Olga Tokarczuk odebrała Literacką Nagrodę Nobla

Ewa Cieślik
10.12.2019

Olga Tokarczuk 10 grudnia 2019 roku odebrała Nagrodę Nobla w dziedzinie literatury. Medal, dyplom oraz dokument potwierdzający przyznanie 9 milionów koron szwedzkich wręczył jej król Karol XVI Gustaw. Serwis lubimyczytać.pl składa najserdeczniejsze gratulacje. Jesteśmy dumni z tak prestiżowego wyróżnienia dla Polki!

Dziś wielki dzień dla polskiej kultury. Jedno z najbardziej prestiżowych wyróżnień na świecie trafiło w ręce Olgi Tokarczuk. Transmisję z gali oglądaliśmy wspólnie. To wyjątkowy wieczór, pełen wzruszeń i radości!

Uroczystość wręczenia Nobla rozpoczęła się punktualnie o godzinie 16:30 w gmachu sztokholmskiej filharmonii. Tradycyjnie wyróżnienia wręczane są 10 grudnia, w rocznicę śmierci fundatora nagrody, Alfreda Nobla. Olga Tokarczuk otrzymała nagrodę wraz z Peterem Handkem oraz dwunastoma laureatami z pozostałych dziedzin (Pokojowa Nagroda Nobla została wręczona na osobnej ceremonii w Oslo, tego samego dnia). 

Poprzez sztukę czynić życie lepszym

Podczas ceremonii zabrał głos prezes fundacji noblowskiej prof. Carl-Henrik Heldin i podsumował tegoroczną edycję nagrody. Następnie przedstawiciele komitetów noblowskich wygłosili laudacje na cześć poszczególnych laureatów. O postaci i dziełach Olgi Tokarczuk opowiadał Per Westerberg z Akademii Szwedzkiej. Na koniec zwrócił się do noblistki w języku polskim, prosząc ją o wejście na środek sceny i odebranie wyróżnienia.

Wręczył je król Szwecji Karol XVI Gustaw. Złoty noblowski medal został wykonany ręcznie z 18-karatowego złota i waży 175 gramów. Ma wygrawerowany wizerunek fundatora, Alfreda Nobla, oraz łacińską inskrypcję „Inventas vitam iuvat excoluisse per artes”. To cytat z Wergiliusza: „uczyńmy życie lepszym przez naukę i sztukę”. Na pamiątkowym dyplomie, również wykonanym ręcznie przez wybitnych szwedzkich i norweskich artystów i kaligrafów, znajduje się zdjęcie, imię i nazwisko laureata oraz cytat z uzasadnienia przyznania nagrody. Laureaci dostali także dokument potwierdzający nagrodę pieniężną. W tym roku wynosi ona 9 milionów koron (ok. 3,5 mln złotych). Minister finansów zapowiedział, że Olga Tokarczuk nie będzie musiała zapłacić od wygranej podatku VAT. Jeszcze przed ceremonią noblistka ogłosiła, że 10% nagrody finansowej (czyli 350 tys. złotych) przekaże na rzecz fundacji, którą powołuje we Wrocławiu.

Galę każdego roku kończy kilkugodzinny bankiet noblowski w sztokholmskim ratuszu, na który zaproszonych jest 1300 gości. Obowiązuje na nim ceremoniał dworski, a program ustalany jest bardzo precyzyjnie. Stoły dekorowane są w zgodzie z tematem przewodnim, czyli „interakcjami pomiędzy człowiekiem a naturą”. Podczas bankietu laureaci wygłaszają krótkie, ok. 4-minutowe mowy dziękczynne. Olga Tokarczuk zabierze głos jako czwarta.

Podczas ceremonii obowiązują stroje galowe – mężczyźni występują we frakach, a kobiety w długich sukniach wieczorowych. Olga Tokarczuk nagrodę odbierała w kreacji zaprojektowanej przez Gosię Baczyńską, a na gali w ratuszu wystąpi w sukni, którą przygotował dla niej Tomasz Ossoliński.

Laureatka prestiżowych nagród

Olga Tokarczuk została nagrodzona The Man Booker International Prize 2018 za powieść „Bieguni” („Flights”), a rok później zyskała nominację za „Prowadź swój pług przez kości umarłych” („Drive Your Plow Over the Bones of the Dead”). W lipcu tego roku, wraz z tłumaczką, za „Księgi Jakubowe” otrzymała Nagrodę Laure-Bataillon za najlepszą książkę przełożoną na język francuski. W Polsce wyróżniono ją między innymi Nagrodą Literacką „Nike” (dwukrotnie, za powieści „Bieguni” w 2008 roku i „Księgi Jakubowe” w 2015 roku), a także między innymi Nagrodą Literacką im. Władysława Reymonta, nagrodą Polskiego Towarzystwa Wydawców Książek, Nagrodą Fundacji im. Kościelskich i Paszportem „Polityki”. 

Nic więc dziwnego, że pisarka cieszyła się uznaniem i sławą nie tylko w Polsce, lecz także za granicami naszego kraju. Od kilku lat wymieniano ją wśród faworytów Literackiej Nagrody Nobla. 10 października tego roku przewidywania zamieniły się w rzeczywistość – w Sztokholmie ogłoszono, że Tokarczuk otrzymuje Nobla w dziedzinie literatury za 2018 rok.

Wyjątkowy rok 2018

Ubiegły rok był dla Akademii Szwedzkiej pechowy. Po skandalu obyczajowym związanym z nadużyciami, których dopuszczali się jej członkowie, nagrody nie przyznano. W tym roku ogłoszono więc laureatkę „zaległego” Nobla 2018 – została nią właśnie Tokarczuk. Nagroda za 2019 rok trafiła do Petera Handkego.

Noblistka przebywa w stolicy Szwecji już od kilku dni, biorąc udział w wydarzeniach tzw. tygodnia noblowskiego, udzielając wywiadów, uczestnicząc w wykładach i seminariach. Kilka dni temu pisarka wygłosiła przemowę noblowską – esej zatytułowany „Czuły narrator”, który opublikowaliśmy w całości. Złożyła także wizytę w Muzeum Nagrody Nobla, które eksponuje pamiątki związane z noblistami. Polka do jego zbiorów przekazała swój prywatny kalendarz z 2018 roku. Gdyby nie zeszłoroczna przerwa w przyznawaniu nagród, znalazłyby się w nim notatki z pobytu w Szwecji. Tymczasem, jak można wyczytać z kalendarza, 10 grudnia 2018 roku pisarka była w podróży pociągiem; pisała także o zakupach czy różnego rodzaju obowiązkach: „wełnę przynieść z piwnicy”.


Olga Tokarczuk jest piątą laureatką Literackiej Nagrody Nobla z Polski. Wcześniej ta prestiżowa nagroda trafiła do Henryka Sienkiewicza (1905), Władysława Reymonta (1924), Czesława Miłosza (1980) i Wisławy Szymborskiej (1996). 

Fotografia otwierająca: JONATHAN NACKSTRAND/AFP/East News

Reklama

komentarze [197]

Sortuj:
Dodaj wypowiedź

Aby napisać wypowiedź musisz być zalogowany.

173
13
10.12.2019 12:51

Zapraszam do dyskusji.


718
208
10.12.2019 18:26

Aby zrekompensować Oldze Tokarczuk brak transmisji jej przemówienia noblowskiego, Jacek Kurski zaproponował pisarce występ w czasie Sylwestra w Zakopanym.


1117
204
10.12.2019 19:47

Nie ma to jak nie wiedzieć, ale pi@#$olić głupoty, dla samego pi@#$olenia...
Tak się składa, że Polsat i TVN, ani żadna inna telewizja w Polsce nie transmitowała. Dlaczego? Bo nie miała praw do tej transmisji.
Ale oczywiście Kurskiemu i TVP trzeba doj@#ać kiedy tylko można. Żeby jednak robić to skutecznie, trzeba by głowę z własnego tyłka wyjąć i rozejrzeć się trochę po...

więcej

718
208
10.12.2019 20:47

Proszę spierdalać. Jeżeli nie umie pan odczytać żartu, to nawet proszę się nie odzywam w moim kierunku. Żegnam.


28
13
10.12.2019 21:04

Uroczystość transmitował TVN 24 na żywo, więc chyba nie muszę mówić, kto tu tak naprawdę jest tłukiem.


1117
204
11.12.2019 06:16

Wow!
"Jeżeli nie umie pan odczytać żartu"- cool żart. Taki z deka siermiężny, w bolszewickim stylu subtelności i lekkości.

Ależ tak, jeżeli ładnie prosisz, w takim razie spierdalam, tłuku.


64
29
11.12.2019 10:13

A weźże człowieku idź se pobiegaj, czy coś. Nikt cię tu nie chce, nikogo nie obchodzi, co masz do powiedzenia... Pewnie myślisz, że jesteś mądry, że wkładasz kij w mrowisko, głosząc jakąś prawdę. Gówno głosisz, a nie prawdę. "Spierdalaj" to jedyna słuszna reakcja na jaką zasługujesz. Podpisuję się pod nią rękami i nogami.


1117
204
11.12.2019 17:45

@Aśka Skoro nie obchodzi cię co mam do powiedzenia, to po co się plujesz jaka stara raszpla?

Kiego grzyba się odnosisz do mojego wpisu? Gniecie cię? Walnij sobie barana.
Mam takie samo prawo pisać co uważam za stosowne, jak każdy inny użytkownik tego portalu i wara Ci do tego. Kumasz? Także weź rozpęd i "spierdalaj".


2697
567
11.12.2019 17:57

@AsyMEtryCZNA Transmitowała też TVP Kultura i TVP info.


Dodaj odpowiedź

Aby napisać wypowiedź musisz być zalogowany.

94
35
10.12.2019 18:39

Fajną kieckę założyła. Trochę jak na pogrzeb, ale ok 😉


64
29
11.12.2019 10:06

Twoja spostrzegawczość nie przestaje mnie zadziwiać :P


Dodaj odpowiedź

Aby napisać wypowiedź musisz być zalogowany.

558
0
10.12.2019 18:51

Santo subito! Razem z marszałkiem Grodzkim.


3768
3530
10.12.2019 19:26

Wspaniały wykład, jest zachwycony.


1117
204
10.12.2019 20:04

Dobry tekst z tweetera:

"Polacy podzielili się na dwie frakcje:

- jedni chwalą twórczość Olgi Tokarczuk;
- drudzy jej twórczość czytali."

So true!

Wiele hałasu o nic, że klasykiem zajadę ;p


1856
1230
11.12.2019 07:38

Proszę nie generalizować, bo ja 'na ten przykład' czytałam książki Tokarczuk i chwalę. Jeszcze @Allison czytała i chwali. Tak więc są takie osoby. Ale faktycznie, to trudne książki i nie dla każdego. Ale nie wszystko musi być dla każdego.


1117
204
11.12.2019 12:08

Nie generalizuję. Cytuję wpis z tt, z którym się zgadzam. To wszystko.


2697
567
11.12.2019 18:08

@Skellen Pan Minister Kultury też przeczytał i chwalił. Ja też czytałam, można powiedzieć na bieżąco, jak powstawały. Chwalę jej styl pisania, chociaż nie ze wszystkimi poglądami się zgadzam.


1117
204
11.12.2019 19:10

Pan Minister Kultury chwali wszystko jak leci. Nie lubię Glińskiego i uważam za miałkiego typa. Nie wiem dlaczego JarKacz nie kopnie go w żyć.
Co do literatury Tokarczuk, cóż. Są różne zboczenia. Co się komu podoba ;)


1856
1230
12.12.2019 07:08

Ale przecież minister wyznał, że nie doczytał 'Ksiąg Jakubowych'.


115
87
12.12.2019 17:45

Uważam, że Nagroda Nobla Olgi Tokarczuk powinna być naszą dumą.


2697
567
12.12.2019 17:58

W czasie wręczania i minister i wice. Sasin mówili o książce, więc doczytali.


2697
567
12.12.2019 18:01

@ Piotr Zgadzam się z Tobą, ja jestem dumna. Jednak to nie jest w sprzeczności z wątpliwościami jakie mam czytając, nie ze wszystkimi tezami autorki muszę się zgadzać.


1262
76
12.12.2019 22:45

Skellen zwalczający Tokarczuk przywodzi mi na myśl pewne powiedzenie: przykleiło się g.. do okrętu i woła:"płyniemy!"


1117
204
13.12.2019 06:21

Ja jej nie zwalczam. Nazywam rzeczy po imieniu. A że durnych lewaków legion, to i ma swoich zakutych rycerzy ;p
I nie pochlebiaj sobie. Żaden to okręt zwykła pleśniejąca krypa.


214
83
15.12.2019 21:06

Pytanie, nad jakim należy się poważnie zastanowić - czy Pani Tokarczyk dostałaby tę nagrodę, gdyby tak nie pluła na Polskę i Polaków?


2697
567
16.12.2019 22:30

Ja bym postawiła pytanie inaczej, czy dostałaby nagrodę, gdyby nie głosiła liberalno- lewicowych poglądów.


1856
1230
17.12.2019 06:14

Ja nie wiem co komisja ma na myśli, ale moim zdaniem ona zasłużyła na nagrodę nie przez poglądy, ale dlatego, że wnosi duży wkład w epikę europejską.


3768
3530
19.12.2019 16:16

Ja bym sobie życzył więcej poglądów liberalno lewicowych


2697
567
19.12.2019 20:22

A ja nie. Za długo żyłam w propagandzie lewicowej i jestem na jej kłamstwa i ideologię uczulona.


6257
486
19.12.2019 21:07

jatymyoni16-12-2019 22:30
"Ja bym postawiła pytanie inaczej, czy dostałaby nagrodę, gdyby nie głosiła liberalno- lewicowych poglądów."

No raczej nie, z definicji. Nagroda Nobla to nagroda ideologiczna, mająca na celu honorowanie tych, których działalność służy ludzkości w najlepszy sposób. Ideologia konserwatywno-prawicowa jest ideologią opresyjno-agresywną czyli...

więcej

6257
486
19.12.2019 21:13

"Polacy podzielili się na dwie frakcje:

- jedni czytają Olgę Tokarczuk;
- drudzy wieszają na niej psy"


2697
567
19.12.2019 22:16

Ja wychowałam się w ideologii lewicowej, która była opresyjno- agresywna i nie tolerowała innych poglądów. Poznałam to na własnej skórze.
Są jeszcze tacy Polacy, którzy czytają Tokarczuk i czytali ją przed dostaniem Nobla, doceniają styl, ale nie zgadzają się z jej wszystkimi poglądami. Świat nie jest czarno- biały.


6257
486
19.12.2019 22:34

Trochę mylisz pojęcia. To był totalitaryzm będący zaprzeczeniem liberalizmu. To że był lewicowy to tylko przypadek. Mógł być jakikolwiek inny. Rozmawiamy o ideach. Lewica z definicji domaga się równości, sprawiedliwości, jest prospołeczna, prawica zaś domaga się przywilejów dla siebie i posłuszeństwa od innych.

Poza tym stawianie osoby Olgi Tokarczuk i jej poglądów w...

więcej

10933
374
20.12.2019 13:23

Trzeba się chyba urodzić po 1990 roku, żeby wciąż myśleć, iż lewicowość=demokracja, tylko dziwnym zrządzeniem losu nie udało się dotąd nikomu, może poza kibucami, zastosować tych tak szczytnych ideałów. Cała ideologia komunistyczna ze swą teorią walki klas miała - i ma - zawsze gębę pełną szczytnych ideałów, ale w ukryciu posługuje się skrytobójstwem, bojówkami i rządami...

więcej

6257
486
20.12.2019 13:30

Komunizm to głupota, nie mogę się z Tobą nie zgodzić. Ale nie mam pojęcia czemu o tym mówisz.


10933
374
20.12.2019 13:43

Dziwisz się? To przeczytaj co napisałeś:
Lewica z definicji domaga się równości, sprawiedliwości, jest prospołeczna, prawica zaś domaga się przywilejów dla siebie i posłuszeństwa od innych.


2697
567
20.12.2019 14:24

@tsantsara Od kibuców, któe były przeniesieniem rosyjskich kołchozów już Izrael odszedł i sam stwierdził, że to był błąd.
Tak lewica domaga się tolerancji dla własnych poglądów i tylko własnych innych nie toleruje.

"Lewica z definicji domaga się równości, sprawiedliwości, jest prospołeczna, prawica zaś domaga się przywilejów dla siebie i posłuszeństwa od innych."
Na...

więcej

6257
486
20.12.2019 16:30

Tsantsara, oczywiście napisałem co zacytowałaś. Ale pytam skąd wziął Ci się komunizm? Czemu o nim piszesz?

Jatymyoni. Dasz przykład jakichś niepustych haseł, które są coś warte? Bo nie bardzo rozumiem co chcesz powiedzieć.

Lewica nie toleruje cudzych poglądów? Ale konkretnie jakich?


1856
1230
21.12.2019 05:45

Ale jeśli spojrzeć na lewicowość szeroko to sam pomysł rent, emerytur i pomagania najsłabszym jest pomysłem lewicowym, jak i szkoły dla każdego i powszechna służba zdrowia.
Ja myślę, że w każdej 'ideologii' trzeba patrzeć na to co jest, a nie na ideały, bo ideały są zawsze szczytne, ale nie biorą pod uwagę ludzi i rzeczywistości. I to jest tak z prawej, jak i z lewej,...

więcej

1370
139
21.12.2019 09:29

@jatymyoni "Od kibuców, które były przeniesieniem rosyjskich kołchozów..." - pierwszy kibuc powstał w roku 1910 więc... Nie.
Kibuców wciąż jest kilkadziesiąt, więc jakoś sobie radzą.


10933
374
21.12.2019 12:48

@Renax
To nie słowo "ideologia" jest wytrychem (zresztą we współczesnym znaczeniu bierze się od "Ideologii niemieckiej" Marksa i Engelsa), lecz ideologia jako taka jest wytrychem do sumień i światopoglądów jednostek. Kto jakąś przyjął, temu już weszli w mózg...


3768
3530
21.12.2019 13:49

Ja jestem lewicowy ideologiczne.Gospodrka nie bardzo


2697
567
21.12.2019 15:18

@Fidel-F2 Nie mam nic przeciw marszom równości dopóki nie szydzą, naśmiewają się i obrażają ludzi wierzących. Tolerancja musi być obustronna, a nie masze poglądy muszą wszyscy tolerować, ale my nie musimy. Wystarczy posłuchać działaczy lewicy.


3768
3530
21.12.2019 16:24

Ja nie chodzę,na marsze równość.Ale je popieram,jeżeli chodzi o wiarę.To blisko mi do pogaństwa.Ale ogólnie nie jest wierzący


6257
486
21.12.2019 16:58

Jatymyoni i tu w ogóle nie mogę się z Tobą zgodzić i to na dwa sposoby.

Po pierwsze.
Nie wolno nikogo zniesławiać, twierdzić niezgodnie z prawdą, że bije żonę, że kradnie, kłamie, itd. Natomiast każdy ma prawo nabijać się, wyśmiewać szydzić, wyrażać swoje zdanie, dobre czy złe, na dowolny temat jak również decydować o swojej własności i nikt nie ma prawa się w to wtrącać....

więcej

2697
567
21.12.2019 17:06

Ciekawe. Jednak gdy ktoś wypowiada się przeciw marszom równości to jeż tej tolerancji nie ma. Niech lewica się samostanowi, ale niech nie narzuca swoich praw innym. Nie zgadzam się z Tobą, nie wolno obrażać uczuć innych ludzi, dla mnie to po prostu chamstwo.


6257
486
21.12.2019 17:20

Wolno wypowiadać się przeciw marszom równości podobnie jak wolno wypowiadać się przeciw jakimkolwiek innym marszom. Nie zgadzam się z Twoimi poglądami ale będę do śmierci bronił Twojego prawa do ich wypowiadania bez zagrożenia, że zostaniesz za to jakikolwiek sposób ukarana. Jednak nie wolno zabraniać marszów równości podobnie jak żadnych innych.

Rozmawiamy mocno...

więcej

3768
3530
21.12.2019 17:43

Każdy Polak,musi być konserwatywnym katolikiem.O prawicowych poglądach ,do tego homofob.Wrog TVN i wyborczej.Otoz nie


1370
139
21.12.2019 18:33

Dorzucę swoje trzy grosze.
Nie mam nic przeciwko ludziom wierzącym. Nie powiem złego słowa o Biblii. Szanuję życie religijne innych ludzi, jako swego rodzaju tajemnicę. Mam za to całkiem inne odczucia wobec kościoła jako instytucji uprzywilejowanej i nienasyconej w swych roszczeniach. Żarty, o których jak sądzę, jatymoni piszesz, odbieram jako język bezsilnych, jako wykwit...

więcej

3768
3530
21.12.2019 18:37

Mnie też nie przeszkadza wiara,tylko hierarchii kościelnej


10933
374
21.12.2019 19:27

@oliwa
Owszem, niektórym hierarchom przydałaby się lekcja skromności, bo zapominają, że są sługami Bożymi, a nie książętami Kościoła. Ale nie zapominaj, że mieliśmy już - i to nie raz - siłę polityczną w kraju, która "brała się" za KK na poważnie. Robiła to carska ochrana, minister Bismarck, Gestapo i komuniści rękami SB. To nie były jakieś partyjki, lecz całe imperia....

więcej

1673
212
21.12.2019 19:29

Oliwa: popieram! Ale się obawiam, ze to nieprędko będzie. U nas niestety mentalność jeszcze średniowieczna. Zwłaszcza na prowincji.


1370
139
21.12.2019 19:52

Tak coś czułam, że jak napiszę „na poważnie”, to ktoś poleci Bismarckiem i gułagiem, mówisz i masz;)
To konkretnie: marzy mi się przejrzystość finansów kościoła, koniec z ulgami podatkowymi i preferencjami w zakupie ziemi, likwidacja Funduszu Kościelnego, wyprowadzenie religii ze szkół, koniec z jej finansowaniem z budżetu, rozliczenie przekrętów i nadużyć Komisji...

więcej

1673
212
21.12.2019 20:02

Pięknie, Oliwa piszesz. Ale KK to niestety potężna korporacja, która ma ogromne wpływy polityczne i powiązana jest z każdą władzą, niezależnie od opcji. Na zwrot majątku kościelnego i na konkordat zgodzono się niestety za Kwaśniewskiego.
A z obecną jest powiązana tak mocno jak nigdy.


3768
3530
21.12.2019 20:13

Ja jestem z prowincji.A mam inne poglądy,niż większość osób z mojego otoczenia.


10933
374
21.12.2019 20:18

@oliwa
A w czym, przepraszam, kościoły i fundacje kościelne są gorsze od pozostałych fundacji prywatnych, że chcesz im odmówić prawa do DOBROWOLNYCH odpisów i darowizn? Bardziej ci się podoba automatyczne ściąganie podatku kościelnego z pensji, jak w Niemczech (ok. 9% - w różnych landach różnie, w tym 3% to koszty zarządzanie tymi pieniędzmi przez skarb państwa) ? Dlaczego...

więcej

1673
212
21.12.2019 20:18

czytamcałyczas: Ty akurat tak. Ale większość chodzi do kościoła i jest przywiązana do swojego proboszcza. Jak nawet molestował dzieci, to nie nasze (autentyczna wypowiedź parafianki z TV).


3768
3530
21.12.2019 20:20

U nas jest dobry proboszcz,nie mówi nic o polityce.


1673
212
21.12.2019 20:41

A tak na poważnie- nie mam nic przeciwko ludziom wierzącym i pojedynczym uczciwym proboszczom. Ale KK i Watykan to takie nagromadzenie patologii i to ponad prawem, że włos się jeży.


3768
3530
21.12.2019 21:49

Podpisuję się obiema rękami


1370
139
22.12.2019 01:14

@tsantsara
„A w czym, przepraszam, kościoły i fundacje kościelne są gorsze od pozostałych fundacji prywatnych, że chcesz im odmówić prawa do DOBROWOLNYCH odpisów i darowizn?”
Eee… A w którym miejscu coś takiego napisałam?
Chodzi mi jedynie o przejrzystość kościelnych finansów. To znaczy o to, aby księgowano te wszystkie DOBROWOLNE wpłaty: tacę, „co łaska” za sakramenty i...

więcej

6257
486
22.12.2019 13:59

Kościół katolicki w Polsce to najgorsza swołocz, chamy i złodzieje. Każdego biskupa, po pięciu latach posługi, można wsadzić do pierdla na dziesięć lat bez sądu i bez wyrzutów sumienia.


2697
567
23.12.2019 13:54

@Fidel-F2 Kochasz generalizować i mieszać z błotem. Twoja bajka, nie moja. Ja znałam i znam wspaniałych księży i biskupów. Jak w każdej grupie społecznej rozkład różnych postaw jest jednakowy.


6257
486
23.12.2019 18:52

Och, uczę się od najlepszych, to parafraza wypowiedzi Napoleona.

Skąd pomysł, że rozkład jest taki sam jak gdzie indziej? Żeby zostać księdzem trzeba mieć wszak pewien odchył od normy. A co do biskupów. Jak to w korporacji, im ci bliżej do psychopaty tym wyżej zajdziesz.

Myślę, patrzysz na temat w bardzo naiwny sposób.

Kk to nie grupa społeczna, to zhierarchizowana,...

więcej

2697
567
23.12.2019 19:21

Nie widzę sensu dalszej dyskusji. Z naiwności wieki temu wyrosłam i ksiądz jest dla mnie normalnym człowiekiem z wadami i zaletami. Oprócz tego nie mam w zwyczaju nikogo obrażać. Nie mam w zwyczaju mówić, że ktoś jest głupi, może głupio mówić, głupio postępować itp. Nie stosuję dużych kwantyfikatorów i nie znoszę generalizować.


6257
486
23.12.2019 19:36

Jeśli kto głupio robi nieustannie to jest głupi.

Fakt, że jakiś ksiądz jest uczciwym człowiekiem w niczym nie zmienia obrazu KK jako całości. Poza tym ludzie mają wiele twarzy.

Nie wiem z czego wyrosłeś a z czego nie ale na KK patrzysz naiwnie.


3768
3530
23.12.2019 20:39

A ktoś słyszał o Legionie Chrystusa ? I panu Macielu


2697
567
23.12.2019 20:49

Nigdy nikogo nie traktuję naiwnie, ale podchodzę do ludzi indywidualnie.


6257
486
24.12.2019 01:21

???


1370
139
24.12.2019 08:33

@jatymyoni
Jasne, że każdy człowiek ma wady i zalety i że w każdym środowisku są dobrzy i źli ludzie. Tylko nic z tego nie wynika. To jakby skwitować rozmowę o komunizmie stwierdzeniem, że byli dobrzy i źli komuniści. No byli, ale co z tego? Nic to nie powie o takim zjawisku, jak komunizm. Tak jak stwierdzenie, że są dobrzy i źli księża nic nie mówi o tym, jaki jest dziś...

więcej

2697
567
24.12.2019 11:03

Nie dyskutuję teraz o komunizmie. Dla mnie każda ideologia jest z gruntu zła.


1370
139
24.12.2019 11:56

Zdaje się, że „komunizm” wprowadził do tej dyskusji Tsantsara, i potem oboje, ty i on, wrzuciliście go jednego worka z lewicą, chyba na zasadzie wolnych skojarzeń (jak to, że kibuce mają radziecki rodowód).
Ja próbuję rozmawiać o kościele, ale nie dostaję z drugiej strony rzeczowych argumentów.
Jak się nie da, to się nie da;) Dzięki za wymianę poglądów i wesołych świąt.


1856
1230
25.12.2019 03:59

To ja podejmę rękawicę, Oliwa. Mi się wydaje, że w naszym polskim Kościele mamy dwa nurty. Jeden jest z siebie zadowolony, a drugi dąży do zmian. Ten drugi jest może i mniejszy, ale mi się wydaje, że jest świadomy, że coś robi. To są i ludzie, i duchowni. Raczej bym ich kojarzyła z nurtem Dominikanów, z fundacjami. Papież Franciszek wydał różne dekrety, zarządzenia, ale od...

więcej

2697
567
26.12.2019 13:57

@ Oliwa Ja wychodzę z założenia, że ludzie ze swej natury są dobrzy, jednak często głupio i źle postępują. To my sami sobie narzucamy ograniczenia. Wybieramy sobie drogę, którą kroczymy. Wybieramy sobie kogo słuchamy. Ja miałam szczęście, że na swej drodze spotkałam dużo mądrych księży, którzy nauczyli mnie myśleć. Zgadzam się z @Renax, że są nie wiem czy dwa tylko nurty i...

więcej

1370
139
27.12.2019 11:20

@Renax, jatymoni
Wiem, że w kościele są różne nurty i różni księża. Ja też spotkałam tych uczciwych i z pasją, chociaż niewielu i byli oni/są na marginesie kościoła. Ale mnie trochę o co innego chodzi. To znaczy o to, jak kościół układa sobie relacje z tym, co na zewnątrz. A układa tak, że bierze i to co boskie, i to co cesarskie. Bo słabe państwo (urzędnicy, politycy) na...

więcej

10933
374
27.12.2019 11:37

No i przede wszystkim od literatury, w tym szczególnie od Olgi Tokarczuk, bo o tym przecież jest dyskusja. ;)


1370
139
27.12.2019 11:59

Akurat Twój, tsantsaro, tryumfalizm w stylu „jesteśmy górą i możecie nam skoczyć”, dobrze rozumiem, bo dokładnie odpowiada stanowi rzeczy na tę chwilę.
Osobiście nie mam problemu ze swobodą wypowiedzi i meandrowaniem dyskusji. Nie mam też żadnych wytycznych wobec tego, co powinna lub nie powinna robić Olga Tokarczuk (w przeciwieństwie do wielu innych uczestników tego forum).


2697
567
27.12.2019 12:20

@tsantsara Olga Tokarczuk ma na to wpływ minimalny, właściwie żaden. Samo ośmieszanie i krytykowanie nic nie daje. Zależy to od literatury, ale takiej, która jest wewnątrz, nie krytykuje, aby krytykować, tylko pokazuje od innej strony. Wpływ może mieć ojciec Szustak, Tyniec, siostra Borkowska.
@ oliwa. Jeżeli komuniści zabrali komuś dom, kamienicę, jakiś dobra i...

więcej

10933
374
27.12.2019 12:32

Niepotrzebnie szarżujesz, Oliwo. Nie wiem o jakim triumfalizmie z mojej strony mówisz, gdy żartem próbuję zwrócić uwagę, iż dość daleko zabrnęliśmy w dyskusji od nagrody dla O. Tokarczuk do postulatów całościowej reformy KK. Niezależnie od zgody na wszelkie meandry. Myślę, że warto policzyć do 10, albo zastosować się do słów W. Blake'a, do którego i Olga ostatnio sięga:
...

więcej

1370
139
27.12.2019 12:46

@tsantsara - właśnie tak odbieram Twoje wypowiedzi. Jako pełne wyższości i nonszalancji. Jeśli się mylę, wybacz.
@jatymyoni
O reprywatyzacji w ogóle mam zdanie krytyczne, bo często dochodzi w niej do nadużyć. Do nadużyć dochodziło też w reprywatyzacji mienia kościelnego w Komisji Majątkowej (gdzie, tak się "zabawnie" złożyło, stronę kościelną reprezentował bardzo rzutki...

więcej

2697
567
27.12.2019 13:28

@tsantsara Działając z Pasją można też czynić Zło. Pasja jest sposobem działania i nie określa wyniku tego działania.
Nie czuję się na siłach dyskutować o reprywatyzacji, gdyż za mało ma na ten temat wiedzy. Kościół dostawał na Ziemiach Zachodnich część z tego, co im zabrano na Ziemiach Wschodnich, z których ich wyrzucono. Na pewno jak przy wszelkiego rodzaju takich...

więcej

1370
139
27.12.2019 13:47

Tak, taka była m.in. motywacja tych nadań. Tylko że nie odwoływano się przy tym do żadnych szacunków, które np. pozwoliłyby ustalić, kiedy nastąpi koniec naprawiania tej dziejowej niesprawiedliwości. Zabużanom, z tego co wiem, wypłacano 15-20% wartości majątku. I o to właśnie chodzi, że w przypadku kościoła nie ma jasnych, zrozumiałych ustaleń, których obie strony by się...

więcej

3768
3530
27.12.2019 16:27

Papież swoje Jedraszewski swoje


1856
1230
28.12.2019 08:15

Oliwa, to, co opisujesz, to myślę, że są to zjawiska, które póki co się nie skończą. I raczej nie wierzyłabym w zakończenie tych zjawisk. Raczej w wielowymiarowość Kościoła Polskiego raczej jako zbioru wiernych.


1856
1230
03.01.2020 06:16

@Oliwa:
Akurat czytam  Otwieranie drzwi. Rozmowy o Kościele i świecie Otwieranie drzwi. Rozmowy o Kościele i świecie, w której Papież wypowiada się na temat popierania przez księży polityki w wymiarze szerszym i węższym, o tym jaki jest Kościół, o lewicowości i...

więcej

Dodaj odpowiedź

Aby napisać wypowiedź musisz być zalogowany.

1904
1010
10.12.2019 21:42

Oglądałam to wydarzenie, i byłam niesamowicie dumna z Olgi Tokarczuk. Nie mogłam tego przegapić. Wielkie brawa i gratulacje dla pisarki.


1673
212
10.12.2019 22:04

Wreszcie wysłuchałam całego wykładu noblowskiego Tokarczuk.
(Oczywiście obejrzałam na TVN 24). Byłam zachwycona.
Żeby go nie docenić, trzeba rzeczywiście być, jak mówił mój przedmówca tłukiem. Był uniwersalny, ogólnoludzki, filozoficzny i prawie w nim nie było polityki. Nawet Pan Prezydent przysłał gratulacje i wyświetlił Noblistkę na pałacu. Nagle uznał ją za dumę Polski...

więcej

3768
3530
20.12.2019 06:58

Pewnie liczą,że nie tylko konserwatyści pójdę głosować


Dodaj odpowiedź

Aby napisać wypowiedź musisz być zalogowany.

67
29
10.12.2019 22:44

Może książki Olgi Tokarczuk nie są łatwe, może to literatura nie dla wszystkich, ale wszyscy powinni być dumni, że znów Polka otrzymała nagrodę Nobla. Poza tym pani Olga sprawia bardzo sympatyczne wrażenie. Ja gratuluję jej nagrody z całego serca!


297
45
11.12.2019 05:52

Popis wyjątkowej obłudy. Walcząca z myślistwem wegetarianka mizdrzy się do najsłynniejszego szwedzkiego myśliwego. O ekologii z królem rozmawiała...
Ciekawe, czy jej opowiadał o swoich myśliwskich przygodach, takich jak ta z 2008 roku. Pojechał wtedy z kilkoma kumplami na jednodniową wycieczkę do Słowacji. Między godziną 8 a 15 wystrzelali 450 (czterysta pięćdziesiąt)...

więcej

558
0
11.12.2019 11:52

Pecunia non olet.


67
29
12.12.2019 22:58

Czy to pisze świadek rozmowy naszej noblistki?


1262
76
13.12.2019 08:01

Tokarczuk nie ma wpływu na to, kto jest królem Szwecji. Domyślam się, że jako człowieka wyczulonego na hipokryzję brzydzi Cię prokurator stanu wojennego Piotrowicz w roli sędziego Trybunału Konstytucyjnego?


1370
139
13.12.2019 16:59

Właśnie o tym z nim rozmawiała. "Próbowałam go namówić, żeby przestał polować, ale nie jestem pewna, czy mi się to udało. Szwedzi mają wielką tradycję w polowaniu. Przyznawał mi rację w wielu momentach, ale też używał tych samych argumentów, co wszyscy myśliwi na świecie. Czyli że musimy kontrolować naturę – wyjaśniała pisarka".


297
45
17.12.2019 19:06

Do Bogdan:
Piotrowicz?! Mieszkam w Szwecji i z tej perspektywy obłęd na tle PiS i Kaczyńskiego, jaki opętał miliony Polaków, w tym Ciebie, jest porażający i przerażający.
Inna sprawa, że szwedzcy komentatorzy też się skupiali na tych tematach, a nie na twórczości Tokarczuk, kiedy komentowali przyznanie jej Nobla.
Do oliwa :
"...ale nie jestem pewna, czy mi się to udało" -...

więcej

1262
76
17.12.2019 21:39

@Traube: wymienienie czyjegoś nazwiska i stanowiska jako przykładu hipokryzji partii rządzącej to zaraz "obłęd"? Nie sądzę. A Szwedzi pewnie wiedzą o polskiej polityce nie więcej, niż Polacy o szwedzkiej. Podejrzewam, że jesteś tam mocno osamotniony w tym "porażeniu" i "przerażeniu". Poza tym uciekłeś od pytania (zakładam, że w przeciwieństwie do zdecydowanej większości...

więcej

297
45
19.12.2019 12:03

Do Bogdan

Nie z perspektywy Szwedów, ale z mojej, mieszkającego w Szwecji od lat Polaka jest to obłęd. Oczywiście wiem, kim jest Piotrowicz. Tyle, że jego związek z Tokarczuk jest taki sam, jak np. Zbigniewa Bońka. Tobie się zapewne i letnia burza we Wrocławiu, i zatrucie pokarmowe po posiłku w restauracji w Przemyślu kojarzy z PiS i Kaczyńskim. Ale to jest chore, a ja nie...

więcej

1262
76
20.12.2019 18:29

W tej dyskusji raz po raz powtarzasz "PiS' i "Kaczyński", ja ani razu, ale to ja mam obłęd na tym tle... Ok, zgódźmy się zatem na kompromisowy i ściśle związany z tematem opis sytuacji: "Światowe lewactwo zaatakowało katolicką Polskę Noblem".
A wracając do Twojej wypowiedzi, Tokarczuk wcale nie "mizdrzyła się" (przeczytaj definicję w słowniku) tylko prowadziła uprzejmą...

więcej

297
45
20.12.2019 23:39

Do Bogdan

OK. To ja zacząłem bredzić o Piotrowiczu w rozmowie o Tokarczuk...Rok temu, zmęczony debilnymi dyskusjami z takimi, jak ty, wycofałem się z twittera. Teraz chciałbyś mi lubimyczytać obrzydzić. Sorry, ale jedyne, co ci mogę powiedzieć, to "goń się!" Z mojej strony EOT. Chętnie bym ciebie zablokował, ale to chyba tutaj niemożliwe. Tak czy siak, WON!


1262
76
21.12.2019 10:19

Nie umiesz odpowiedzieć na pytania, nie możesz zablokować pytającego, naprawdę kiepska sprawa. Chyba wybrałeś niewłaściwe forum do plucia na Tokarczuk. A słownictwo i maniery, niech zgadnę, z budowy? Bo raczej nie jesteś adiunktem na Uniwersytecie w Uppsali...


3768
3530