#czytamwdomu – książki poleca Katarzyna Czajka-Kominiarczuk z bloga Zwierz Popkulturalny

LubimyCzytać
27.04.2020

W akcję serwisu lubimyczytać.pl #czytamwdomu #kupujeksiazki włącza się autorka bloga „Zwierz popkulturalny” Katarzyna Czajka-Kominiarczuk. Na kwarantannie rekomenduje czytać książki, które odciągają od czarnych myśli związanych z epidemią. Sama wymienia dwa skrajnie różne tytuły, które z powodzeniem pochłaniają ją na tyle, że zapomina o trudnej rzeczywistości.

#czytamwdomu – książki poleca Katarzyna Czajka-Kominiarczuk z bloga Zwierz Popkulturalny

Co czytać w czas odosobnienia? Osobiście nie mam poczucia, by odpowiedź była łatwa i jednoznaczna. W zależności od naszej sytuacji może się sprawdzić ucieczka w literaturę lekką, próba nadgonienia wielkich powieści, na które nigdy nie było czasu, albo spotkanie z reportażem. Sama przyjmuję, że każda książka, która odrywa czytelnika od obsesyjnego sprawdzania wiadomości z kraju i świata, jest pozycją wartą polecenia.

Moje wybory książkowe są w ostatnich tygodniach bardzo eklektyczne. Jedną z najciekawszych lektur, jaką udało mi się przeczytać, jest nagrodzona Pulitzerem powieść „Marny”, której autorem jest Andrew Sean Greer. To opowieść o Arturze Marnym – niezbyt wybitnym pisarzu, który właśnie zbliża się do swoich pięćdziesiątych urodzin. Marny udaje się na wyprawę dookoła świata – od festiwali literackich, przez spotkania autorskie i gościnne wykłady – a jednocześnie odbywa typową podróż w głąb siebie, próbując odkryć jak to jest być pięćdziesięcioletnim gejem, którego największym życiowym osiągnięciem jest dwadzieścia lat spędzonych u boku wybitnego poety. Powieść jest dowcipna, miejscami błyskotliwa a przede wszystkim – wciągająca. Po galerii literackich pisarzy geniuszy czy pisarzy nieudaczników dostajemy pisarza, który utknął gdzieś w środku – co jeszcze bardziej pogłębia jego kryzys. Czyta się to wspaniale, bo autor ma sporo dowcipnych obserwacji – zwłaszcza dotyczących świata wydawniczego. Dodatkowy plus – mimo że siedzimy w domu, możemy razem z bohaterem zjechać pół świata i odpowiedzieć sobie na pytanie czy to, gdzie jesteśmy, wpływa na to, kim jesteśmy.

Druga pozycja to książka idealna na czasy powszechnej dezinformacji i kwitnących teorii spiskowych: wydana przez Wydawnictwo Czarne publikacja Łukasza Lamży „Światy równoległe. Czego uczą nas płaskoziemcy, homeopaci i różdżkarze”. To książka, w której autor prowadzi nas przez kolejne teorie spiskowe, od antyszczepionkowców po rzeczy tak egzotyczne, jak powiększanie piersi w hipnozie. W kolejnych rozdziałach nie tylko pokazuje, co dane teorie spiskowe głoszą i skąd się te przekonania wzięły, ale też kontruje je rzetelną wiedzą naukową. Tym, co jest w książce najciekawsze, to podejście autora do osób głoszących teorie i do samych teorii. Otóż sporo u autora otwartości, próby zrozumienia, dokopania się do źródeł. Dzięki temu książka nie tylko pokazuje myślenie osób wierzących w teorie spiskowe i cudowne metody lecznicze, ale też dużo lepiej wyposaża w narzędzia do rozmowy. Co wszystkim nam się przyda, bo żyjemy w najpiękniejszych czasach dla teorii spiskowych, gdy dużo się dzieje, a szum informacyjny jest olbrzymi.

Katarzyna Czajka-Kominiarczuk

Katarzyna Czajka-Kominiarczuk – absolwentka historii i socjologii w Instytucie Stosowanych Nauk Społecznych Uniwersytetu Warszawskiego. Naukowo zajmuje się kinem polskim w dwudziestoleciu międzywojennym. Od 2009 roku na swoim blogu „Zwierz popkulturalny” pisze o filmach, serialach oraz wszystkim, co dotyczy popkultury. Wydała kilka książek, między innymi „Dwóch panów z branży” (2016 r.), „Zwierzenia popkulturalne” (2019 r.) i publikację „Oscary. Sekrety największej nagrody filmowej”, którą wydano po raz pierwszy w 2019 roku, a wznowioną oraz rozszerzoną wprowadzono do księgarń w połowie stycznia 2020 roku. 
Baner reklamujący akcję #czytamwdomu #kupujeksiazki

Reklama

Akcja #czytamwdomu #kupujeksiazki

Książki są ważne – szczególnie w trudnych czasach pandemii koronawirusa i choroby COVID-19. Nie można jednak zapominać, że branża książki – podobnie jak cała kultura – może już wkrótce zmierzyć się z zapaścią ekonomiczną. Przełożone wydarzenia literackie i targi książki, odwołane festiwale i spotkania autorskie, opóźnione premiery – wszystko to sprawia, że nad czytelniczą przyszłością zbierają się czarne chmury. Ile książek nie ukaże się z powodu strat poniesionych w wyniku pandemii? Jak wielu pisarzy nie otrzyma wynagrodzenia? Które księgarnie zostaną zamknięte? Jako społeczność czytelników lubimyczytać.pl chcemy pomóc branży książki, a więc wszystkim ludziom zawodowo związanym z literaturą: pisarzom, redaktorom, tłumaczom, grafikom, księgarzom, wydawcom. Mamy bowiem świadomość tego, że tylko czytając i kupując książki, możemy wpłynąć na ich przyszłość.

W ramach akcji #czytamwdomu #kupujeksiazki będziemy regularnie publikować wypowiedzi pisarzy, aktywistów ze świata kultury i redaktorów lubimyczytać.pl. Będą oni polecać wybraną przez siebie publikację, która ich zdaniem świetnie nada się na nadchodzące czasy. Na naszym profilu na Instagramie znajdziecie szablon, dzięki któremu także możecie pokazać, po jakie książki waszym zdaniem warto sięgnąć podczas przymusowego pozostania w domu.

Przeczytaj wszystkie polecenia w ramach akcji #czytamwdomu #kupujeksiazki

Reklama

komentarze [3]

Sortuj:
Aby napisać wiadomość zaloguj się
Meszuge 27.04.2020 15:24
Czytelnik

Niedługo będziemy czytać już tylko blogi. I katechizm...

https://polskatimes.pl/miloszewski-minister-przeznaczyl-na-ratowanie-calej-polskiej-kultury-20-mln-czyli-jeden-procent-rocznej-dotacji-jaka-dostala/ar/c13-14934486?fbclid=IwAR0txIoyPXXwlSFJFv5wkZQ8idc-kHecjrx221Bl90ERzM1dUu8ZzMbP-Nw

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Armand_Duval 28.04.2020 11:10
Czytelnik

Polska kultura już dawno temu powinna zostać zaorana. Razem z tzw. sceną kabaretową.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Aby napisać wiadomość zaloguj się
LubimyCzytać 24.04.2020 10:48
Administrator

Zapraszamy do dyskusji.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
zgłoś błąd