Olga Tokarczuk odebrała Literacką Nagrodę Nobla

Ewa Cieślik
10.12.2019

Olga Tokarczuk 10 grudnia 2019 roku odebrała Nagrodę Nobla w dziedzinie literatury. Medal, dyplom oraz dokument potwierdzający przyznanie 9 milionów koron szwedzkich wręczył jej król Karol XVI Gustaw. Serwis lubimyczytać.pl składa najserdeczniejsze gratulacje. Jesteśmy dumni z tak prestiżowego wyróżnienia dla Polki!

Olga Tokarczuk odebrała Literacką Nagrodę Nobla

Dziś wielki dzień dla polskiej kultury. Jedno z najbardziej prestiżowych wyróżnień na świecie trafiło w ręce Olgi Tokarczuk. Transmisję z gali oglądaliśmy wspólnie. To wyjątkowy wieczór, pełen wzruszeń i radości!

Uroczystość wręczenia Nobla rozpoczęła się punktualnie o godzinie 16:30 w gmachu sztokholmskiej filharmonii. Tradycyjnie wyróżnienia wręczane są 10 grudnia, w rocznicę śmierci fundatora nagrody, Alfreda Nobla. Olga Tokarczuk otrzymała nagrodę wraz z Peterem Handkem oraz dwunastoma laureatami z pozostałych dziedzin (Pokojowa Nagroda Nobla została wręczona na osobnej ceremonii w Oslo, tego samego dnia). 

Poprzez sztukę czynić życie lepszym

Podczas ceremonii zabrał głos prezes fundacji noblowskiej prof. Carl-Henrik Heldin i podsumował tegoroczną edycję nagrody. Następnie przedstawiciele komitetów noblowskich wygłosili laudacje na cześć poszczególnych laureatów. O postaci i dziełach Olgi Tokarczuk opowiadał Per Westerberg z Akademii Szwedzkiej. Na koniec zwrócił się do noblistki w języku polskim, prosząc ją o wejście na środek sceny i odebranie wyróżnienia.

Wręczył je król Szwecji Karol XVI Gustaw. Złoty noblowski medal został wykonany ręcznie z 18-karatowego złota i waży 175 gramów. Ma wygrawerowany wizerunek fundatora, Alfreda Nobla, oraz łacińską inskrypcję „Inventas vitam iuvat excoluisse per artes”. To cytat z Wergiliusza: „uczyńmy życie lepszym przez naukę i sztukę”. Na pamiątkowym dyplomie, również wykonanym ręcznie przez wybitnych szwedzkich i norweskich artystów i kaligrafów, znajduje się zdjęcie, imię i nazwisko laureata oraz cytat z uzasadnienia przyznania nagrody. Laureaci dostali także dokument potwierdzający nagrodę pieniężną. W tym roku wynosi ona 9 milionów koron (ok. 3,5 mln złotych). Minister finansów zapowiedział, że Olga Tokarczuk nie będzie musiała zapłacić od wygranej podatku VAT. Jeszcze przed ceremonią noblistka ogłosiła, że 10% nagrody finansowej (czyli 350 tys. złotych) przekaże na rzecz fundacji, którą powołuje we Wrocławiu.

Galę każdego roku kończy kilkugodzinny bankiet noblowski w sztokholmskim ratuszu, na który zaproszonych jest 1300 gości. Obowiązuje na nim ceremoniał dworski, a program ustalany jest bardzo precyzyjnie. Stoły dekorowane są w zgodzie z tematem przewodnim, czyli „interakcjami pomiędzy człowiekiem a naturą”. Podczas bankietu laureaci wygłaszają krótkie, ok. 4-minutowe mowy dziękczynne. Olga Tokarczuk zabierze głos jako czwarta.

Podczas ceremonii obowiązują stroje galowe – mężczyźni występują we frakach, a kobiety w długich sukniach wieczorowych. Olga Tokarczuk nagrodę odbierała w kreacji zaprojektowanej przez Gosię Baczyńską, a na gali w ratuszu wystąpi w sukni, którą przygotował dla niej Tomasz Ossoliński.

Laureatka prestiżowych nagród

Olga Tokarczuk została nagrodzona The Man Booker International Prize 2018 za powieść „Bieguni” („Flights”), a rok później zyskała nominację za „Prowadź swój pług przez kości umarłych” („Drive Your Plow Over the Bones of the Dead”). W lipcu tego roku, wraz z tłumaczką, za „Księgi Jakubowe” otrzymała Nagrodę Laure-Bataillon za najlepszą książkę przełożoną na język francuski. W Polsce wyróżniono ją między innymi Nagrodą Literacką „Nike” (dwukrotnie, za powieści „Bieguni” w 2008 roku i „Księgi Jakubowe” w 2015 roku), a także między innymi Nagrodą Literacką im. Władysława Reymonta, nagrodą Polskiego Towarzystwa Wydawców Książek, Nagrodą Fundacji im. Kościelskich i Paszportem „Polityki”. 

Nic więc dziwnego, że pisarka cieszyła się uznaniem i sławą nie tylko w Polsce, lecz także za granicami naszego kraju. Od kilku lat wymieniano ją wśród faworytów Literackiej Nagrody Nobla. 10 października tego roku przewidywania zamieniły się w rzeczywistość – w Sztokholmie ogłoszono, że Tokarczuk otrzymuje Nobla w dziedzinie literatury za 2018 rok.

Wyjątkowy rok 2018

Ubiegły rok był dla Akademii Szwedzkiej pechowy. Po skandalu obyczajowym związanym z nadużyciami, których dopuszczali się jej członkowie, nagrody nie przyznano. W tym roku ogłoszono więc laureatkę „zaległego” Nobla 2018 – została nią właśnie Tokarczuk. Nagroda za 2019 rok trafiła do Petera Handkego.

Noblistka przebywa w stolicy Szwecji już od kilku dni, biorąc udział w wydarzeniach tzw. tygodnia noblowskiego, udzielając wywiadów, uczestnicząc w wykładach i seminariach. Kilka dni temu pisarka wygłosiła przemowę noblowską – esej zatytułowany „Czuły narrator”, który opublikowaliśmy w całości. Złożyła także wizytę w Muzeum Nagrody Nobla, które eksponuje pamiątki związane z noblistami. Polka do jego zbiorów przekazała swój prywatny kalendarz z 2018 roku. Gdyby nie zeszłoroczna przerwa w przyznawaniu nagród, znalazłyby się w nim notatki z pobytu w Szwecji. Tymczasem, jak można wyczytać z kalendarza, 10 grudnia 2018 roku pisarka była w podróży pociągiem; pisała także o zakupach czy różnego rodzaju obowiązkach: „wełnę przynieść z piwnicy”.


Olga Tokarczuk jest piątą laureatką Literackiej Nagrody Nobla z Polski. Wcześniej ta prestiżowa nagroda trafiła do Henryka Sienkiewicza (1905), Władysława Reymonta (1924), Czesława Miłosza (1980) i Wisławy Szymborskiej (1996). 

Fotografia otwierająca: JONATHAN NACKSTRAND/AFP/East News

Reklama

komentarze [197]

Sortuj:
0
1492
konto usunięte
28.12.2019 08:11

Użytkownik wypowiedzi usunął konto


4199
3959
28.12.2019 10:00

To tu pole do popisu duże ,kazdy powie coś innego.Jeden powie Chwin i Myśliwski.Drugi powie,Krajewski,Mróz czy Witkiewicz.


0
1492
29.12.2019 06:57

Ja powiedziałam Myśliwski. Myślałam też o Twardochu. Autorów kryminałów bym Jej nie polecała, bo to miłośniczka Dickensa, Toni Morrison. Raczej nie te klimaty. Ale Chwin faktycznie należy do tego zacnego grona.


4199
3959
29.12.2019 09:30

Gdyby mnie pytali.To bym powiedział,nazwiska tych co czytam.Bo zawsze się wypowiadam,tylko o książkach.Które już czytałem.


2882
727
29.12.2019 18:28

Można dodać Eustachego Rylskiego i Hena


4199
3959
29.12.2019 20:03

Ale mówimy,tu o wymagającym czytelniku ? Bo to chyba,o to chodzi ?
Ja nigdy nie byłem wymagający i jest mi z tym dobrze.Jak widać czytam książki,które wielu Czytelników nie dotknęło by końcem kija.I stawiam,oceny jako wybitne lub arcydzieło.Zresztą moja mama ,też czyta książki takie jak ja.
Też ja i mamuś ,nie szukamy książek ambitnych.Dla mnie fantasty już podchodzi pod...

więcej

0
1492
30.12.2019 06:52

Tak, tu chodzi o wymagającego czytelnika, z określonym gustem. Chodzi o konkretne pytanie. Kto obok Tokarczuk.
Eustachy Rylski to jest pisarz naszego pokolenia? Hen tak samo, chyba.


4199
3959
30.12.2019 07:40

A Kuczok


0
1492
30.12.2019 07:43

To raczej starsze pokolenie. Myślałam o Małeckim.


4199
3959
30.12.2019 07:46

Co masz na myśli,starsze pokolenie.Dla mnie 40 plus,to młody wiek.


0
1492
30.12.2019 07:58

Literackie pokolenie, w tym sensie.


0
1492
30.12.2019 08:27

I Kuczok chyba przeklina w książkach, prawda? No to nie jest do polecenia tej osobie.


2882
727
30.12.2019 11:25

Kuczoka czytałam tylko jedną książkę, nie pamiętam aby nadmiernie przeklinał. Zresztą przekleństwa w książce czasami są potrzebne, byle nie w nadmiarze.


2882
727
30.12.2019 11:33

Może Mariusz Urbanek, Ignacy Karpowicz. Ja bym poleciła Andrzeja Szczeklika mimo że nie jest to pisarz, ale napisał naprawdę mądre książki, które się świetnie czyta.


4199
3959
30.12.2019 13:31

Nie wiem,ja czytam też młodzieżowe fantasty.Więc z wiekiem,to ostrożnie bym.


0
1492
31.12.2019 06:51

Nie znam Szczeklika.


2882
727
31.12.2019 12:00

Szczeklik był profesorem medycyny, specjalizował się w chorobach wewnętrznych. Oprócz tego pianista jazzowy, filozof, eseista, erudyta. Człowiek o olbrzymiej wiedzy humanistycznej. Oprócz licznych książek medycznych napisał wspaniałe trzy książki:  Katharsis. O uzdrowicielskiej mocy natury i sztuki Katharsis. O uzdrowicielskiej mocy natury i...

więcej

4199
3959
21.12.2019 09:27

Jak myślicie czy Olga Tokarczuk czyta nasze wypowiedzi ?


4199
3959
19.12.2019 17:29

Gore


Reklama
433
232
19.12.2019 16:41

Dla mnie nie jest żadną noblistką. Szkaluje własny Naród, a w dewiacjach widzi coś pięknego, wspaniałego i podniosłego. Nigdy nie ustawię jej książek w biblioteczce obok Sienkiewicza czy Reymonta. Nie ta klasa literatury, nie ta klasa bycia i pisania. Marna literatura, miałka i często bezsensowna.
Może ta wypowiedź nie spodoba się wielu, ale w dobie demokracji i wolności...

więcej

4199
3959
19.12.2019 17:29

Nie zgadzam się,ale jak mówią szacunek za własne zdanie.Ja gratuluję Nagrody Nobla.Ale wolę swoją literaturę .Choćby horror slasher i górę.


6609
612
19.12.2019 21:10

Podobnie jak Tokarczuk ma prawo do do swoich wrażeń i opinii.


327
323
20.12.2019 12:23

Jak dotąd nie dostrzegłem żadnego szkalowania narodu w literaturze autorki. A czytam powoli i z uwagą szukając tego wszystkiego, co się jej bez pardonu wytyka.


6609
612
20.12.2019 12:27

Ci sami którzy najgłośniej krzyczą, że Niemcy, Rosjanie, Ukraińcy, itd, mają się przyznawać i bić w piersi za grzechy przodków, sami czują się śnieżną leliją i dostają piany gdy ktoś im przypomni, że Polacy wiele lepsi nie byli. Typowa belka w oku.


312
269
20.12.2019 14:23

Powiedzieć, że Tokarczuk "dla Ciebie" nie jest noblistką, to tak jakby powiedzieć, że lubimyczytac.pl dla mnie nie jest stroną internetową, albo że ogórek dla mnie nie jest warzywem. Są pewne obiektywne fakty o rzeczywistości w której żyjemy i Nobel dla Tokarczuk jest takim faktem, czy to się nam podoba, czy nie.


1361
88
20.12.2019 18:21

@Paweł: Wolałbyś pewnie, żeby noblistą został Remigiusz Mróz?


4199
3959
20.12.2019 18:37

Było by fajnie


4199
3959
18.12.2019 20:10

Może kiedyś Jacek Piekara otrzyma Nobla.Cykl o Mortimerze jest bardzo dobry.


6609
612
19.12.2019 21:22

Raczej nie, prymitywom raczej nie dają.


429
0
16.12.2019 10:06

"Dlaczego Pani Olga Tokarczuk na ceremonii wręczania Nagrody Nobla nie powiedziała Szwedom i Królowi Szwedzkiemu, że palili, gwałcili, mordowali, rabowali i kolonizowali kraje europejskie w XVII i XVIII wieku, że zabierali niewolników (jeńców) w Wojnie Trzydziestoletniej, w Potopie, że produkowali piece krematoryjne do niemieckich obozów koncentracyjnych w okupowanej...

więcej

327
323
20.12.2019 12:21

Myślisz, że to autorka powinna zrobić? A nie każdy z kolejnych rządów, premierów, czy prezydentów? Dlaczego nikt wcześniej żadnemu nobliście tego nie wytknął? Profesor Stanisław Karpiński z racji zapewne wieku i tytułu powinien również zdawać sobie z tego sprawę.


1555
179
12.12.2019 17:44

Jest to duma naszego narodu. Kolejna Polak z Nagroda Nobla. Dodatkowo za literaturę (całokształt). Oby tak dalej.


137
55
12.12.2019 15:52

Chciałbym nadmienić parę słów w sprawie "kolonializmu" którą tak chętnie porusza Pani Tokarczuk jak i Szwedzka Akademia w trakcie laudacji.

Otóż czy ktoś się zastanawiał czemu tyle ludności polskojęzycznej było na Kresach, dworków szlacheckich i naszej kultury ?

Nie to wcale nie przez kolonizację choć i ona się zdarzała. Ale większość ludności tamtejszej posiada jak...

więcej

1138
224
12.12.2019 06:53

W kwestii przemówienia Tokarczuk dwa cytaty:


"Przemówienie Olgi Tokarczuk było jak w świątyni. Ten jej głos, spokojny, ale brzmiący. Ten kosmos. Ziemia, holistyczne czucie świata w czasach, kiedy świat jest krojony na kawałki, na wynos. Krzesła, a na nich ludzie, którym zmieniają się miny, kiedy ona mówi. Ona była boginią." Katarzyna Skrzydłowska-Kalukin

I drugi cytat...

więcej

879
90
12.12.2019 16:23

Piekara? Ten znaffca literatury, który twierdzi, że Prus to noblista? No mondrego to i warto poczytać, a jakże


1138
224
12.12.2019 19:45

Skoro jesteś taki zasadniczy w innych kwestiach, proszę udowodnić, że Piekara tak powiedział. Jakiś link, źródło.


6609
612
19.12.2019 21:20

Podpieranie się cytatami z Piekary to jak przechwalanie się małym fiutkiem.


1468
155
11.12.2019 20:47

Jak to pisał Jerzy Stempowski, Austriacy są autorami największej manipulacji XX wieku - wmówili Europejczykom, że Hitler był Niemcem, a Mozart Austriakiem ;)


zgłoś błąd