Bagiński: „Wiedźmin” uproszczony ze względu na Amerykanów. Za oceanem zawrzało

Konrad Wrzesiński Konrad Wrzesiński
04.08.2023

Twórcy serialowego „Wiedźmina” wyrośli, zdaje się, na głównych adeptów sztuki gaszenia pożaru benzyną. Tej nieopatrznie dolał ostatnio Tomasz Bagiński, który usiłował wytłumaczyć, że za uproszczenia fabularne odpowiadają w istocie zachodni fani. Widzowie ze Stanów szybko zaprotestowali przeciwko traktowaniu ich jak idiotów.

Bagiński: „Wiedźmin” uproszczony ze względu na Amerykanów. Za oceanem zawrzało Materiały promocyjne Netflix

Ujmijmy rzecz możliwie najłaskawiej: „Wiedźmin” Netflixa nie jest serialem, jakiego pragnęliśmy. A im dalej w las, tym niestety nie jest lepiej. Trzeci sezon, który jest już w całości dostępny, nie zdołał przyciągnąć fanów i notuje gorsze wyniki oglądalności od poprzednich dwóch sezonów.

„To nie ich wina, przeczytali złą książkę”

W internecie tymczasem wrze. Twitterowa polemika showrunnerki serialu to już rzecz niemal kultowa. Z kolei nie dalej jak tydzień temu scenarzysta serialu pokłócił się z fanami, próbując odeprzeć zarzuty, jakoby twórcy serialowego „Wiedźmina” nie szanowali materiału źródłowego. Tyle tylko, że jako przykład wiernego trzymania się książek Javier Grillo-Marxuach podał fragment, którego w wiedźmińskiej sadze po prostu nie było, a na zakończenie nazwał komentujących hejterami i zaczął rozdawać bany.

„Nie ma tego w powieści. To tylko dowodzi, jak bardzo byłeś nieprzygotowany, a teraz wyglądasz jeszcze gorzej, ponieważ nie możesz nawet zdobyć się na chwycenie książki i ponowne sprawdzenie… żałosne. Teraz możesz mnie zablokować” – odpowiedział jeden z komentujących, a na Reddicie powstał nawet specjalny kanał, w którym komentowana jest nieznajomość książek scenarzysty.

„Napisał, że ma strony powieści, według których Dijkstra zaskoczył Geralta podczas sikania. To dowód, że do tej pory czytali niewłaściwą powieść! To nie ich wina, że po prostu przeczytali złą książkę!” – czytam w jednym z komentarzy na platformie.

Wyszło więc nie najlepiej.

W obronie trzeciego sezonu stanął też Tomasz Bagiński, jeden z producentów serialu, który w wywiadzie udzielonym „Wyborczej” usiłował wytłumaczyć, że uproszczenia fabularne były koniecznością. I cóż, po raz kolejny – ujmując rzecz delikatnie – nie uspokoił fanów.

Bagiński: Wiedźmin uproszczony ze względu na zachodnich widzów

W rozmowie zwrócono uwagę, że drugi sezon znacznie odszedł od materiału źródłowego i powrót na – by tak rzec – książkowe tory zajął scenarzystom sporo czasu.

„W tym sezonie rzeczywiście jest trochę korygowania. Ale nie mogliśmy nagle zapomnieć o wcześniejszych decyzjach i zrobić teraz wszystko inaczej. Staramy się sterować fabułę bliżej książek. Im dalej w sezon, tym jesteśmy bliżej” – zapewniał Bagiński. I dalej: „Teraz, żeby być bliżej tego, co napisał Andrzej Sapkowski, trochę to modyfikujemy, żeby pasowało do tego, co już zrobiono. Ale to jest ewolucja, nie rewolucja. Na świecie jest wiele osób, którym ten serial w takiej formie odpowiada”.

Bagiński podkreślił, że „w tym biznesie nigdy nie wiadomo, co zadziała, a co rozczaruje widzów”. Pewne zmiany, zaznaczył, wynikają między innymi z chaosu produkcyjnego. Inne dyktuje kwestia „wrażliwości odbiorcy”.

„My, Polacy, inaczej widzimy rozmaite wydarzenia polityczne z powodu naszej historii i przeżyć. Widzimy więcej niuansów” – powiedział Bagiński, dodając, że Amerykanie „dorastali w innym kontekście historycznym, gdzie wszystko było poukładane”.

Gdy robi się serial dla ogromnej masy widzów, z różnymi doświadczeniami, z różnych części świata, a duża ich część to Amerykanie, to te uproszczenia nie tylko mają sens, one są niezbędne. Dla nas to bolesne, dla mnie też, ale wyższy poziom niuansu i skomplikowania będzie miał mniejszy zasięg, nie będzie docierał do ludzi. Czasem może idzie to za daleko, ale nasz sztab musi podejmować takie decyzje i się z nimi pogodzić.

No i się zaczęło.

„Łatwiej powiedzieć, że zrobili głupi serial dla tych durnych Amerykanów”

Ostatni fragment wypowiedzi Bagińskiego wyraźnie nie spodobał się fanom. Słowa producenta w ostry sposób skomentowano choćby na wspomnianym już Reddicie. Poniżej przytaczam kilka wypowiedzi:

„Tak, celowo to uprościliśmy, ponieważ Amerykanie są głupi, a młodzi Amerykanie jeszcze głupsi” nie jest wyjaśnieniem, którego się spodziewałem.

Nie mogą powiedzieć, że zespół scenarzystów nie ma talentu i nie są w stanie dotrzeć z punktu A do punktu B z przygotowanym dla nich materiałem źródłowym, a tym bardziej nie wiedzą, jak przedstawić niuanse. Łatwiej po prostu powiedzieć, że zrobili głupi serial dla tych durnych Amerykanów.

Zamiast przyznać się do swoich błędów, znów uderzają w publiczność, choć bardziej subtelnie.

Zwrócono też uwagę na popularność serialowej „Gry o tron”, popularnej – warto zaznaczyć – mimo zawiłości politycznych wątków. Sezony wiernie odwzorowujące książki Martina pozostają najlepiej ocenianymi, podczas gdy finał serialu wyraźnie rozczarował fanów.

„Gra o tron” była serialem HBO, a jego główną publicznością byli Amerykanie w młodym i średnim wieku. Udało im się utrzymać uwagę widzów, splatając ze sobą długie i skomplikowane wątki wypełnione intrygami politycznymi. Serial stał się zjawiskiem kulturowym i jest powszechnie kochany, więc skończcie z wymówkami na temat „upraszczania” fabuły.

Tak. Właśnie dlatego Amerykanie nienawidzili „Gry o tron” dopóki nie została ogłupiona, a potem ją pokochali. Słyszałem, że ostatnie sezony są najbardziej cenione.

Wypowiedź Bagińskiego trafiła też na zagraniczne serwisy. PC Gamer opisał wypowiedź Polaka w artykule pod tytułem: „Producent Wiedźmina obwinia Amerykanów i niecierpliwą młodzież za uproszczoną fabułę serialu Netflixa”.

Jeszcze dalej poszedł Forbes, który napisał: „Producent »Wiedźmina« obwinia głupich Amerykanów i emocjonalnych młodych ludzi za niepowodzenia serialu”.

Wspomniane gaszenie pożaru benzyną trwa więc w najlepsze. Niech ktoś poda twórcom wiadro z wodą!


komentarze [42]

Sortuj:
więcej
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
slovic  - awatar
slovic 28.08.2023 09:17
Czytelnik

Do lubimyczytac: naprawcie proszę css cytatów dla trybu ciemnego! Mamy biały tekst na prawie białym tle!

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
DaGhost  - awatar
DaGhost 10.08.2023 21:33
Czytelnik

Akurat czytam właśnie Wiedźmina i tam jest taka scena, a dokładniej w "Czasie pogardy" podczas zjazdu czarodziejów na wyspie Thanedd nad ranem po przyjęciu Geralt wychodzi za potrzebą, gdzie napotyka Djikstrę i zostaje zabrany do Loxii...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Dominika  - awatar
Dominika 09.08.2023 20:50
Czytelnik

Ale to prawda, że amerykanie są głupi i nie zrozumieliby o czym jest "Wiedźmin". Według nich to książka o typie, który zabija potwory... 

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Andrzej Wronka - awatar
Andrzej Wronka 08.08.2023 10:04
Autor

Oj, panie Bagiński... jak spadać to z wysokiego konia?

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Zhabi  - awatar
Zhabi 08.08.2023 08:25
Czytelnik

"Kiepskiej baletnicy..." ;)

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
czytamcałyczas   - awatar
czytamcałyczas 07.08.2023 19:00
Czytelnik

Amerykanie nie rozumieją ,średniowiecza.A przecież Wiedźmin ,jest obsadzony w tych czasie 

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Dariusz Doroziński - awatar
Dariusz Doroziński 08.08.2023 00:26
Czytelnik

W świecie fantasy, a nie w czasach średniowiecznych. Oczywiście wiele światów fantasy przypomina do żywego europejskie średniowiecze, ale ten sam problem dotyczy wspomnianej "Gry o Tron", gdzie mamy zamki, rycerstwo i wojów.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Adam  - awatar
Adam 08.08.2023 15:09
Czytelnik

A czemu to nie rozumieją? Według Ciebie nie uczą ich w szkole o średniowieczu? A może ty żyłeś w średniowieczu i przez to lepiej je rozumiesz? Wszyscy, próbując zrozumieć średniowiecze, mamy dostępne niemalże te same materiały, więc mówienie, że jakiś naród nie rozumie jakiegoś okresu jest idiotyczne i debilne. A dodając do tego fakt, że USA ma niemal 10 razy więcej...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej
FannyBrawne  - awatar
FannyBrawne 09.08.2023 08:27
Bibliotekarka

@Dariusz Doroziński Co więcej, sam Andrzej Sapkowski wielokrotnie wyśmiewał postrzeganie fantasy jako oddawania średniowiecza, ale z czarami, i przyznawał, że on w ogóle nie przejmuje się jakąkolwiek poprawnością historyczną i bierze to, co mu ładnie pasuje do fabuły.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
behemot  - awatar
behemot 06.08.2023 17:44
Czytelnik

Dobre. Szczególnie ubawił mnie argument o skomplikowaniu „Gry o tron”. Z „Wiedźmina” obejrzałem trzy odcinki pierwszej serii, aby stwierdzić, że to nie dla mnie.
Książki swego czasu bardzo mi się podobały, ale nie dopatrywałbym się w nich specjalnej głębi.
Tak, że stwierdzenie, no bądźmy szczerzy, jednak faktu, że typowy amerykański odbiorca jest wtórnym analfabetą...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej
Mateusz Cioch - awatar
Mateusz Cioch 08.08.2023 11:02
Czytelnik

Poza Francją i Rosją nie kręci się filmów, czy o co chodzi  😅

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
Marian  - awatar
Marian 06.08.2023 12:16
Czytelnik

Ale czy Bagiński skłamał?

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
tam  - awatar
tam 08.08.2023 14:30
Czytelnik

Chodzi o to, że serial jest naprawdę bardzo słaby a on tłumaczy , że to dlatego , że musieli upraszczać. "kłamał-nie kłamał" to nie ta kategoria. Raczej "głupio-mądrze się tłumaczył" - nie głupio a wręcz idiotycznie.
Oczywiście produkt dla milionów odbiorców i to z różnych kultur często trzeba uprościć. Ale to nie jest związane z poziomem "Wiedźmina".
Czyli od pewnego...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
Matti7  - awatar
Matti7 05.08.2023 19:22
Czytelnik

Brawo panie Bagiński sprawił pan że z automatu Amerykanie nie będą chcieli oglądać tego produktu wiedźmino-podobnego od Netflixa. A to Amerykanie byli waszą jedyną szansą bo reszta świata już wiedziała że to wasze ,,dzieło" to szmira.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Remigiusz Koziński - awatar
Remigiusz Koziński 05.08.2023 17:54
Redaktor

Przeczytałem, kilkakrotnie wszystko, co Sapkowski napisał. Podobają mi się książki, opowiadania, podoba mi się serial. Wiem, jestem dziwny :) .Może "Trylogia husycka" się doczeka ekranizacji, będę czekał :).  Wydaje mi się, że odrobina dystansu do siebie nikomu nie zaszkodziła i nie zaszkodzi. 

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Daybyday  - awatar
Daybyday 05.08.2023 19:57
Czytelniczka

Mam dokładnie tak samo.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
asymon  - awatar
asymon 07.08.2023 12:41
Bibliotekarz

Szkoda że pan Andrzej nie ma dystansu do siebie i na konwentach startował z łapami, jak coś mu się nie podobało. Zasłyszane, ale z różnych źródeł, więc plotkę uważam za wiarygodną ;)

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Dariusz Doroziński - awatar
Dariusz Doroziński 08.08.2023 00:28
Czytelnik

Nic w tym dziwnego. Większość tego co wyszło spod pióra Sapkowskiego to całkiem dobra lektura. Nie są to książki wybitne, ale bardzo dobre bez wątpienia. A zarówno sagę wiedźmińską, jak i Trylogię husycką bardzo lubię.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się