Robert Galbraith (J.K. Rowling) odpowiada na pytania czytelników. Premiera „Niespokojnej krwi”

LubimyCzytać
27.11.2020

Dwa lata po premierze „Zabójczej bieli”, czyli kolejnej części przygód Cormorana Strike’a i Robin Ellacott, Robert Galbraith (pseudonim J.K. Rowling) powraca w wielkim stylu, dostarczając czytelnikom ponad 900 stron wybornej lektury. „Niespokojna krew” (ang. „Troubled Blood”) to piąty już tom serii z parą londyńskich detektywów. Z okazji premiery J.K. Rowling zdecydowała się na spotkanie online z czytelnikami – jako Robert Galbraith odpowiada na nurtujące fanów pytania. Wywiad można w całości obejrzeć na FB Wydawnictwa Dolnośląskiego.

Robert Galbraith (J.K. Rowling) odpowiada na pytania czytelników. Premiera „Niespokojnej krwi”

[Opis wydawcy] „Niespokojna krew” Robert Galbraith (J.K. Rowling)

Gdy prywatny detektyw Cormoran Strike odwiedza w Kornwalii ciężko chorą ciotkę, kontaktuje się z nim kobieta, której matka w 1974 roku zaginęła w niewyjaśnionych okolicznościach. Strike jest zaintrygowany – nigdy nie pracował nad sprawą sprzed kilkudziesięciu lat. Mimo nikłych szans na powodzenie dopisuje zlecenie do długiej listy dochodzeń, które prowadzi ze swoją wspólniczką Robin Ellacott.

Tymczasem Robin boryka się z trudnościami w życiu prywatnym. Na dodatek zarówno ona, jak i Strike zmagają się z uczuciami, których doświadczają w łączącej ich relacji.

Badając okoliczności zaginięcia kobiety, para detektywów staje w obliczu piekielnie skomplikowanych tropów, wśród których są psychopatyczny morderca, nie zawsze godni zaufania świadkowie, a także karty tarota. Okazuje się, że nawet sprawy sprzed dekad mogą stanowić śmiertelne zagrożenie.

Podczas półgodzinnego wywiadu online można posłuchać fragmentu najnowszej powieści w interpretacji autorki. Robert Galbraith zdradza też pewne wątki, które się w niej przewijają, oraz odpowiada na najbardziej palące z pytań: Czy Cormoran i Robin w końcu zostaną parą?

Autorka przyznaje, że w najnowszej książce wprowadza wątek… astrologii i tarota.

„Bardzo mnie ciekawi to, jaką rolę pełnią przesądy i jakie mają znaczenie. Chciałam pokazać, że kiedy czegoś nie wiemy, mamy tendencje do uzupełniania luk własnymi teoriami i nadziejami”.

Robert Galbraith

J.K. Rowling, pisząca pod pseudonimem mężczyzny, porusza też temat feminizmu.

„Jednym z głównych wątków jest odkrywanie zmiennej natury feminizmu – lekarka, która zaginęła, była zagorzałą feministką. W książce przedstawiam różne ujęcia kobiecości i oczekiwań, jakie społeczeństwo ma wobec kobiet”.

Robert Galbraith

Na profilu facebookowym Wydawnictwa Dolnośląskiego znajdziemy również krótkie wypowiedzi na temat relacji głównych bohaterów czy samego procesu twórczego. Usłyszymy, skąd autorka czerpie inspiracje i komu zleciłaby zrobienie playlisty na wspólną wycieczkę: Cormoranowi czy Robin.

Fani dowiedzą się również czegoś o kolejnej książce w serii.

„Niespokojna krew” już w sprzedaży!

Dostępna także w formie audiobooka – w wyjątkowo ekpresyjnej interpretacji Macieja Stuhra.

Reklama

W ramach serii ukazało się już pięć książek. W każdej z nich prywatny detektyw Cormoran Strike w towarzystwie Robin Ellacott, swojej błyskotliwej asystentki, rozwiązuje kryminalne zagadki Londynu. W relacji głównych bohaterów aż iskrzy. Czy zasługują na „I żyli długo i szczęśliwie”?

Serię rozpoczyna „Wołanie kukułki”, czyli tajemnicza śmierć supermodelki Luli. Kiedy policja ogłasza, że to samobójstwo, brat dziewczyny nie może w nie uwierzyć. Zatrudnia Cormorana Strike’a, aby rozwiązał sprawę.

„Jedwabnik” to historia zaginięcia pisarza, który tuż przed zniknięciem ukończył jadowity pamflet na swoich znajomych. Co wyczytał Strike między jego wierszami?

W „Żniwach zła” możecie się spodziewać mrożącej krew w żyłach intrygi. Robin otrzymuje przesyłkę, w której z przerażeniem odkrywa… odciętą kobiecą nogę. A to nie ostatnia przesyłka, która została nadana…

„Zabójcza biel” zaskakuje nieprzewidywalną osią, na której Robert Galbraith zręcznie utkał fabułę powieści. Śledztwo wiedzie bocznymi uliczkami Londynu ku zakamarkom brytyjskiego parlamentu oraz do ponurej wiejskiej rezydencji. Wszystko zaczyna się od młodego mężczyzny, który widział zbyt wiele… Ale czy na pewno? Billy cierpi na zaburzenia psychiczne, dlatego Strike musi odkryć, kiedy rzeczywistość przeplata się z urojeniami.

Artykuł sponsorowany

Reklama

komentarze [3]

Sortuj:
2262
57
02.12.2020 17:21

Pożarłam ten najnowszy tom w zaledwie 3 dni! I to pomimo tego, że wcześniej przeczytałam go w oryginale, po angielsku. Teraz na dodatek mam ochotę posłuchać wykonania Pana Stuhra. Jakoś bardzo zadomowiłam się w tym Londynie, a najnowsza sprawa, nad jaką pracują Cormoran i Robin posiada tyle szczegółów, świadków i zawiłości, że zadowoli chyba najwybredniejszych fanów tego...

więcej

716
655
30.11.2020 22:22

900 stron?! Maniera, moda, czy już fiksacja?
Od razu przypomina mi: https://lubimyczytac.pl/ksiazka/4937746/lod/opinia/61873546?#opinia61873546


3012
4
27.11.2020 10:50

Zapraszamy do dyskusji.


Reklama
zgłoś błąd