Anthony Aveni

- Pisze książki: historia, popularnonaukowa
- Oficjalna strona: Przejdź do strony www
- Urodzony: 1938 (data przybliżona)
(ur. 1938 r.) jest amerykańskim antropologiem, astronomem i autorem, szczególnie znanym z obszernych i czołowych publikacji na temat archeoastronomii. Aveniego uważa się za osobę, która miała swój wpływ na rozwój archeoastronomii jako nauki w ostatnim dwudziestym wieku. Specjalizował się w badaniu starożytnych praktyk astronomicznych w Ameryce i jest jednym z twórców badań nad historyczną astronomią mezoamerykańskich kultur prekolumbijskich. Od 2009 r. Aveni jest profesorem astronomii, antropologii i rdzennych Amerykanów na Colgate University w Hamilton w stanie Nowy Jork. . Ma na swoim koncie ponad 34 książki i 300 publikacji naukowych, w tym trzy artykuły na okładkę magazynu Science i najważniejsze prace w The Sciences, American Scientist, American Antiquity, Latin American Antiquity i The Journal of Archaeological Research. Dwa jego krótkie utwory zostały wymieniane jako "godne uwagi eseje" w tomie Best American Essays i Best American Science Writing w 2002 roku. Otrzymał Granty Badawcze od National Geographic Society, National Science Foundation. Ze swoją żoną, artystką Lorraine, obecnie mieszka w Hamilton w stanie Nowy Jork.
- 55 przeczytało książki autora
- 124 chce przeczytać książki autora
Książki i czasopisma
Cytaty
Dostosowując i naginając się z przymusu do monotonnego, liniowego czasu technicznego, wyrządzamy wielka szkodę zdrowiu i psychice. Pracujemy we dni w nocy, utrzymujemy nasze otoczenie w stałej temperaturze i myślimy o przyszłości jedynie w kategoriach wydłużania ludzkiego życia. Nakreślony przez Younga trzyczęściowy program odwrócenia społecznej ewolucji nawołuje do zmiany nastawienia do śmierci przez podkreślenie jej roli w cyklicznym procesie, a nie jej ostateczności. Nawiązuje też do odrodzenia ludzkiej świadomości cyklu pór roku oraz do przełamania rytmu codziennego życia. Recepta brzmi: "rozluźnijmy się podnieśmy nieco świadomość ekoczasu".
Dostosowując i naginając się z przymusu do monotonnego, liniowego czasu technicznego, wyrządzamy wielka szkodę zdrowiu i psychice. Pracujemy...
Rozwiń Zwiń