Chazarowie. Polityka. Kultura. Religia. VII-XI wiek

- Kategoria:
- historia
- Seria:
- Korzenie Europy
- Wydawnictwo:
- Wydawnictwo Naukowe PWN
- Data wydania:
- 2016-06-20
- Data 1. wyd. pol.:
- 2016-06-20
- Liczba stron:
- 304
- Czas czytania
- 5 godz. 4 min.
- Język:
- polski
- ISBN:
- 9788301183080
- Tagi:
- Chazarowie historia Ukrainy
Książka w serii Korzenie Europy, skupiająca się na dziejach Państwa Chazarów – prototureckiego ludu, który w VII–XI wieku panował na terenach obecnej wschodniej Ukrainy i Kaukazu. Wykorzystując dostępne źródła, wyniki badań archeologicznych i zasoby literatury światowej, autor przedstawia dzieje polityczne, gospodarcze, społeczne, ustrojowe i religijne Chazarii. Pokazuje przyczyny upadku tego państwa oraz niezwykle ciekawą i złożoną kwestię konwersji elit chazarskich na judaizm, a także relacje z głównymi sąsiadami: Bizancjum i kalifatem.
Jarosław Dudek – profesor historii na Uniwersytecie Zielonogórskim, członek Polskiego Towarzystwa Historycznego, uczestnik prac Komisji Bizantynologicznej przy Komitecie Nauk o Kulturze Antycznej PAN oraz Komisji Bałkanistyki przy Wydziale I PAN w Poznaniu. Odbył stypendium naukowe w Republice Macedonii (1991) oraz brał udział w badaniach archeologicznych w Novae-Svištov w Bułgarii. Autor publikacji i artykułów na temat Bizancjum i ludów koczowniczych.
Porównaj ceny
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Mogą Cię zainteresować
Książka na półkach
- 58
- 14
- 11
- 8
- 5
- 2
- 1
- 1
- 1
- 1
OPINIE i DYSKUSJE
Ze względu na poruszany temat bardzo ciekawa książka. Autor opisuje dzieje wschodniej Europy, w okresie po najazdach Hunów do około roku 1000, o tyle jest to ciekawa pozycja, że opisuje dość zapomniane i słabo zbadane obszary i okresy historii Europy a bez tego fragmentu historii nie da się zrozumieć dziejów pozostałej części Europy.
Mało zdajemy sobie sprawę, że bez zatrzymania niszczycielskiej wędrówki ludów z centralnej Azji do Europy, państwa w Europie: południowej, środkowej a nawet w zachodniej nie miałyby tych kilkuset lat na okrzepnięcie i zorganizowanie się przed kolejnymi falami najazdów. Jednym z tych Państw które stabilizowały sytuację społeczno-polityczno-gospodarczą na Euroazjatyckim stepie było Państwo Hazarów.
Awarowie tak jak Hazarowie byli ludem Tureckim i po ich najeździe (Awarów) uspokoiła się wędrówka ludów z Azji do Europy. Jedyne dwa większe najazdy "barbarzyńców" na Europę w tym czasie to najazdy Bułgarów a później Węgrów i obie te wędrówki były powiązane z sytuacją w Kaganacie Hazarskim. Mało wiemy o tym państwie a to dziwi, bo było to swojego czasu imperium o znaczeniu ponad regionalnym. Kaganat był silnym Państwem, skoro mógł przez wieki opierać się Kalifatowi Bagdadzkiemu, czego nie udało się wielu "silnym" Państwom, jak np.: Persji, Wizigotom, czy też państwom Azji Środkowej, a nawet w pewnej mierze Bizancjum.
Do tego autor dość szczegółowo, na ile pozwala obecny stan wiedzy opisuje życie gospodarcze i tu kolejne zaskoczenie, bo okazuje się, że skąd inąd brutalni władcy Kaganatu byli dość kosmopolityczni i włączali do swojej struktury politycznej podbite narody, a w miastach Hazarów, żyli obok siebie ludzi różnych religii.
Ciekawie przedstawiają się tez relacje międzynarodowe jakie utrzymywali władcy Hazarów, to jest kolejny dowód na to ze Świat stał się globalny już wieki temu, a to że my o tym nie wiedzieliśmy, nie znaczy że tego nie było...
Tak więc książka warta przeczytania ze względu na to, że uzupełnia wiedzę, oraz pozwala zrozumieć pozostałą cześć historii Europy, zwłaszcza, że bez "wytchnienia" od najazdów (co zapewniło stabilne i silne państwo Hazarów) obecne państwa Europejskie nigdy nie rozwinęły by się na gruzach Rzymu, albo miałby znacznie trudniejszą drogę do budowy państwowości. I tym kontekście Hazarowie już wieki temu nieświadomie stali się "przedmurzem" Europy.
Ze względu na poruszany temat bardzo ciekawa książka. Autor opisuje dzieje wschodniej Europy, w okresie po najazdach Hunów do około roku 1000, o tyle jest to ciekawa pozycja, że opisuje dość zapomniane i słabo zbadane obszary i okresy historii Europy a bez tego fragmentu historii nie da się zrozumieć dziejów pozostałej części Europy.
więcej Pokaż mimo toMało zdajemy sobie sprawę, że bez...
Doskonała pozycja dla zainteresowanych historią wczesnego średniowiecza Europy Wschodniej i Środkowej. Prof Dudek w rozległej monografii wyczerpująco zajmuje się historią Chazarów i ich Kaganatu, półkoczowniczego ludu tureckiego, który w VII-IX wieku podbił i podporzadkował sobie rozległe obszary Europy Wschodniej w tym i liczne plemiona Słowian, Madziarów, Bułgarów i ludów tireckich i kaukaskich. Ludu który jako wiarę przyjął Judaizm. Praca rzetelna, naukowa A przy tym przystępna i bardzo wciągająca, świetnie napisana i jaki pasjonujący temat. W szerokim tle omawiane są dzieje ludów, głównie stepowców pogranicza Europy i Azji. Uznanie dla profesora. Gorąco polecam.
Doskonała pozycja dla zainteresowanych historią wczesnego średniowiecza Europy Wschodniej i Środkowej. Prof Dudek w rozległej monografii wyczerpująco zajmuje się historią Chazarów i ich Kaganatu, półkoczowniczego ludu tureckiego, który w VII-IX wieku podbił i podporzadkował sobie rozległe obszary Europy Wschodniej w tym i liczne plemiona Słowian, Madziarów, Bułgarów i ludów...
więcej Pokaż mimo to