w cenie od 6.99 zł do 33.47 zł

powieść historyczna
2018-05-21
Janusz Ochab
Janusz Ochab front kryptonim Normandia inwazja Wielka Brytania

Książka niezwykle ciekawa, trzymająca w napięciu. Bywały chwilę, kiedy nie mogłam oderwać się od lektury. A teraz, z wielką chęcią obejrzę sobie film.
Muszę przyznać, że do roli głównego "niesławnego" bohatera, reżyser filmu "Igła" nie mógł wybrać lepszego aktora niż Donald Sutherland. Aktor jest idealnym odzwierciedleniem szpiega, Igły.

Wartka akcja, sensacja, szpiegostwo, trup pada gęsto... I tylko zakończenie takie mocno naciągane.

Rewelacyjna powieść szpiegowska. Ciekawi, nieszablonowi bohaterowie, zwroty akcji i dramaturgia. Jedyny problem to Donald Sutherland, którego miałam cały czas przed oczami czytając powieść.

Mrożąca krew w żyłach powieść sensacyjno-szpiegowska, osadzona w Anglii w czasie drugiej wojny światowej. Fikcja, ale dobrze osadzona w kontekście historycznym i teoretycznie możliwa. Niektóre wątki mogą stanowić okazję do refleksji na temat porządku społecznego, ale nie jest to główny temat książki.

JAK NA KOBIETĘ…
Zaliczam kolejnego klasyka z gatunku: no dobrze, wszystko w porządku, fajnie się czyta, porządna intryga, ciekawy temat, ale zupełnie nic się nie stanie, jeśli tej książki nie przeczytacie.

Nie chciałoby mi się na temat „Igły” skrobnąć nawet kilku zdań, podobnie jak na temat osławionych „Filarów ziemi” tego autora (ten sam gatunek, jak wyżej, tylko pięć...

Mój pierwszy kryminał.

Wiadomo co się wydarzy, jak się sprawy ułożą. Że naloty, Dunkierka, strategie wojenne, podstępy i szpiegostwo.
Oczywisty romans.
Ona i on – Angielka i szpieg.
Szpieg zbyt cwany i doświadczony, a także zbyt silny, przewidujący i inteligentny – żeby mu się nie udało. Żeby nie uciec. Nie zatrzeć śladów.
Tylko luźne historie i coraz więcej nazwisk i ludzi. W aferę...

Szpieg, miłość, nieszczęście. Do połowy akcja się wlecze, żeby od połowy nabrać wysokiego tempa.

Przeczytałam ją mając 16-17 lat. Choć wiedziałam, że inwazja się udała to momentami zastanawiałam się czy się uda wykonać zadanie a w Berlinie odrzucą informację. Kilkanaście lat później przeczytałam ponownie i książka już nie robiła takiego wrażenia.

Przeczytałem ponownie „Igłę” po wielu latach i mam dość zaskakująco mieszane odczucia. W sumie czyta się nieźle, niby jest napięcie, ale wszystko jest dość przewidywalne. I to nie tylko dlatego, że czytelnik zdaje sobie sprawę, że do lądowania aliantów w Normandii jednak dojdzie. Dziwne, bo znam wiele książek, które doskonale znam i chętnie do nich wracam, a jednak mnie...

3 199
    1 202