Najnowsze artykuły
- ArtykułyAlfabet pisarza: Maciej SiembiedaLubimyCzytać1
- Artykuły„Brama Zdrajców”, czyli przewodnik po świecie Williama Warwicka! Poznajcie cykl Jeffreya ArcheraMarcin Waincetel1
- ArtykułyTokarczuk dla „Guardiana”: Mizoginia tkwi w nas jak jakaś chorobaKonrad Wrzesiński1
- ArtykułyNa Cmentarz zagubionych dusz… Poznaj nową książkę Pauliny Hendel!LubimyCzytać1
Popularne wyszukiwania
Polecamy
Marek Kasprowicz
5
9,0/10
Pisze książki: flora i fauna, nauki przyrodnicze (fizyka, chemia, biologia, itd.)
Najpopularniejsza książka
Flora i roślinność środkowej Wielkopolski. Przewodnik do ćwiczeń terenowych
9,0 z 1 ocen
3 czytelników 1 opinia
Ten autor nie ma jeszcze opisu. Jeżeli chcesz wysłać nam informacje o autorze - napisz na: admin@lubimyczytac.pl
9,0/10średnia ocena książek autora
1 przeczytało książki autora
3 chce przeczytać książki autora
0fanów autora
Zostań fanem autoraKsiążki i czasopisma
- Wszystkie
- Książki
- Czasopisma
Flora i roślinność środkowej Wielkopolski. Przewodnik do ćwiczeń terenowych
Marek Kasprowicz, Andrzej Brzeg
9,0 z 1 ocen
3 czytelników 1 opinia
2004
Informator dydaktyczny Wydziału Biologii
Marek Kasprowicz, Bogdan Jackowiak
9,0 z 1 ocen
1 czytelnik 1 opinia
2001
Zróżnicowanie i przekształcenia roślinności pięter reglowych masywu Babiej Góry (Karpaty Zachodnie)
Marek Kasprowicz
Cykl: Idee ekologiczne (tom 9)
9,0 z 1 ocen
1 czytelnik 1 opinia
1996
Rocznik Dendrologiczny. Organ Sekcji Dendrologicznej Polskiego Towarzystwa Botanicznego. Vol. XXXVII, 1986/1987
0,0 z ocen
0 czytelników 0 opinii
1989
Najnowsze opinie o książkach autora
Zróżnicowanie i przekształcenia roślinności pięter reglowych masywu Babiej Góry (Karpaty Zachodnie) Marek Kasprowicz
9,0
Znakomita książka, która jest efektem badań roślinności pięter reglowych w masywie Babiej Góry. Piętra zbadane i opisane zostały w rzetelny, naukowy i szczegółowy sposób. Dodatkowo w książce znajduje się duża ilość tabel fitosocjologicznych, które w znakomity sposób porządkują, ukazują i pomagają zrozumieć informacje zawarte w tekście.
Książka zawiera wstęp, siedem głównych części oraz literaturę. Część pierwsza mówi o ogólnej charakterystyce terenu badań, druga o historii, aktualnym stanie i głównych zagrożeniach lasów masywu Babiej góry, trzecia o ogólnej charakterystyce szaty roślinnej, a czwarta o metodyce badań i materiale. Główną częścią (i liczącą najwięcej stron) jest część piąta. Zawiera ona charakterystykę roślinności pięter leśnych Babiej Góry - najpierw charakterystykę zbiorowisk roślinnych leśnych, a następnie zbiorowisk poręb, luk i prześwietleń drzewostanowych. Dwie ostatnie części książki zawierają interpretację zróżnicowania roślinności ze szczególnym uwzględnieniem autogenicznych przekształceń fitocenoz i procesów degeneracyjnych oraz podsumowanie i wnioski.
Książka wybitna oraz prawie doskonała i niemal idealna. Niewątpliwie wyróżniająca się i osoba, która interesuje się florą, szatą roślinną Polski może do niej śmiało sięgać. Ja polecam książkę z całego serca, bo warto. Chylę czoła przed jej autorem i wszystkich zainteresowanych tematyką zawartą w książce odsyłam do jej lektury. Po wielokroć warto się z nią zapoznać.
Flora i roślinność środkowej Wielkopolski. Przewodnik do ćwiczeń terenowych Marek Kasprowicz
9,0
Niezwykle interesująca, przydatna książka dla wszystkich przyrodników oraz osób zawodowo i z zamiłowania zainteresowanych botaniką. Przeczytana i przekartkowana wielokrotnie.
Książka rozpoczyna się wstępem. Oprócz niego zawiera siedem części, indeksy nazw roślin, porostów, grzybów i zbiorowisk roślinnych oraz literaturę źródłową na końcu. Pierwsza część zawiera charakterystykę fizjograficzną Wielkopolski. W drugiej części opisano wybrane obiekty przyrodnicze środkowej Wielkopolski. Część trzecia obejmuje charakterystykę morfologiczną oraz taksonomiczną porostów i wybranych grup roślin. Z czwartej części czytelnik dowie się o ekologicznych grupach roślin. Część piąta traktuje o florze jako obiekcie obserwacji i studiów botanicznych. Dwie ostatnie części charakteryzują wybrane typy roślinności i wybrane krajobrazy roślinne.
Książka zawiera dużą ilość pomocnych rysunków, tabel i wykresów. Stanowi znakomite źródło wiedzy botanicznej, którą można zastosować w praktycznych zajęciach i obserwacjach terenowych. Może być źródłem inspiracji dla wyjść i pokazów terenowych. Nadal do niej często wracam i z niej chętnie korzystam. Porządkuje podstawową wiedzę botaniczną związaną z ćwiczeniami lub wycieczkami terenowymi oraz doskonale zaznajamia z florą i roślinnością środkowej Wielkopolski. Książka napisana została przez wybitnych botaników i jest wyjątkowa.