Tak, w Auschwitz też rodziły się dzieci. „Dziecko z Auschwitz” Lily Graham

Agnieszka Jankowiak-Maik Agnieszka Jankowiak-Maik
11.03.2020

Pieczątka patronat lubimyczytać.plNie wiadomo, ile dokładnie dzieci urodziło się w obozie Auschwitz-Birkenau. Nie prowadzono takiej ewidencji, jednak z akt wynika, iż mogło ich być około 700. Niestety większość z nich nie przeżyła. Matki, które trafiały do obozu z niemowlętami, najczęściej również umierały. Kobiety zachodzące w ciążę w obozie spotykał koszmarny los…

Tak, w Auschwitz też rodziły się dzieci. „Dziecko z Auschwitz” Lily Graham

Szacuje się, że w chwili wyzwalania obozu Auschwitz ocalało ponad 700 dzieci, z czego zdecydowana większość miała poniżej 15. roku życia. Był to jednak długo temat tabu. Kwestię tę, a także problematykę życia codziennego w obozach koncentracyjnych, przybliżyły wysoko oceniane przez krytyków, cenione przez widzów i licznie nagradzane filmy, takie jak „Życie jest piękne” i „Chłopiec w pasiastej piżamie” (ekranizacja książki Johna Boyne'a). Dotyczyło to jednak dzieci, które wraz z matkami zostały sprowadzone do obozu i były na tyle silne, by przeżyć. Zupełnie inaczej wyglądał los niemowląt, które przyszły na świat w obozowym piekle.

Zdjęcie Lily Graham

Piekło na ziemi

Nie znamy zbyt wielu relacji kobiet, które urodziły dziecko w obozie koncentracyjnym i przeżyły. Obozowa rzeczywistość była koszmarem, jednak dla więźniarek zachodzących w ciążę życie stawało się niewyobrażalnym piekłem. Doktor Mengele przeprowadzał na nich okrutne eksperymenty. Na porządku dziennym było celowe zarażanie kobiet tyfusem, by sprawdzić, czy choroba przeniesie się na dziecko, wstrzymywano laktację przez obwiązywanie piersi, a następnie prowadzono obserwację powolnej śmierci noworodków. Bardzo często przeprowadzano aborcje w zaawansowanej ciąży. Matkom nie podawano znieczulenia. A to tylko część rzeczywistości, w której znalazły się ciężarne kobiety.

Żydowskie dzieci zabijano, pozostałe bardzo często zabierano matkom i wywożono. Niemowlęta najczęściej ginęły jednak z głodu, zimna, wycieńczenia i chorób. Ze wspomnień więźniów wynika, że zdarzało się, iż noworodki były zaduszane przez nadzorczynie. Zwłaszcza jeśli dużo płakały.

A jednak dzieci w Auschwitz przychodziły na świat.

Urodziłam się w świecie, który odmówił mi prawa istnienia.„Dziecko z Auschwitz”, Lily Graham

Okładka książki "Dziecko z Auschwitz"

Więźniarka z własnej woli

To właśnie tragiczne historie kobiet, które w nieludzkich warunkach rodziły dzieci, zainspirowały Lily Graham do napisania książki „Dziecko z Auschwitz”. Na kartach powieści możemy zapoznać się z obozową rzeczywistością oraz prześledzić losy tytułowego dziecka, które przeżyło, bo miało za słabo rozwinięte płuca, by płakać. Ta historia mogła wydarzyć się naprawdę.

Fikcyjna historia stała się pretekstem do opowieści o realiach życia w obozie zagłady, nadziei, przetrwaniu i wielkiej miłości, która sprawia, że człowiek jest zdolny do najwyższych poświęceń.

Główna bohaterka, Eva Adami, z własnej woli zgłosiła się bowiem do obozu, wierząc, że odnajdzie tam ukochanego męża. Towarzyszy jej przyjaciółka Sofie, próbująca odszukać kuzynkę. To właśnie ich losy stanowią główną nić fabularną powieści. Poznajemy biografie zwykłych ludzi, którym przyszło żyć w straszliwych czasach. Czytamy o przyjaźni i poświęceniu, ale i bezduszności oraz zezwierzęceniu człowieka. Towarzyszymy bohaterkom, gdy muszą podejmować bardzo trudne decyzje. W takich momentach lepiej rozumiemy, że nie powinniśmy zbyt łatwo oceniać innych, zwłaszcza gdy przyszło im walczyć o życie.

Pewne wytchnienie od obozowej rzeczywistości przynoszą wspomnienia Evy z życia w Czechosłowacji przed wojną. Problemy codzienności z przeszłości stanowią ogromny kontrast wobec wyzwań, przed jakimi stanęła, próbując przeżyć w obozie.

Ku przestrodze

Gdy mowa o obozach koncentracyjnych, rzadziej skupiamy się na momentach i szczegółach dnia codziennego, a częściej myślimy o ogromnej tragedii wielkiej masy ludzi. Myślę, że jest to jednak niezwykle ważna perspektywa, która pomoże nam dostrzec człowieka w każdym z więźniów i więźniarek. Uświadamia nam, że taki los mógł spotkać każdego z nas, gdybyśmy urodzili się w innym miejscu, w innych czasach. „Dziecko z Auschwitz” jest więc opowieścią bardzo uniwersalną, dzięki której spojrzymy na temat Zagłady z punktu widzenia więźniów i więźniarek, którzy musieli odnaleźć się w nieludzkiej rzeczywistości. Zostali wyrwani z domów, porzucili plany, stracili kontakt z ukochanymi. I nagle musieli skupić się na przetrwaniu. Napędzała ich właśnie nadzieja i ogromna wola życia.

Literatura obozowa przeżywa swoisty renesans. Na pewno wpływ na to ma niedawna 75. rocznica wyzwolenia obozu Auschwitz-Birkenau. Publikowane są wspomnienia, powieści inspirowane faktami, historie obozów koncentracyjnych. Choć niektórzy mogą odczuwać przesyt – dla mnie, jako historyczki, najważniejsza jest pamięć. Bez wątpienia rozwój tego obszaru literatury nigdy nie pozwoli nam zapomnieć i – mam nadzieję – powtórzyć błędów przeszłości.

Tekst na podstawie książki „Dziecko z Auschwitz” Lily Graham.

Grafika otwierająca: przeczytajmytorazem, faaibaa, pozniaczek, sibafotka, annie.is.stalking.books, ma.laa

Lily Graham – dorastała w Republice Południowej Afryki. Zanim została pisarką, pracowała jako dziennikarka. Opublikowała siedem powieści, m.in. „The Paris Secret” (2018) i „The Island Villa” (2018). Mieszka na wybrzeżu Suffolk wraz z mężem i buldogiem. „Dziecko z Auschwitz” (2019) to pierwsza książka autorki wydana w Polsce. 

Agnieszka Jankowiak-Maik – koordynatorka redakcji serwisów CiekawostkiHistoryczne.pl i TwojaHistoria.pl, w internecie znana jako Babka od Histy. Aktywistka edukacyjna, nauczycielka, historyczka.

Baner sprzedażowy książki "Dziecko z Auschwitz"

 


komentarze [22]

Sortuj:
więcej
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
Dareus  - awatar
Dareus 21.03.2020 21:20
Czytelnik

Wystarczy losowe słowo plus Auschwitz i książka pójdzie jak woda.
Państwo nie wierzą? Oto fakty:
Pięć spośród dwudziestu najlepiej sprzedających się książek w lutym 2020 ma fabułę w Auschwitz (Nielsen, 02/2020). I tak oto w naszym pięknym kraju, poza poradnikami, jak parować skarpetki i kryminałów klasy „zabili go i uciekł” rządzi sercami Polaków Auschwitz.

Dwunożne...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej
Guzikowianka  - awatar
Guzikowianka 21.03.2020 07:12
Czytelniczka

Skończyłam studia historyczne o specjalności - judaistyka/historia i kultura Żydów. Wiem, że nie dotrę do wszystkich autorów ale... drogie „Lubimy czytać”...dlaczego?!?!?!? To już może Lipińską promujcie, a nie kolejne kalki z rozmytym Holocaustem w tle.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
betsy  - awatar
betsy 20.03.2020 14:25
Czytelniczka

Nie mam zamiaru przeczytać niczego, co ma w tytule "Auschwitz".

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Molica  - awatar
Molica 20.03.2020 19:12
Czytelniczka

Skorygowałabym o tyle, że żadnej książki z serii ostatnio modnych "(tu wpisz cokolwiek) z Auschwitz" - powieści "inspirowanych" prawdziwymi wydarzeniami. Jak ktoś już wcześniej napisał - te książki powinno się bojkotować, a nie promować.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
Nomi  - awatar
Nomi 19.03.2020 20:45
Czytelnik

O, kolejny przykład żerowania na "jakże modnym" temacie. Książki typu [tu wpisz cokolwiek] z Auschwitz powinno się bojkotować, nie promować. Dodatkowo... podobno jesteśmy (Polacy) wrażliwi na zakłamania historyczne związane z obozami zagłady... więc dlaczego takie obrzydlistwa przechodzą triumfalnie przez rynek czytelniczy i jeszcze dostają promocję na portalach?

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
awatar
konto usunięte
19.03.2020 21:48
Czytelnik

Użytkownik wypowiedzi usunął konto

Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
World_Trade_Center  - awatar
World_Trade_Center 13.03.2020 12:49
Bibliotekarz

Dziś doliczyłem się prawie piętnastu (15) tytułów, które albo mają Auschwitz w tytule albo traktują o tym, co się działo w tym obozie. Nawet osoby do tej pory piszące lekkie powieści obyczajowe dostrzegły w tym temacie możliwość łatwego zarobku. Przygnieceni tym tematem być może przegapimy to, co może być naprawdę ważne i dobre.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Rocinka  - awatar
Rocinka 12.03.2020 15:54
Czytelniczka

Problem nie polega na tym, kto, w jakim języku, wieku i pod jaką szerokością geograficzną pisze powieści inspirowane tą bolesną i delikatną oraz niezmiernie ważną tematyką. Problem polega na RZETELNOŚCI.
Nie można też ograniczać się wyłącznie do wspomnień prawdziwych więźniów, ponieważ, mówiąc brutalnie, kiedyś ostatni z nich umrze. A za kilka pokoleń takie świadectwo...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej
Agnieszka  - awatar
Agnieszka 11.03.2020 21:49
Czytelnik

Dzisiaj zakupiłam "Dziecko z Auschwitz" w Empiku. Jestem bardzo ciekawa tej książki. "Tatuażysta" mnie rozczarował - tutaj wiem, że autorka skupia się na warstwie obyczajowej. Co mi jako czytelnikowi jest bliższe.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Allie  - awatar
Allie 21.03.2020 19:41
Czytelniczka

Czy możesz wyjaśnić co oznacza wyrażenie "warstwa obyczajowa" w kontekście książki o więźniarkach Auschwitz (a sumie to w kontekście jakiejkolwiek książki o obozie zagłady)? Zupełnie nie rozumiem co możesz mieć na myśli.

Ostatnie zdanie Twojej wypowiedzi też mnie zastanawia.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
jatymyoni  - awatar
jatymyoni 11.03.2020 20:52
Bibliotekarz

Jak w tej chwili widzę najnowsze publikacje książek z Auschwitz w tytule to zapala się u mnie czerwona żarówka. W najbardziej dalekich krajach, pisarze, którzy nigdy Auschwitz nie widzieli na oczy najwięcej mają na ten temat do powiedzenia. To jest jak korono-wirus współczesnej literatury. Chcesz zarobić umieść w tytule Auschwitz.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
czytamcałyczas   - awatar
czytamcałyczas 11.03.2020 21:41
Czytelnik

Zgadza się, niedługo będzie można.Kupic książki kucharskie z Auschwitz.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
anna  - awatar
anna 12.03.2020 00:10
Czytelniczka

Zgadzam się, pojawia się coraz więcej takich książek i często zakłamują one prawdę o Auschwitz.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Livia  - awatar
Livia 12.03.2020 08:54
Czytelnik

Przeraża mnie ten trend w literaturze. Niezdrowa fascynacja Auschwitz u pisarzy, którzy często zakłamują rzeczywistość i u czytelników, którzy takie książki czytają. Dewaloryzacja ogromu ludzkiego cierpienia i pogrywanie z historią. Jest świetna literatura obozowa spisana przez tych, którzy tamo piekło przeżyli. Uważam, że Auschwitz to jeden z tych tematów, wobec których...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej
czytamcałyczas   - awatar
czytamcałyczas 12.03.2020 10:06
Czytelnik

Kiedyś pamiętam,był okres pisania o Powstaniu Warszawskim.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
World_Trade_Center  - awatar
World_Trade_Center 13.03.2020 12:46
Bibliotekarz

Tyle tylko, że o Powstaniu Warszawskim na ogół pisali ci, którzy mieli coś mądrego do przekazania, w temacie Auschwitz mam wątpliwości, czy tak właśnie się dzieje.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
czytamcałyczas   - awatar
czytamcałyczas 20.03.2020 13:36
Czytelnik

Ale zgodzisz się,że czasem są perełki.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
World_Trade_Center  - awatar
World_Trade_Center 20.03.2020 19:36
Bibliotekarz

Czasem są, np. ładnie napisany Motyl i skrzypce.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
czytamcałyczas   - awatar
czytamcałyczas 20.03.2020 19:51
Czytelnik

O 👍

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
World_Trade_Center  - awatar
World_Trade_Center 21.03.2020 00:19
Bibliotekarz

Jeśli znajdę kolejną, dam znać ;)

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
czytamcałyczas   - awatar
czytamcałyczas 11.03.2020 12:38
Czytelnik

No rodziły się dzieci,i wielu z nich.To dziś wybitni ludzie.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Agnieszka Jankowiak-Maik - awatar
Agnieszka 10.03.2020 12:14
Redaktorka

Zapraszam do dyskusji.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post