Posłuchaj „Sklepów cynamonowych”!

LubimyCzytać LubimyCzytać
08.10.2020

Postać tajemnicza, szalenie kreatywna i dosadna w wyrazie w zestawieniu z surrealistycznym modernizmem umiejscowionym w okresie międzywojennym… Bruno Schulz dopiero teraz zaczyna otrzymywać należny sobie poziom uwagi. Posłuchaj „Sklepów cynamonowych” i poczuj rzeczywistość międzywojennej Polski oddaną przez pędzel i pióro skromnego, modernistycznego artysty.

Posłuchaj „Sklepów cynamonowych”!

Fundacja na rzecz Wydziału Zarządzania Uniwersytetu Warszawskiego zaprasza na stronę internetową poświęconą Brunonowi Schulzowi brunoschulz.edu.pl.

Reklama

Zapraszamy do wysłuchania bezpłatnego audiobooka „Sklepy cynamonowe”, jednego z najgłośniejszych dzieł nietuzinkowego artysty.

Przenieś się do świata ze snu inspirowanego międzywojenną rzeczywistością. Czeka tutaj na ciebie zupełnie darmowy audiobook, przygotowany przez idealnie dobranego lektora, który zabierze cię w niezapomnianą podróż. Kontakt ze sztuką to kontakt z samym sobą. Znajdź odwagę na tę przyjaźń. Znajdź odwagę na więcej. Wejdź w świat pół-snu i bądź tam, gdzie dorastał wybitny pisarz i gdzie tworzyły się jego marzenia.

Wejdź do sklepu pachnącego cynamonem. Wejdź do świata prawdziwej sztuki.

Audiobook „Sklepy cynamonowe”

„Sklepy cynamonowe” to coś więcej niż zahaczenie o autobiografię. To dzielenie się przez Bruno Schulza z czytelnikami głębokimi warstwami podświadomości: prawdziwymi uczuciami, lękami, podziwem i radością w stosunku do poszczególnych zdarzeń czy postaci z życia.

Reklama

Punktem centralnym, któremu możemy się przyjrzeć, jest rodzinna miejscowość – Drohobycz w nieco zmienionej wersji na potrzebę ukochanego przez Brunona gatunku literackiego.

Ciężko rozstrzygnąć, kto jest tak naprawdę głównym bohaterem – ojciec, kupiec z w zasadzie nieograniczonymi mocami i niemal statusem bóstwa, czy może młody chłopak, który odpowiada za wykreowanie całego mistycznego świata, o którym czytamy w opowiadaniach. Z pewnością sceny z życia w sklepie, skąpane w bujnej wyobraźni autora to pierwszy plan, po którym możemy zobaczyć coś więcej – obiecany przez samego pisarza świat wartości i głębi. W latach 1933-1934, po wydaniu „Sklepów cynamonowych”, Bruno Schulz nareszcie zasłużenie zmienił status społeczny z niedostrzeganego nauczyciela na rozpoznawalnego i cenionego pisarza.

Drohobycz Brunona Schulza

Bruno Schulz to niezwykła i zdaje się nadal mocno niedoceniona postać o ciekawym, acz trudnym życiorysie, która zapewne oczaruje niejednego z nas. Prawdziwe odkrycie polskiej literatury i malarstwa, artysta, który zapoczątkował nowy nurt w sztuce i odebrał dotychczasowemu sposobowi wyrażania się jego dość klasyczną postać.

Zainspirował wielu twórców teatralnych, kolejnych malarzy, pisarzy i reżyserów, którzy z ogromnym wysiłkiem próbowali oddać sposób patrzenia na świat autora „Sklepów cynamonowych”.

Bruno Schulz

Dzięki niemu postrzeganie sztuki diametralnie się zmieniło, a jego przeżycia i kreatywność doprowadziły do powstania bardzo metaforycznego, zaskakującego i pełnego narracji nowego świata - świata modernizmu. Ujawniał często w groteskowy i nieco hiperbolizowany sposób życie codzienne kupców żydowskich. Sam pochodził z żydowskiej rodziny, w której kultywowano polskie tradycje i mówiono tylko po polsku.

Urodzony w 1892 roku w Drohobyczu zmarł postrzelony w getcie w 1942 w tej samej miejscowości, którą przez całe życie darzył wyjątkowo ciepłym uczuciem, co jest widoczne w jego dziełach.

Drohobycz to obecnie ukraińskie miasto niedaleko Lwowa, znane w okresie międzywojennym z bardzo szybkiego rozwoju dzięki złożom ropy naftowej i pracowitej ludności żydowskiej. W czasach zamieszkiwania przez Schulza było jeszcze polskim miastem. Stało się bardzo rozpoznawalne dzięki jego najsłynniejszemu mieszkańcowi.

Opisy postaci, nazwy ulic, charakterystyka mieszkańców to motyw powtarzający się w pracach Schulza. Jego prawdopodobnie najbardziej znani nam przyjaciele to Zofia Nałkowska, zamieszkująca w Warszawie, czy Witkacy z Zakopanego – często ich odwiedzał, mimo swego przywiązania do rodzinnego miasta.

Rękę Brunona możemy podziwiać m.in. w pierwszej edycji „Ferdydurke” Witolda Gombrowicza, do którego przygotował ilustracje. Schulz sam także docenił swą twórczość malarską we własnych opowiadaniach „Sanatorium pod Klepsydrą”, gdzie zademonstrował oba talenty artystyczne, które możemy obecnie podziwiać.

Był to człowiek renesansu w pełnym tego wyrażenia znaczeniu, gdyż choć fizycznie z tym okresem historycznym niezwiązany, miał naprawdę wiele różnych talentów.

Reklama

Pełne ekspresji malarstwo

Niesłychanie intrygującym motywem w jego obrazach i rysunkach jest przeciwstawienie sobie dwóch pierwiastków świata: męskiego i żeńskiego w bardzo dosłownej odsłonie, pokazujące odwieczną walkę kobiety i mężczyzny.

W tym scenariuszu kobieta jest swego rodzaju demoniczną siłą, antagonistyczną w stosunku do męskiego lęku o przetrwanie. Kobieta jest w nich przystrojona erotyzmem, mężczyzna natomiast jest w pewnym sensie karykaturą siebie, niskim i pokracznym stworzeniem, co ma za zadanie pokazać, jak bardzo Pan został zniewolony przez Panią. Taką odsłonę pokazuje „Xięga Bałwochwalcza”, czyli zbiór ok. 20 rysunków, powstała ok. 1920 roku.

To jeden z niewielu na świecie przykładów graficznej techniki cliché verre (tłumaczenie z j. francuskiego: „szklana klisza”). Na transparentnej powierzchni kładzie się substancję z pigmentem, a następnie „wyskrobuje” na niej rysunek za pomocą ostrego narzędzia, np. igły. Nazwa pochodzi ze skojarzenia z negatywem, który dokładnie jak w kliszy, widoczny jest dzięki zaangażowaniu światła.

Śmiałym, acz nieodbiegającym od rzeczywistości stwierdzeniem będzie, że „Xięga Bałwochwalcza” to sadomasochistyczny świat dwóch płci, gdzie kobieta jest pierwszym, a mężczyzna drugim członem tego określenia. Niektórzy doszukują się w tej interpretacji fetyszyzmu i osobistych preferencji tudzież marzeń erotycznych autora.

Nie wiemy i nigdy nie dowiemy się, czy tym właśnie się kierował, ale z pewnością czyni go to człowiekiem dalekim od określenia „nudny”.

dwie kobiety i Józef na ulicy miasteczka

Pragmatyzm malarski

Przykłady twórczości użytkowej, a raczej światopoglądowej po wybuchu II wojny światowej to plakaty propagandowe i portrety Stalina.

Wyrażały bunt w stosunku do niesprawiedliwości, którą Schulz odczuwał w obrębie swego własnego życia i przyglądając się losom swoich rodaków. W 2001 roku odkryte freski artysty w pokoju dziecka Feliksa Landaua, gestapowca i dowódcy jednej z grup Żydów do pracy przymusowej w getcie, przełamują nieco jego wizję świata, przez co zadanie określenia jego twórczości jednym mianem nie należy do najłatwiejszych.

Były prawdopodobnie najpogodniejszym z jego dzieł i choć działał na zlecenie, a nie z potrzeby serca, przedstawił bajkowy świat krasnoludków i królewien wraz z dziećmi wrogiego zleceniodawcy. Możemy oddać się zadumie od jego pracami w Muzeum Literatury im. Adama Mickiewicza w Warszawie, gdzie odnajdziemy najwięcej jego dzieł - ponad 300 eksponatów. W dalszym ciągu podejrzewamy, że sporo z nich nie odnajdzie się już przez zagubienie i zniszczenie podczas wojennej zawieruchy. A szkoda.

Strona brunoschulz.edu.pl/ powstała w ramach projektu sfinansowanego ze środków Narodowego Centrum Kultury jako część programu Kultura w Sieci i ma na celu przybliżenie sylwetki Brunona Schulza - artysty tworzącego w okresie międzywojennym, którego twórczość wciąż wzbudza wiele emocji.

Artykuł sponsorowany

Reklama

komentarze [9]

Sortuj:
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
MMyg 09.10.2020 12:03
Czytelnik

Też macie problem z pobraniem plików?

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
LubimyCzytać 09.10.2020 13:47
Administrator

Dzień dobry. Aby pobrać pliki, należy na stronie http://brunoschulz.edu.pl/audiobook/ kliknąć w strzałkę i pobrać każdy oddział oddzielnie. Jeżeli nie zadziała, najlepiej spróbować wykonać te same kroki, lecz w innej przeglądarce. W wypadku dodatkowych pytań odsyłamy też na fanpage na Facebooku, gdzie można wysłać bezpośrednią wiadomość i wyjaśnić napotkany problem:...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej
MMyg 09.10.2020 14:13
Czytelnik

Dzień dobry,

Dziękuję za odpowiedź.

Problem dotyczy pliku numer 6. Aby go pobrać należy usunąć "2" z adresu, w efekcie otrzymujemy prawidłowy link: http://brunoschulz.edu.pl/wp-content/uploads/2020/09/06-Sklepy-Cynamonowe-Bruno-Schulz.mp3

To dla osób, którym to sprawi trudność.

MM

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
Panna_Wodna 09.10.2020 11:29
Czytelnik

Z czytaniem Schulza jest jak z poezją - nie każdy wiersz jest dla nas.
Schulz to pan od zaklinania codzienności. Poetycko o zbrodni? Proszę bardzo:

„Zabójstwo nie jest grzechem. Jest ono nieraz koniecznym gwałtem wobec opornych i skostniałych form bytu, które przestały być zajmujące.”

Proza Schulza jest jak panaceum na bylejakość świata, jałowy pośpiech i kulturę...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej
mati 09.10.2020 11:16
Czytelnik

Pamiętam, jak opisy w „Sklepach cynamonowych” tworzyły w mojej wyobraźni fantastyczne obrazy – jakby ktoś malował obraz w głowie. Bardzo się cieszę, że zauważono tego autora.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
vandenesse 08.10.2020 20:01
Czytelniczka

Świetnie, że Schulz wciąż fascynuje i wciąż tworzy się coś z nim związanego. Anna Kaszuba-Dębska napisała już dwie książki wokół jego postaci, teraz dodatkowo powstał audiobook. Choć książki mówione do mnie nie przemawiają to jednak w tym przypadku się skuszę i posłucham.
Jest coś w twórczości Schulza dziwnego i ekscytującego, co sprawia, że przyciąga ludzi o specyficznym...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej
Armand_Duval 08.10.2020 13:17
Czytelnik

Próbowałem kiedyś to przeczytać na trzeźwo i poległem dosyć szybko. Na lekkim gazie dałem radę, ale nadal uważam, że to gówno straszne.

Podobnie miałem z debiutem Masłowskiej, ale tej się przynajmniej jedna książka udała.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
czytamcałyczas 08.10.2020 12:23
Czytelnik

Fajne ,że jest taki pomysł.Ja czasami ,coś tam.Poslucham na YouTube.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
LubimyCzytać 08.10.2020 10:28
Administrator

Zapraszamy do dyskusji.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
zgłoś błąd