rozwiń zwiń

Jak rozświetlić życie pogrążone w mroku? “How to Make Friends with the Dark” Kathleen Glasgow

LubimyCzytać LubimyCzytać
03.10.2022

Rozlewająca się ciemność wypełnia każdy zakamarek duszy. Otacza z każdej strony. Przenika przez skórę. Przepływa przez całe ciało. Pulsuje w żyłach i zakorzenia się w sercu. To wszystko czuje nastoletnia Tiger – główna bohaterka poruszającej powieści Young Adult autorstwa Kathleen Glasgow. Czy uda jej się pokonać mrok?

Jak rozświetlić życie pogrążone w mroku? “How to Make Friends with the Dark” Kathleen Glasgow Materiały wydawnictwa

Niespodziewany telefon wywraca życie nastoletniej Tiger do góry nogami. Jej matka nie żyje. Dziewczyna pogrąża się w całkowitym mroku.

Nie wie nic o swoim ojcu ani bliższej czy dalszej rodzinie. Matka była całym jej światem. Teraz jej życie szybko zostaje zapakowane do walizki, a Tiger trafia do rodziny zastępczej. Potem do kolejnej. I jeszcze jednej.

Czasami rodziną okazują się jednak ludzie, których zupełnie by się o to nie podejrzewało. Oto opowieść o tym, jak pokonać mrok, a nawet się z nim zaprzyjaźnić.

Zapierająca dech w piersiach, chwytająca za serce.

Jennifer Niven, autorka powieści Wszystkie jasne miejsca

Opowieść o stracie rozdzierającej serce

Zawsze były tylko we dwie. Ona i jej matka. Podczas gdy inne dzieci miały również tatusiów, ciotki, wujków, siostry i braci, Tiger musiała zadowolić się mglistym wyobrażeniem o Osobie, Której Imienia Nie Wolno Wymawiać. Chciała żyć jak normalna nastolatka. Chodzić na potańcówki, mieć chłopaka i czasem ubierać takie ciuchy, jakie noszą inne dziewczyny w szkole.

Moja matka jest odrobinę nadopiekuńcza.
Nie będzie zachwycona, że idę z Kaiem Hendersonem na potańcówkę z okazji Dnia Pamięci Eugene’a Fielda. Nie dlatego, że go nie lubi, bo lubi. Zna go od małego, odkąd w przedszkolu Bonity pojawił się przebojowy szkrab z podrapanymi kolanami i nieposkromionym apetytem na ciasteczka maślane. Ona po prostu nie lubi, kiedy ja... no, kiedy nie jestem z nią.

Kathleen Glasgow, „How to Make Friends with the Dark”

Pewnego dnia życie Tiger roztrzaskuje się na kawałki. W chwili, gdy traci matkę, zanurza się w mroku, który rozdziera ją od środka. Matka była dla niej wszystkim. Nie może uwierzyć w to, co się stało. Żal paraliżuje każdą komórkę jej ciała. Nie umie pogodzić się ze stratą. Żałuje ostatnich słów, które wypowiedziała do matki przed jej śmiercią. Jak teraz ma ruszyć przez życie, gdy towarzyszy jej ciemność?

Nie mogę oddychać. Czuję się tak, jakby moja pierś się zapadła.
– Przykro mi – mówi młody lekarz. – Próbo...
Pozostałe jego słowa rozpadają się w moim mózgu, jakby zostały poszatkowane na fragmenty dźwięków.

Kathleen Glasgow, „How to Make Friends with the Dark”

Życie w nieustającym mroku

„How to Make Friends with the Dark” to opowieść o żałobie i życiu przesiąkniętym depresją. Kathleen Glasgow nakreśliła historię, która uświadamia, że radzenie sobie ze śmiercią bliskiej osoby nie ma żadnej instrukcji, podręcznika, ani schematu. Każdy człowiek przeżywa stratę na swój własny sposób. Nie ma na to lekarstwa. Proces żałoby jest jak pływanie w mętnych wodach rozpaczy, gdzie nieustanna burza smutku towarzyszy kotłującym się falom żalu i czarnej melancholii. Nikt nie wie, w którym kierunku płynąć, ale można szukać pomocy, aby utrzymać się na powierzchni.

Byłoby miło, gdyby choć raz ktoś powiedział po prostu: „Dziewczyno, tkwisz po uszy w gównie i nieprędko się z niego wydostaniesz. Więc oto sposób, jak pogodzić się z mrokiem”.

Kathleen Glasgow, „How to Make Friends with the Dark”

Samotność wśród przyjaciół

Tiger po stracie matki została sama. Nie znała ojca. Nie miała rodziny. Stała się własnością państwową. Trafiła do rodziny zastępczej. Potem do kolejnej. I kolejnej. Pochłonięta tęsknotą odliczała minuty, które mijały od momentu śmierci matki.

Minęło już 13 335 minut od śmierci mamy.
Tęsknota za nią przeszywa mnie jak błyskawica.
Jeśli dożyję sześćdziesiątki, to będzie już 23 126 400 minut bez niej. Nie wiem, czy zdołam aż tyle wytrzymać.

Kathleen Glasgow, „How to Make Friends with the Dark”

Mimo że rozpacz i smutek popychał w coraz większy mrok, Tiger miała wokół siebie ludzi, którym zależało na jej losie. Przyjaciółka Cake, która zawsze ją wspierała. Matka zastępcza. Nauczyciel, który prowadził szkolną Grupę w Żałobie. Przyjaciel z rodziny zastępczej. A nawet jedna postać, która całkowicie odmieniła jej życie. Wszystkie osoby, które ją otaczały, chciały jej pomóc, podczas gdy ona czuła bezkresną samotność.

Moja samotność jest jak czarna dziura, o której opowiadał Thaddeus, pochłania wszystko.

Kathleen Glasgow, „How to Make Friends with the Dark”

Powieść skrywająca ważne tematy

Książka „How to Make Friends with the Dark” jest wypełniona bólem, tęsknotą, przygnębieniem, a nawet złością wynikającą z traumy po stracie bliskiej osoby. Oprócz żałoby, powieść skrywa również inne ważne tematy, które uzupełniają tło historii. W relacji Tiger i jej matki można dostrzec temat postrzegania własnego ciała i akceptacji siebie. Historie bohaterów poruszają temat przemocy wobec dzieci. Kathleen Glasgow przemyciła do swojej powieści również osoby queerowe oraz mające różny kolor skóry, tym samym ukazała tolerancyjność i zwróciła uwagę na problem rasizmu.

Ty urodziłaś się z białą skórą i jesteś uprzywilejowana, więc nie możesz udawać, że kolor skóry nie ma znaczenia, bo uważasz, że nie powinien mieć znaczenia. I nie możesz udawać, że nie zauważasz rasizmu, bo co roku słuchasz słów jednego sławnego czarnoskórego faceta. To nie wystarczy. Na świecie są okropni, straszni ludzie. Życie Kaia zawsze będzie nieco inne od twojego.

Kathleen Glasgow, „How to Make Friends with the Dark”

Światło rozświetlające mrok

„How to Make Friends with the Dark” to poruszająca opowieść, którą autorka skierowała nie tylko do nastolatków, ale do wszystkich wędrujących ścieżką rozpaczy. Historia Tiger z jednej strony rozdziera serce, a z drugiej rozświetla wyboistą drogę przyjaźnią oraz miłością. Kathleen Glasgow pokazała, że smutek przybiera różne formy, jednak życie jakoś toczy się dalej. Jeśli mroku nie można pokonać, może warto się z nim zaprzyjaźnić? Ta historia uderza w najczulsze punkty. Wdziera się pod skórę. Wyciska emocje. Ale przede wszystkim daje nadzieję, że gdzieś w tych ciemnościach można znaleźć niejedną pomocną dłoń.

Ta książka
jest dla pogrążonych w żałobie

Ta książka
jest dla tych, którzy pozostali

Ta książka
jest dla każdego złamanego serca, które szuka domu

Kathleen Glasgow, „How to Make Friends with the Dark”

O autorce

Kathleen Glasgow jest autorką bestsellerowej powieści New York Times Dziewczyna w rozsypce, a także How to Make Friends with the Dark oraz You'd Be Home Now. Mieszka i pisze w Tucson w Arizonie. Aby dowiedzieć się więcej o Kathleen i jej pisarstwie, odwiedź jej witrynę internetową kathleenglasgowbooks.com lub obserwuj @kathglasgow na Twitterze i @misskathleenglasgow na Instagramie.

Książka „How to Make Friends with the Dark” jest już dostępna w sprzedaży.

Artykuł sponsorowany


komentarze [1]

Sortuj:
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
LubimyCzytać 03.10.2022 14:30
Administrator

Zapraszamy do dyskusji.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post