rozwiń zwiń

Znalezione w Ninatece: „Widnokrąg” Wiesława Myśliwskiego

LubimyCzytać LubimyCzytać
07.04.2016

Bo cóż ważniejsze jest od słów, wszystko się ze słów bierze, i nawet najkrwawsza bitwa toczy się o słowa, które po niej zostaną. Dziś w audiocyklu o powieści Wiesława Myśliwskiego, jednym z największych dzieł literatury XX wieku - „Widnokręgu”.

Znalezione w Ninatece: „Widnokrąg” Wiesława Myśliwskiego

(...) bo najciężej jest ruszyć. Nie dojść, ale ruszyć. Dać ten pierwszy krok. Bo ten pierwszy krok nie jest krokiem nóg, lecz serca. To serce najpierw rusza, a dopiero nogi za nim zaczynają iść. A na to nie tylko trzeba siły, ale i przeznaczenia, żeby przemóc serce i powiedzieć, to ruszam – Wiesław Myśliwski.

Wiesław Myśliwski urodził się 25 marca 1932 roku w Dwikozach koło Sandomierza. Jest prozaikiem, dwukrotnym laureatem literackiej nagrody Nike, autorem podejmującym głównie tematykę związaną z kulturą i tożsamością chłopską w dobie społecznych i cywilizacyjnych przemian, ale osadzającym ją w kontekście uniwersalnych prawd o życiu i świecie. Studiował filologię polską na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. W latach 1955–1976 pracował w Ludowej Spółdzielni Wydawniczej w Warszawie. W latach 1975–1999 był redaktorem naczelnym kwartalnika „Regiony”, w latach 1993-1999 – także dwutygodnika kulturalnego „Sycyna”. W latach 1971–1983 należał do Związku Literatów Polskich. Mieszka w Warszawie. Autor m.in. Nagiego sadu (1967), Kamienia na kamieniu (1984), Widnokręgu (1996), Traktatu o łuskaniu fasoli (2006) oraz Ostatniego rozdania (2013). Jego książki przetłumaczono na kilkanaście języków.

Dziś zachęcamy do wysłuchania jednej z najbardziej znanych książek Myśliwskiego – powieści Widnokrąg.

Do miłości wiedzie cierniowa droga. Miłość to nie poryw. Nie otrzymuje się jej ot, tak w darze, i to na pierwszej lepszej zabawie, do tego szkolnej. Miłość trzeba wytęsknić, wycierpieć, wypłakać. A i tak nie ma pewności, czy się zjawi – Wiesław Myśliwski.

Bohaterem i zarazem narratorem „Widnokręgu” jest Piotr, wspominający swoje dzieciństwo i młodość, przypadające na czas II wojny światowej, oraz wkraczanie w dorosłość, które miało miejsce w okresie stalinizmu. Jego opowieść rozpoczyna opis starej fotografii, przedstawiającej go jako małego chłopca, stanowiącej zarazem punkt wyjścia dla fali wspomnień o dzieciństwie i latach młodzieńczych spędzonych na wsi. Stopniowo, wraz z pierwszymi doświadczeniami miłości, cierpienia, zgłębiania prawdy o ludziach z otoczenia bohatera, odsłania się nam coraz szerszy horyzont jego życia… Wspomnienia snują się, przeplatają, oddalają i powracają, poszczególne postaci budowane są z fragmentarycznych ujęć, w wielu odsłonach, pojawiających się na przestrzeni opowieści. Z pokładów pamięci narratora wyłaniają się niespodziewanie wydarzenia i przedmioty, wokół których odtwarzane są całe historie.

Nikomu nic się nie śni za darmo. Na sny trzeba życiem zarobić, i to nieraz gorzko. Och, jak gorzko. Nie przyśni się ból, gdy na jawie nie boli. Nie przyśni się też miłość, jeśli na jawie się nie kocha – Wiesław Myśliwski.

Uhonorowaną nagrodą Nike 1997 powieść Wiesława Myśliwskiego czyta Jerzy Radziwiłowicz.

Posłuchajcie początkowego fragmentu powieści:

Fragment słuchowiska „Widnokrąg” w interpretacji Jerzego Radziwiłowicza, prod. Polskie Radio S.A., Narodowy Instytut Audiowizualny (2012), udostępniony dzięki uprzejmości serwisu ninateka.pl.

Zachęcamy do obejrzenia całości!

Za udostępnienie materiałów serdecznie dziękujemy serwisowi ninateka.pl

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Poczekaj, szukamy dla Ciebie najlepszych ofert

Pozostałe księgarnie

Informacja


komentarze [2]

Sortuj:
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
wiesia 07.04.2016 16:09
Czytelnik

Jestem zauroczona wszystkim co napisał Pan Wiesław Myśliwski. Przed tym co mówi i jak widzi świat chylę głowę.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
LubimyCzytać 07.04.2016 13:35
Administrator

Zapraszamy do dyskusji.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post