Najnowsze artykuły
- ArtykułyW nazwaniu tkwi siłaArnika0
- ArtykułyLive z Zadie Smith już 30 września — tego nie możesz przegapić. Sprawdź szczegóły!LubimyCzytać1
- ArtykułyCo nowego w wydawniczym świecie? 9 wrześniowych premier na ten tydzieńLubimyCzytać3
- ArtykułyNie uwierzysz, kto to napisał. Nietypowe książki znanych pisarzyBartek Czartoryski10
Popularne wyszukiwania
Polecamy
Fanny Burney
Źródło: http://pl.wikipedia.org/wiki/Plik:Frances_d%27Arblay_%28%27Fanny_Burney%27%29_by_Edward_Francisco_Burney.jpg
Znana jako: Frances Burney
4
7,8/10
Pisze książki: klasyka
Urodzona: 13.06.1752Zmarła: 06.01.1840
Angielska powieściopisarka i pamiętnikarka. Sławę zyskała dzięki powieściom: Ewelina czyli Wyjście młodej panny na scenę świata (1778, wyd. polskie: Wilno, 1830),Cecylia lub pamiętniki spadkobierczyni (1782),Camilla, czyli obraz młodzieży (1796),Wędrowiec lub kobiece trudy (1814) jest ostatnią powieścią napisaną przez pisarkę. Stworzyła też pamiętniki z opisami życia dworskiego i artystycznego Londynu.
7,8/10średnia ocena książek autora
6 przeczytało książki autora
54 chce przeczytać książki autora
3fanów autora
Zostań fanem autoraSprawdź, czy Twoi znajomi też czytają książki autora - dołącz do nas
Książki i czasopisma
- Wszystkie
- Książki
- Czasopisma
Evelina. Or The History of a Young Lady's Entrance into the World
Fanny Burney
7,3 z 4 ocen
31 czytelników 2 opinie
2008
Ewelina czyli Wyjście młodej panny na scenę świata. T. 1-4
Fanny Burney
8,0 z 1 ocen
16 czytelników 1 opinia
1830
Najnowsze opinie o książkach autora
Camilla Fanny Burney
8,0
Najlepsze tomy tej powieści to pierwszy i ostatni. W pierwszym w ciekawy sposób jest opisane dzieciństwo głównych bohaterów. W ostatniej pojawiają się fascynujące gotyckie sceny.
Camilla, popadłszy długi, zwleka z powiedzeniem tego rodzicom, którzy już mają trudności finansowe z powodu jej brata, Lionela. Camilla tak długo prokrastynuje z powiedzeniem prawdy, aż jej ojciec trafia do więzienia. Ona, dowiedziawszy się o tym, próbuje popełnić samobójstwo poprzez zaniedbywanie siebie (nie jedzenie i nie spanie).
Edgar zdaje się być odpowiednikiem Othello z dramatu o takim tytule. W powieści nawet jest nawiązanie do tej tragedii. Edgar jest podejrzliwy i podatny na sugestie, zamiast myśleć samodzielnie, jak Othello.
Najciekawszą postacią jest, według mnie, Eugenia. W dzieciństwie zaraziła się ospą i złamała nogę, co oszpeciło jej wygląd. Jednak miała ona miły charakter i zdobyła wykształcenie. W pewnym momencie Eugenia marzyła o tym, by być piękną, żeby inni nie wyśmiewali jej brzydkiego wyglądu. Wtedy jej ojciec zaprowadził ją do osoby chorej umysłowo, by doceniła swój rozum.
Uszyłam suknię z lat 90. XVIII w., czyli czasów, kiedy rozgrywa się akcja powieści; zdjęcia można zobaczyć tu:
https://mrokidziejow.blogspot.com/2020/04/pomaranczowa-chemise-suknia.html
Ewelina czyli Wyjście młodej panny na scenę świata. T. 1-4 Fanny Burney
8,0
To właśnie tę powieść poczytywały z lubością w salonach bohaterki Jane Austen! To właśnie bez tej książki płody XIX-wiecznych brytyjskich pisarek świeciłyby innym blaskiem...
Na "Ewelinę" polowałam od niepamiętnych czasów! Jako pożeraczka europejskiej prozy XVIII- i XIX-wiecznej co chwila napotykałam wzmianki o bestsellerach Frances Burney, za każdym razem myśląc, że jeszcze trochę, a chyba ze skóry wyjdę. Nie rozczarowałam się. Spodziewałam się opruszonego kurzem zapomnienia, ale przyzwoitego romansu obyczajowego i taki też dostałam. Nie będę zbytnio opisywać akcji, aby innym zabawy nie psuć.
Historia pięknej, inteligentnej i jednocześnie prostodusznej Eweliny, jej często przezabawnych potyczek związanych z wejściem w wielki świat i ustaleniem losu z miejsca zdobyła serca czytelników, przynosząc autorce niewiarygodną wręcz popularność (1778). Dzieje dziewczyny bez pochodzenia i majątku w czasach, gdy jedno i drugie przyklejały metkę "w górę" bądź "w dół", panny bez towarzyskiego obycia i znajomości prawideł rządzących światem co rusz prowokuje komiczne sytuacje opisane z nie lichą dozą satyry, komizmu sytuacyjnego i realizmu epoki i muszą się kończyć na ślubnym kobiercu.
"Ewelina" i inne powieści Fanny Burney (np. "Cecylia", "Camilla") są niestety niemal zupełnie nieznane rodzimemu czytelnikowi. Okrojone tłumaczenie z 1830 roku jest jak dotąd jedynym, jakie mamy w języku polskim. A szkoda. Jeśli ktoś gustuje w pisarstwie Jane Austen, sióstr Brontë i Elizabeth Gaskell, tak szybko nie odezwie się od "Eweliny".
Polskie wydanie znajduje się w Bibliotece Narodowej. Można też ściągnąć nieodpłatnie wersję elektroniczną ze strony: https://polona.pl