Superbohaterowie Marvela w dramatach Szekspira. Nietypowe wariacje w popkulturze

LubimyCzytać LubimyCzytać
29.03.2021

Co mają ze sobą wspólnego Avengersi i William Szekspir? Okazuje się, że wcale nie tak mało. Przedstawiciele amerykańskiego wydawnictwo Marvel we współpracy z Quirk Books ogłosili datę premiery nowego albumu o superbohaterach. Będzie to popkulturowa wariacja na temat szekspirowskich przygód herosów znanych z filmów o Avengers.

Superbohaterowie Marvela w dramatach Szekspira. Nietypowe wariacje w popkulturze

XVI-wieczne dramaty i superbohaterskie przygody, czyli „William Shakespeare’s Avengers: The Complete Works”

Reklama

Bohaterowie superbohaterskiej drużyny Avengers, których znamy za sprawą komiksów, ale również wysokobudżetowych produkcji filmowych, przeżywają kosmiczne przygody, ale również moralne dylematy. Czy można zatem powiedzieć, że są to postacie hamletyczne? Z takiego założenia wyszedł Ian Doescher. Amerykański pisarz i scenarzysta postanowił przygotować bardzo nieoczywistą wariację nawiązującą do ikon współczesnej popkultury.

Ilustrowana książka „William Shakespeare’s Avengers: The Complete Works” to odpowiedź na zaskakujące pytanie o to, jak opowieści znane z filmów Marvela mogłyby wyglądać, gdyby wyszły spod pióra Williama Szekspira. Podstawą fabuły będą pełnometrażowe produkcje aktorskie z udziałem Kapitana Ameryki, Iron Mana, Thora i innych postaci z kanonu. Na stronie wydawnictwa Quirk Books można już składać przedpremierowe zamówienia. Premiera książki zaplanowana została na 28 września.

Reklama

Warto wskazać, że wydawnictwo Quirk Books znane jest z podobnych projektów łączących klasykę z popkulturą. To również tam wydana została powieść „Duma i uprzedzenie i zombi” autorstwa Setha Grahame-Smitha. Z kolei Doescher wcześniej zrealizował książkowe wydanie filmów ze świata „Gwiezdnych wojen” zrealizowanych w oparciu o dzieła twórcy „Romeo i Julii”.

Autorem ilustracji, w tym między innymi opublikowanej już okładce, jest Danny Schlitz. Okładka wypełniona jest postaciami znanymi z filmów opartych na podstawie komiksów Marvela wystylizowanych na bohaterów XVI-wiecznych dramatów. Fani będą mogli tym samym poznać superbohaterskie historie zaaranżowane na szekspirowskie monologi, z zachowaniem charakterystycznego metrum i stylu Szekspira.

Szekspir pozostaje nieśmiertelny – filmy i seriale na kanwie dzieł słynnego dramatopisarza

Autor „Romea i Julii”, „Makbeta” czy „Króla Leara”, powszechnie uważany jest za jednego z najwybitniejszych pisarzy literatury angielskiej oraz reformatorów teatru. Szekspir pozostaje twórcą, który żyje za sprawą coraz to nowych wydan i wznowień swoich klasycznych dzieł. Tak naprawdę już od samych narodzin kina jego teksty były inspiracją dla reżyserów.

I tutaj warto wskazać, że między innymi spośród polskich reżyserów, ekranizacji jego dzieł dokonali na przykład Roman Polański („Makbet”, 1971), a także Feliks Falk („Ryszard III”, 1989) i Andrzej Wajda („Hamlet”, 1991). Interesujące wariacje na gruncie literackim wytwarzali również uznani specjaliści od prozy. Choćby Jo Nesbø, który w oparciu o historię znaną z kart „Makbeta” zrealizował pełnokrwisty kryminał. To współczesne zreinterpretowanie historii Szekspira - akcja książki nominowanej do Plebiscytu lubimyczytać.pl 2017 rozgrywa się w latach 70', w skorumpowanym mieście pełnym przestępców. Macbeth, jeden z niewielu nieprzekupnych policjantów, jest dowódcą jednostki specjalnej.

Reklama

komentarze [2]

Sortuj:
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
czytamcałyczas 29.03.2021 20:04
Czytelnik

Oglądałem Liga Sprawiedliwości na CDA

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
LubimyCzytać 29.03.2021 11:03
Administrator

Zapraszamy do dyskusji.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
zgłoś błąd