Najnowsze artykuły
- ArtykułyNajlepsze kryminały dla słuchaczy: te audiobooki sprawią, że nie oderwiesz się od słuchawek!LubimyCzytać1
- ArtykułyRuszają castingi do nowego serialu o „Harrym Potterze”. Wśród wymagań dwa ważne punktyAnna Sierant8
- ArtykułyUwaga, konkurs! Wygraj „Głębokie rany“ – powieść kryminalną Nele NeuhausLubimyCzytać11
- Artykuły„W drodze do Nawii“ – przeczytaj fragment książki i rozmowę z autorką, Magdaleną WaląLubimyCzytać1
Popularne wyszukiwania
Polecamy
Aleksandar Zograf
1
6,9/10
Pisze książki: komiksy
Urodzony: 01.01.1963
Twórca Life Under Sanctions, Psychonaut, Dream Watcher i Bulletins from Serbia. Zograf jest aktywny na międzynarodowej scenie komiksu od wczesnych lat dziewiędziesiątych, kiedy jego prace zaczęły pojawiać się w Europie Zachodniej, a następnie w USA. W 1998 stworzył pracownię komiksową w kuchni swojego domu. Nosząca nazwę Kuhinja (Kuchnia) stała się ważnym miejscem twórczym dla środowiska artystów komiksowych i pozwoliła na rozwijanie się lokalnej sceny komiksowej w Pancevie między innymi przez co niedzielne spotkania twórców z jego miasta, oraz z pobliskiego Belgradu. Wśród artystów należących do grupy znajdują się takie osoby jak: Vuk Palibrk, Sasa Mihajlovic, Flyer, Mr Spiral czy Vladimir Nedeljkovic Nedelja. Kuhinja zajmuje się publikowaniem swojego własnego zinu oraz organizowaniem wystaw na terenie całej Serbii.http://www.aleksandarzograf.com/
6,9/10średnia ocena książek autora
49 przeczytało książki autora
42 chce przeczytać książki autora
1fan autora
Zostań fanem autoraSprawdź, czy Twoi znajomi też czytają książki autora - dołącz do nas
Książki i czasopisma
- Wszystkie
- Książki
- Czasopisma
Najnowsze opinie o książkach autora
Pozdrowienia z Serbii Aleksandar Zograf
6,9
Komiks kupiony i przeczytany na fali fascynacji Bałkanami. Nietypowy, albowiem bardziej do czytania, niż oglądania. Bez tekstu większość rysunków byłaby raczej niezrozumiała.
Nie jest to bowiem ani powieść graficzna, ani graficzna adaptacja literatury, ani też komiks akcji.
Autor, z punktu widzenia mieszkańca prowincjonalnego serbskiego Panceva, pokazuje nam rozpad najpierw Wielkiej Jugosławii, a potem tej małej, złożonej już tylko z Serbii i Czarnogóry. Akcjas – o ile tak można ją nazwać – rozgrywa się pomiędzy 1991 a 2001 rokiem.
Trudno oczekiwać po serbskim autorze stuprocentowego obiektywizmu w ocenie walk w Chorwacji lub Bośni, ale pokazuje on przede wszystkim wpływ tych wydarzeń na sytuację wewnętrzną w Serbii. Wojna zawsze pozwala odwrócić uwagę ludzi od nieudolności w rozwiązywaniu problemów wewnętrznych a poza tym konsoliduje społeczeństwo wokół nacjonalistycznych rządów i partii.
Podobnie jak sankcje i blokady. Jak wskazał autor – w ich trakcie serbska opozycja demokratyczne była bezbronna – nie mogła ich popierać, bo działałaby na niekorzyść własnego społeczeństwa, ani protestować przeciwko nim, bo wzmacniałaby autorytarne rządy Milośevića.
Warstwę graficzna, aczkolwiek ciekawa, nie dorównuje tekstowej. Ale za to znakomicie ją uzupełnia. Razem tworzą coś, co można byłoby nazwać „publicystyką graficzną”.
Komiks nie dla każdego. Zainteresuje przede wszystkim miłośników Bałkanów i socjologii i polityki. Ale w swojej kategorii znakomity.
Pozdrowienia z Serbii Aleksandar Zograf
6,9
"Ko je poceo rat?" - "Kto zaczął wojnę?" - pytają siebie nawzajem uwięzieni w okopie znajdującym się pomiędzy wrogimi wojskami Bośniak i Serb, bohaterowie głośnego filmu "Ziemia niczyja" Danisa Tanovicia. Podobnie jak Tanović, Aleksandar Zograf, autor paradokumentalnego komiksu "Pozdrowienia z Serbii", koncentruje się na absurdalności ostatniej wielkiej wojny europejskiej, wojny, do której po doświadczeniach lat 1939 - 1945, miało nigdy nie dojść.
Zograf wychodzi naprzeciw jednostronnemu, anty-serbskiemu przedstawieniu bałkańskiego konfliktu, lansowanemu w zachodnich mediach, udowadniając, że przeciętni Serbowie byli takimi samymi ofiarami, jak Chorwaci, Bośniacy czy Albańczycy. Opisuje codzienność mieszkańców Serbii w czasie trwania NATO-wskich bombardowań, ich problemy związane z brakiem prądu, wody, jedzenia, a nie walkę z nieprzyjacielem.
Dopełnieniem są świetne, często nierealistyczne rysunki, potęgujące chaos, zwątpienie i niezrozumienie tego, co się stało.