Narodowe Święto Niepodległości świętuj z książką i weź udział w konkursie

LubimyCzytać
11.11.2020

Narodowe Święto Niepodległości obchodzimy 11 listopada, aby uczcić dzień odzyskania niepodległości przez Polskę po 123 latach zależności od zaborców. To wyjątkowy dzień, w którym powracają dyskusje dotyczące tego, czym jest dziś nasza ojczyzna, jakie są jej problemy, jakie znaczenie ma patriotyzm i w czym się on przejawia. A co mówi nam literatura na temat Polski, Polek i Polaków? Ogłaszamy konkurs, w którym będziecie mogli opowiedzieć o najciekawszych, najlepszych, najważniejszych książkach mówiących o Polsce.

Narodowe Święto Niepodległości świętuj z książką i weź udział w konkursie

Przez wieki zmieniało się podejście do definiowania polskości, różnie rozumiano postawę patriotyczną, inaczej opisywano naszych rodaków i ich cechy. Niebagatelną rolę w tym aspekcie zawsze odgrywała literatura tworzona przez polskich pisarzy. Niedawno na naszych łamach poruszył tę kwestię Marcin Weincetel, który opisał w swoim artykule, jak do spraw polskości podchodzi najnowsza literatura polska: Olga Tokarczuk, Łukasz Orbitowski, Jerzy Pilch i inni.

II edycja BookTargu a sprawa polska

Z okazji Narodowego Święta Niepodległości poprosiliśmy troje osób związanych z rynkiem książki o wskazanie publikacji, które ich zdaniem mówią o Polsce i naszych rodakach w szczególnie interesujący sposób, są ważne dla rozumienia tego, czym jest współczesna Polska. Swoje typy przedstawiają pisarze Radek Rak i Sylwia Winnik oraz krytyczka literatury Justyna Sobolewska. Wszyscy wymienieni pojawią się także na zbliżającej się wielkimi krokami II edycji BookTargu, wydarzeniu, które serwis lubimyczytać.pl organizuje wspólnie z Allegro i Legimi. To targi książki, które w tym roku odbywają się wyłącznie w wirtualnej formule. Podzielony jest na sekcje, wśród nich są m.in. BookTarg fantastyczny, BookTarg filmowy, BookTarg kryminalny czy BookTarg branżowy. Zapewniamy, że każdy miłoścnik literatury znajdzie w tym roku coś dla siebie. Pełny program wydarzenia, listę zaproszony gości, spotkań i innych atrakcji znajdziecie na stronie BookTargu.

Radek Rak, wyróżniony niedawno Nagrodą Literacką Nike za powieść „Baśń o wężowym sercu albo wtóre słowo o Jakóbie Szeli”, a także autor „Kocham cię, Lilith” i „Pustego nieba”, wskazał książkę „Dunkel”.

„Dunkel”, druga powieść Jakuba Bielawskiego, to rzecz o ciemności drzemiącej w rodzinnych historiach. Bielawski zabiera nas na Ziemie Odzyskane, w miejsce, które nie jest już Eulengebirge, a nie stało się jeszcze Górami Sowimi, w dziwny bezczas panujący zaraz po zakończeniu Drugiej Wojny Światowej. Przypomina nam o tej części naszej historii, o której nie lubimy pamiętać. W „Dunkelu” na nowo kształtuje się świat, na nowo kształtuje się życie bohaterów, na nowo też kształtuje się Polska, wchodząc ukradkiem w stare niemieckie domy. To opowieść o ludziach skrzywdzonych, o przekazywanym z pokolenia na pokolenie mroku, z którego (czy pozornie?) nie ma wyjścia. Proza Bielawskiego jest wysokokaloryczna, nie zawsze łatwa, ale przy tym wciągająca i poruszająca do najgłębszej głębi. Stawia czytelnika pod ścianą i zmusza, by przyznał się sam przed sobą do tego, co ukrywa w swoim sercu.

Jesteśmy Dunkelem, Dunkel jest w nas. Polska to Dunkel.

- Radek Rak

Z pisarzem będzie można spotkać się w środę, 18 listopada, o godzinie 18.00 na BookTargu fantastycznym. Spotkanie poprowadzi Marcin Weincetel (redaktor lubimyczytać.pl). W trakcie rozmowy będzie możliwość zadawania pytań autorowi!

radek rak

Justyna Sobolewska to krytyczka literacka, publicystka „Polityki”, współpracowniczka kanału TVP Kultura, autorka „Książki o czytaniu”. Niedawno nakładem Iskier ukazała się jej nowa publikacja, zatytułowana „Miron, Ilia, Kornel. Opowieść biograficzna o Kornelu Filipowiczu”. Wybór Justyny Sobolewskiej padł na „Pokorę” Szczepana Twardocha.

Na Święto Niepodległości poleciłabym lekturę „Pokory” Twardocha, bo ta powieść opowiada o tym, co działo się w tamtym czasie nie w Polsce centralnej, ale na obrzeżach, na Śląsku, a także w Berlinie. Niewiele mamy w ogóle w polskiej literaturze obrazów I Wojny Światowej, czyli Wielkiej Wojny. Twardoch opowiada nie tylko o wojnie, ale i o tym, jak wyglądał krajobraz bezpośrednio po niej - pełen kalek wojennych, zdemobilizowanych żołnierzy błąkających się bez celu. Pokazuje też jak przebiegały podziały tożsamościowe w jednej śląskiej rodzinie, w której jedni czuli się Polakami, drudzy Niemcami, a inni po prostu Ślązakami. To odświeżająca perspektywa, dzięki której widać, że tak wyglądały wybory tożsamości narodowej w tamtych czasach i jak bardzo było to skomplikowane i nieoczywiste.

- Justyna Sobolewska

Spotkanie z Justyną Sobolewską już w najbliższą sobotę, 14 listopada, o godzinie 14.00 na BookTargu publicystycznym. Krytyczka opowie nam o swojej nowej książce, poświęconej życiu i twórczości pisarza Kornela Filipowicza. Spotkanie poprowadzi Katarzyna Domańska (Legimi).

justyna sobolewska booktarg

Sylwia Winnik pisze książki osadzone w czasach II wojny światowej. Do tej pory opublikowała „Dziewczęta z Auschwitz”„Dzieci z Pawiaka”„Tylko przeżyć. Prawdziwe historie rodzin polskich żołnierzy”. Jaką książkę poleca nam autorka tego szczególnego dnia?

Jako autor, sięgam często do powojennych wspomnień. Dziś często zapomnianych, a tak bardzo wartościowych. Są doskonałym źródłem wiedzy, szczegółowych opisów, ale również swoistych emocji, wyrażonych poprzez tworzone przez ich autorów, zdania, całe rozdziały. Jeśli kochamy współczesną literaturę z II wojną światową w tle, powinniśmy przede wszystkim sięgać do wnętrz tych starych perełek książkowych. Jedną z moich ulubionych jest książka Leona Wanata „Za murami Pawiaka”. Napisana jest piękną polszczyzną, bardzo poprawną i to pozwala mi jako czytelnikowi, ale i autorce, zachwycać się naszym językiem, uczyć się. Książka opowiada o ludziach, ich lęku, ich nadziejach, pragnieniu wolności, o wartościach i człowieczeństwie - to tak bardzo pasuje do naszych czasów. Okazuje się tym samym, że historia, albo emocje przypisane pewnym mechanizmom społecznym, tożsame są z dokładnie tymi samymi uczuciami. Wbrew pozorom, z tych starych, zapomnianych ksiąg, możemy się wiele nauczy i wiele dowiedzieć o sobie.

- Sylwia Winnik

Z Sylwią Winnik będzie można spotkać się w sobotę, 14 listopada, o godzinie 12.00 na BookTargu publicystycznym, gdzie wraz z Agnieszką Dobkiewicz będzie mówić o książkach o tematece wojennej, a zwłaszcza o literaturze obozowej. Rozmowa będzie też dotyczyć tego, jak radzimy sobie z odrabianiem lekcji z przeszłości i czy wyciągamy z niej wnioski. Spotkanie poprowadzi Anna Jankowiak, redaktorka z portalu ciekawostkiHistoryczne.pl.

Konkurs: którą o książkę o Polsce polecicie innym?

Z okazji obchodów Narodowego Święta Niepodległości ogłaszamy specjalny konkurs związany z tym wyjątkowym dniem. Waszym zadaniem jest odpowiedzieć na pytanie „Jaką książkę o Polsce i Polakach najchętniej polecilibyście innym użytkownikom serwisu lubimyczytać.pl i dlaczego?”. Swoje odpowiedzi umieszczajcie w komentarzach poniżej.

Spośród waszych odpowiedzi wybierzemy 3 najciekawsze, których autorzy zostaną nagrodzeni pakietem 3 książek. Na odpowiedzi czekamy do 18 listopada.

Szczegóły konkursu w regulaminie.

Fot. otwierająca: Unsplash.com (Sharon McCutcheon) / Pexels.com (Kaboompics .com)

Reklama

komentarze [30]

Sortuj:
Aby napisać wiadomość zaloguj się
LubimyCzytać 23.11.2020 16:33
Administrator

Konkurs został zakończony. Za wszystkie odpowiedzi dziękujemy!
Wybraliśmy zwycięskie prace:
asiulka19963
Pusor
Radosław
Serdecznie gratulujemy! Z laureatami skontaktujemy się bezpośrednio.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Robert 18.11.2020 22:40
Czytelnik

Polecam barwne, przejmujące i pełne dramaturgii losy Mieczysława Czerkawskiego opisane w książce "Byłem żołnierzem gen. Andersa". Jest to pasjonująca opowieść obejmująca swym zasięgiem udział jej bohatera nie tylko w kampanii wrześniowej, trzyletni pobyt w łagrach, rekonwalescencję w Taszkiencie, szkolenie na Bliskim Wschodzie, walki na froncie włoskim aż po dramatyczny...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej
Martuszka 18.11.2020 13:49
Czytelniczka

Przekornie powiem, że może słownik języka polskiego, frazeologii, synonimów i etymologiczny! Ilekroć do tych książek zaglądam odkrywam jakby na nowo jak niesamowity, bogaty, twórczy jest nasz cudowny język polski!

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
marita141 18.11.2020 13:39
Czytelnik

Z mojej perspektywy jedną z najważniejszych (i to nie tylko dla polskiego ale też dla międzynarodowego czytelnika) książek dotyczących Polski jest napisana z niezwykłą pasją i wrażliwością "Sprawa honoru. Dywizjon 303 Kościuszkowski: zapomniani bohaterowie II wojny światowej " autorstwa Lynne Olson i Stanleya Clouda. Pozycja dedykowana "Narodowi polskiemu" jest nie tylko...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej
Renialubiczytać 16.11.2020 19:55
Czytelniczka

Książka o Polsce i Polakach, hm bardzo podchwytliwy temat. Mi do głowy przychodzi jeden cytat J. Piłsudskiego " Naród mamy wspaniały, tylko ludzie są k..."(i nie popieram wulgaryzmów w przestrzeni publicznej). W pełni zgadzam się z tym stwierdzeniem , jesteśmy bardzo różnorodni czasem nawet za bardzo. Natomiast czytelnikom poleciła bym nie tylko jedną książkę, ale trzy...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej
sulibrat 16.11.2020 15:00
Bibliotekarz

Przeglądam komentarze pod tym artykułem i serce rośnie. Jest tyle książek do polecenia.

Oglądam gorące sceny z niedawnego marszu 11 listopada i... obawiam się, że próżny trud. Zamaskowane byczki nie wyglądają wcale jak miłośnicy literatury. Czego szkoła nie nauczyła...

Klask klap klask klap

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Ambrose 16.11.2020 15:43
Bibliotekarz

Skoro nie lubują się w słowie pisanym, to jak inaczej można wytłumaczyć ten szturm na Empik? W czasie studiów pracowałem w tej sieci, i nawet premiera sagi "Zmierzch" nie wywołała takich emocji, kolejek, tłoczenia się i ogólnego chaosu, jaki mogliśmy zaobserwować 11. listopada. Wg mnie ktoś tych biednych młodych ludzi musiał wprowadzić w błąd - może rozpuszczono plotki o...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej
sulibrat 16.11.2020 16:44
Bibliotekarz

Ha ha! Dobre :) może myśleli, że to MediaMarkt... chociaż nie, to nie dla idiotów :)

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Aby napisać wiadomość zaloguj się
Agnieszka 15.11.2020 09:56
Czytelniczka

Zastanawiam się jaka książka może nam przybliżyć Polaków czy też Polskę. Czy książka historyczna, monumentalna lub "ku pokrzepieniu serc"? Z jakiej epoki? Współczesna, a może z okresu II wojny światowej lub też z całkowicie odległej przeszłości np. z czasów średniowiecza? I tak sobie myślę, że najlepszym gatunkiem literackim, który świetnie ukazuje Polskę i Polaków jest...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej
Joanna 14.11.2020 18:58
Czytelnik

Jest taki dzień każdego roku, który z powodu rangi wydarzenia w kalendarzach ktoś zaznacza na czerwono. Daje tym samym okazję do świętowania, którego nie trzeba przerzedzać czasem pracy ani szkoły. Jest to dzień, który czcimy jako największy sukces. Polski. Polek. Polaków. Nieważne jak silny patriotyzm czujemy we wnętrzu. W ubiegłym roku postanowiłam Święto Niepodległości...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej
mim_m 14.11.2020 18:52
Czytelnik

Za każdym razem, gdy wracam do "Wesela" Wyspiańskiego, przekonuję się, że niewiele się zmieniło od czasów, gdy Lucjan Rydel żenił się z panną Mikołajczykówną. Może kilka razy przesunęły się granice, upadły jakieś imperia i ustroje, ale my ciągle nie możemy się zgodzić co do tego, "co tam, panie, w polityce" i paru innych rzeczy :)

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Larysa 13.11.2020 17:48
Czytelniczka

Niezależnie od tego, czy ktoś z Was jest fanem literatury historycznej, obyczajowej, romansów czy reportaży, bardzo polecam Wam serię "Spacer Aleją Róż" autorstwa pani Edyty Świętek.
Cień burzowych chmur Łąki kwitnące purpurą Drzewa szumiące nadzieją

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej
 Cień burzowych chmur  Łąki kwitnące purpurą  Drzewa szumiące nadzieją  Szarość miejskich mgieł  Powiew ciepłego wiatru
zgłoś błąd