Emerytalna katastrofa i jak się chronić przed jej skutkami

Okładka książki Emerytalna katastrofa i jak się chronić przed jej skutkami Robert Gwiazdowski
Okładka książki Emerytalna katastrofa i jak się chronić przed jej skutkami
Robert Gwiazdowski Wydawnictwo: Zysk i S-ka biznes, finanse
348 str. 5 godz. 48 min.
Kategoria:
biznes, finanse
Wydawnictwo:
Zysk i S-ka
Data wydania:
2012-05-19
Data 1. wyd. pol.:
2012-05-19
Liczba stron:
348
Czas czytania
5 godz. 48 min.
Język:
polski
ISBN:
978-83-7785-056-5
Tagi:
emerytury reforma emerytalna finanse osobiste
Średnia ocen

7,2 7,2 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Okładka książki Wolny wybór Milton Friedman, Rose Friedman
Ocena 7,9
Wolny wybór Milton Friedman, Ro...
Okładka książki Trzeba się bić. Opowieść biograficzna Leszek Balcerowicz, Marta Stremecka
Ocena 7,1
Trzeba się bić... Leszek Balcerowicz,...
Okładka książki Patologia transformacji Czesław Bielecki, Witold Kieżun
Ocena 7,7
Patologia tran... Czesław Bielecki, W...

Oficjalne recenzje i

Trzeba mieć fantazję, by mieć pieniądze



186 2 33

Oceny

Średnia ocen
7,2 / 10
75 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
2872
817

Na półkach: , , ,

𝗗𝗼𝘀𝗸𝗼𝗻𝗮ł𝗮 𝗞𝘀𝗶ąż𝗸𝗮. 𝗧𝗿𝗮𝗳𝗻𝗲 𝗶 𝗮𝗸𝘁𝘂𝗮𝗹𝗻𝗲 𝘀𝗽𝗼𝘀𝘁𝗿𝘇𝗲ż𝗲𝗻𝗶𝗮.
Również gorąco zachęcam do wejścia na yt i odwiedzenia Kanału ZERO, na którym Pan Robert Gwiazdowski w dziale "Gospodarcze Zero", analizuje w merytoryczny i niezwykle ciekawy sposób rolę ekonomii i gospodarki w naszym życiu, skupiając się na produktywności i związku między wielkością kraju a bogactwem i jego przyczynach.
Jak dzisiejsza gospodarka różni się od tych sprzed lat. Przenosi nas w podróż w czasie, opowiadając o zmianach, wyzwaniach i wynalazkach, które ukształtowały dzisiejszy świat biznesu.
𝗧𝗼 𝘀ą 𝗰𝗵𝗶𝗹𝗹𝗼𝘂𝘁𝗼𝘄𝗲 𝗹𝗲𝗸𝗰𝗷𝗲 𝗲𝗸𝗼𝗻𝗼𝗺𝗶𝗶 𝘇 𝗱𝗼ś𝘄𝗶𝗮𝗱𝗰𝘇𝗼𝗻𝘆𝗺 𝗴𝗼ś𝗰𝗶𝗲𝗺.
𝗣𝗢𝗟𝗘𝗖𝗔𝗠 !

𝐂𝐨ś 𝐃𝐨 𝐏𝐨𝐬ł𝐮𝐜𝐡𝐚𝐧𝐢𝐚 𝐏𝐨𝐝𝐜𝐳𝐚𝐬 𝐂𝐳𝐲𝐭𝐚𝐧𝐢𝐚 :
https://youtube.com/playlist?list=OLAK5uy_kuoX7qLVwI9p3omGWg8NZRVzjuCQHh3Ao&si=dpxPFX6Qy5H-4F0E

𝗗𝗼𝘀𝗸𝗼𝗻𝗮ł𝗮 𝗞𝘀𝗶ąż𝗸𝗮. 𝗧𝗿𝗮𝗳𝗻𝗲 𝗶 𝗮𝗸𝘁𝘂𝗮𝗹𝗻𝗲 𝘀𝗽𝗼𝘀𝘁𝗿𝘇𝗲ż𝗲𝗻𝗶𝗮.
Również gorąco zachęcam do wejścia na yt i odwiedzenia Kanału ZERO, na którym Pan Robert Gwiazdowski w dziale "Gospodarcze Zero", analizuje w merytoryczny i niezwykle ciekawy sposób rolę ekonomii i gospodarki w naszym życiu, skupiając się na produktywności i związku między wielkością kraju a bogactwem i jego przyczynach....

więcejOznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

avatar
331
303

Na półkach: ,

Jedna z tych książek, które mogą wpędzić w naprawdę ponury nastrój i która wraz z upływem lat staje się samospełniającą przepowiednią, co tylko pogarsza sprawę.
Prof. Gwiazdowski w swojej publikacji pod wszystko mówiącym tytułem wprowadza czytelnika w świat emerytur i ubezpieczeń oraz wszystkich aspektów, które są z nimi związane. Od razu trzeba zaznaczyć, że o ile pozycja jest napisana językiem popularyzatorskim, to dotyczy na tyle specjalistycznego problemu, że dla osób zupełnie nie zaznajomionych z tematem miejscami może być trudno przyswajalna. Autor – może nie wyczerpująco, ale dosyć szczegółowo - omawia całą tematykę emerytur: od ich celu, historii powstania i ewolucji aż po współczesne rozwiązania i związane z nimi problemy w ujęciu prawnym i społecznym.
W książce wyraźnie opisano, że nasze emerytury będą zależały od trzech głównych czynników. Od tego, jaki będzie dochód narodowy wówczas gdy będziemy na emeryturach; od tego, jakie będą proporcje między pokoleniem czynnym zawodowo i emerytami oraz od tego, jak ów dochód narodowy zostanie podzielony między emerytów i pokolenie czynne zawodowo wypracowujące ten dochód. Duża część publikacji rozwija te elementy i tłumaczy dlaczego „jeśli umiesz liczyć – to licz na siebie”. Diagnoza Gwiazdowskiego jest brutalna, ale boleśnie prawdziwa. Jeżeli sami sobie nie odłożymy na własne emerytury to będziemy musieli się oswoić z myślą, że od państwa nie ma co liczyć na jakieś godziwe wypłaty, ponieważ emerytur w ogóle nie będzie z powodu problemów ZUSu z płynnością bądź będą żałośnie niskie np. 30% obecnych miesięcznych dochodów. System jest oczywiście bardziej skomplikowany, opisany różnymi parametrami i obwarowany wieloma przepisami, ale chodzi o sam przekaz, że rozbuchane finanse publiczne nie będą w stanie sprostać wymaganiom emerytalnym.

Należy przyznać autorowi, że oprócz samej analizy i diagnozy sytuacji, sugeruje również pewne sposoby ratowania się z sytuacji i stawia też kilka zasadnych pytań odnośnie konstrukcji systemu emerytalnego. Pierwsza kwestia wiąże się z samodzielnym oszczędzaniem na własną przyszłość, rozsądnymi propozycjami inwestycji oraz – co niezwykle ważne – posiadaniem dzieci, ponieważ stanowią one przyszłych podatników, którzy nie tylko będą pracowali na emerytury rodziców, ale także sami stworzą kolejne pokolenie, które zapewni ciągłość systemu wypłat. W przeciwnym razie czekają nas absurdalne rozwiązania jak „emerytura obywatelska” i podwyżki podatków, gdyż trzeba będzie znaleźć sposób na zasypanie dziury w budżecie.
Druga kwestia to zestaw pewnych pytań, które pojawiają się co i rusz w trakcie lektury książki. Czy państwo powinno, a jeśli tak, to dlaczego, tworzyć przymusowy, powszechny system emerytalny? Przy założeniu, że będzie to faktycznie system, a nie jakiś chaotyczny twór prawno-fiskalny. Czy państwo powinno, a jeśli tak, to dlaczego, utrzymywać nierówność świadczeń emerytalnych i czy nie przeczy to powodom, dla których tworzone są przymusowe, powszechne systemy emerytalne? Albo wreszcie: czy państwo powinno zmuszać obywateli do oszczędzania w prywatnych instytucjach finansowych, a jeśli tak, to dlaczego tylko na emerytury? Może trzeba zmusić obywateli w ogóle do oszczędzania i wpłacania do jakichś instytucji finansowych części ich zarobków?

„Emerytalna katastrofa” wpisuje się w nurt liberalizmu gospodarczego. Autor wyraźnie stawia na pogląd, że ludzi należy nauczyć odpowiedzialności i samodzielności, aby sami mogli podejmować za siebie decyzje (w szczególności finansowe i ekonomiczne),a nie robiło tego za nich państwo czy urzędnik. Współcześnie, w dobie demokracji zachodnich przywiązanych do rozwiązań socjalnych, jest to podejście iście rewolucyjne, ale też tradycyjne i reprezentujące prawicowy pogląd wolnościowy. Wszak idea emerytur państwowych ma zaledwie 140 lat, a wcześniej ludzkość jakoś radziła sobie bez nich i cywilizacje od tego nie upadały.

Polecam, choć nie jest to lektura dla osób o słabych nerwach.

Jedna z tych książek, które mogą wpędzić w naprawdę ponury nastrój i która wraz z upływem lat staje się samospełniającą przepowiednią, co tylko pogarsza sprawę.
Prof. Gwiazdowski w swojej publikacji pod wszystko mówiącym tytułem wprowadza czytelnika w świat emerytur i ubezpieczeń oraz wszystkich aspektów, które są z nimi związane. Od razu trzeba zaznaczyć, że o ile pozycja...

więcejOznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

avatar
394
89

Na półkach: ,

Cenię autora nie tylko za wiedzę merytoryczną, ale także za sposób, w jaki ją przekazuje - gdzie można, sypnie żartem i ironią, pisze w prosty sposób o niełatwych tematach. Liczne przypisy zamieszczone w książce pozwalają czytelnikom odnieść się do materiałów źródłowych.

Cenię autora nie tylko za wiedzę merytoryczną, ale także za sposób, w jaki ją przekazuje - gdzie można, sypnie żartem i ironią, pisze w prosty sposób o niełatwych tematach. Liczne przypisy zamieszczone w książce pozwalają czytelnikom odnieść się do materiałów źródłowych.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

avatar
560
274

Na półkach:

czemu ta książka nie jest powszechnie znana i dyskutowana? bardziej wyrazistego ostrzeżenia "góra lodowa przed nami!" raczej nie będzie. choć ekonomia jest po części wróżbiarstwem[najlepsze modele i teorie zawodzą], to wywód Gwiazdowskiego przedstawia wielce prawdopodobną wizję katastrofy opartą na szeregu implikacji.
warto

czemu ta książka nie jest powszechnie znana i dyskutowana? bardziej wyrazistego ostrzeżenia "góra lodowa przed nami!" raczej nie będzie. choć ekonomia jest po części wróżbiarstwem[najlepsze modele i teorie zawodzą], to wywód Gwiazdowskiego przedstawia wielce prawdopodobną wizję katastrofy opartą na szeregu implikacji.
warto

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

avatar
43
33

Na półkach:

Głośny spór o OFE opisuje dobrze poniższy fragment książki:

"W obronie OFE staną Bank Światowy, który w marcu 2010 roku przygotował raport na temat polskiej reformy emerytalnej, uznając ją za świetną robotę. Eksperci Banku pochwalili Polskę w 2010 roku zwłaszcza za to, że już w 2024 roku nie będziemy musieli dopłacać do systemu emerytalnego z budżetu. Z ich wyliczeń wynika, że w kolejnych latach mamy mieć nawet nadwyżkę. Początkowo będzie ona niewielka - w 2030 roku sięgnie 0,5% PKB. Z czasem będzie rosła - do 1% PKB w 2036 roku i 1,5% w 2075 roku. (...) Eksperci Banku przyznali jednak, że uda się to osiągnąć, bo emerytury w przyszłości będą bardzo niskie (sic!) Stopa zastąpienia spadnie z obecnych 65% do 40% w roku 2035 roku i zaledwie 30% w roku 2075"

Warto sięgnąć po tą książkę - Trafnie pokazuje powolne bankructwo systemu.

Więcej na blogu:

http://historiamysliekonomicznej.blogspot.com/

Głośny spór o OFE opisuje dobrze poniższy fragment książki:

"W obronie OFE staną Bank Światowy, który w marcu 2010 roku przygotował raport na temat polskiej reformy emerytalnej, uznając ją za świetną robotę. Eksperci Banku pochwalili Polskę w 2010 roku zwłaszcza za to, że już w 2024 roku nie będziemy musieli dopłacać do systemu emerytalnego z budżetu. Z ich wyliczeń...

więcejOznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

avatar
347
9

Na półkach: ,

Ta książka w kontekście "systemu" ubezpieczeń w Polsce jest niczym czerwona pigułka z Matrix'a. Jest tez dobrym dowodem na to, że w naszym kraju mamy jeszcze wolność słowa, gdyż jeśli funkcjonowałaby u nas cenzura, to ta praca znalazłaby się na liście książek zakazanych.
Robert Gwiazdowski wyjaśnia w swojej publikacji absurdy funkcjonowania ZUSu i OFE. Odsłania szwy systemu, w którym jesteśmy grabieni w majestacie prawa i pod groźbą kary - konfiskaty majątku lub więzienia zmuszani do uczestnictwa w nim.
Autor poświęca też sporo miejsca na przedstawienie zasad działania wolnego rynku i kapitalizmu. Stara się także wyjaśnić, że aktualny system gospodarczy mimo, że określa się go jako "wolnorynkowy" i/lub "kapitalistyczny", to z tymi systemami ma tak naprawdę niewiele wspólnego.

Ta książka w kontekście "systemu" ubezpieczeń w Polsce jest niczym czerwona pigułka z Matrix'a. Jest tez dobrym dowodem na to, że w naszym kraju mamy jeszcze wolność słowa, gdyż jeśli funkcjonowałaby u nas cenzura, to ta praca znalazłaby się na liście książek zakazanych.
Robert Gwiazdowski wyjaśnia w swojej publikacji absurdy funkcjonowania ZUSu i OFE. Odsłania szwy...

więcejOznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

avatar
694
110

Na półkach: , ,

Rzeczywiście napisane ze swadą, a przede wszystkim jasno, klarownie i z poczuciem humoru. Gdyby w taki sposób o ekonomii wypowiadali się nasi specjaliści... . Do tego jeszcze Gwiazdowski ma odwagę głosić poglądy niekoniecznie "poprawne politycznie". Jeśli lubisz patrzeć władzy na ręce, to jest to lektura obowiązkowa.

Rzeczywiście napisane ze swadą, a przede wszystkim jasno, klarownie i z poczuciem humoru. Gdyby w taki sposób o ekonomii wypowiadali się nasi specjaliści... . Do tego jeszcze Gwiazdowski ma odwagę głosić poglądy niekoniecznie "poprawne politycznie". Jeśli lubisz patrzeć władzy na ręce, to jest to lektura obowiązkowa.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    189
  • Przeczytane
    96
  • Posiadam
    28
  • Teraz czytam
    12
  • Ekonomia
    7
  • Chcę w prezencie
    4
  • Polskie
    2
  • E-book
    2
  • Ekonomia i finanse
    1
  • M13
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Emerytalna katastrofa i jak się chronić przed jej skutkami


Podobne książki

Przeczytaj także