Natura przyszłości – cykl spotkań zapowiadający Festiwal Conrada. Obejrzyj pierwszą rozmowę

LubimyCzytać LubimyCzytać
28.05.2021

Festiwal Conrada odbędzie się w październiku, lecz już teraz startuje cykl rozmów dotyczących tegorocznego hasła „Natura przyszłości”. Głównym tematem dyskusji jest sposób, w jaki literatura może pomóc człowiekowi (i czytelnikowi) w lepszej trosce o środowisko naturalne. Na Facebooku lubimyczytać.pl można już obejrzeć pierwsze spotkanie z cyklu. Jego bohaterem jest autor książki „Nadzieja radykalna”.

Natura przyszłości – cykl spotkań zapowiadający Festiwal Conrada. Obejrzyj pierwszą rozmowę

Ruszył całoroczny cykl rozmów o literaturze i przyszłości

Literatura jest ważna przez cały rok i chociaż w październiku – podczas festiwalu Conrada – będzie miała swoje święto, już teraz warto o niej rozmawiać. W odpowiedzi na zapotrzebowanie na merytoryczne rozmowy (nie tylko) o literaturze organizatorzy festiwalu oraz serwis lubimyczytać.pl zapraszają na comiesięczny cykl spotkań „Natura przyszłości”.

W każdy ostatni czwartek miesiąca czytelnicy obejrzą rozmowy online z wybitnymi pisarkami i pisarzami z całego świata. Będzie to niezwykła seria literacka, która pozwoli popatrzeć na idee samego festiwalu z zupełnie innej perspektywy: społecznej, historycznej, politycznej. Cykl rozpoczął się 27 maja 2021 roku i potrwa aż do grudnia.

Będziemy rozmawiać o najważniejszych problemach, z którymi musimy się dziś zmierzyć: o depresji, którą wywołuje izolacja społeczna, o systemowej przemocy, która pojawia się w instytucjach, o geopolitycznych procesach, które wpływają na życie lokalnych i globalnych wspólnot, o relacji między człowiekiem a innymi istnieniami zamieszkującymi wraz z nim Ziemię… Zawsze przy tym będziemy mieć na uwadze literaturę, zastanawiając się, jak może nam ona pomóc w lepszym rozwiązywaniu tych problemów. Cykl będzie też sposobem na przygotowanie się do tegorocznej edycji Festiwalu Conrada, gdyż zaprezentowane w jego ramach rozmowy umieszczą festiwalowe idee w różnorodnych kontekstach – mówi Grzegorz Jankowicz, Dyrektor Programowy Festiwalu Conrada.

Właśnie odbyło się pierwsze spotkanie w ramach cyklu – można je obejrzeć m.in. na Facebooku lubimyczytać.pl. Gościem był Jonathan Lear, amerykański filozof i psychoanalityk, z którym dyrektor programowy Festiwalu Conrada Grzegorz Jankowicz porozmawiał o nadziei radykalnej, o tym, jak żyć i działać w świecie ogarniętym totalnym kryzysem.

Jonathan Lear bohaterem pierwszej rozmowy

Jonathan Lear (ur. 1948) jest amerykańskim filozofem i psychoanalitykiem, profesorem w Committee on Social Thought na Uniwersytecie Chicagowskim. W swoich licznych książkach zajmuje się analizą rozmaitych zjawisk i problemów (indywidualnych i zbiorowych). Przygląda się procesom społecznym, które zmieniają naszą egzystencję i wpływają na nasze emocje. Publikacje Leara nie są poradnikami, lecz rozprawami filozoficznymi, ale filozofia często pełni u niego praktyczne funkcje – podpowiada, jak uporać się z trudnymi doświadczeniami.

Jedną z najsłynniejszych jego prac jest „Nadzieja radykalna. Etyka w obliczu spustoszeniu kulturowego”, która porusza aspekty kruchości ziemskiej cywilizacji oraz zagrożeń, jakie mogą ją spotkać. Lear stawia w niej pytanie, które albo już sobie zadaliśmy, albo zadamy je sobie w przyszłości. W jaki sposób możemy działać w świecie, którego kulturowa forma z różnych powodów upadła? Innymi słowy: jak uporać się z sytuacją, w której pod wpływem rozmaitych procesów historycznych to, co nadawało sens naszemu życiu i wszystkim naszym aktywnościom, okazuje się nieaktualne?

Powyższa kwestia jest uniwersalna, ale Lear wychodzi od opowieści o konkretnym zdarzeniu. Pewnego dnia, przypadkiem, usłyszał od kogoś słowa wypowiedziane przez wodza plemienia Wron o imieniu Wiele Przewag, które odnosiły się do upadku kultury rdzennych mieszkańców Ameryki spowodowanego przez białych osadników. Czując silną więź z pokrzywdzonymi, Lear postanowił zinterpretować słowa Wielu Przewag filozoficznie i wyciągnąć z nich pewne wnioski. Te ostatnie mogą okazać się cenne dla wszystkich, którzy doświadczyli skutków podobnego kryzysu.

Czy po takim zdarzeniu można żywić jeszcze nadzieję? A jeśli tak, to w jaki sposób ją odnaleźć i jak o niej mówić? Jak za pomocą opowieści sprawić, by nadzieja wyrwała nas z sideł rozpaczy? Właśnie to jest tematem spotkani.

Kliknij, aby obejrzeć rozmowę. 

Kolejne spotkania co miesiąc. Oto nazwiska gości

Kolejne, czerwcowe spotkanie (24 czerwca) będzie okazją, by posłuchać Arundhati Roy, indyjskiej pisarki i aktywistki, laureatki Nagrody Bookera za powieść „Bóg rzeczy małych”. Podczas rozmowy gościni cyklu nakreśli obraz zachodzących w Indiach społecznych i politycznych zmian, które mają niebagatelny wpływ na sytuację geopolityczną świata.

Każdą rozmowę z cyklu będzie można obejrzeć online na Facebooku lubimyczytać.pl. 

13. edycja Festiwalu Conrada odbędzie się między 18 a 24 października 2021 roku, a wśród gości pojawią się m.in. George Saunders („Lincoln w Bardo”, za którą zdobył Nagrodę Bookera 2017), i Valeria Luiselli („Historia moich zębów”, za którą otrzymała National Book Critics Circle Award, „Archiwum zagubionych dzieci” nominowana do Nagrody Bookera 2019). Więcej informacji na stronach lubimyczytać.pl

Partnerem cyklu „Natura Przyszłości" jest serwis lubimyczytać.pl.

[ec]


komentarze [2]

Sortuj:
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
Baratora  - awatar
Baratora 28.05.2021 15:04
Czytelnik

"Głównym tematem dyskusji jest sposób, w jaki literatura może pomóc człowiekowi (i czytelnikowi) w lepszej trosce o środowisko naturalne"

Po prostu bądźcie szczerzy i powiedzcie: "jesteśmy politycznymi ekstremistami, których literatura nie obchodzi"

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
LubimyCzytać  - awatar
LubimyCzytać 28.05.2021 11:37
Administrator

Zapraszamy do dyskusji.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post