Znamy gwiazdę ekranizacji „Czasu porzucenia” Eleny Ferrante

LubimyCzytać
20.04.2021

Natalie Portman będzie gwiazdą filmu na motywach książki Eleny Ferrante. Hollywoodzka aktorka bedzie również producentką wykonawczą obrazu. Za to Carey Mulligan, nominowana w tym roku do Oscara za rolę w „Obiecującej. Młodej. Kobiecie” będziemy mogli zobaczyć w filmie sci-fi na podstawie prozy czeskiego pisarza Jaroslava Kalfařa.

Znamy gwiazdę ekranizacji „Czasu porzucenia” Eleny Ferrante Natalie Portman w filmie „Czarny Łabędź”, fot. mat. prasowe

Czas porzucenia Elena Ferrante„Czas porzucenia”, Elena Ferrante (wyd.Sonia Draga)

W lutym informowaliśmy o tym, że na plan zdjęciowy wróciła ekipa kręcąca serial na motywach „Genialnej przyjaciółki” Eleny Ferrante. W zeszłym tygodniu okazało się, że kolejna książka tajemniczej włoskiej pisarki zostanie zekranizowana. Mowa o wydanym w 2015 roku (polski przekład ukazał się w 2020) „Czasie porzucenia”. Na jego podstawie, ma powstać film w reżyserii Maggie Bets.

Reklama

Gwiazdą widowiska, a zarazem producentką wykonawczą filmu, będzie sama Natalie Portman. Nagrodzona Oscarem za rolę w „Czarnym łabędziu” aktorka wcieli się w postać głównej bohaterki, która przed laty zamieniła literackie aspiracje na życie żony i matki. Gdy po piętnastu latach związku dowiaduje się, że mąż porzuca ją dla znacznie młodszej dziewczyny, jej życie kompletnie się rozsypuje. Codzienne obowiązki stają się niemożliwym wysiłkiem, uroda i wygląd przestają się liczyć, a opieka nad dwojgiem dzieci zdecydowanie ją przerasta. W kobiecie rośnie gniew, zazdrość i obsesja, która przemienia ją w kogoś, kim nigdy nie była.

„Kolej poziemna”, Colson Whitehead (wyd. Albatros)

O tym, że nagrodzona Pulitzerem powieść Colsona Whiteheada zmierza na ekrany już wcześniej pisaliśmy. Teraz możemy wreszcie pokazać pełnoprawny zwiastun.

Serial wyreżyserowany przez zdobywcę Oscara Barry'ego Jenkinsa będzie miał swoją premierę w serwisie Amazon Prime Video już 14 maja. Jedną z cech charakterystycznych produkcji, co widać na umieszczonym w sieci zwiastunie, będą wysmakowane i sugestywne zdjęcia. Jest to zasługa operatowa Jamesa Laxtona; Jenkins pracowal z nim między innymi przy „Moonlight” i kolejnym Oscarowym filmie – „Gdyby ulica Beale umiała mówić”.

„Spaceman of Bohemia”, Jaroslav Kalfař (wyd. Little, Brown and Company)

Netflix przygotowuje gwiazdorski film science-fiction na motywach powieści czeskiego pisarza Jaroslava Kalfařa. W przestrzeń kosmiczną wyruszą takie gwiazdy kina jak wielokrotny laureat... Złotych Malin Adam Sandler („Żona na niby”, „Jack i Jill”) i nominowana w tym roku do Oscara Carey Mulligan. Bohaterem filmu jest Jakub, który zostaje pierwszym czeskim astronautą, uczestnikiem jednoosobowej misji na Wenus.

Reklama

Niestety książka Kalfařa nie ma jeszcze polskiego przekładu. Jak pisał na naszych łamach blisko rok temu Marcin Zwierzchowski, „Spaceman of Bohemia” jest jedną z tych powieści sci-fi, które zdecydowanie są warte wydania w naszym języku i przybliżenia polskim czytelnikom. Może nadchodząca ekranizacja zmieni ten stan rzeczy? Czekamy.

„Twelve Mighty Orphans”, Jim Dent (wyd. Thomas Dunne Books)

Jim Dent w swojej książce opisał autentyczną historię drużyny futbolu amerykańskiego Masonic Home z Fort Worth w Teksasie, rozgrywającej swoje mecze w czasach amerykańskiego Wielkiego Kryzysu. Zawodnicy drużyny rekrutowali się z mieszkańców tamtejszego sierocińca. Swoimi zwycięstwami i pasją do sportu stali się inspiracją dla wielu Amerykanów. Jednym z głównych bohaterów filmu opartego na książce Denta jest trener Rusty Russell, który z uwagi na uwarunkowania fizyczne swoich graczy, czyli wątlejszą budowę fizyczną, tak kluczową w futbolu amerykańskim, musiał dostosowywać zagrania taktyczne i wymyślać innowacyjne strategie rozgrywania meczów.

W filmie „12 Mighty Orphans”, który będzie miał swoją premierę 18 czerwca, zagrają Luke Wilson, Martin Sheen, Vinessa Shaw, Wayne Knight, Jake Austin Walker, Treat Williams, Ron White, Scott Haze, i Robert Duvall. Reżyserem jest znany z „Żelaznego sadu” Ty Roberts.

Gra o Tron George R.R. Martin„Gra o tron”, George R.R. Martin (wyd. Zysk i S-ka)

To już 10 lat od emisji pierwszego odcinka „Gry o tron”. Na przestrzeni ostatniej dekady ta bijąca rekordy oglądalności produkcja zyskała status jednego z najpopularniejszych i najczęściej wyróżnianych seriali w historii. Posiadająca prawa do produkcji stacja HBO zamierza wypuścić z tej okazji specjalne serie gadżetów (w tym popularne figurki Funko z postaciami z serialu), specjalne kolekcje na płytach blu-ray i DVD, a także... smocze jajo. I to nie byle jakie, bo powstałe we współpracy z firmą Fabergé – spadkobiercą tradycji rosyjskiego złotnika Petera Carla Fabergé, który rozsławił swoje nazwisko na cały świat dzięki słynnym, bogato zdobionym jajkom. Cena, według doniesień medialnych, ma podobno przekraczać 2 miliony dolarów.

Odwiedź nasz profil „Najpierw książka, później film” na Facebooku. Zapraszamy na najświeższe literacko-filmowe plotki!

[aj]

Reklama

komentarze [2]

Sortuj:
803
134
23.04.2021 09:42

Dla mnie Natalie na zawsze będzie Amidalą :). No może jeszcze Matyldą z Leona. Dobra, zdolna aktorka - da radę :)


3040
4
20.04.2021 08:11

Zapraszamy do dyskusji.


zgłoś błąd