Wspólnie oglądajmy ceremonię wręczenia Nobla Oldze Tokarczuk

LubimyCzytać LubimyCzytać
09.12.2019

Wręczenie Literackiej Nagrody Nobla Oldze Tokarczuk nastąpi 10 grudnia 2019 roku. Transmisję gali można śledzić online. Ceremonia rozpocznie się o 16.30. Oglądajmy ją wspólnie!

Wspólnie oglądajmy ceremonię wręczenia Nobla Oldze Tokarczuk

W czwartek, 10 października, dowiedzieliśmy się, że Olga Tokarczuk została laureatką Literackiej Nagrody Nobla za 2018 rok. W zeszłym roku nie przyznano nagrody (w związku ze skandalami, jakie wstrząsneły Fundacją Noblowską), dlatego w tym roku oprócz Tokarczuk Nobla odbierze również drugi literat – Peter Handke (wyróżniony za 2019 rok). 

Jak wskazano w uzasadnieniu Akademii Szwedzkiej, polska pisarka została nagrodzona za:

narracyjną wyobraźnię, która wraz z encyklopedyczną pasją reprezentuje przekraczanie granic jako formę życia.

Obecnie w Sztokholmie trwa tak zwany tydzień noblowski. Laureaci przyjeżdżają do stolicy Szwecji, gdzie biorą udział w spotkaniach z dziennikarzami z całego świata. Zgodnie z tradycją wygłaszają również mowy, w których podsumowują swoją twórczość oraz komentują współczesność. Wykład noblowski poprzedniej Polki uhonorowanej Literacką Nagrodą Nobla – Wisławy Szymborskiej – był jednym z najkrótszych w historii nagrody, jego wygłoszenie zajęło kwadrans. Olga Tokarczuk przygotowała esej zatytułowany „Czuły narrator”. Publikowaliśmy go w całości.

Ceremonia przyznania nagród odbędzie się we wtorek, 10 grudnia. Laureaci otrzymają złote medale z wizerunkiem Alfreda Nobla i dyplomy. Przekaże im je król Szwecji Karol XVI Gustaw. Nagroda ma także wymiar finansowy: nobliści otrzymają 9 milionów szwedzkich koron. W przeliczeniu to około 3,5 mln złotych.

Ceremonia będzie transmitowana w szwedzkiej telewizji oraz online, na kanale Fundacji Noblowskiej w serwisie YouTube. Relację udostępni również TVP Info. Zapraszamy naszych użytkowników do wspólnego oglądania historycznego momentu, którym dla polskiej kultury będzie wręczenie Nagrody Nobla Oldze Tokarczuk. Wystarczy jutro, 10 grudnia o godzinie 16.30, kliknąć w okienko poniżej.

Fot. otwierająca: JONAS EKSTROMER/AFP/East News


komentarze [9]

Sortuj:
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
Bianka 10.12.2019 00:30
Czytelnik

Na głowie stanę, żeby to obejrzeć ☺️ takie wydarzenie jest dla mnie naprawdę ekscytujące. Pamiętam panią Wisławę kiedy odbierała swojego Nobla. To było naprawdę urocze 🤗

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Stefi 10.12.2019 13:16
Czytelnik

Zwana później tragedia sztokholmską przez samą noblistkę.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
marcel2013 09.12.2019 22:19
Czytelnik

Gratulacje dla Polskiej Noblistki, ale osobiście nie przemawia do Mnie twórczość ani całokształt dorobku literackiego. Bądź co bądź Czapki z Głów.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
LubimyCzytać 09.12.2019 11:49
Administrator

Zapraszamy do dyskusji.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post