Najnowsze artykuły
- Artykuły„Zmierzch” powraca, a Mickiewicz się zakochujeAnna Sierant1
- ArtykułyW nazwaniu tkwi siłaArnika0
- ArtykułyLive z Zadie Smith już 30 września — tego nie możesz przegapić. Sprawdź szczegóły!LubimyCzytać1
- ArtykułyCo nowego w wydawniczym świecie? 9 wrześniowych premier na ten tydzieńLubimyCzytać4
Popularne wyszukiwania
Polecamy
Andrzej Jelski
2
7,5/10
Ten autor nie ma jeszcze opisu. Jeżeli chcesz wysłać nam informacje o autorze - napisz na: admin@lubimyczytac.pl
7,5/10średnia ocena książek autora
37 przeczytało książki autora
87 chce przeczytać książki autora
2fanów autora
Zostań fanem autoraSprawdź, czy Twoi znajomi też czytają książki autora - dołącz do nas
Książki i czasopisma
- Wszystkie
- Książki
- Czasopisma
Tiki-Patu. Z dziejów tatuażu mieszkańców Wysp Markizów
Andrzej Jelski
0,0 z ocen
4 czytelników 0 opinii
2019
Najnowsze opinie o książkach autora
Tatuaż Andrzej Jelski
7,5
Książka będzie dobrą propozycją dla kogoś, kogo interesuje przede wszystkim historia tatuażu. Trąci myszką, napisana w 1993, więc 30 lat temu, nie ma się co dziwić. Kiedyś pozycja kultowa, dzisiaj już bym tak nie powiedziała. Fakt, czytałam wiele książek i prac o tatuażach, więc ja już to po prostu wszystko wiem, ale myślę, że nawet jeśli ktoś tego nie wie, to i tak ma szansę się znudzić i zmęczyć, styl autora jest specyficzny, trochę sarkastyczny. Końcówka miła dla oka, fotografie artysty tatuatora, zaskoczyło mnie to, że pracuje bez rękawiczek. A przynajmniej pozuje do zdjęć, które mają pokazywać jak pracuje, bez rękawiczek. Ciekawa postać. Można przeczytać, ale można też sobie odpuścić, w 2023 roku uważam, że nie warto, zbyt dużo się zmieniło (w tym także i język).
Tatuaż Andrzej Jelski
7,5
Książkę przeczytałam na potrzeby napisania eseju na studia. Z kilku zaproponowanych zainteresował mnie tylko ten o tatuażach. Wykładowca powiedział, że mamy nie przepisywać Wikipedii i pierwszych stron wyszukiwarki, więc sięgnęłam po książkę :D na szybko w Internecie znalazłam właśnie tą i zamówiłam. Esej co prawda o współczesnym znaczeniu tatuaży, ale żeby zacząć go w ogóle pisać chciałam sięgnąć troszkę do historii. Choćby żeby dowiedzieć skąd się wzięło to powiązanie tatuaży z więźniami. Z tej książki tego się dowiemy ;)
Zaskoczeniem było, że pierwszy w Polsce profesjonalny salon tatuażu został otwarty dopiero w 1991 roku. Dość "świeży" a historia tatuaży sięga czasów plemiennych. Możliwe, że więzienne pasiaki wzięły się od malowania pasów na ciele. Też na innym przedmiocie usłyszałam, że ten w Polsce ciężko "zmierzyć". Te salony były podpinane pod fryzjerskie i kosmetyczne.
Ciekawostki typu, że Picasso robił tatuaże - wcześniej o tym nie wiedziałam. Ogólnie znaczenie tatuaży było bardzo różne. Dla jednych oznaczały przynależność do elity, dla innych do skazańców. Były też sposobem na zarobek - wytatuowani ludzie występowali w cyrkach.
Ja na przykład nie popieram tatuowania sobie imion ukochanych czy jakichkolwiek tatuaży dla par, ale dla pewien król dzięki temu, że miał wytatuowane imię żony został rozpoznany po tym jak zginął na wojnie.
Ogólnie książka ciekawa. Ja jako posiadaczka malutkich wzorków i jako osoba potrzebują informacji do tekstu na studia jestem zadowolona z jej przeczytania ;)