Paula

Profil użytkownika: Paula

Nie podano miasta Kobieta
Status Czytelniczka
Aktywność 3 lata temu
54
Przeczytanych
książek
67
Książek
w biblioteczce
12
Opinii
65
Polubień
opinii
Nie podano
miasta
Kobieta
Dodane| Nie dodano
Ta użytkowniczka nie posiada opisu konta.

Opinie


Na półkach:

http://literacki-wszechswiat.blogspot.com/2017/09/grzesznik-artur-urbanowicz.html

Podobnie jak w przypadku pierwszej książki tak i tym razem przenosimy się z bohaterami Urbanowicza do Suwałk, gdzie swoją siedzibę ma jedna z lepiej zorganizowanych w Polsce grup przestępczych.

Przywódcą lokalnej mafii jest Marek Suchy Suchocki, który razem ze swoimi kolegami prowadzi ciemne interesy, a tym samym rządzi całymi Suwałkami. Jest to mężczyzna bezwzględny, brutalny, pragnący przede wszystkim władzy oraz pieniędzy. Bez skrupułów rozprawia się ze swoimi przeciwnikami. Suchy w swoim życiu wyrządził wiele złego oraz skrzywdził mnóstwo osób, tylko po to, żeby osiągnąć swoje zamierzone cele.
Marek oprócz przyjaciół ma także rodzinę. Żona, dwójka dzieci oraz schorowana matka, przypominają mu, że czasami musi oderwać się od przestępczego środowiska i skupić się na najbliższych. Często jednak nawet w kontaktach z bliskimi sobie ludźmi bywa bezczelny oraz chłodny. Posiadanie żony nie przeszkadza mu również w spotykaniu się z innymi kobietami.

Pozycja Suchego zaczyna jednak ulegać pogorszeniu w momencie, gdy z więzienia wychodzi Samiel, mężczyzna, który przed zatrzymaniem zajmował pozycję Marka.
Samiel jest postacią niezwykle tajemniczą, nikt nie wie, czego chce oraz jak wygląda. Do Suchego dochodzą jednak pogłoski, że wygląd jego przeciwnika jest przerażający, a twarz nie zdradza żadnych emocji, oprócz tego jest człowiekiem bezwzględnym, który nie cofnie się przed niczym.

Marek w pewnym momencie ulega wypadkowi i od tego zdarzenia w jego życiu zaczynają się dziać różne dziwne, przerażające rzeczy, które często nie można wytłumaczyć w żaden racjonalny sposób...

W "Grzeszniku" występują elementy nadprzyrodzone. Upiory, czy zło, które nie wiadomo, kiedy i skąd nadejdzie. To wszystko powoduje, że czytelnik czuje się osaczony, udziela mu się poczucie strachu, a także odczuwa coraz większy niepokój.
Urbanowicz w swojej książce podejmuje tematykę opętania, co jeszcze bardziej potęguje poczucie grozy. Człowiek w tej książce musi zmierzyć się ze samym sobą, zastanowić się nad swoim postępowaniem, nad odpowiedzialnością i karą, którą będzie musiał ponieść.

Artur Urbanowicz oddaje w ręce czytelnika bardzo dobrze napisaną książkę, która łączy w sobie elementy powieści gangsterskiej oraz horroru. Pisarz doskonale buduje atmosferę i choć początkowo wydaje się, że akcja jest zbyt wolna, to w odpowiednim momencie przyspiesza i coraz bardziej wciąga. Autor w doskonały sposób manipuluje czytelnikiem. Pozwala mu w coś wierzyć, aby za moment pozbawić go jakiejkolwiek pewności.
Bohaterowie są bardzo dobrze scharakteryzowani. Różnią się od siebie oraz posługują językiem, który doskonale pasuje do środowiska, w którym się obracają.
Jeśli chodzi o zakończenie, to Urbanowicz i tym razem nie zawodzi. Czytelnik pozostaje w szoku i ma wręcz ochotę przeczytać książkę jeszcze raz, aby po raz kolejny dokładnie prześledzić całą fabułę.

Choć "Grzesznik" jest naprawdę dobrą książką, którą warto przeczytać, to dla mnie wciąż na pierwszym miejscu pozostaje "Gałęziste". Zdecydowanie lepiej odnalazłam się w atmosferze legend, niż w świecie gangsterskim. Obie książki jednak polecam Wam z całego serca, ponieważ rzadko można trafić na tak dobrze napisane i przemyślane powieści!

http://literacki-wszechswiat.blogspot.com/2017/09/grzesznik-artur-urbanowicz.html

Podobnie jak w przypadku pierwszej książki tak i tym razem przenosimy się z bohaterami Urbanowicza do Suwałk, gdzie swoją siedzibę ma jedna z lepiej zorganizowanych w Polsce grup przestępczych.

Przywódcą lokalnej mafii jest Marek Suchy Suchocki, który razem ze swoimi kolegami prowadzi ciemne...

więcej Pokaż mimo to


Na półkach:

http://literacki-wszechswiat.blogspot.com/2017/07/stulecie-winnych-ci-ktorzy-przezyli.html

Zabory, nadzieje na odzyskanie niepodległości, pierwsza wojna światowa, epidemia hiszpanki, a w tym wszystkim oni - Winni. Rodzina, jakich wiele było w tamtym czasie. Kochają, nienawidzą, walczą, umierają, a to wszystko w obliczu strasznych niebezpieczeństw.

Akcja powieść rozpoczyna się w 1914 roku i trwa do wybuchu drugiej wojny światowej.
Przez te wszystkie lata bohaterowie muszą mierzyć się z przeróżnymi przeciwnościami losu, od tych typowo codziennych do tych niewyobrażalnie dramatycznych, jak pierwsza wojna światowa, epidemia hiszpanki, czy wybuch drugiej wojny światowej. Winni przez cały ten czas próbują żyć normalnie. Rodzą się im dzieci, zakochują się, popełniają różnego rodzaju błędy, wykazują się również bohaterstwem, aby chronić swoich najbliższych.

Tom "Ci, którzy przeżyli" rozpoczyna się od bardzo dramatycznego wydarzenia. Młoda Kasia zaczyna rodzić, podczas porodu pojawiają się jednak komplikacje, które doprowadzają do śmierci kobiety. Na świat przychodzą jednak dwie dziewczynki Maria oraz Anna. Wówczas Stanisław, czyli zamknięty w sobie, ale za to bardzo zdolny stolarz, nie tylko musi poradzić sobie z nagłą śmiercią ukochanej żony oraz opieką nad nowo narodzonymi córeczkami, ale także musi otoczyć opieką swoich dwóch starszych synów, którzy bardzo przeżyli śmierć matki. Ogromnym wsparciem dla Stanisława w tym trudnym momencie, okazuje się być jego matka Bronisława. Nie pochodzi z zamożnej rodziny, jednak jest niezwykle inteligentną i oczytaną osobą.

Ałbena Grabowska w swojej sadze stworzyła charakterystycznych, nieoczywistych i nietuzinkowych bohaterów, których czytelnik bez problemu zapamiętuje i darzy całą gamą uczuć. Jedne postacie podziwia i im kibicuje, inne natomiast nie darzy sympatią. Taki wachlarz bohaterów sprawia, że książka okazuje się być niezwykle ciekawą powieścią.

Akcja książki jest wartka. Pisarka płynnie przechodzi z opisu jednego wydarzenia do drugiego, którego akcja dzieje się rok czy dwa lata później. A czytelnik wciąż jest ciekawy, jaki losy czeka poszczególne postacie.
Ałbena Grabowska w mistrzowski sposób wplotła losy swoich bohaterów, w wydarzenia historyczne, które naprawdę miały miejsce. Dzięki temu czytelnik może poznać życie zwykłych ludzi w czasie pierwszej wojny światowej. Razem z nimi przeżywać strach, w momencie, gdy żołnierze wkraczają do Brwiona i zaczynają mordować oraz grabić, następnie, gdy szerzy się epidemia hiszpanki drżeć o życie bohaterów.

Saga Ałbeny Grabowskiej "Stulecie winnych", to naprawdę dobra pozycja literacka. Historia przedstawiona przez tę pisarkę niezmiernie wciąga. Czytelnik jest wciąż ciekawy tego, co dalej wydarzy się z przedstawionymi bohaterami.

http://literacki-wszechswiat.blogspot.com/2017/07/stulecie-winnych-ci-ktorzy-przezyli.html

Zabory, nadzieje na odzyskanie niepodległości, pierwsza wojna światowa, epidemia hiszpanki, a w tym wszystkim oni - Winni. Rodzina, jakich wiele było w tamtym czasie. Kochają, nienawidzą, walczą, umierają, a to wszystko w obliczu strasznych niebezpieczeństw.

Akcja powieść...

więcej Pokaż mimo to


Na półkach:

http://literacki-wszechswiat.blogspot.com/2017/07/tajemnica-bekitnej-alkowy-magdalena_1.html#more

Paweł i Piotr to bliźniacy, którzy wraz ze swoimi żonami wybrali się do pobliskiego lasu na grzybobranie, podczas którego zauważyli w środku lasu opuszczony dom. Nie zdecydowali się jednak wówczas zajrzeć do jego wnętrza, może trochę z obawy przed niespodziewanymi lokatorami, a może dlatego, że dom wyglądał dość przerażająco... Kiedy już zmęczeni szukaniem grzybów, chcieli wrócić do miasta, okazało się, że ich samochód zepsuł się. Po kilku nieudanych próbach odpalenia auta, bohaterowie postanowili, że muszą nadchodzącą noc spędzić w domu, który mijali podczas spaceru po lesie. Szybko okazało się, że dom ten jest miejscem niezwykłym. Przyjaciele znaleźli w piwnicy przeróżne obrazy, od tych całkiem beztroskich, przedstawiających pobliską okolicę, do tych makabrycznych, których do końca nie potrafili zrozumieć. W jednym z pomieszczeń natrafili również na stół, na którym ktoś wielokrotnie wyrył tę samą datę. Najcenniejszym znaleziskiem okazał się jednak pamiętnik, właścicielki tej posiadłości, który pozwolił bohaterom poznać straszą historię tego miejsca.

W książce przedstawione są wydarzenia, które rozgrywają się w czasach współczesnych. Dotyczą one Pawła, Piotra oraz ich żon Anny i Renaty, a także wydarzenia z XX wieku, które dotyczą Lilianny właścicielki opuszczonego domu.

Lilianna - dziewczyna z mroczą przeszłością
Historia Lilianny, to chyba jedyny plus tej książki. O tej bohaterce dowiadujemy się z pamiętnika, który z opuszczonej posiadłości postanowiła zabrać Renia. Lila opisuje w nim swoje życie spędzone w pięknym domu z dala od wsi, a także rodzinę. Ojca, którego bardzo szybko straciła, matkę, która również wcześnie zmarła, pozostawiając córkę samą. Lilianna musiała zmierzyć się wówczas z zalotami Tadzika, który z każdym dniem stawał się coraz bardziej agresywny i niecierpliwy. Historia tej dziewczyny pokazuje jak tragiczne wydarzenia odbijają się na całym życiu człowieka. Jak czasami sami skazujemy się na cierpienie, a także jak duże znaczenie w naszym życiu odgrywają przyjaciele, którzy nas wspierają i nie pozwalają się nam poddać.
Wątek Lilianny jest interesujący, a tajemnice związane z tą postacią wciągają czytelnika i chyba tylko, dlatego dobrnęłam do końca tej książki.

Współczesna tandeta
Przedstawiony w książce wątek współczesny jest natomiast totalną pomyłką! Główni bohaterowie, czyli Paweł i Anna oraz Piotr i Renia, to postacie zupełnie płytkie, jednoznaczne, czarno - białe. Czasami ma się wrażenie, że bohaterowie nie zastanawiają się nad swoim postępowaniem, do tego są przedstawicielami stereotypów zakorzenionych w naszej kulturze.
Paweł kocha naprawiać samochody, ale Anna pragnie żyć w dostatku, więc mężczyzna rezygnuje z pracy mechanika i zaczyna pracę w salonie samochodowym. W pracy nosi garnitur i nie jest już ubrudzony smarami, przez co jest bardzo nieszczęśliwy, ale przynajmniej dobrze zarabia, a co najważniejsze Anna jest zadowolona.
Ania, to stereotypowa jedynaczka pochodząca z dobrego domu. Wszystko ją denerwuje, ciągle chodzi obrażona, pragnie żyć wygodnie i na wysokim poziomie. Dla pieniędzy jest w stanie zrobić wszystko, nie cofnie się nawet przed romansami z innymi wpływowymi mężczyznami.
Piotr i Renata, to zupełne przeciwieństwa Pawła i Anny. Są oni nauczycielami, zupełnie oderwanymi od rzeczywistości. Żyją marzeniami, są to ludzie doskonali, pozbawieni wad, do tego całkowicie i szaleńczo w sobie zakochani.
Pojawia się również Ilona, ideał na ideałami! Mądra, wykształcona, dobrze zarabiająca młoda dziewczyna, która rozumie problemy wszystkich ludzi na świecie. Do tego jest gotowa porzucić swoje ułożone życie dla miłości.

Język powieści jest bardzo prosty, zdarzają się powtórzenia. Czasami miałam wrażenie, że książkę pisała osoba, która z pisarstwem nigdy nie miała styczności, a przecież autorka ma na swoim koncie już inną powieść.
Wątki bardzo banalne, a ich zakończenia do granic możliwości naiwne.

http://literacki-wszechswiat.blogspot.com/2017/07/tajemnica-bekitnej-alkowy-magdalena_1.html#more

Paweł i Piotr to bliźniacy, którzy wraz ze swoimi żonami wybrali się do pobliskiego lasu na grzybobranie, podczas którego zauważyli w środku lasu opuszczony dom. Nie zdecydowali się jednak wówczas zajrzeć do jego wnętrza, może trochę z obawy przed niespodziewanymi lokatorami,...

więcej Pokaż mimo to

Więcej opinii

Aktywność użytkownika Paula

z ostatnich 3 m-cy

Tu pojawią się powiadomienia związane z aktywnością użytkownika w serwisie


ulubieni autorzy [5]

Halina Poświatowska
Ocena książek:
8,0 / 10
43 książki
0 cykli
833 fanów
Guillaume Musso
Ocena książek:
7,0 / 10
23 książki
1 cykl
2212 fanów
Marta Kisiel
Ocena książek:
7,1 / 10
39 książek
5 cykli
834 fanów

statystyki

W sumie
przeczytano
54
książki
Średnio w roku
przeczytane
6
książek
Opinie były
pomocne
65
razy
W sumie
wystawione
17
ocen ze średnią 7,6

Spędzone
na czytaniu
398
godzin
Dziennie poświęcane
na czytanie
8
minut
W sumie
dodane
0
cytatów
W sumie
dodane
0
książek [+ Dodaj]