Do centrum handlowego po książkę. Z biblioteki

LubimyCzytać
03.07.2020

Coraz więcej galerii handlowych śmielej stawia na usługi i rozrywkę. Czy będziemy się do nich udawali również po to, by wypożyczyć książki? Tak można już zrobić w Singapurze, Sydney, a także w Warszawie czy w Gdańsku.

Do centrum handlowego po książkę. Z biblioteki

Większości z nas galerie handlowe kojarzą się tylko z zakupami i mozolnym przeczesywaniem sklepów w poszukiwaniu upragnionych ubrań, butów czy dodatków do domu. Szalejąca w Polsce i na świecie pandemia koronawirusa pokazała, że większość z nas zakupy, niebędące tymi najpilniejszej potrzeby, jest równie dobrze w stanie robić wirtualnie. Jak zauważył serwis businessinsider.com.pl, sprzedaż online wzrosła w kwietniu tego roku aż o 77,6 proc w stosunku do analogicznego okresu w 2019. Można przypuszczać, że COVID-19 przyczyni się do nasilenia trendu widocznego w galeriach handlowych już od paru lat: przekształcania ich z centrów nastawionych na zakupy na miejsca skupione na rozrywce i usługach.  

Reklama

Oprócz obecnych od dawna kin, restauracji i kawiarni coraz częstszym widokiem w galeriach handlowych są siłownie, centra medyczne, jak również udogodnienia dla rodziców z dziećmi: sale zabaw, małpie gaje i niewielkie placyki, gdzie maluchy (i ich rodzice) mogą chwilę odetchnąć od zakupowej gorączki. Coraz częstszym widokiem są miejsca do pracy i nauki, a także wszelkiego rodzaju punkty rozrywkowe: tory do jazdy zdalnie sterowanymi samochodami, gralnie planszówkowe, areny do laserowego paintballa, a nawet… teatry. Do tego dochodzi masa wydarzeń rozrywkowych i kulturalnych, odbywających się na reprezentacyjnych atriach i placykach, od spotkań autorskich i wizyt celebrytów, aż po gale, koncerty i pokazy mody. Nic dziwnego, że swoje miejsce starają się odnaleźć w galeriach handlowych również biblioteki. Tego typu rozwiązania są popularne za granicą: znajdziemy je na przedmieściach Sydney czy w Stanach Zjednoczonych. W samym Singapurze aż 13 należących do National Library Board bibliotek ma swoją siedzibę w centrach handlowych.
A jak to wygląda w Polsce? 

Gdański Manhattan

Sztandarowym przykładem zakorzenienia się biblioteki w takiej przestrzeni jest działająca od prawie 10 lat w zlokalizowanym w dzielnicy Wrzeszcz CH Manhattan filia Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Josepha Conrada-Korzeniowskiego w Gdańsku. Jak zauważył jej dyrektor Jarosław Zalesiński, aż ¼ ruchu bibliotecznego we wszystkich filiach to zasługa Biblioteki Manhattan. W zeszłym roku odwiedzało ją codziennie przeszło 900 osób z całego Trójmiasta i okolic. Oprócz możliwości wypożyczania książek i korzystania z czytelni (chętnie obleganej w trakcie sesji na uniwersytetach), regularnie odbywają się tam spotkania autorskie, wystawy, warsztaty dla dzieci i wydarzenia adresowane do fanów komiksów. Warto zauważyć, że biblioteka cieszy się na tyle dużym powodzeniem, że musiała się… rozrosnąć. W porozumieniu z zarządem galerii udało się wygospodarować przestrzeń patio. 

Dyrektor Zalesiński wskazuje, że pomimo wyższego czynszu, niż w placówkach usytuowanych w przestrzeniach spółdzielczych gdańskich osiedli, dzięki efektowi skali koszt wypożyczenia jednej książki w centrum handlowym jest dużo niższy. 

Spotykalnia Bemowo

Od 2018 roku filia Biblioteki Publicznej Bemowo wraz z Miejscem Aktywności Lokalnej mieści się w Galerii Bemowo. Jak wspomina dyrektor Anna Fiszer-Nowacka, z początku klienci Galerii byli przekonani, że Spotykalnia jest sklepem i książki można w nim po prostu kupić. Teraz, w stosunku do pozostałych filii biblioteki, ruch w wypożyczalni zlokalizowanej na styku Bemowa i Bielan jest aż 4-5 krotnie większy niż w pozostałych placówkach. I, co ciekawe, po odmrożeniu bibliotek na początku maja, ilość wypożyczeń jeszcze wzrosła. Tak jak w przypadku gdańskiego Manhattanu, tak i warszawska Spotykalnia jest czymś więcej niż tylko punktem odbioru książek. Oferuje liczne wystawy obrazów, spotkania autorskie, jest także miejscem, pozwalającym się od zgiełku związanego z centrum handlowym wyciszyć. W Spotykalni działają w ramach Miejsca Aktywności Lokalnej liczne grupy warsztatowe. Jak mówi Fiszer-Nowacka, wokół Spotykalni wytworzyła się prawdziwa miejska społeczność - biblioteka w centrum handlowym przejmuje rolę centrum kultury. 

Biblioteka Multimedialna w Bytomiu

Do biblioteki w centrum handlowym można się udać również na Górnym Śląsku. W gliwickiej Galerii Forum działa filia Miejskiej Biblioteki Publicznej. W Biblioforum czytelnicy mogą wypożyczyć książki, audiobooki, filmy, gry planszowe oraz czytniki e-booków. Znalazło się również miejsce dla specjalnego pokoju gier, wyposażonego w konsolę PlayStation; do dyspozycji czytelników są laptopy z dostępem do Internetu i trzy duże urządzenia z ekranami dotykowymi. Inaczej wygląda sprawa w Bytomiu, gdzie w CH Atrium Plejada uruchomiona została Biblioteka Multimedialna. Za pomocą kodów QR wydrukowanych na plakatach, można nieodpłatnie pobrać na swój tablet czy telefon komórkowy jedną z dwudziestu pozycji udostępnianych przez Fundację Nowoczesna Polska. Joanna Plata, dyrektor CH Atrium Plejada w Bytomiu zaznacza, że co kwartał zmieniany jest katalog dostępnych książek. Obok plakatów jest jeszcze bookcrossingowy regał, a także fotele i ławki, by na chwilę usiąść i odpocząć. Ściągniętych książek nie trzeba oczywiście czytać na miejscu, można to zrobić w domowym zaciszu. 

Świat się zmienia i powoli będziemy odchodzili od widoku bibliotek zagnieżdżonych w blokowych piwnicach czy wciśniętych w za małe osiedlowe pawilony. Coraz więcej powstaje ciekawych architektonicznie książnic, które stają się również domami kultury i miejscami spotkań lokalnej społeczeności, tak jak ma to miejsce chociażby w Rumii, Sopocie czy Oświęcimiu. Przykłady wzrostów liczby wypożyczeń w usytuowanych w centrach handlowych filiach bibliotek pokazują, że taka lokalizacja także ma sens. Może i w Polsce doczekamy takiej realizacji, jak w Salt Lake City. Tam, w mieście, które w 2002 roku gościło Zimowe Igrzyska Olimpijskie, rok później powstał nowy dom dla miejskiej biblioteki. W budynku zaprojektowanym przez biuro światowej sławy architekta Moshe Safdiego to książnica pełni funkcję centralną, a zlokalizowane na parterze sklepiki tylko ją uzupełniają. Drobne zakupy można zrobić przy okazji wizyty w bibliotece, a nie na odwrót. 

[aj]

Fotografia otwierająca: dzięki uprzejmości Biblioteki Publicznej Bemowo

Reklama

komentarze [14]

Sortuj:
207
74
06.07.2020 15:36

Przeczytałam: "wydarzenia adresowane do fanów kosmitów"... ;)


5
0
06.07.2020 14:38

Szkoda, że nie wspomniano tutaj o pierwszej takiej bibliotece, która powstała w marcu 2006 roku. Biblioteka Abecadło mieści się w Aura Centrum Olsztyna jest filią Miejskiej Biblioteki Publicznej.


705
41
05.07.2020 12:31

Jestem jak najbardziej za tym wspaniałym pomysłem, biblioteka w galerii. Mam nadzieję, że pomysł będzie wykorzystywany przez inne miasta w naszym kraju.


185
107
04.07.2020 14:47

Powstanie Biblioteki Manhattan w Gdańsku to zmiana wręcz rewolucyjna - brakowało takiego przybytku w ogólnodostępnym miejscu, sprzężonym z codziennością. Co prawda minusem jest to, że zwykle trudniej tam dostać upatrzoną książkę czy nowość, ale z drugiej strony to świetne miejsce na poddanie się nowym inspiracjom, międzypółkowym wędrówkom. A oprócz tego można wypić kawę, na...

więcej

3016
261
04.07.2020 10:28

O ile dobrze kojarzę, w którejś z krakowskich galerii handlowych też jest wypożyczalnia.


97
23
06.07.2020 12:58

Jeśli Ci się przypomni gdzie, daj znać, proszę :)


792
149
08.07.2020 14:20

Była czytelnia (przed narodową kwarantanną, a nie wiem jak jest teraz) w Galerii Bronowice. Zajmowała kilka kondygnacji nad wejściem, dużo półek z książkami. Wspaniałe miejsce! Brało się książkę do czytania, siadało przy stoliku i czytało. Można było przy tym kupić sobie herbatę, kawę lub sok z pobliskich punktów gastronomicznych z galerii.


1278
97
09.07.2020 18:43

Nie, w Krakowie nie ma biblioteki w centrum handlowym. Fakt, że działała w Galerii Bronowice taka na zasadzie bookcrossingu, ale książki szybko wyszły i już nie wróciły, dlatego chyba zmieniono to na czytelnie. Nie śledziłam jej losów :)
Oddział Biblioteki Kraków jest niedaleko Galerii Krakowskiej - ale w budynku dawnego dworca.


792
149
10.07.2020 00:37

Aniu, w Galerii Bronowice jest czytelnia książek, bierzemy z półki i na miejscu czytamy, nie zabieramy do domu. A co do bookcrossingu, to zapewne książki im zostały z tych akcji i dobrze, że nie wyrzucili ich do śmieci, a umieścili w tej właśnie czytelni Galerii Bronowice.
Potwierdzam, że oddział Biblioteki Kraków, czyli miejskiej znajduje się niedaleko Galerii Krakowskiej,...

więcej

381
98
04.07.2020 10:00

Najwyższy czas aby biblioteki wyszły do ludzi. Do tej pory to miejsce gdzie wchodzi się jak do świątyni i tylko słyszy się syk bibliotekarki ciiiicho. Na szczęście to się powoli zmienia a biblioteki w centrach handlowych to świetny pomysł.


95
95
04.07.2020 09:37

Pomysł jest genialny, wspaniale że przyjął się na polskim gruncie.


1577
26
03.07.2020 23:00

Po raz pierwszy zobaczyłam taką bibliotekę, jakieś 8 lat temu, w centrum handlowym w Toronto w Kanadzie . Pomysł szalenie mi się spodobał. Cieszę się, że zawędrował także do nas.


3961
3721
03.07.2020 22:31

Zawsze warto dbać o taki sposób promocji literatury.Sam bym skorzystał z takiej formy promocji literatury.


2674
4
02.07.2020 13:12

Zapraszamy do dyskusji.


zgłoś błąd