Podsumowanie roku 2020 w lubimyczytać.pl

LubimyCzytać
31.12.2020

Rok 2020 bez wątpienia zapisze się w naszej pamięci. Mijające 12 miesięcy były wyjątkowe także dla branży książki. Pandemia przyniosła ze sobą wiele zagrożeń i wyzwań, ale zmieniła też sposób promowania książek i dotarcia do czytelników. Co najważniejsze, nie wpłynęła negatywnie na czytelnictwo, nasze statystyki napawają optymizmem. Oto podsumowanie najważniejszych wydarzeń 2020 roku w lubimyczytać.pl.

Podsumowanie roku 2020 w lubimyczytać.pl

W tym roku czytelnicy byli w naszym serwisie niezwykle aktywni! W 2019 roku co minutę dodawaliście 3 nowe oceny książek, a w 2020 roku jeszcze więcej – aż 5 nowych ocen co minutę! Częściej niż w zeszłym roku dodawaliście też opinie do przeczytanych książek. Jedna nowa opinia pojawiała się co 1 minutę i 19 sekund! Dla porównania w zeszłym roku było nową opinię dodawaliście co 2,5 minuty. W sumie w tym roku dodaliście ponad 2 i pół miliona ocen (dokładnie 2.538.635) oraz blisko 400 tys. opinii (dokładnie 386.091).

A jesteście ciekawi, ile książek przeczytaliście w tym roku? Na półkę „Przeczytane" dodaliście 3,5 mln pozycji. To znaczy, że czytaliście 7 książek na minutę!

W 2020 roku promowaliśmy na naszych łamach setki książek. Pieczątkę patronatu lubimyczytać.pl znajdziecie dokładnie na 414 z nich! Książki, nad którymi objęliśmy patronat medialny, ukazały się nakładem 70 wydawnictw. Tematem grudniowego wyzwania czytelniczego lubimyczytać.pl było przeczytanie jednej z takich pozycji. Mamy nadzieję, że dzięki temu jeszcze lepiej poznaliście nasze patronaty!

W tamten upalny wakacyjny dzień nie spodziewaliśmy się niczego specjalnego. Dlatego możecie sobie wyobrazić nasze zaskoczenie, gdy spostrzegliśmy na liczniku tę okrągłą liczbę! Wiadomością, że przekroczony został jeden milion zarejestrowanych kont podzieliliśmy się z Wami 9 sierpnia przy okazji Światowego Dnia Miłośników Książek. Wszystkim użytkownikom, którzy korzystają z naszego serwisu od niedawna życzymy wielu książkach na wirtualnych półkach!

Reklama

Pandemia, która rozpoczęła się w marcu 2020 roku, nie zdołała pokrzyżować czytelniczych planów! Już na jej początku wystartowaliśmy z akcją #czytamwdomu #kupujeksiążki, dzięki której daliśmy wyraz wsparcia dla branży książki. Chętnie włączyli się w nią znani pisarze, dzieląc się z czytelnikami swoimi książkowymi wyborami na czas spędzony w domu. Dzięki nim lockdown był łatwiejszy do zniesienia! Swoje ulubione lektury polecali między innymi Wojciech ChmielarzJustyna KopińskaPrzemysław Semczuk, Marta Kisiel, Jacek Dehnel, Robert J. SzmidtKatarzyna Czajka-Kominiarczuk z bloga Zwierz PopkulturalnyZośka PapużankaAndrew Sean Greer oraz Janina Bąk z bloga Janinadaily.com

Przeczytajcie wszystkie polecenia w ramach akcji #czytamwdomu #kupujeksiazki.

Pamiętacie jeszcze #Hot16Challenge? To popularne w kwietniu 2020 roku wyzwanie również wykorzystaliśmy, by promować czytelnictwo. Wraz z Audioteką zaprosiliśmy Was do napisania zwrotek o czterech wersach – zgłosiliście aż 105 propozycji! Dzięki temu zasililiśmy konto zbiórki siepomaga.pl i wsparliśmy medyków walczących z COVID-19. Finalny efekt i film z nagraniem wybranych zwrotek w wykonaniu lektorów Audioteki obejrzycie tutaj: Czytelnicy dla medyków. Obejrzyjcie #Hot16Challenge2 lubimyczytać.pl i Audioteki.

Maj – 36 spotkań autorskich, 10 konferencji. Listopad – 71 spotkań autorskich i 18 konferencji. Dwie edycje BookTargu, które serwis lubimyczytać.pl organizował wraz z Allegro i Legimi, to prawdziwa czytelnicza uczta! BookTarg zgromadził dużą publiczność. Podczas majowej edycji pół miliona czytelników obejrzało spotkania autorskie, a w listopadzie widownia ta zwiększyła się do 1,2 mln! 

Rozmawialiśmy z takimi literackimi gwiazdami światowego formatu jak: Trudi CanavanMario EscobarCixin LiuHarlan CobenJ.D. BarkerRebecca F. KuangMarie AubertCamilla LäckbergGuillaume MussoPierre Lemaitre David Vann. Postaraliśmy się też, by czytelnicy mieli okazję zadać pytanie popularnym polskim twórcom, dzięki czemu spotkali się z Wami: Jacek DukajJakub MałeckiWojciech ChmielarzAłbena GrabowskaRobert MałeckiJustyna KopińskaKatarzyna BondaMarta Galewska-KustraJustyna BednarekCezary ZbierzchowskiMichał GołkowskiRobert J. Szmidt (podczas pierwszej edycji), a także: Krzysztof BochusMax CegielskiAnna FryczkowskaCezary HarasimowiczJoanna JodełkaAnna KańtochMarek KrajewskiKatarzyna Berenika MiszczukMichał NogaśJoanna Opiat-BojarskaRadek RakMałgorzata RogalaJustyna SobolewskaDorota SumińskaWit Szostak czy Sylwia Winnik, (podczas drugiej, listopadowej edycji).

Brakuje miejsca, by wymienić wszystkich zaangażowanych twórców, dlatego odsyłamy na stronę booktarg.pl lub na fanpage na Facebooku – tam możecie obejrzeć wszystkie rozmowy, które odbyły się w maju i listopadzie.

Reklama

W tym roku zorganizowaliśmy 67 spotkań autorskich. Pierwszym pisarzem, z którym połączyliśmy się online, był Jo Nesbø. Wśród naszych gości znaleźli się także inni autorzy bestsellerów o światowej sławie: Ken Follett, Harlan Coben, Bernard Minier i John Flanagan. Regularnie rozmawialiśmy też z polskimi autorami książek, o których było głośno: Zygmuntem Miłoszewskim, Alicją Sinicką, Alkiem Rogozińskim oraz Adamem Bodnarem. Które wirtualne spotkanie autorskie było najpopularniejsze? Największa widownia zgromadziła się na rozmowie z Harlanem Cobenem (103 tys. odbiorców), niewiele mniej osób wzięło udział w spotkaniu z Kenem Follettem (89,9 tys. odbiorców) i Jo Nesbø (88,1 tys. odbiorców). Tłumnie stawiliście się też na dyskusji z Zygmuntem Miłoszewskim. Z kolei najwięcej zaangażowania wykazywaliście komentując i lajkując rozmowy z Jo Nesbø, Johnem Flanaganem i Alkiem Rogozińskim.

Online rozmawialiśmy nie tylko z pisarzami, lecz także organizatorami wydarzeń kulturalnych, nad którymi objęliśmy patronat medialny. W ten sposób wspieraliśmy i promowaliśmy między innymi Big Book Festival (rozmowa z Anną Król i Pauliną Wilk) Festiwal Stolica Języka Polskiego (o którym opowiadała Justyna Sobolewska) czy Conrad Festival (przedstawiony przez Annę Zygmunt i Grzegorza Jankowicza).

Wszystkie spotkania dostępne są na FB lubimyczytać.pl i naszym kanale na YouTube

W 2020 roku pilnie pracowała też redakcja lubimyczytać.pl. Nasi redaktorzy przeprowadzili 135 wywiadów, poinformowali o 838 aktualnościach oraz podzielili się 125 tekstami publicystycznymi. Oficjalni recenzenci serwisu napisali 479 recenzji. 

Reklama

Najwięcej dyskusji wzbudziła aktualność zatytułowana „Burza po opowiadaniu Jacka Komudy w „Nowej Fantastyce”. Wydawcy pisma przepraszają” - zamieściliście pod nią aż 674 komentarzy! Duże zainteresowanie wzbudziła też kontynuacja opisywanej przez nas sprawy („Twórcy fantastyki piszą o cenzurze i „zamykaniu ust pisarzowi”. Krytykują też „Nową Fantastykę”). Chętnie też dzieliliście się swoimi czytelniczymi wyborami przy publikowanej co piątek aktualności „Czytamy w weekend”. Zdanie zabieraliście również w dyskusjach o współczesnym stanie czytelnictwa - tekstach „Kopiowanie książek w internecie. O problemie głośno mówią znani pisarze” oraz „Stan czytelnictwa w Polsce w 2019 roku. Zatrzymanie spadku i lekki wzrost”.

A które redakcyjne teksty były najczęściej czytane? Wśród aktualności najpopularniejsza okazała się informacja o 100 najlepszych książkach fantasy wg „Time’a”, na której zabrakło cyklu o „Wiedźminie”. Co zrozumiałe, wielu czytelników miał również tekst o śmierci Carlosa Ruiza Zafóna, autora „Cienia wiatru”. Zaintrygowało Was również zestawienie Literatura 18+ z najlepszymi książkami erotycznymi. Wśród najpopularniejszych zestawień znalazła się także lista „Uśmiechnij się!”, czyli 6 książek na dobry humor polecanych przez Ewę Cieślik oraz „Fantastyka miejska”, czyli 5 niezwykłych książek urban fantasy od Marcina Waincetela. Wśród tekstów publicystycznych najbardziej zainteresowały Was „Ogniwa większego łańcuszka”, czyli refleksja Marcina Cetnarowskiego o facebookowych łańcuszkach oraz „Jak czytać więcej? 3 mity o czytaniu i 10 sposobów na zaprzyjaźnienie się z książkami” Ewy Cieślik, który zdobył też mnóstwo Waszych plusów. 

Przez cały rok namawialiśmy do czytania, proponując zabawę z wyzwaniami czytelniczymi. Każdy użytkownik serwisu, dodając książki do wirtualnej biblioteczki, kształtuje indywidualne czytelnicze statystyki. Każdy ma też możliwość dołączenia do Wyzwania na czytanie – wystarczy ustalić liczbę książek, jaką chcemy przeczytać w danym roku. W 2020 roku w zabawie tej wzięło udział 26,6 tys. czytelników, z czego 7 291 osób chciało przeczytać 52 książki w roku, a 5 058 osób planowało zmierzyć się z 24 tytułami. 

Zapraszaliśmy Was również do tematycznego wyzwania czytelniczego, które zmieniało się każdego miesiąca. Od stycznia aż do grudnia wybór książki podyktowany był tematem, jaki dla Was wybraliśmy. Mamy nadzieję, że świetnie się bawiliście, wybierając przez ten czas lektury według podanych przez nas kryteriów i za każdym razem odkrywaliście dla siebie nowe strony literatury. A już 1 stycznia wyjawimy temat na pierwszy miesiąc 2021 roku!

Rok kończymy przygotowaniami do kolejnej edycji Plebiscytu Książka Roku. Szykujemy wiele ciekawych niespodzianek, a pierwszych informacji o głosowaniu możecie spodziewać się już w styczniu. Tymczasem wspominamy poprzednią, piątą edycję największego w Polsce plebiscytu czytelników, organizowaną przez lubimyczytać.pl i Allegro. Zagłosowała w nim rekordowa liczba naszych użytkowników – oddaliście aż 254 412 głosów! Wśród publikacji z tytułem Książka Roku znalazły się między innymi „Kult” Łukasza Orbitowskiego, „Pacjentka” Alexa Michaelidesa i „Instytut” Stephena Kinga, a Wydarzeniem Roku 2019 uznaliście przyznanie Nobla Oldze Tokarczuk. Uroczyste wręczenie nagród odbyło się w marcu 2020 roku na gali w Starym Browarze w Poznaniu, na którą zaprosiliśmy także autorów sukcesu wyróżnionych książek – czyli samych czytelników. Była to okazja do wspólnego świętowania wraz z pisarzami oraz wydawcami.

Dziękujemy za to, że to właśnie na lubimyczytać.pl rozwijacie swoje wirtualne biblioteczki, śledzicie nowinki ze świata książek i dyskutujecie o przeczytanych pozycjach. Cały zespół lubimyczytać.pl dziękuje za wspólny 2020 rok i mamy nadzieję, że w 2021 roku pobijemy z Wami kolejne czytelnicze rekordy!

Reklama

komentarze [53]

Sortuj:
Aby napisać wiadomość zaloguj się
Lech Galicki 21.04.2021 13:15
Czytelnik

Pozdrawiam w zaczytaniu i pisząc nowy tekst wpisuję się grono i działania lubimyczytać.pl
Rzeczywiście, to jest to co daje wiele radości ( czytanie) i rozbudza pozytywne sfery człowieka, plus wartości dodane. Pozdrawiam.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Joanna C 06.01.2021 22:19
Czytelnik

bardzo podoba mi się zakładka z wyzwaniem dot. ilości książek na 2021.

jestem na tym portalu od kilku lat, widać, że się rozwijacie!
Jest ogromny potencjał w tym portalu.
Liczę na nową stronę internetową (bardziej user friendly), możliwość znalezienia podobnych książek w guście danego czytelnika, więcej ilośi materiałów angazujacych czytelnika <3

Pomysłów mam pełno! :)

...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej
Monika 06.01.2021 15:07
Czytelniczka

Super, pamiętam jak ten portal jeszcze raczkował a baza książek była bardzo słaba. Jaki krok milowy! Super, oby tak dalej, korzystam codziennie! <3

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Pyromaniac 03.01.2021 22:12
Bibliotekarka

To portal, do którego się wraca :) Cieszę się, że tak rozwinął się na przełomie lat. Pierwszy raz miałam okazję zawitać tutaj w 2011 i widzę ogromne różnice, na plus oczywiście. Powodzenia w 2021 :)

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Lady 03.01.2021 21:44
Czytelniczka

Logując się niemal codziennie do portalu podsycam swoją miłość do literatury, chłonę atmosferę, w której książka i jej twórca wynoszeni są na piedestał, podziwiam wiedzę użytkowników, szukam tych o podobnej wrażliwości, tutaj zdobywam się na odwagę, by pisać. A przede wszystkim, paradoksalnie, poprzez anonimowość odnajduję siebie...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Monia 02.01.2021 16:14
Czytelniczka

Wspaniały portal czytelniczy, który odwiedzam praktycznie codziennie, wolny od hejtu i głupoty. Wspaniałe źródło inspiracji czytelniczych, informacji o nadchodzących premierach i bezcennych opinii innych użytkowników, dzięki którym zdecydowałam się przeczytać książki po które sama bym nie sięgnęła, a okazały się one fantastyczne. Tyle jest tu wspaniałych osób, tworzących...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej
Batalia 02.01.2021 22:52
Czytelniczka

Wolny od hejtu i głupoty? Czyli nie wchodziłaś w komentarze pod takimi artykułami jak afera z Komudą ;)

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Monia 03.01.2021 10:21
Czytelniczka

Masz rację nie wchodziłam

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Aby napisać wiadomość zaloguj się
Audrey60 02.01.2021 13:45
Czytelniczka

Trudny dla mnie rok. Po pierwsze dlatego, że miałam ogromne problemy, by dostosować się do nowej wersji LC. :(. Nadal w dużej mierze ta formuła jest dla mnie nieczytelna. Nie mogę znaleźć wielu rzeczy, które bym chciała.
Trudny, bo zdalna praca odebrała mi cenny czas na czytanie. A także dlatego, że zbyt mało było czasu, by odnaleźć w bibliotece interesujące mnie pozycje....

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej
AśkaKaśka 02.01.2021 17:24
Czytelniczka

Ja od razu wyszłam z wersji bety i dalej używam starej wersji strony. Jest najlepsza i ogólnie nie lubię zmian. Nowa mi się kompletnie nie podoba; taki nowoczesny misz masz, bez ładu i składu. :)

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Audrey60 02.01.2021 17:26
Czytelniczka

Boję się, że w pewnym momencie starą wyłączą. Poza tym paru znajomych z LC powiedziało mi, że niektórych moich wpisów na nowej wersji nie widać :(.
Pozdrawiam :)

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
AśkaKaśka 02.01.2021 17:30
Czytelniczka

Mam nadzieję, że to się nie stanie. :( Ja na przykład na starej wersji mam problem i nie mogę wejść w ustawienia i nie ma możliwości szukania znajomych. Muszę się na chwilę przełączać się na betę. Także wychodzi na to, że i na nowej i starej wersji są problemy techniczne.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Elżbieta2019 02.01.2021 17:59
Czytelniczka

W całości zgadzam się z Pana wypowiedzią.
A od siebie dodam życzenia dla wszystkich:Szczęśliwego Nowego Roku!

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Aby napisać wiadomość zaloguj się
Bolesław Rychlik 02.01.2021 12:08
Czytelnik

Jako użytkownik z krótkim ,bo zaledwie nieco ponad rocznym stażem,nie podejrzewałem,że w tak krótkim czasie dam się wciągnąć tak bardzo w sferę waszego oddziaływania .Przyczyna jest jedna: wysoki poziom etyczny uczestników portalu-nie ma tu miejsca na wulgaryzmy i zachowania poniżające innych,dodatkowo niejednokrotnie spotkałem się niemalże z rodzinną atmosferą,jak również...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej
AśkaKaśka 02.01.2021 01:09
Czytelniczka

Jestem użytkownikiem na tym portalu od 2013. Nie mogę uwierzyć, że już tyle lat zleciało. Dziękuję wam za to, że jesteście i tworzycie ten portal. Najlepsze miejsce w Internecie <3

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
codeboy 01.01.2021 21:32
Czytelnik

Znalazłem miejsce pełne inspiracji czytelniczych. Mam wrażenie, że dużo tu jest osób wrażliwych, z pasją, niejednokrotnie z dużą wiedzą i doświadczeniem, gotowych dzielić się swoimi refleksjami z innymi. Chętnie czytam opinie innych użytkowników. Niektóre wpisy to literackie perełki same w sobie. Wszystkiego dobrego w nowym roku.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
zgłoś błąd