rozwiń zwiń

Egzystencjalne związki

LubimyCzytać LubimyCzytać
12.09.2013

(Albert Camus, rys. Fernando Vicente Sánchez)

Egzystencjalne związki

Intelektualny klimat powojennej Francji tworzyli głównie przedstawiciele egzystencjalizmu – pisarze Albert Camus i Jean-Paul Sartre. Historia ich wzajemnych relacji na tle ówczesnej epoki ma być podstawą nowego filmu, do którego scenariusz napisze Christopher Hampton.

Sartre był filozofem nurtu egzystencjalizmu ateistycznego, Camus reprezentantem egzystencjalizmu w literaturze. Przyjaźnili się ze sobą przez pewien czas, wspólnie jadali obiady, pili wino w kawiarniach do późna w nocy, razem słuchali Juliette Gréco. Różnił ich stosunek do wiary - Sartre wyznawał radosny ateizm, uznając Boga za burżuazyjny przeżytek, Camus toczył ciągłe spory z Bogiem, a jego niewiara była wyrazem niepokoju i bezradności. Pisarzy poróżnił na dobre odmienny stosunek do komunizmu. Sartre uważał, że jeśli ktoś nie popiera Związku Sowieckiego, nie jest postępowy. Gdy Camus wydał „Człowieka zbuntowanego”, w którym przedstawił komunizm jako największe zagrożenie dla świata, Sartre i jego środowisko uznali to za zdradę i wykluczyli Camus z towarzystwa francuskich intelektualistów.

W rozmowie z portalem stopklatka.pl scenarzysta Christopher Hampton zdradził, że wspólnie z reżyserem Davidem Cronenbergiem zamierzają nakręcić film, w którym to właśnie Camus i Sartre będą głównymi bohaterami. Nie będzie to zresztą ich pierwsza wspólna produkcja, wcześniej stworzyli razem "Niebezpieczną metodę", opowiadającą o konflikcie między Sigmuntem Freudem a Carlem Gustavem Jungiem. 

Hampton często sięga zresztą do losów pisarzy, traktując je jako źródło inspiracji do swoich własnych scenariuszy. Jego autorstwa jest dramat "Opowieści z Hollywood", opowiadający między innymi dzieje Tomasza Manna. Na podstawie "Dwóch kobiet" Doris Lessing Hampton napisał scenariusz do kontrowersyjnego filmu "Idealne matki", opowiadającego historię przyjaciółek romansujących ze swoimi synami. Na bazie powieści "Pokuta" Iana McEwana stworzył zaś scenariusz do filmu pod tym samym tytułem. W 1988 roku zdobył Oscara w kategorii "Najlepszy scenariusz adoptowany" za film "Niebezpieczne związki".

Szczegóły dotyczące obsady i premiery nowego filmu Hamptona nie są jeszcze znane.
____________________________________________
Przeczytaj także:

Klasycy skazani na ekranizacje
Film na podstawie książki czy... film o książce?

 


komentarze [5]

Sortuj:
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
Kazik 13.09.2013 12:15
Czytelnik

"Niebezpieczna metoda" była udana, mam nadzieję, że i ta produkcja się sprawdzi. Będę śledzić!

Z wyrazami szacunku
Kazik

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
kryptonite 13.09.2013 08:24
Bibliotekarz | Oficjalny recenzent

To nie mogę się doczekać filmu;-) Camus i Sartre to ciekawe postaci w literaturze.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
konto usunięte
12.09.2013 20:59
Czytelnik

Użytkownik wypowiedzi usunął konto

Mateusz Cioch 12.09.2013 16:04
Czytelnik

Chętnie obejrzę.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
LubimyCzytać 12.09.2013 11:12
Administrator

Zapraszamy do dyskusji.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post