„Lightlark” – Zapierająca dech w piersiach walka o złamanie klątwy

LubimyCzytać LubimyCzytać
30.09.2022

Co by było, gdybyś przeniósł się na wyspę, która pojawia się raz na sto lat, a tam musiałbyś stoczyć niezwykle trudną walkę – walkę o własne życie? Niesamowity klimat, rywalizacja niczym z „Igrzysk Śmierci”, subtelny wątek miłosny i przede wszystkim cudowne tło fantasy – jeśli poszukujesz lekkiej i wciągającej książki, w której nie brakuje akcji, magii i miłości, „Lightlark” Alex Aster będzie dla ciebie znakomitą rozrywką.

 „Lightlark” – Zapierająca dech w piersiach walka o złamanie klątwy

Alex Aster kilka słów o autorce i tym, jak TikTok sprawił, że jej książka została wydana

Alex Aster to 26-letnia tiktokerka, a także wschodząca gwiazda wśród autorów książek Young Adult. Przed „Lightlark” wydała dwie powieści – Curse of The Night Witch (2020) i Curse of the Forgotten City (2021), które przyniosły jej rozgłos, jednak największą sławę zawdzięcza Tik Tokowi oraz nadchodzącej powieści „Lightlark”. Koncept na wspomnianą książkę pojawił się w marcu 2021 roku – Alex zapytała w jednym z filmików na TikToku, czy jej obserwatorzy chcieliby przeczytać powieść w której... i krótko opisała jej fabułę. Wideo przez noc uzyskało milion wyświetleń!

Sześć królestw, czyli kto stoczy walkę o śmierć i życie

Czytelnicy, którzy sięgną po „Lightlark” z pewnością dostrzegą luźną inspirację bestsellerami takimi jak „Igrzyska śmierci” oraz „Dwory”, jednak Alex Aster poszła znacznie dalej, tworząc na podstawie znanych, lubianych i często spotykanych w literaturze fantasy wątków, coś własnego i w pełni unikalnego. Barwnie i szczegółowo opisana przez autorkę kraina podzielona jest na sześć królestw, a czytelnik zwiedzać je będzie wraz z Islą, władczynią Dzikich, która uda się na poszukiwania pewnego cennego przedmiotu. Na ludach zamieszkujących królestwa ciążą wyjątkowo dotkliwe klątwy, zaś ich przełamanie stanie się marzeniem i obsesją każdego z władców. W tym właśnie celu przybywają oni na wyspę Lightlark, by uczestniczyć w Centennialu – rozgrywce, podczas której mogą pokazać na co ich stać i spróbować przełamać ciążące na ich ludach przekleństwa.

Sześć ludów – sześć okrutnych klątw

Każdy opisany w powieści „Lightlark” lud może poszczycić się specjalnymi mocami, jednak klątwy skutecznie blokują jego potencjał i nierzadko są przyczyną wielkiego cierpienia.

Dzicy panują nad każdym aspektem przyrody i jest ona podatna na ich rozkazy. Potrafią także zauroczyć, zwieść na manowce i doprowadzić do tragedii. Klątwa, którą są dotknięci sprawia, że muszą zabić każdego, kogo pokochają i pożywić się jego sercem. Ponieważ w naturze występuje wiele barw nie mają przypisanego konkretnego koloru szat – nie mogą używać jedynie tych barw, które przypisane są pozostałym.

Mogła sprawić, że w pogoni za nią zauroczona osoba spadnie z klifu do oceanu. Dzicy dysponowali nieodpartym uwodzicielskim czarem – choć zabronionym podczas stu dni rozgrywek.

Mroczni bez trudu rozszyfrowują ludzkie emocje i panują nad ciemnością, która pozwala im tworzyć iluzje oraz stawać się niewidzialnymi, jednak klątwa sprawia, że nie mogą zaznać spokoju i ukojenia, jakie daje noc. Ich kolorem jest czerń.

Mógłbym otworzyć czarną dziurę, która pochłonęłaby całą tę plażę. Mógłbym sprawić, że ocean stanie się ciemny jak atrament, i zabić wszystko, co w nim żyje. Mógłbym zburzyć zamek, kamień po kamieniu, z miejsca, w którym stoimy. Mógłbym cię zabrać do krainy Mrocznych, teraz, w tej chwili. – Jego głos brzmiał głęboko jak sny, mrocznie jak koszmary.

Gwiezdni panują nad energią i potrafią się nią posługiwać do tworzenia broni, a także poruszać przedmiotami bez dotykania ich. Szaty Gwiezdnych mają barwę srebra, a ich przekleństwem jest śmierć – odchodzą tuż przed 25. rokiem życia.

Celeste powiedziała kiedyś, że w oczach jej ludu gwiazdy świecą jaśniej niż dla pozostałych ludzi – jak miliony księżyców czy lśniące owoce gotowe do zerwania. Tylko Gwiezdni dostrzegali ich prawdziwy blask.

Księżycowych można rozpoznać po nieskazitelnej bieli ich szat. Uznawani są za uzdrowicieli i potrafią panować nad wodą, jednak ta nie zna dla nich litości i jest główną przyczyną nieszczęść ludu. Podczas każdej pełni morze pochłania dziesiątki poddanych, zatapiając tych, którzy nieopatrznie znaleźli się zbyt blisko wybrzeża.

Za sprawą klątwy ciążącej na Księżycowych podczas każdej pełni ocean domagał się ich krwi. Trzydziestometrowe fale rozbijały okręty; monstrualne przypływy ściągały dziewczęta ze skał do wody. Ocean połykał ofiary i się uspokajał.

Tej nocy miał wilczy apetyt.

Słoneczni, przyodziani w szaty barwy złota, szczycą się tym, że ogień jest im podległy i bez trudu podtrzymują ciepło, jednak przez klątwę nie mogą grzać się w blasku i majestacie słońca.

Słoneczni migotali w tłumie jak złote drobiny; korzystali z nocnych godzin, podczas których mogli przebywać na zewnątrz.

Niebiańscy przystrojeni w szaty o barwie jasnego błękitu, przywodzącego na myśl niebo, nad którym władają, sterując pogodą i rozkazując wiatrom. Choć przez klątwę na wieki są przykuci do ziemi, umilają sobie czas, organizując liczne bankiety – są najlepszymi kompanami do zabawy.

Isla próbowała czekolady jedynie podczas wypadów do wiosek na nowych terytoriach Niebiańskich, podczas ich kwartalnych uroczystości. Zawsze znajdywali sobie pretekst do zabawy – przed nawałnicami, po nawałnicach, a nawet w ich trakcie.

Czym jest Lightlark i Centennial? – kilka słów o świecie przedstawionym.

Co sto lat, licząc od dnia, w którym rzucono klątwy, mieszkańcom sześciu królestw ukazywała się tytułowa wyspa Lightlark – niezwykły skrawek lądu, na którym przez zaledwie sto dni rozgrywano turniej Centennial, będący jedyną szansą na pozbycie się przekleństw ciążących na ludach. Była to także wielka szansa dla władców, aby pokazać swoje umiejętności, skonfrontować się z innymi i przedstawić dokonania własnej społeczności. Na zwycięzcę Centennialu, a więc osobę, która przełamie klątwy i wypełni przepowiednię, czeka ogromny dar – cała moc, która włada krainą.

Isla, władczyni Dzikich – idealna główna bohaterka książki dla młodych dorosłych

Isla Crown, główna bohaterka książki „Lightlark”, jest władczynią Dzikich, którzy wśród innych ludów budzą lęk i odrazę. Uważani za niebezpiecznych kusicieli, swoje cielesne piękno dźwigają niczym piętno – skalane zostało bowiem wyjątkowo paskudną klątwą, gdyż ta nakazuje im pożerać serca osób, które obdarzą miłością. Do tego Isla ma pewien sekret i panicznie boi się, że zostanie on ujawniony. Młodziutka władczyni musi odnaleźć się w nowym miejscu, pośród nowych twarzy i instynktownie zdecydować, komu może zaufać – kto w trudnej chwili poda jej pomocną dłoń. Podczas Centennialu Isla odkrywa samą siebie i drzemiący w niej potencjał – przeżywa nie tylko starcia z innym władcami, ale toczy zaciętą, wewnętrzną walkę, przeżywając rozterki i próbując zapanować nad obawami, czającymi się gdzieś w zakamarkach jej duszy. To ciekawie wykreowana postać, z którą w wielu aspektach czytelnik może się utożsamić i której szczerze kibicuje. Waleczna, bezinteresowna, zawsze gotowa wesprzeć swoich sojuszników i przyjaciół. Isla, w odróżnieniu od większości bohaterek, spotykanych na kartach współczesnych powieści fantasy, nie jest postacią idealną – popełnia błędy, ale potrafi się do nich przyznać.

Isla czuła w brzuchu nerwowe wirowanie, liście tańczące na wietrze. Wiedziała, że w ten sposób złagodzi gniew Poppy, która ciągle powtarzała, że Isla za rzadko się uśmiecha. Isla nie poznała w życiu zbyt wielu osób, ale tych nielicznych dość łatwo dało się rozszyfrować. Wystarczyło poznać ich motywację. Każdy czegoś pragnął.

Fantastyka YA – gatunek uwielbiany przez miliony czytelników

„Lightlark” to literatura Young Adult osadzona w świecie fantasy, idealna dla osób powyżej 15 lat, ale niejeden dorosły czytelnik doskonale spędzi z tą książką czas i da się wciągnąć w wir akcji, którą powieść Alex Aster dosłownie kipi. Jak na fantastykę przystało w „Lightlark” nie brakuje efektownych klątw i magicznych mocy – zostały one doskonale ukazane podczas turniejowych prób, rozgrywanych w ramach Centennialu. Na główną bohaterkę czeka wiele trudnych misji i niebezpiecznych przygód – przemierzać będzie magiczne krainy w poszukiwaniu pewnego cennego obiektu, który jest kluczem do rozwikłania zagadki i przełamania klątw.

Jakaś siła nieokiełznana jak wiatr, silniejsza niż największa fala, rzuciła Islę do tyłu. Łzy paliły jej skórę i zamazywały wzrok, kapały z jej skroni.

Wywiad z autorką – czy spotkamy Alex Aster w Polsce?

Zapraszamy na ekskluzywny wywiad z Alex Aster, autorką „Lightlark”.

Lubimyczytać.pl: Co zainspirowało cię do napisania książki?

Alex Aster: Zainspirował mnie piękny, stary kościół, naprzeciwko którego mieszkałam, gdy po raz pierwszy przeprowadziłam się do Nowego Jorku. Chciałam stworzyć świat fantasy, w którym ten budynek mógłby zaistnieć i stać się miejscem akcji.

Jaka jest twoja ulubiona scena z „Lightlark”, a który moment w książce lubisz najmniej?

Moją ulubioną sceną jest ta o nazwie „Trony”, rozgrywająca się między Islą a królem Lightlarku. Najcięższy do napisania był natomiast jeden z plot twistów na końcu, ponieważ jest to smutny moment dla głównej bohaterki.

Jaką postać lubisz najbardziej i dlaczego?

Najbardziej lubię Islę, ponieważ jest silną kobietą, która zostaje postawiona w niemożliwej sytuacji, ale nie poddaje się, mimo że wszystko zdaje się obracać przeciwko niej.

Czy któraś z postaci była inspirowana przez ciebie / kogoś bliskiego lub osobę, którą znasz?

Żadna z postaci nie została zainspirowana przez kogokolwiek, kogo znam, ale najbardziej utożsamiam się z Islą jako osobą, która nie zawsze wie, co robi, ale zawsze stara się zrobić to, o co ją poproszono.

Jakie emocje towarzyszyły ci w momencie wydania książki?

Czułam ogromną wdzięczność, ponieważ jest to książka, która wypłynęła prosto z mojego serca. Włożyłam w nią wszystko, co kocham.

Czy planujesz w najbliższym czasie odwiedzić Polskę?

Mam nadzieję, że już niedługo zostanę zaproszona przez mojego polskiego wydawcę!

Książka „Lightlark” Alex Aster to niesamowita opowieść z gatunku fantastyki dla młodych dorosłych. Zabierze cię w głąb niesamowitego świata i niejednokrotnie cię zaskoczy, a także skłoni do refleksji nad problemami, z którymi stykasz się na co dzień. Podczas czytania możesz poczuć wiele skrajnych emocji, ale co najważniejsze – będziesz się dobrze się bawić.

Alex Aster spotka się online z polskimi czytelnikami w ramach Wirtualnych Targów Empiku! Spotkanie odbędzie się 13 października, godz. 16.30.

Więcej szczegółów już wkrótce na profilach Wydawnictwa Jaguar.

Książka jest już dostępna w sprzedaży.


komentarze [3]

Sortuj:
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
Jerico 30.09.2022 16:39
Czytelnik

"stoczyć niezwykle trudną walkę – walkę o własne życie [...] jeśli poszukujesz lekkiej i wciągającej książki"
Czy tylko ja mam pewien dysonans, kiedy książka opisująca walkę o życie jest jednocześnie książką "lekką"? Mam rozumieć, że to tak naprawdę taki literacki disneyland, gdzie bohaterowie "walczą o życie" na gumowe miecze?

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Ajzan 03.10.2022 10:46
Czytelnik

Chyba chodzi o to, że książka owszem, opisuje walkę o życie, ale napisana jest takim stylem, że łatwo ją przełknąć.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
LubimyCzytać 30.09.2022 16:00
Administrator

Zapraszamy do dyskusji.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post