Bibliotek coraz mniej, za to czytelników przybywa

LubimyCzytać LubimyCzytać
15.07.2020

Główny Urząd Statystyczny opublikował dane za rok 2019 dotyczące bibliotek. Paradoksalnie, chociaż w stosunku do 2018 roku spadła liczba oddziałów, do których można się było udać po ulubioną lekturę, to samych czytelników przybyło.

Biblioteki są ważnym elementem czytelniczego ekosystemu. Ich funkcja wychodzi daleko poza ramy tylko wypożyczalni książek. Są miejscem spotkań autorskich i literackich paneli dyskusyjnych, nierzadko stając się również ośrodkami kultury wykraczającymi daleko poza świat książek. Mnogość organizowanych w bibliotekach warsztatów i wystaw pokazuje, że biblioteki są ważnymi instytucjami kultury. Przykłady dobrze sobie radzących bibliotek działających w centrach handlowych, o których niedawno pisaliśmy, pokazują, że nawet w dużych miastach, gdzie oferta kulturalna jest bogata, biblioteki cieszą się niesłabnącą popularnością.

Bibliotek coraz mniej, za to czytelników przybywa

Liczba bibliotek spada

Według badań Głównego Urzędu Statystycznego, w roku 2019 liczba wszystkich dostępnych punktów bibliotecznych w porównaniu z 2018 rokiem spadła o 0,55 procenta. W przełożeniu na liczby oznacza to, że było mniej aż o 44 filie. Jest to kolejny rok, gdy bibliotek jest coraz mniej, jak wynika z danych GUS, jeszcze w 2017 roku w Polsce były 7953 biblioteki publiczne i ich filie. Pod koniec zeszłego roku funkcjonowało ich już 7881.

Najwięcej bibliotek (958 oddziałów, aż 12,2% z całej puli podmiotów) działało w województwie mazowieckim. Najmniej zaś: na ścianie zachodniej kraju, w województwie lubuskim. Aż 65,1% placówek, prowadzi swoją działalność na terenach wiejskim.

Biblioteki Publiczne w 2019 roku raport GUS
Najwięcej wypożyczają Wielkopolanie

Chociaż bibliotek jest mniej, to wypożyczających w nich książki czytelników jest coraz więcej. Główny Urząd Statystyczny podał, że 5 983,7 tys. użytkowników (dla porównania: w 2018 odnotowano 5953,1 tys.czytelników) wypożyczyło na zewnątrz aż 102,7 mln woluminów księgozbioru. Na jednego czytelnika przypadało aż 17,2 książki. Najwięcej wypożyczeń na jedną osobę zanotowano w Wielkopolsce (średnio: 19,7 książki), a najmniej: w województwie pomorskim (13,5). Najliczniejszą grupę klientów stanowią osoby w przedziale 25-44 lat. Cieszy coraz większy procentowy udział czytelników wśród najstarszej grupy (60+), niejednokrotnie z powodów zdrowotnych czy mobilności wykluczonych z możliwości korzystania z bibliotek. Cała grupa, blisko 6 milionów czytelników, mogła korzystać ze zbioru ponad 127 milionów wolumenów. Na tę liczbę składają się zarówno książki drukowane (aż 98,5% skatalogowanych prac), jak i blisko 6 milionów pozycji określanych jako zbiory specjalne. Wśród tych ostatnich przeważały materiały audiowizualne, których było ponad 3 miliony.

W bibliotekach nie tylko drukowane książki

Coraz więcej bibliotek poszerza swoją ofertę o usługi świadczone w oparciu o nowe technologie. 5 665 z nich udostępnia katalog on-line, a aż 2011 umożliwia elektroniczny dostęp do licencjonowanych zbiorów (książek i czasopism elektronicznych, baz danych i innych zbiorów elektronicznych). Powoli zaczynają zadomawiać się w nich również udogodnienia dla niepełnosprawnych. Coraz częściej pojawiają się miejsca w czytelniach przystosowane dla osób ze specjalnymi potrzebami. W całym kraju instytucje biblioteczne udostępniły 875 tak zwanych czytaków, czyli przystosowanych do potrzeb niewidomych urządzeń umożliwiających odtwarzanie książek mówionych.

A wy, jak często korzystacie z bibliotek? Wypożyczacie tylko drukowane książki, czy także audiobooki lub filmy?

Fotografia otwierająca: Polina Zimmerman / Pexels

[aj]


komentarze [55]

Sortuj:
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
kuska 23.07.2020 10:33
Czytelnik

Właśnie się przeprosiłam z biblioteką. Tyle, że ja mam wystarczająco swoich książek do czytania, więc nie wiem, jak długo tam zabawię ;) Generalnie papier mi się już średnio na półkach mieści, ale przecież są jeszcze ebooki. Jak się dobrze poszuka, to książki nie są wcale takie drogie, a w bibliotece najczęściej są po prostu popularne czytadła, co niekoniecznie zawsze mnie...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej
czytamcałyczas 22.07.2020 21:31
Czytelnik

Byłem w bibliotece,dwa. Torby moje,od fantasy przez powieść historyczną.Po kryminały.Postarali się

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
moniss 22.07.2020 20:08
Czytelnik

Z Książnicy i jej filii w moim mieście korzystam bardzo często. Ostatnio obok książek papierowych wypożyczam sporo audiobooków, a od czasu do czasu także jakiś film. Można też wypożyczyć płyty z muzyką, chociaż z tej możliwości jeszcze nie korzystałam.
Czasami też, zanim zdecyduję się na zakup jakiejś książki do moich zbiorów, wypożyczam ją w bibliotece (lub też inną...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej
Marcin Fryncko 22.07.2020 16:49
Czytelnik

U mnie w mieście są 3 biblioteki. W jednej jest dodatkowo antykwariat z używanymi książkami. Są tom książki za 1-2-3 zł. Czasami coś tam kupuję.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
asiulka19963 20.07.2020 20:22
Czytelniczka

Ooo tak wielkopolska górą!!!😁 Ja osobiście najbardziej lubię książki drukowane i właśnie takie wypożyczam 😉

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Lis 20.07.2020 14:05
Bibliotekarz

Jak świat miałby wyglądać bez bibliotek? (nawet takich wirtualnych) Strasznie. Nie każdego stać na książkę a i wiele osób po prostu woli wypożyczać. Jak zawsze w naszym kraju trzeba wykazywać się, że jest się potrzebną instytucją: policjanci muszą wystawić normę mandatów, biblioteki wykazać się, że są odwiedzane. A biblioteka to nie tylko książki. Kiedy mieszkałem na wsi to...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej
Anastazy_Mazur 20.07.2020 12:46
Czytelnik

Cenię sobie wolność i własność. Preferuję kolekcjonować książki w swojej biblioteczce po to by móc co do ciekawszych z nich wrócić w dowolnej chwili lub wymieniać się z rodziną i znajomymi.

Z biblioteką ostatnie przygody miałem zdaje się w czasach studenckich, kiedy trzeba było czytać konkretnie wskazane utwory, nie zawsze dostępne od ręki w księgarniach.

Teraz czytam...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej
moniss 22.07.2020 20:33
Czytelnik

Pomysł biblioteko-kawiarni jest bardzo ciekawy.
Od pewnego czasu sama myślę o czymś takim - coś jak prywatny klubu czy stowarzyszenie czytelnicze pod szyldem Książka& Kawka :)

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Anastazy_Mazur 23.07.2020 00:05
Czytelnik

Co prawda ciężko konkurować kiedy w każdej gminie są sztucznie utrzymywane przy życiu bardzo drogie biblioteki publiczne, ale w większych miastach może to się udać nawet w obecnej rzeczywistości. Powodzenia!

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
czytamcałyczas 19.07.2020 15:39
Czytelnik

Ja jestem zwolennikiem papieru.Lecz ostatnio, robię coś takiego.Szukam na YouTube , fragment audiobooka.Wlaczam telefon,coś tam robię.I słucham fragment książki.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Hania 18.07.2020 21:50
Czytelniczka

Biblioteki - oczywiście, ale ostatnio przekonałam się do audiobooków. Nowe doświadczenie, spodobało mi się ;)

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
czytamcałyczas 17.07.2020 22:13
Czytelnik

Kiedyś wyszedłem wściekły,z biblioteki.Same stare książki.Byly ,nic nowości.Czyli nie dla mnie.Nawet zastanawiałem się,czy.Nie wypisać się z biblioteki.
Wtedy zobaczyłem , że można.
Zamówić książki do biblioteki,okazało się że.To świetny pomysł.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post