Chazarowie. Polityka. Kultura. Religia. VII-XI wiek

Okładka książki Chazarowie. Polityka. Kultura. Religia. VII-XI wiek Jarosław Dudek
Okładka książki Chazarowie. Polityka. Kultura. Religia. VII-XI wiek
Jarosław Dudek Wydawnictwo: Wydawnictwo Naukowe PWN Seria: Korzenie Europy historia
304 str. 5 godz. 4 min.
Kategoria:
historia
Seria:
Korzenie Europy
Wydawnictwo:
Wydawnictwo Naukowe PWN
Data wydania:
2016-06-20
Data 1. wyd. pol.:
2016-06-20
Liczba stron:
304
Czas czytania
5 godz. 4 min.
Język:
polski
ISBN:
9788301183080
Tagi:
Chazarowie historia Ukrainy
Średnia ocen

8,0 8,0 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Okładka książki Chrystianizacja „Młodszej Europy” Marek Cetwiński, Józef Dobosz, Jarosław Dudek, Darius von Güttner-Sporzyński, Karol Kollinger, Adam Krawiec, Marzena Matla, Roman Michałowski, Jakub Morawiec, Jarosław Nikodem, Zdzisław Pentek, Andrzej Pleszczyński, Krzysztof Polek, Maciej Salamon, Miłosz Sosnowski, Jerzy Strzelczyk
Ocena 8,0
Chrystianizacj... Marek Cetwiński, Jó...
Okładka książki Królowie i biskupi, rycerze i chłopi — identyfikacja zmarłych. Funeralia Lednickie — spotkanie 16 Piotr Boroń, Alicja Budnik, Adriana Ciesielska, Anna Drążkowska, Alicja Drozd-Lipińska, Jarosław Dudek, Wojciech Dzieduszycki, Marek Florek, Krzysztof Gorczyca, Kamil Kajkowski, Andrzej P. Kowalski, Agnieszka Kubicka-Trząska, Barbara Kwiatkowska, Olgierd Ławrynowicz, Maciej Lubik, Michal Lutovsky, Justyna Marchewka, Magdalena Domicela Matczak, Maciej Przybył, Halina Przychodzeń, Stanisław Rosik, Jerzy Sikora, Paweł Szczepanik, Jacek Szczurowski, Wojciech Wasiak, Joanna Wawrzeniuk, Jacek Wrzesiński
Ocena 7,0
Królowie i bis... Piotr Boroń, Alicja...
Okładka książki Obcy. Funeralia Lednickie — spotkanie 14 Andrzej Albiniak, Jana Benešová, Krzysztof Borysławski, Cezary Buśko, Wojciech Chudziak, Adriana Ciesielska, Łukasz Ciesielski, Jadwiga Czerwińska, Karol Demkowicz, Alicja Drozd-Lipińska, Eva Drozdová, Sławomir Dryja, Jarosław Dudek, Paweł Duma, Wojciech Dzieduszycki, Dana Fialová, Marek Florek, Beata Frydryczak, Leszek Gardeła, Agnieszka Gil-Drozd, Henryk Głąb, Judyta J. Gładykowska-Rzeczycka, Wojciech Głowa, Paweł Goławski, Hanna Grzesiak, Krystyna Jędrychowska-Dańska, Kamil Kajkowski, Małgorzata Kępa, Bohuslav Klíma, Tomasz Koczorowski, František Kolář, Karol Kollinger, Paweł Konczewski, Anna Kozłowska, Tomasz Kozłowski, Ewa Kuruminis-Kaszkiel, Barbara Kwiatkowska, Maciej Lubik, Jiří Macháček, Hanna Mańkowska-Pliszka, Justyna Marchewka, Magdalena Domicela Matczak, Piotr A. Nowakowski, Grzegorz Osipowicz, Ryszard Paczuski, Klára Parmová, Tomasz Płoszaj, Piotr Pranke, Halina Przychodzeń, Piotr Pudło, Joannna Rogóż, Jerzy Sikora, Łukasz Skoczylas, Paweł Szczepanik, Jacek Szczurowski, Krzysztof Szostek, Jacek Tomczyk, Przemysław Urbańczyk, Dagmar Václavíková, Izabella Wenska, Henryk W. Witas, Arkadiusz Wrębiak, Jacek Wrzesiński, Daniel Żychliński, Всеволод Івакін, Олександра Козак, Сергій Пантелійович Тараненко
Ocena 7,0
Obcy. Funerali... Andrzej Albiniak, J...

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
8,0 / 10
9 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
119
93

Na półkach:

Ze względu na poruszany temat bardzo ciekawa książka. Autor opisuje dzieje wschodniej Europy, w okresie po najazdach Hunów do około roku 1000, o tyle jest to ciekawa pozycja, że opisuje dość zapomniane i słabo zbadane obszary i okresy historii Europy a bez tego fragmentu historii nie da się zrozumieć dziejów pozostałej części Europy.
Mało zdajemy sobie sprawę, że bez zatrzymania niszczycielskiej wędrówki ludów z centralnej Azji do Europy, państwa w Europie: południowej, środkowej a nawet w zachodniej nie miałyby tych kilkuset lat na okrzepnięcie i zorganizowanie się przed kolejnymi falami najazdów. Jednym z tych Państw które stabilizowały sytuację społeczno-polityczno-gospodarczą na Euroazjatyckim stepie było Państwo Hazarów.
Awarowie tak jak Hazarowie byli ludem Tureckim i po ich najeździe (Awarów) uspokoiła się wędrówka ludów z Azji do Europy. Jedyne dwa większe najazdy "barbarzyńców" na Europę w tym czasie to najazdy Bułgarów a później Węgrów i obie te wędrówki były powiązane z sytuacją w Kaganacie Hazarskim. Mało wiemy o tym państwie a to dziwi, bo było to swojego czasu imperium o znaczeniu ponad regionalnym. Kaganat był silnym Państwem, skoro mógł przez wieki opierać się Kalifatowi Bagdadzkiemu, czego nie udało się wielu "silnym" Państwom, jak np.: Persji, Wizigotom, czy też państwom Azji Środkowej, a nawet w pewnej mierze Bizancjum.
Do tego autor dość szczegółowo, na ile pozwala obecny stan wiedzy opisuje życie gospodarcze i tu kolejne zaskoczenie, bo okazuje się, że skąd inąd brutalni władcy Kaganatu byli dość kosmopolityczni i włączali do swojej struktury politycznej podbite narody, a w miastach Hazarów, żyli obok siebie ludzi różnych religii.
Ciekawie przedstawiają się tez relacje międzynarodowe jakie utrzymywali władcy Hazarów, to jest kolejny dowód na to ze Świat stał się globalny już wieki temu, a to że my o tym nie wiedzieliśmy, nie znaczy że tego nie było...
Tak więc książka warta przeczytania ze względu na to, że uzupełnia wiedzę, oraz pozwala zrozumieć pozostałą cześć historii Europy, zwłaszcza, że bez "wytchnienia" od najazdów (co zapewniło stabilne i silne państwo Hazarów) obecne państwa Europejskie nigdy nie rozwinęły by się na gruzach Rzymu, albo miałby znacznie trudniejszą drogę do budowy państwowości. I tym kontekście Hazarowie już wieki temu nieświadomie stali się "przedmurzem" Europy.

Ze względu na poruszany temat bardzo ciekawa książka. Autor opisuje dzieje wschodniej Europy, w okresie po najazdach Hunów do około roku 1000, o tyle jest to ciekawa pozycja, że opisuje dość zapomniane i słabo zbadane obszary i okresy historii Europy a bez tego fragmentu historii nie da się zrozumieć dziejów pozostałej części Europy.
Mało zdajemy sobie sprawę, że bez...

więcej Pokaż mimo to

avatar
187
41

Na półkach: ,

Doskonała pozycja dla zainteresowanych historią wczesnego średniowiecza Europy Wschodniej i Środkowej. Prof Dudek w rozległej monografii wyczerpująco zajmuje się historią Chazarów i ich Kaganatu, półkoczowniczego ludu tureckiego, który w VII-IX wieku podbił i podporzadkował sobie rozległe obszary Europy Wschodniej w tym i liczne plemiona Słowian, Madziarów, Bułgarów i ludów tireckich i kaukaskich. Ludu który jako wiarę przyjął Judaizm. Praca rzetelna, naukowa A przy tym przystępna i bardzo wciągająca, świetnie napisana i jaki pasjonujący temat. W szerokim tle omawiane są dzieje ludów, głównie stepowców pogranicza Europy i Azji. Uznanie dla profesora. Gorąco polecam.

Doskonała pozycja dla zainteresowanych historią wczesnego średniowiecza Europy Wschodniej i Środkowej. Prof Dudek w rozległej monografii wyczerpująco zajmuje się historią Chazarów i ich Kaganatu, półkoczowniczego ludu tureckiego, który w VII-IX wieku podbił i podporzadkował sobie rozległe obszary Europy Wschodniej w tym i liczne plemiona Słowian, Madziarów, Bułgarów i ludów...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

 • Chcę przeczytać
  58
 • Posiadam
  14
 • Przeczytane
  11
 • Historia
  8
 • Średniowiecze
  5
 • Teraz czytam
  2
 • Absolutnie
  1
 • Korzenie Europy
  1
 • Orient
  1
 • 021
  1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Chazarowie. Polityka. Kultura. Religia. VII-XI wiek


Podobne książki

Przeczytaj także

Ciekawostki historyczne