Najnowsze artykuły
- Artykuły„Niektórzy chcą postępować właściwie, a inni nie” – rozmowa z autorką powieści „Prawda czy wyzwanie”BarbaraDorosz1
- ArtykułyUwaga, konkurs! Do wygrania książki „Śnieżka musi umrzeć“ Nele NeuhausLubimyCzytać12
- ArtykułyKonkurs: Wygraj bilety na film „Rzeczy niezbędne” z Katarzyną Warnke i Dagmarą DomińczykLubimyCzytać5
- ArtykułyZgarnij egzemplarz „Masek” Melki Kowal (S0ymel) – akcja recenzenckaLubimyCzytać2
Popularne wyszukiwania
Polecamy
Anne Muratori-Philip
2
7,2/10
Pisze książki: biografia, autobiografia, pamiętnik
Ten autor nie ma jeszcze opisu. Jeżeli chcesz wysłać nam informacje o autorze - napisz na: admin@lubimyczytac.pl
7,2/10średnia ocena książek autora
9 przeczytało książki autora
12 chce przeczytać książki autora
0fanów autora
Zostań fanem autoraKsiążki i czasopisma
- Wszystkie
- Książki
- Czasopisma
Najnowsze opinie o książkach autora
Stanisław Leszczyński Anne Muratori-Philip
6,3
Smutna historia, króla tułacza. Mądry, wykształcony, pochodzący ze znakomitego polskiego rodu młody człowiek w wieku 27 lat w burzliwych czasach wojny domowej zostaje wybrany królem Polski. Dobro kraju leży mu na sercu, myśli o wprowadzeniu reform, wzmocnieniu ojczyzny, jednak wojna wciąż trwa a August Mocny nie zamierza pozbyć się tak łakomego kąska jakim jest korona Polski. I jak zawsze w naszej historii wygrywają partykularne interesy szlachty i magnaterii polskiej oraz ambicję krajów ościennych.
Stanisław Leszczyński dwukrotnie ucieka z kraju, tuła się po różnych księstwach europejskich. Na koniec poniża go jego zięć Ludwik XV. Oddaje mu wprawdzie w posiadanie księstwo Lotaryngii, jednak Stanisław Leszczyński ma być tylko dożywotnią kukiełką na tronie tego państewka, które po jego śmierci zastanie włączone do Francji.
Leszczyński okazał się dobrym gospodarzem, zyskując u miejscowej ludności przydomek „króla-dobrodzieja”. Wsławił się głównie jako mecenas sztuki i nauki.
Sława i dobra pamięć po naszym rodaku nie zaginęła w Nancy w Lotaryngii, wspominają go również mieszkańcy Leszna i Rydzyny, do której tęsknił do końca swych dni.
Corocznie pojawia się Stanisław Leszczyński na ulicach tych miast w imprezie plenerowej „Powrót króla.”
Autorka przybliża nam życie Stanisława Leszczyńskiego i jego rodziny w sposób przystępny i ciekawy. Poznajemy historię familii słynnej i zasłużonej dla całej Wielkopolski i Rzeczpospolitej na tle wydarzeń historycznych i burzliwych dziejów XVIII w. Polecam ją szczególnie miłośnikom historii.