Najnowsze artykuły
- Artykuły„Zmierzch” powraca, a Mickiewicz się zakochujeAnna Sierant1
- ArtykułyW nazwaniu tkwi siłaArnika0
- ArtykułyLive z Zadie Smith już 30 września — tego nie możesz przegapić. Sprawdź szczegóły!LubimyCzytać1
- ArtykułyCo nowego w wydawniczym świecie? 9 wrześniowych premier na ten tydzieńLubimyCzytać4
Popularne wyszukiwania
Polecamy
Peter Radetsky
1
8,1/10
Pisze książki: nauki przyrodnicze (fizyka, chemia, biologia, itd.)
Ten autor nie ma jeszcze opisu. Jeżeli chcesz wysłać nam informacje o autorze - napisz na: admin@lubimyczytac.pl
8,1/10średnia ocena książek autora
28 przeczytało książki autora
37 chce przeczytać książki autora
0fanów autora
Zostań fanem autoraKsiążki i czasopisma
- Wszystkie
- Książki
- Czasopisma
Niewidzialni najeźdźcy: o wirusach i naukowcach, którzy je ścigają
Peter Radetsky
8,1 z 20 ocen
63 czytelników 4 opinie
1998
Najnowsze opinie o książkach autora
Niewidzialni najeźdźcy: o wirusach i naukowcach, którzy je ścigają Peter Radetsky
8,1
Świetnie napisana książka o tym, jak odkrywano czynnik zakaźny, który przechodził przez wszystkie filtry, które zatrzymywały bakterie. Czyli o wirusach i narodzinach wirusologii. Czyta się jak kryminał. Jest przestępca, nic o nim nie wiadomo (no, czytelnik jednak coś powinien wiedzieć o „sprawcach”, bo minimalna wiedza medyczna czy biologiczna by się przydała) i są detektywi. Detektywami są naukowcy, który wiedzą, że dzieje się coś i to zazwyczaj złego i chcą sprawcę złapać za przysłowiową rękę. Ale jak złapać coś, czego nie widać nawet w najlepszych mikroskopach optycznych? Poznajemy więc historie Jennera i Pasteura, ale bez nadmiaru szczególików naukowych, bez zanudzania czytelnika sprawami medycznymi. Po drodze śledzimy odkrycie wirusów i badaczy rozszyfrowujących ich strukturę i mechanizm działania. I w ten sposób na końcu dochodzimy do czasów najnowszych, do genetyki, biologii molekularnej i manipulacji genami. Końcowe rozdziały wymagają nieco większego przygotowania, ale nie wyobrażam sobie, żeby za tę lekturę brał się ktokolwiek, kto nie ma jako takiego pojęcia o budowie DNA. Tak więc książka jest tak samo dla laika, jak i kogoś, dla którego mikrobiologia czy wirusologia są chlebem powszednim. W podręcznikach akademickich historii rozwoju mikrobiologii nie poświęca się w ogóle miejsca, albo raptem kilka stron. Nie zanudzi się więc przy lekturze również lekarz czy biolog. Tekst napisany żywym i klarownym językiem.
Książkę wydano 20 lat temu, ale nie zdezaktualizowała się praktycznie wcale, w przeciwieństwie do wielu podręczników akademickich ;-) . Zapewne rozdział o AIDS autor by teraz napisał trochę inaczej, dodał szerszy aneks, ale względna leciwość tego kawałka tekstu w niczym nie umniejsza wartości całej książki. Zdecydowanie polecam!
Niewidzialni najeźdźcy: o wirusach i naukowcach, którzy je ścigają Peter Radetsky
8,1
Autor zabiera nas w barwną, pełną nieoczekiwanych zdarzeń i sytuacji, podróż przez historię prób radzenia sobie z chorobami, które dziesiątkowały całe populacje, przez trzymające w napięciu opowieści o ciekawości, cierpliwości i determinacji naukowców, które doprowadziły do odkrycia wirusów i narodzin wirusologii.
Czytamy tu o działaniach mających często więcej znamion emocjonalnej niezgody na poddanie się chorobie, niż choćby odrobiny rozsądku oraz o najnowszych (z poprawką na rok wydania książki:)) odkryciach z dziedziny biologii molekularnej czy genetyki. Stosowane metody badań (i dawniej, i całkiem niedawno) sprawiają, że ciarki chodzą po plecach i pewnie u niejednego czytelnika wzbudzą sprzeciw.
Przypadki odkryć opisane w niniejszej książce, po raz kolejny skłoniły mnie do rozmyślań nad geniuszem ludzkiego umysłu, który jest w stanie dojść do określonych wniosków, przewidzieć istnienie i funkcjonowanie czegoś, na długo przed tym, zanim zaistnieje możliwość przeprowadzenia dowodu.
To niezwykle interesująca i wciągająca książka. Napisana bardzo przystępnie, językiem zrozumiałym dla przeciętnego czytelnika, co dla mnie, niebiologa, miało duże znaczenie.