Czas zaklęty

Cykl: Alicja w krainie czasów (tom 1)
Wydawnictwo: Zwierciadło
literatura polska
ALEX

Nowa fenomenalna trylogia królowej literatury kobiecej, autorki bestsellerowej sagi Stulecie Winnych – Ałbeny Grabowskiej. W 1880 roku w podwarszawskim dworku ma przyjść na świat Alicja, owoc płomiennego romansu hrabiego Jana Księgopolskiego ze służącą Natalią. Tymczasem hrabia oczekuje narodzin prawowitego dziedzica. Zdesperowana służąca postanawia zrobić wszystko, żeby arystokrata uznał...

W 1880 roku w podwarszawskim dworku ma przyjść na świat Alicja, owoc płomiennego romansu hrabiego Jana Księgopolskiego ze służącą Natalią. Tymczasem hrabia oczekuje narodzin prawowitego dziedzica. Zdesperowana służąca postanawia zrobić wszystko, żeby arystokrata uznał ich wspólne dziecko, a ją samą pokochał. By to osiągnąć, ucieka się do czarów. Nie wszystko jednak przebiega pomyśli Natalii. Syn z prawego łoża umiera, a hrabia zabiera do dworu tylko malutką Alicję, która będzie wychowywała się w dostatku, ale bez miłości ojca i przybranej matki.
Odprawione niegdyś czary pozwolą Alicji żyć tak, jak nie żył dotąd żaden człowiek...

źródło opisu: http://ksiegarnia.zwierciadlo.pl/albena-grabowska-...(?)

źródło okładki: http://ksiegarnia.zwierciadlo.pl/albena-grabowska-...»

Oficjalna recenzja
Brylant książek: 905

Miłosny urok

W książce Ałbeny Grabowskiej „Alicja w krainie czasów” przenosimy się w czasie aż do 1880 roku do malowniczo położonego starego dworku pod Warszawą, aby poczuć klimat tamtych czasów.Koniec XIX wieku - jakże odmienne to były czasy od tych, które znamy na co dzień. Powieść przesycona jest łagodnym spokojem, a wydarzenia snują się powoli jak pajęcza sieć. Na każdym kroku spotykamy się z wiarą w magiczną moc ziół, księżyca oraz istnienie złych duchów, zaklęć, magicznych uroków i czarów. Zagłębiamy się w powieść powoli, po cichu, aby poznać rodzinę hrabiego Jana Księgopolskiego.

Hrabia Jan to niemłody już mężczyzna, który zakochując się w Elżbietce, najlepszej partii w okolicy, uzyskał rozległy majątek ziemski, którym obecnie zarządza. Początkowo Elżbietka, dama wychowana na salonach, o nienagannych manierach i delikatnej urodzie z każdym dniem wprawia go w zachwyt i ogromną radość. Jednak po ślubie wszystko się zmienia. Hrabina oczekuje narodzin pierworodnego dziecka i mocno oddala się od męża. Jan odkrywa, że żona nie żywi do niego żadnych uczuć, jest zupełnie oderwana od rzeczywistości, a jedynymi sprawami, które ją interesują w życiu są nienaganne maniery i drogie sukienki sprowadzane z zagranicy.

W powieści poznajemy również Natalię, Natalia to bardzo młoda, niepiśmienna sierota przygarnięta przez swoją ciotkę Emilię, która jest główną kucharką we dworze. Zwyczajna dziewczyna ze wsi, pracująca jako pomoc w kuchni i pomywaczka, od chwili pojawienia się we dworze jest zafascynowana życiem jego mieszkańców. Kiedy po pierwszy raz dostrzega hrabiego Jana, postanawia zrobić wszystko, aby go zdobyć. Jan długo nie opiera się względom młodziutkiej i bardzo naiwnej dziewczyny, rozpoczynając z nią płomienny romans. Owocem romansu staje się ciąża Natalii. Czy sprawa wyjdzie na jaw i wybuchnie społeczny skandal w dostojnym i prawym majątku z tradycjami, czy też uda się w porę zamieść wszystko pod dywan?

Ukazany obraz XIX-wiecznego społeczeństwa pozornie tylko jest odmienny od współczesności. Ludność podzielona jest na osoby dobrze sytuowane, z wyższych sfer, którym nie brakuje niczego, żyjące spokojnie z dnia na dzień oraz zastraszonych ludzi, mieszkańców wsi, dla których każdy dzień jest walką o chleb i przetrwanie. Ludzie żyjący na wsi traktowani są jak istoty gorszego gatunku, nie mający prawa głosu, niemalże jak zwierzęta. Smutny jest tu obraz kobiet wiejskich, które przedstawione zostały jako głupie, niepełnowartościowe, pozbawione wyższych uczuć istoty. Radzę zwrócić uwagę na temat równouprawnienia kobiet, który w tamtych czasach praktycznie nie istniał i nawet duże pieniądze nie otwierały wszystkich drzwi. W książce rzuca się w oczy wielka obłuda mieszkańców dworu oraz mieszczaństwa. Z jednej strony ogromna bogobojność i wiara w to, że los potrafi ukarać za grzechy, a z drugiej dopuszczanie się licznych zabaw i zdrad, za zamkniętymi drzwiami, kiedy nikt nie patrzy. Oby tylko nie było skandalu, oby pozornie wszystko wyglądało nienagannie.

Opowieść ta niewątpliwie będzie miłym akcentem dla sympatyków minionych czasów i życia w dawnych posiadłościach dworskich. Książka to zaproszenie do odmiennego od dzisiejszych świata pełnego balów, wszechobecnej matki natury i magii.

Magdalena Wentrys

Kiwi_Agnik | 2016-05-26
Przeczytana: 26 maja 2016

Wspaniała powieść napisana pięknym językiem i cudownym stylem, świetnie oddająca klimat XIX wieku, pani Grabowska jest magiczką.

Czytałam i się zaczytywałam, a kiedy nie czytałam, myślałam o tym, kiedy znowu będę mogła poczytać to krótkie zdanie chyba wystarczy by skomentować te niezwykle frapującą, niepowtarzalną i wyjątkową pozycję.
Obszerniejszy komentarz jest zbędny.

Polecam!

allison | 2016-07-07
Na półkach: Przeczytane, Ebooki, Rok 2016
Przeczytana: 06 lipca 2016

Trylogią "Stulecie Winnych" Ałbena Grabowska udowodniła, że potrafi tworzyć interesujące sagi, od których trudno się oderwać i z powodu treści, i atmosfery, i gawędziarskiego stylu.

Podobnie rzecz ma się z pierwszym tomem nowego cyklu "Alicja w krainie czasów". Od początku wyczuwa się tu niesamowity klimat, w którym wiejskie gusła i czary przeplatają się z realizmem. Magiczna aura przewija się przez całą fabułę, chociaż nie wysuwa się na plan pierwszy. Autorka zgrabnie ją dozuje, podobnie jak nawiązania do historii Polski - czasów zaborów, które przydają powieści patriotycznej nuty, ale nie czynią z niej neopozytywistycznej prozy.

"Alicja w krainie czasów" to zręcznie skomponowana historia wielkiej miłości i namiętności, zdrady i rozczarowań, winy i kary oraz konsekwencji pochopnie podjętych decyzji, których ofiarą pada przede wszystkim tytułowa bohaterka. Od początku wzbudza ona sympatię czytelnika, zwłaszcza, gdy świat dorosłych opisywany jest z jej dziecięcej perspektywy....

Eli1605 | 2018-12-04
Na półkach: 2018, Przeczytane
Przeczytana: 04 grudnia 2018

Skuszona nazwiskiem autorki zaczęłam czytać. Do połowy byłam znużona i znudzona: nic w tym odkrywczego, że hrabia, pan na włościach ma romans ze służącą, z którego to rodzi się córka. Opisy schadzek i marzeń zakochanej służącej. Dopiero po połowie coś zaczyna się dziać, Alicja w sposób nieco przerysowany dowiaduje się kim jest. Podejmuje decyzję, która ma zaważyć na dalszym jej życiu. I tu autorka obudziła moją ciekawość. Poszukam kolejnej części.

Zaczyłam czytać i nie odłożyłam aż skończyłam. Jak ja lubię takie książki.

Klasa sama w sobie. Ałbena Grabowska jest u mnie w ścisłej czołówce współcześnie piszących polskich autorek, razem z Danką Braun, Wiesławą Bancarzewską oraz Katarzyną Bereniką Miszczuk. Reszta autorek w większości wypada tak blado że aż przykro się robi.

Polecam!

deana | 2017-05-04
Na półkach: Przeczytane, 2017
Przeczytana: 04 maja 2017

Ałbena Grabowska skradła mi w zeszłym roku serce dzięki cyklowi o rodzinie Winnych. Dlatego z ogromną niecierpliwością oczekiwałam na moment kiedy będę mogła poznać jej nową bohaterkę - Alicję Księgopolską.

,,Czas zaklęty" otwiera cykl ,,Alicja w krainie czasów". Przenosimy się w czasie do roku 1880, do podwarszawskiego Konarowa by obserwować tragiczny ciąg zdarzeń, który doprowadzi do tego, że córka prostej służącej zostanie przysposobioną córką hrabiostwa i rozpocznie życie jakie jej matce nawet się nie śniło. Dziewczyna w wyniku odprawionych czarów odznacza się nieprzeciętną inteligencją i niezwykłą wrażliwością. Z łatwością potrafi docierać do sedna sprawy oraz odkrywać skrywane w starym dworze mniejsze lub większe sekrety.

Powieść zachwyca starannym językiem oraz delikatną magiczną otoczką. Końcówka XIX wieku została odmalowana z ogromnym wdziękiem i sentymentem. Na nowo zaczął żyć motyw staropolskiego dworku jako centrum świata - to tutaj rozgrywają się najważniejsze...

Nina | 2016-06-05
Na półkach: Przeczytane, Ebook
Przeczytana: 03 czerwca 2016

Nie ma się co rozpisywać, nazwisko autorki mówi samo za siebie. Zakochałam się w Albenie po przeczytaniu Stulecia Winnych i jestem jej wierna do dnia dzisiejszego :) Po jej książki sięgam w ciemno, zawsze czytam z wielką przyjemnością. Tak było i tym razem. Weszłam w świat Alicji i ciężko mi było się z niego wydostać. Piękna saga z historią i czarami w tle - czego można chcieć więcej? Czy coś mi się nie podobało? Tak, to, że trzeba czekać na kolejne części, tego nie lubię :(

Kachusek | 2018-06-27
Przeczytana: 26 czerwca 2018

Ależ pięknie się czytało! Pochłaniająca historia, świetnie napisana. Ciekawa, pełna tajemniczej aury. Dawne czasy, miłość, grzech, magia i plastyczne opisy otwierające oczy wyobraźni. Nic dodać, nic ująć. Sięgam po kolejne części, choć z obawą, że ta będzie najlepsza ;)

Tatiasza Aleksiej | 2017-02-18

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Pięknie napisana...
Z przyjemnością przeniosłam się do XIX wieku. Czary, gusła, miłość, nienawiść, pan i służące... I Alicja - zagubiona, niezwykła dziewczynka...
Z niecierpliwością sięgnę po jej dalsze losy. :)

Izabela Pycio | 2016-06-23
Przeczytana: 23 czerwca 2016

"Miara człowieczeństwa w tym właśnie się ustoi, kto dla najprostszych jaki będzie."

Cudowna, magiczna, pełna emocji podróż czytelnicza. Trudno oderwać się od książki, mocno przykuwa naszą uwagę, oczarowuje pięknym stylem, dużą wrażliwością i zmysłowością. Natychmiast wciągamy się w niezwykłą fabułę, poddajemy fantastycznie wykreowanemu światu, wyjątkowej atmosferze, wyrazistym i przekonywującym postaciom, również tym drugoplanowym. Spokojna dynamika akcji, dopracowane dialogi, robiące wrażenie opisy, zachowany duch epoki i mentalność ludzi. Wszystko świetnie ze sobą współgra, uzupełnia się, współtworząc cenną wartość dodaną powieści. Interesująca mieszanka historyczno-obyczajowa, zgrabnie, wdzięcznie i z lekkością usnuta, dająca możliwość pełnego zaangażowania się w towarzyszenie bohaterom w ich nietuzinkowych ścieżkach życia, odbioru najdrobniejszych detali powieści i odczuwania dużej satysfakcji czytelniczej.

Przenosimy się pod koniec dziewiętnastego wieku, do malowniczego...

Świetna książka, gdzie czary, gusla oraz niezmierna miłość prowadzi do tragedii wielu osób. Powieść czytałam z zapartym tchem. Oczarowaly mnie opisy przyrody w wiejskiej rezydencji w której dorasta samotna mała dziewczynka Alicja. Jest to niezwykłe dziecko, które dorasta w domu bez miłości na którą zasługuje. Książka zakończyła się tak nagle i już nie mogę doczekać się kiedy zacznę kolejną część. Autorka potrafi wprowadzić czytelnika w niezwykły czar starego dworu. Świetna pozycja dla każdego serdecznie polecam 😊