Opowieść o zbrodni w wykonaniu czołowych polskich pisarzy kryminału

LubimyCzytać LubimyCzytać
20.09.2019

Ich książki sprzedają się w rekordowych nakładach, czym najlepiej udowadniają, że dar opowiadania mają we krwi. Teraz jednak ich gawędziarski talent nie zostanie przelany na papier, lecz posłuży do tego, by zaznajomić widzów telewizji Crime + Investigation Polsat z prawdziwymi zbrodniami. Wieczorne odcinki nie będą miały wiele wspólnego z bajką na dobranoc…

Opowieść o zbrodni w wykonaniu czołowych polskich pisarzy kryminału

Igor Brejdygant, Wojciech Chmielarz, Marta Guzowska, Małgorzata i Michał Kuźmińscy oraz Katarzyna Puzyńska – ci topowi polscy twórcy książek z dreszczykiem wystąpili w pierwszym sezonie programu „Opowiem ci o zbrodni”. Przy okazji kontynuacji popularnej serii na planie spotkają się z nimi również Joanna Opiat-Bojarska i Max Czornyj. Pisarze wystąpią w roli narratorów, którzy będą wprowadzać widzów w świat krwawych zbrodni. Tym razem jednak do przemocy, morderstw i tajemniczych zniknięć nie dochodzi na kartach książek. Zdarzenia, o jakich opowiedzą, wydarzyły się naprawdę. 

Prawdziwi ludzie, prawdziwe zbrodnie

– Formuła programu się nieco zmieniła – mówi Igor Brejdygant. – Pracujemy z prawdziwymi przypadkami, z prawdziwymi ludźmi. Spotykamy rodziny, spotykamy często też winnych tych przestępstw. Krótko mówiąc, stąpamy po cienkim lodzie. Jest ciężej, choć ciekawiej – autor „Rysy” i „Szadzi” nawiązuje do zmian, jakie nastąpiły w formule programu po pierwszym sezonie. Teraz pisarze nie tylko mają dostęp do prawdziwych policyjnych akt, lecz także mogą porozmawiać z osobami zaangażowanymi w sprawę. To swego rodzaju „przesłuchanie świadków” sprawia, że autorzy – a wraz z nimi i widzowie – zbliżają się do ludzi odpowiedzialnych za krwawe wydarzenia sprzed lat.

– Ten program stanowi niepowtarzalną szansę zetknięcia się bezpośrednio ze zbrodnią i niemalże dotknięcia zbrodniarza – mówi wprost Max Czornyj. Wtóruje mu Igor Brejdygant. – Dotykamy prawdy w tych programach i to jest przejmujące. To już nie jest z naszych głów, tylko to jest przez nasze głowy.

Kwestia szczerości

W jaki sposób pisarze wybierali sprawę, której następnie bliżej się przyglądali i poznawali każdy jej szczegół? Marta Guzowska zdradziła sekrety produkcji:

– To nie jest tak, że nam przydzielono w jakiś sposób te historie. Każdy z nas wybrał historię, w której było coś takiego, co go dotykało osobiście. Myślę, że to jest jedyna szansa powodzenia. My musimy mieć osobisty stosunek do tych historii – mówi.

Laureatka Nagrody Wielkiego Kalibru na warsztat wzięła tajemnicze zaginięcie 17-letniej dziewczyny. Agata z Wejherowa – prymuska ze świetnie zapowiadającą się przyszłością – zostaje brutalnie zabita. A może prawda leży gdzie indziej?

Ze słowami Marty Guzowskiej zgadza się Wojciech Chmielarz, który już w wywiadzie udzielonym lubimyczytać.pl przy okazji premiery „Rany” podkreślał, że to, co dla niego jest najistotniejsze zarówno w pracy twórczej, jak i w książkach, po jakie sięga, to szczerość. Jak twierdzi, dla niego, jako pisarza, ważne jest, by pisał o tym, co go porusza, gdzie widzi problem. O czym więc będzie opowiadał w poświęconym mu odcinku? O uczuciu, które rozpoczęło się w świecie wirtualnym i bardzo szybko przeniosło się do rzeczywistości. Bajeczna miłość ze zdjęć publikowanych w internecie nie zapowiadała tragicznego finału.

Gorący romans i zimna śmierć

Swobodę na planie podkreślała również Joanna Opiat-Bojarska. – Mogłam opowiedzieć o sprawie tak, jak to zwykle robię w swoich książkach, używając swojej narracji, emocji, oraz będąc blisko prawdziwych wydarzeń – stwierdziła. Pisarka w „Opowiem ci o zbrodni” zagłębia się w sprawę zaginięcia młodej mieszkanki Poznania. Pewnego wieczoru dziewczyna nie wraca z pracy do domu, a jej auto staje w płomieniach w podmiejskim lesie. Ciało 22-latki do dziś nie zostało odnalezione, choć wydaje się, że o tej tajemniczej sprawie mogliby więcej powiedzieć mężczyźni, z którymi zaginiona miała kontakt feralnego dnia, na dwa dni przed wigilią Bożego Narodzenia…

Namiętne związki, które kończą się tragicznie, zanalizuje również Katarzyna Puzyńska. Autorka popularnego cyklu „Lipowo” opowie o młodym małżeństwie, które nie zdaje sobie sprawy, że zapraszając pod swój dach młodego ministranta, jednocześnie wydaje na siebie wyrok. Trójkąt miłosny szybko zamienia się w koszmarny sen, z którego nie ma ucieczki.

Seks i zbrodnia łączy też bohaterów historii, którą lepiej poznali Małgorzata i Michał Kuźmińscy. Czworo młodych przyjaciół, mieszkańców Rudy Śląskiej, oddaje się praktykom satanistycznym w mrocznym wnętrzu bunkra w Halembie. Gdy Robert i Tomasz stwierdzają, że rytualne stosunki i czytanie „Biblii Szatana” nie wystarczają, Karina i Kamila nie mają gdzie uciec, by nie stać się ofiarami ich obsesji. Małgorzata i Michał Kuźmińscy są znani ze swoich powieści etnokryminalnych, w których konfrontują czytelnika z wyzwaniem intelektualnym – trafnym komentarzem społecznym czy próbą obalenia stereotypów.

Zbrodnia z pozoru wydaje się totalnie bezsensowna. My postanowiliśmy na nią popatrzeć i poszukać kontekstów, które pozwolą spróbować chociaż na chwilę ją zrozumieć – mówi Małgorzata Kuźmińska. – Nie opowiada się o zbrodni po to, aby wywołać dreszczyk emocji, prawda? – dodaje jej mąż. – Nie po to się to robi, aby się tym niezdrowo ekscytować, tylko żeby poszukać jakiejś prawdy, i my bardzo staramy się tak pracować.

Gdy czytelnik staje się widzem

„Opowiem ci o zbrodni” to gratka dla fanów polskiego kryminału. Czytelnicy serii o komisarzu Eryku Deryle czy takich książek, jak „Żmijowisko” i „Raj”, będą mieli doskonałą okazję, by sprawdzić, w jaki sposób ich ulubieni twórcy pracują, robią research, filtrują prawdziwe wydarzenia przez własną wrażliwość i doświadczenie, a w efekcie – tworzą niezwykłą hstorię, od której nie można się oderwać. Dodatkowo, jak podkreśla Katarzyna Puzyńska, „Opowiem ci o zbrodni” to produkcja dla tych, których fascynuje nauka, którą wykorzystuje się, dochodząc do prawdy. – Poleciłabym ten program na pewno osobom zainteresowanym tematyką kryminalistyki, kryminologii, bo tutaj różni eksperci pojawiają się w każdym z odcinków – zaznacza.

Każdy z odcinków wyróżnia nie tylko kryminalna historia, lecz także odmienny sposób narracji. – To jest opowieść o tragicznych, prawdziwych historiach, o których opowiadają najlepsi obecnie w Polsce autorzy kryminałów – przyznaje Wojciech Chmielarz. Jedną z największych zalet produkcji jest także to, że widz może skonfrontować się z pytaniem o to, kto pisze lepsze scenariusze: zawodowcy czy… samo życie?

Więcej o nowym sezonie „Opowiem ci o zbrodni” można dowiedzieć się tutaj.

Program można oglądać w piątki o g. 22.00 na kanale Crime + Investigation Polsat.


komentarze [1]

Sortuj:
więcej
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
LubimyCzytać  - awatar
LubimyCzytać 12.09.2019 19:53
Administrator

Zapraszamy do dyskusji.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post