rozwiń zwiń

Do centrum handlowego po książkę. Z biblioteki

LubimyCzytać LubimyCzytać
03.07.2020

Coraz więcej galerii handlowych śmielej stawia na usługi i rozrywkę. Czy będziemy się do nich udawali również po to, by wypożyczyć książki? Tak można już zrobić w Singapurze, Sydney, a także w Warszawie czy w Gdańsku.

Do centrum handlowego po książkę. Z biblioteki

Większości z nas galerie handlowe kojarzą się tylko z zakupami i mozolnym przeczesywaniem sklepów w poszukiwaniu upragnionych ubrań, butów czy dodatków do domu. Szalejąca w Polsce i na świecie pandemia koronawirusa pokazała, że większość z nas zakupy, niebędące tymi najpilniejszej potrzeby, jest równie dobrze w stanie robić wirtualnie. Jak zauważył serwis businessinsider.com.pl, sprzedaż online wzrosła w kwietniu tego roku aż o 77,6 proc w stosunku do analogicznego okresu w 2019. Można przypuszczać, że COVID-19 przyczyni się do nasilenia trendu widocznego w galeriach handlowych już od paru lat: przekształcania ich z centrów nastawionych na zakupy na miejsca skupione na rozrywce i usługach.  

Oprócz obecnych od dawna kin, restauracji i kawiarni coraz częstszym widokiem w galeriach handlowych są siłownie, centra medyczne, jak również udogodnienia dla rodziców z dziećmi: sale zabaw, małpie gaje i niewielkie placyki, gdzie maluchy (i ich rodzice) mogą chwilę odetchnąć od zakupowej gorączki. Coraz częstszym widokiem są miejsca do pracy i nauki, a także wszelkiego rodzaju punkty rozrywkowe: tory do jazdy zdalnie sterowanymi samochodami, gralnie planszówkowe, areny do laserowego paintballa, a nawet… teatry. Do tego dochodzi masa wydarzeń rozrywkowych i kulturalnych, odbywających się na reprezentacyjnych atriach i placykach, od spotkań autorskich i wizyt celebrytów, aż po gale, koncerty i pokazy mody. Nic dziwnego, że swoje miejsce starają się odnaleźć w galeriach handlowych również biblioteki. Tego typu rozwiązania są popularne za granicą: znajdziemy je na przedmieściach Sydney czy w Stanach Zjednoczonych. W samym Singapurze aż 13 należących do National Library Board bibliotek ma swoją siedzibę w centrach handlowych.
A jak to wygląda w Polsce? 

Gdański Manhattan

Sztandarowym przykładem zakorzenienia się biblioteki w takiej przestrzeni jest działająca od prawie 10 lat w zlokalizowanym w dzielnicy Wrzeszcz CH Manhattan filia Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Josepha Conrada-Korzeniowskiego w Gdańsku. Jak zauważył jej dyrektor Jarosław Zalesiński, aż ¼ ruchu bibliotecznego we wszystkich filiach to zasługa Biblioteki Manhattan. W zeszłym roku odwiedzało ją codziennie przeszło 900 osób z całego Trójmiasta i okolic. Oprócz możliwości wypożyczania książek i korzystania z czytelni (chętnie obleganej w trakcie sesji na uniwersytetach), regularnie odbywają się tam spotkania autorskie, wystawy, warsztaty dla dzieci i wydarzenia adresowane do fanów komiksów. Warto zauważyć, że biblioteka cieszy się na tyle dużym powodzeniem, że musiała się… rozrosnąć. W porozumieniu z zarządem galerii udało się wygospodarować przestrzeń patio. 

Dyrektor Zalesiński wskazuje, że pomimo wyższego czynszu, niż w placówkach usytuowanych w przestrzeniach spółdzielczych gdańskich osiedli, dzięki efektowi skali koszt wypożyczenia jednej książki w centrum handlowym jest dużo niższy. 

Spotykalnia Bemowo

Od 2018 roku filia Biblioteki Publicznej Bemowo wraz z Miejscem Aktywności Lokalnej mieści się w Galerii Bemowo. Jak wspomina dyrektor Anna Fiszer-Nowacka, z początku klienci Galerii byli przekonani, że Spotykalnia jest sklepem i książki można w nim po prostu kupić. Teraz, w stosunku do pozostałych filii biblioteki, ruch w wypożyczalni zlokalizowanej na styku Bemowa i Bielan jest aż 4-5 krotnie większy niż w pozostałych placówkach. I, co ciekawe, po odmrożeniu bibliotek na początku maja, ilość wypożyczeń jeszcze wzrosła. Tak jak w przypadku gdańskiego Manhattanu, tak i warszawska Spotykalnia jest czymś więcej niż tylko punktem odbioru książek. Oferuje liczne wystawy obrazów, spotkania autorskie, jest także miejscem, pozwalającym się od zgiełku związanego z centrum handlowym wyciszyć. W Spotykalni działają w ramach Miejsca Aktywności Lokalnej liczne grupy warsztatowe. Jak mówi Fiszer-Nowacka, wokół Spotykalni wytworzyła się prawdziwa miejska społeczność - biblioteka w centrum handlowym przejmuje rolę centrum kultury. 

Biblioteka Multimedialna w Bytomiu

Do biblioteki w centrum handlowym można się udać również na Górnym Śląsku. W gliwickiej Galerii Forum działa filia Miejskiej Biblioteki Publicznej. W Biblioforum czytelnicy mogą wypożyczyć książki, audiobooki, filmy, gry planszowe oraz czytniki e-booków. Znalazło się również miejsce dla specjalnego pokoju gier, wyposażonego w konsolę PlayStation; do dyspozycji czytelników są laptopy z dostępem do Internetu i trzy duże urządzenia z ekranami dotykowymi. Inaczej wygląda sprawa w Bytomiu, gdzie w CH Atrium Plejada uruchomiona została Biblioteka Multimedialna. Za pomocą kodów QR wydrukowanych na plakatach, można nieodpłatnie pobrać na swój tablet czy telefon komórkowy jedną z dwudziestu pozycji udostępnianych przez Fundację Nowoczesna Polska. Joanna Plata, dyrektor CH Atrium Plejada w Bytomiu zaznacza, że co kwartał zmieniany jest katalog dostępnych książek. Obok plakatów jest jeszcze bookcrossingowy regał, a także fotele i ławki, by na chwilę usiąść i odpocząć. Ściągniętych książek nie trzeba oczywiście czytać na miejscu, można to zrobić w domowym zaciszu. 

Świat się zmienia i powoli będziemy odchodzili od widoku bibliotek zagnieżdżonych w blokowych piwnicach czy wciśniętych w za małe osiedlowe pawilony. Coraz więcej powstaje ciekawych architektonicznie książnic, które stają się również domami kultury i miejscami spotkań lokalnej społeczeności, tak jak ma to miejsce chociażby w Rumii, Sopocie czy Oświęcimiu. Przykłady wzrostów liczby wypożyczeń w usytuowanych w centrach handlowych filiach bibliotek pokazują, że taka lokalizacja także ma sens. Może i w Polsce doczekamy takiej realizacji, jak w Salt Lake City. Tam, w mieście, które w 2002 roku gościło Zimowe Igrzyska Olimpijskie, rok później powstał nowy dom dla miejskiej biblioteki. W budynku zaprojektowanym przez biuro światowej sławy architekta Moshe Safdiego to książnica pełni funkcję centralną, a zlokalizowane na parterze sklepiki tylko ją uzupełniają. Drobne zakupy można zrobić przy okazji wizyty w bibliotece, a nie na odwrót. 

[aj]

Fotografia otwierająca: dzięki uprzejmości Biblioteki Publicznej Bemowo


komentarze [14]

Sortuj:
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
poetyczna 06.07.2020 15:36
Czytelniczka

Przeczytałam: "wydarzenia adresowane do fanów kosmitów"... ;)

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Malgar 06.07.2020 14:38
Czytelnik

Szkoda, że nie wspomniano tutaj o pierwszej takiej bibliotece, która powstała w marcu 2006 roku. Biblioteka Abecadło mieści się w Aura Centrum Olsztyna jest filią Miejskiej Biblioteki Publicznej.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
AnnaDe 05.07.2020 12:31
Czytelniczka

Jestem jak najbardziej za tym wspaniałym pomysłem, biblioteka w galerii. Mam nadzieję, że pomysł będzie wykorzystywany przez inne miasta w naszym kraju.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Falko 04.07.2020 14:47
Czytelnik

Powstanie Biblioteki Manhattan w Gdańsku to zmiana wręcz rewolucyjna - brakowało takiego przybytku w ogólnodostępnym miejscu, sprzężonym z codziennością. Co prawda minusem jest to, że zwykle trudniej tam dostać upatrzoną książkę czy nowość, ale z drugiej strony to świetne miejsce na poddanie się nowym inspiracjom, międzypółkowym wędrówkom. A oprócz tego można wypić kawę, na...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej
electric_cat 04.07.2020 10:28
Bibliotekarka

O ile dobrze kojarzę, w którejś z krakowskich galerii handlowych też jest wypożyczalnia.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Katarzyna 06.07.2020 12:58
Czytelniczka

Jeśli Ci się przypomni gdzie, daj znać, proszę :)

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Miłośnik-Książek 08.07.2020 14:20
Bibliotekarz

Była czytelnia (przed narodową kwarantanną, a nie wiem jak jest teraz) w Galerii Bronowice. Zajmowała kilka kondygnacji nad wejściem, dużo półek z książkami. Wspaniałe miejsce! Brało się książkę do czytania, siadało przy stoliku i czytało. Można było przy tym kupić sobie herbatę, kawę lub sok z pobliskich punktów gastronomicznych z galerii.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
ania_och 09.07.2020 18:43
Bibliotekarka

Nie, w Krakowie nie ma biblioteki w centrum handlowym. Fakt, że działała w Galerii Bronowice taka na zasadzie bookcrossingu, ale książki szybko wyszły i już nie wróciły, dlatego chyba zmieniono to na czytelnie. Nie śledziłam jej losów :)
Oddział Biblioteki Kraków jest niedaleko Galerii Krakowskiej - ale w budynku dawnego dworca.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Miłośnik-Książek 10.07.2020 00:37
Bibliotekarz

Aniu, w Galerii Bronowice jest czytelnia książek, bierzemy z półki i na miejscu czytamy, nie zabieramy do domu. A co do bookcrossingu, to zapewne książki im zostały z tych akcji i dobrze, że nie wyrzucili ich do śmieci, a umieścili w tej właśnie czytelni Galerii Bronowice.
Potwierdzam, że oddział Biblioteki Kraków, czyli miejskiej znajduje się niedaleko Galerii Krakowskiej,...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
Gocha 04.07.2020 10:00
Czytelniczka

Najwyższy czas aby biblioteki wyszły do ludzi. Do tej pory to miejsce gdzie wchodzi się jak do świątyni i tylko słyszy się syk bibliotekarki ciiiicho. Na szczęście to się powoli zmienia a biblioteki w centrach handlowych to świetny pomysł.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
konto usunięte
04.07.2020 09:37
Czytelnik

Użytkownik wypowiedzi usunął konto

A_Gusia 03.07.2020 23:00
Czytelniczka

Po raz pierwszy zobaczyłam taką bibliotekę, jakieś 8 lat temu, w centrum handlowym w Toronto w Kanadzie . Pomysł szalenie mi się spodobał. Cieszę się, że zawędrował także do nas.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
czytamcałyczas 03.07.2020 22:31
Czytelnik

Zawsze warto dbać o taki sposób promocji literatury.Sam bym skorzystał z takiej formy promocji literatury.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
LubimyCzytać 02.07.2020 13:12
Administrator

Zapraszamy do dyskusji.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post