rozwiń zwiń

Fundacja Olgi Tokarczuk. Działalność kulturalna i ekologia

LubimyCzytać LubimyCzytać
03.12.2019

Wspieraniem kultury w Polsce i za granicą, ale też działaniami proekologicznymi, antydyskryminacyjnymi i promocją społeczeństwa obywatelskiego zajmie się Fundacja Olgi Tokarczuk. Noblistka wspólnie z prezydentem Wrocławia Jackiem Sutrykiem oraz dyrektorem Wrocławskiego Domu Literatury Irkiem Grinem ogłosili szczegóły dotyczące działalności powstającej Fundacji.

Fundacja Olgi Tokarczuk. Działalność kulturalna i ekologia

Już na październikowej konferencji poinformowano, że we Wrocławiu zostanie powołana Fundacja Olgi Tokarczuk. Teraz ujawniono więcej szczegółów. Do statutu powoływanej przez siebie fundacji noblistka wpisze szeroki zakres działalności – kulturalnej i artystycznej, a także projektów ekologicznych i na rzecz równego traktowania oraz wsparcia rozwoju społeczeństwa obywatelskiego. Fundacja ma wspierać także wszechstronny rozwój Dolnego Śląska, zajmować się współpracą transgraniczną oraz promocją polskiej kultury w świecie i światowej w Polsce.

Jeszcze trwają prace nad jej powołaniem, ale już wiemy, co chcemy robić – mówiła Olga Tokarczuk. – Chcę, żeby fundacja zajmowała się rzeczami mi bliskimi, stąd ochrona środowiska naturalnego.

Agnieszka Holland i Irek Grin w Radzie Fundacji

Do Rady Fundacji oprócz Olgi Tokarczuk wejdą jeszcze dwie osoby: reżyserka Agnieszka Holland i dyrektor Wrocławskiego Domu Literatury Irek Grin. Pisarka przeznaczy na działanie fundacji 350 tys. zł z otrzymanej Nagrody Nobla. Strategicznym partnerem fundacji w imieniu miasta będzie Wrocławski Dom Literatury. Noblistka zasiada od ponad roku w Radzie Programowej WDL, zatem czynnie kształtuje strategiczną działalność tej instytucji.

Zgodnie z deklaracją prezydenta Jacka Sutryka miasto przeznaczy także na siedzibę fundacji Willę Marii i Tymoteusza Karpowiczów znajdującą się przy ul. Krzyckiej 29. Stanie się ona miejscem rezydencji tłumaczy oraz literatów, a także miejscem otwartych spotkań autorskich, debat i konferencji. Zarówno sama willa, jak i otaczający ją ogród będą przestrzenią otwartą dla wszystkich mieszkańców. Tym samym Wrocław stanie się pierwszym mecenasem Fundacji Olgi Tokarczuk.

Wsparcie dla festiwali literackich

Fundacja rozpocznie działalność już niebawem, nie czekając na remont obiektu. Już teraz przedstawiono plany na pierwsze miesiące funkcjonowania.

Zbudowany zostanie system wsparcia dla największych dolnośląskich festiwali literackich – zarówno autorskiego festiwalu noblistki „Góry Literatury”, odbywającego się w Nowej Rudzie i okolicach, jak i innych. Rada Fundacji chce wspomóc także zagrożony, znakomity Festiwal Schulza w Drohobyczu – od lat będący największą sceną promocji polskiej literatury na Ukrainie, z którym Olga Tokarczuk jest związana merytorycznie. W planach jest także przygotowanie do nadchodzących w 2021 roku setnych rocznic urodzin Stanisława Lema i Tadeusza Różewicza.

Cele Fundacji, Wrocławskiego Domu Literatury i naszej aplikacji do Miasta Literatury UNESCO są takie same – mówił dyrektor WDL Irek Grin. – Ścisła współpraca jest oczywista.

Fundacja im. Olgi Tokarczuk planuje także projekt lokalny „W moim domu mieszkali…”, skierowany zarówno do mieszkańców Krzyków, jak i innych wrocławskich osiedli. Będzie miał on na celu aktywizację mieszkańców w poszukiwaniu i odtwarzaniu historii ludzi i miejsc, w których dzisiaj żyją. Fundacja zacznie te działania od zbadania i udokumentowania historii willi przy ulicy Krzyckiej 29.


Wrocławianie wspólnie obejrzą wręczanie Nagrody Nobla

Władze Wrocławia zaprosiły mieszkańców na wspólne oglądanie ceremonii wręczenia nagród Nobla. 10 grudnia na wrocławskim rynku stanie telebim, na którym zobaczymy transmisję ze Sztokholmu, a także obejrzymy zapis mowy noblowskiej wrocławskiej pisarki. Będzie to także okazja, by jeszcze raz zobaczyć, jak mieszkańcy Wrocławia przywitali noblistkę w Narodowym Forum Muzyki po jej powrocie do miasta tuż po otrzymaniu informacji o nagrodzie. Wydarzenie rozpocznie się o 15:30 na wrocławskim Rynku. W czasie jego trwania będzie można zakupić książki Olgi Tokarczuk oraz otrzymać pamiątkową pieczątkę z tego dnia na posiadanych już egzemplarzach.

Dziesiąty grudnia na trwałe zapisze się do historii miasta jako wielkie święto literatury we Wrocławiu. Tego dnia we wrocławskich szkołach odczytywane będą fragmenty prozy wybitnych twórców.

Na podst. mat. pras. Urzędu Miejskiego Wrocławia


komentarze [13]

Sortuj:
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
Kasia 16.01.2020 19:30
Czytelniczka

Świetny pomysł.Powodzenia😍

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Maciek 16.01.2020 03:46
Czytelnik

Popieram😀

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Kramer 05.12.2019 13:50
Czytelnik

Jeszcze nic nie zrobili, a już to zostało ocenione. Ale korzyści pierwsze są: kilku osobom poprawił się nastrój ;)

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Flowerbed 04.12.2019 15:41
Czytelniczka

Podsumowując kółko wzajemnej adoracji będzie rozdawać nagrody i promować osoby, wyznające te same poglądy... Czyli jak to zwykle bywa w literaturze... Nihil novi...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Fragola 04.12.2019 09:52
Czytelnik

Ekologia - przyjeżdżanie na galę SUV-ami , cała galanteria ze skóry , botki, płaszczyki . Stoły uginające się od jedzenia i napitków. Na co dzień dziesiątki kaw ,,ochydek'' wypijanych z kubeczka , wizyty w Macku i sruuuuuu ląduje to wszystko w koszach. Plastyk w codziennym użyciu, plastyk i wyrachowanie wewnątrz. Kupowanie na wyrost. Marnowanie wszystkiego. Żywności....

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej
Kamil 03.12.2019 21:53
Czytelnik

fundacja ma zajmować również, działalnością na rzecz równego traktowania. Jak ma się do tego celu obecność Agnieszki Holland, która jeszcze niedawno nawoływała do pozbawienia mężczyzn praw wyborczych? Czy to jest to równe traktowanie,?

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
czytamcałyczas 03.12.2019 20:12
Czytelnik

A prezydent to ma chęć się spotkać czy nie ?

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
United4Ever 03.12.2019 18:19
Czytelnik

Czyli standartowo - pod przykrywką kultury - będzie to typowo lewackie walenie w PiS i tęsknota za IIIRP. I w sumie nie miałbym nic przeciwko temu gdyby robili to za swoje, a tak to jedyne co się tu nasuwa to ten słynny cytat z Piłsudskiego. Ten o bezczelności.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Armand_Duval 03.12.2019 16:39
Czytelnik

Popierdalający na motocyklu Jacuś Sutryk walczy o środowisko. Można się posrać ze śmiechu.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
LubimyCzytać 03.12.2019 13:43
Administrator

Zapraszamy do dyskusji.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post