Karolina 
status: Czytelnik, ostatnio widziany 5 godzin temu
Aktywności (z ostatnich 3 miesięcy)
2018-11-01 23:24:14
Dodał książkę na półkę: Przeczytane

Po przeczytaniu książki Aleksandry Chrobak zdałam sobie sprawę z tego, jak niewiele wiedziałam o Iranie, i jak bardzo błędne były moje przekonania o tym kraju. "Fashionistki zrzucają czadory. Moje odkrywanie Iranu" to książka nie tylko o modzie i współczesnych trendach, ale przede wszystkim o wyjątkowej kulturze, niezwykłych miejscach i interesujących ludziach. Napisana tak, że czyta się ją... Po przeczytaniu książki Aleksandry Chrobak zdałam sobie sprawę z tego, jak niewiele wiedziałam o Iranie, i jak bardzo błędne były moje przekonania o tym kraju. "Fashionistki zrzucają czadory. Moje odkrywanie Iranu" to książka nie tylko o modzie i współczesnych trendach, ale przede wszystkim o wyjątkowej kulturze, niezwykłych miejscach i interesujących ludziach. Napisana tak, że czyta się ją jak relację przyjaciółki, która wróciła ze swojej podróży życia i chce ci niezwłocznie wszystko o niej opowiedzieć. A ty chłoniesz jej opowieść z pełnym zainteresowaniem i już wiesz, że dała byś wiele żeby kiedyś też tam pojechać. Jest to opowieść o sprawach, które zwykle interesują nas najbardziej, czyli o życiu codziennym Irańczyków, o kuchni, wystroju mieszkań, zakupach, rozrywkach i relacjach międzyludzkich. Jest też trochę o historii, religii, polityce i tendencjach panujących w społeczeństwie.

Przede wszystkim jednak książka opowiada o kobietach. Młodych, poszukujących swojej tożsamości i tych dojrzałych, które z jednej strony są głęboko związane z tradycją, z drugiej strony korzystają z nowych możliwości. Zmiana wizerunku kobiet to tylko jeden z przejawów społecznej transformacji. Ważny, bo bardzo widoczny. Młode Iranki inaczej niż ich mamy i babcie patrzą na świat i swoje w nim miejsce. Nie bez znaczenia jest coraz szerszy dostęp do internetu i możliwość obserwacji wszystkich globalnych trendów. Mocny makijaż, rozjaśnione włosy, odważny strój i dążenie do kardashiańskiego typu urody może zadziwiać czytelników, którzy po irańskich kobietach spodziewają się raczej powściągliwości i skromnego ubioru. Zwykle kojarzymy je przecież z czadorem i okrywaniem ciała przepastnymi zwojami materiału w kolorze czarnym. Okazuje się jednak, że Iran to także bogactwo kolorów i materiałów o przeróżnych fakturach, masony czyli dizajnerskie butiki, wielkie centra handlowe i zamiłowanie do podróbek światowych marek, które są dostępne na każdym kroku. Każda kobieta może poczuć się jak gwiazda, nawet jeśli nie ma zasobnego portfela i zmęczona wraca z pracy komunikacją miejską. Z pomocą przychodzi mobilna sprzedaż prowadzona w metrze przez inne przedsiębiorcze kobiety. Można tu nabyć apaszki i maskarę, a także wiele innych przydatnych kobiecie rzeczy. Upragniona wolność manifestuje się poprzez konsumpcję i korzystanie z możliwości jakie oferuje współczesny świat, nawet jeśli są one nadal nieco ograniczone.

Iran to kraj kontrastów i zmian społecznych, które wciąż się dzieją. Jednocześnie Irańczycy z nostalgią i szacunkiem odnoszą się do staroperskiej tradycji. Gościnni, serdeczni, otwarci, czasem nawet zbyt wylewni. Po lekturze książki z ogromną chęcią odwiedziłabym Iran. Myślę, że wielu czytelników będzie miało podobne odczucia.

pokaż więcej

 
2018-10-17 19:48:25
Został fanem autora: Ben Kane
 
2018-10-17 19:45:47
Dodał książkę na półkę: Przeczytane
Autor:
Cykl: Spartakus (tom 1) | Seria: -

Ben Kane jest dla mnie mistrzem historical fiction. Po przeczytaniu kilku książek jego autorstwa wciąż mam ochotę na więcej. Mam wrażenie, że autor przelewa na papier całą swoją pasję i miłość do historii starożytnej szykując dla swoich czytelników wspaniałą ucztę. Twórczość Bena Kane to książki do których zasiadam z przyjemnością, czekając na wciągającą akcję, inspirujących bohaterów i... Ben Kane jest dla mnie mistrzem historical fiction. Po przeczytaniu kilku książek jego autorstwa wciąż mam ochotę na więcej. Mam wrażenie, że autor przelewa na papier całą swoją pasję i miłość do historii starożytnej szykując dla swoich czytelników wspaniałą ucztę. Twórczość Bena Kane to książki do których zasiadam z przyjemnością, czekając na wciągającą akcję, inspirujących bohaterów i solidną porcję wiedzy historycznej. Myślę, że gdybym mogła przeczytać te powieści w moich czasach licealnych historia starożytna byłaby moim ulubionym okresem historycznym.

Powieść „Spartakus. Gladiator” przedstawia dzieje chyba najbardziej znanego gladiatora w historii. Większość czytelników zapewne mniej więcej kojarzy tę postać, choćby z dziecięcej lektury szkolnej „Uczniowie Spartakusa”. W pamięci mamy niezłomnego mężczyznę, który dzięki swojej charyzmie poprowadził do walki przeciw Rzymowi innych gladiatorów i niewolników. Zdaje się jednak, że ten temat mieliśmy podany w szkole bardzo pobieżnie, nie mówiąc już o możliwości zapoznania się z całym kontekstem społeczno – kulturowym, jaki ówcześnie panował. Nic straconego. „Spartakus. Gladiator” to całkiem niezły podręcznik historii, w którym prócz faktów odnajdziemy także konkretne opisy miejskiego życia, zabudowań, ubiorów, posiłków, zwyczajów, uzbrojenia oraz praktyk religijnych. Jest tu trochę walki i rywalizacji, krwi i przemocy, ale też uczuć i emocji. Jedyne, co mogłabym zarzucić autorowi, to powielanie pewnych schematów w swoich książkach. Przykładem jest motyw zadłużania wielkich gospodarstw rolnych i unikanie bezwzględnych, okrutnych wierzycieli. No cóż. Być może takie problemy były bardzo powszechne w starożytnym świecie. Poza tym, mam świadomość, że autor opisuje czytelnikom antyczne realia przez kalkę współczesnego nam spojrzenia na świat oraz używa języka i pojęć, jakich na pewno nie znali starożytni mieszkańcy Italii.

„Spartakus. Gladiator” to książka, którą czytałam bardzo szybko, z dużym zaangażowaniem i przyjemnością. Myślę, że spodoba się fanom Bena Kane, miłośnikom historii opowiadanej w ciekawy sposób oraz tym, którzy chcą sięgnąć po powieść pełną emocji.

pokaż więcej

 
2018-09-25 17:03:17
Dodał książkę na półkę: Przeczytane
Autor:
Cykl: Hannibal (tom 2)

Tylko Ben Kane jest w stanie sprawić, że po raz kolejny sięgnęłam po książkę o drugiej wojnie punickiej i z ogromną przyjemnością chłonęłam kartkę po kartce. „Hannibal. Pola krwi” to druga część trylogii opisującej dzieje walki Hannibala z Rzymianami. W pierwszym tomie „Hannibal. Wróg Rzymu” poznajemy bohaterów - Hanno i Kwintusa, Kartagińczyka i Rzymianina, młodych mężczyzn, których losy... Tylko Ben Kane jest w stanie sprawić, że po raz kolejny sięgnęłam po książkę o drugiej wojnie punickiej i z ogromną przyjemnością chłonęłam kartkę po kartce. „Hannibal. Pola krwi” to druga część trylogii opisującej dzieje walki Hannibala z Rzymianami. W pierwszym tomie „Hannibal. Wróg Rzymu” poznajemy bohaterów - Hanno i Kwintusa, Kartagińczyka i Rzymianina, młodych mężczyzn, których losy splatają się w przedziwny sposób. Połączyła ich przyjaźń, ale konieczność spełniania obowiązku wobec swojej ojczyzny sprawiła, że stanęli na polu walki jako wrogowie. Drugi tom jest kontynuacją opisu ich przygód. Hanno walczy w armii Hannibala u boku swoich braci i ojca. Kwintus początkowo wraz z innymi ekwitami towarzyszy w walce swojemu ojcu, później jednak w obawie przed odesłaniem do domu dezerteruje ze swojego oddziału i zaciąga się do velites – lekkozbrojnych harcowników rekrutowanych do armii rzymskiej spośród biedoty, w hierarchii wojskowej ulokowanych na samym dole. Jak się okazuje, Kwintus dopiero rozpoczyna prawdziwą przygodę z wojną i jednocześnie każdego dnia walczy o przetrwanie w armii, w której bez opieki ojca sam musi wypracować swoją pozycję. Hanno kilka razy cudem ucieka przed śmiercią i poznaje czym jest dowodzenie własnym oddziałem w chwilach triumfu i czasie klęski. Czy przewrotny los sprawi, że ich drogi ponownie się skrzyżują? Czytając książki Bena Kane mam wrażenie, że podczas lektury można spodziewać się niemal wszystkiego. Czasem niektóre wątki lub wydarzenia wydawały mi się po prostu naiwne. Jednak walory tych powieści, o których za chwilę napiszę, rekompensują wszelkie wątpliwości co do realizmu wydarzeń.
Autor podsumował swoją twórczość stwierdzeniem: „Moje książki powstają dzięki magii pozytywnej obsesji na punkcie historii starożytnego Rzymu”. W swojej trylogii serwuje nam potężną porcję historii starożytnej okraszonej wiedzą z zakresu wojskowości. Jednak solidne tomy nie są dla czytelnika „ciężkostrawne”. Wręcz przeciwnie. Dynamiczna akcja, różnorodni bohaterowie oraz wciągające opisy bitew i potyczek sprawiają, że książki pochłania się bardzo szybko. Nie ma mowy o znużeniu nadmiarem treści! Umiejętne wprowadzenie w świat uczuć bohaterów nadaje lekkości powieściom, które opowiadają przecież o trudnych, często dramatycznych dziejach starożytnej Italii i Kartaginy. Ciekawe poprowadzenie fabuły i przedstawienie dwóch obozów w sposób obiektywny i nieoceniający sprawiło, że nie potrafiłam opowiedzieć się za żadną ze stron, a motywacje każdej z nich wydawały mi się racjonalne. Myślę, że prawdziwą sztuką jest ożywienie starożytnego świata na tyle, by zdawał się czytelnikom interesujący, a wręcz nawet bliski i inspirujący. Nie mogę się doczekać kolejnego tomu. Lektura zdecydowanie godna uwagi!

pokaż więcej

 
Moja biblioteczka
50 29 210
Porównaj książki w Waszych biblioteczkach.
Sprawdź oceny wspólnych książek.
Tyle książek ma ten użytkownik w swojej biblioteczce.
Tyle opinii dodał ten użytkownik.
Tyle plusów otrzymał ten użytkownik za swoje wypowiedzi.
Znajomi (5)

Ulubieni autorzy (8)
Lista ulubionych autorów
Ulubione cytaty (1)
lista cytatów
zgłoś błąd zgłoś błąd