radegast1234

Profil użytkownika: radegast1234

Nie podano miasta Nie podano
Status Czytelnik
Aktywność 10 lata temu
3
Przeczytanych
książek
3
Książek
w biblioteczce
3
Opinii
10
Polubień
opinii
Nie podano
miasta
Nie podano
Dodane| Nie dodano
Ten użytkownik nie posiada opisu konta.

Opinie


Na półkach: ,

„Kirgiz schodzi z konia” jest zbiorem reportaży napisanych przez Ryszarda Kapuścińskiego z podróży po 7 republikach azjatyckich ZSRR, wydanym po raz pierwszy w 1968 r. Autor odwiedził Gruzję, Armenię, Azerbejdżan oraz Turkmenię (obecnie Turkmenistan), Tadżykistan, Kirgizję (obecnie Kirgistan) i Uzbekistan. Każda z opisanych republik jest inna, każda godna uwagi, każda wspaniała m.in. dzięki Rewolucji Październikowej. Zastanawiający jest brak na tej liście Kazachstanu, niestety przyczyny pominięcia tej republiki nie zostały ujawnione.
Kirgiz schodzi z konia
Jak sam autor pisze w artykule Ryszard Kapuściński o książce „Kirgiz schodzi z konia” publikacja ta powstała na zlecenie PAP w klimacie zbliżającej się 50 rocznicy rewolucji październikowej. Miał być to cykl reportaży rewolucyjnych. Kapuściński postanowił unikać jednak zagadnień politycznych a skupić się na kulturze i historii odwiedzanych regionów. Dzięki czemu powstała unikatowa charakterystyka azjatyckich społeczeństw z początku drugiej połowy XX w.

Czytaj więcej na:
http://www.kaukaz.com.pl/Kirgiz_schodzi_z_konia.php

„Kirgiz schodzi z konia” jest zbiorem reportaży napisanych przez Ryszarda Kapuścińskiego z podróży po 7 republikach azjatyckich ZSRR, wydanym po raz pierwszy w 1968 r. Autor odwiedził Gruzję, Armenię, Azerbejdżan oraz Turkmenię (obecnie Turkmenistan), Tadżykistan, Kirgizję (obecnie Kirgistan) i Uzbekistan. Każda z opisanych republik jest inna, każda godna uwagi, każda...

więcej Pokaż mimo to


Na półkach: ,

Tym razem Wojciech Górecki przedstawia trzy państwa Kaukazu Południowego: Azerbejdżan oraz Gruzję i Armenię. Jest to niezwykła, wciągająca książka, która z pewnością zaraziła i zarazi fascynacją Kaukazem rzesze czytelników.
Na białych stronach przeplatają się zagadnienia z bardzo odległej historii regionu ze współczesnymi kwestiami geopolitycznymi to znów autor skupia się na życiu codziennym zwykłego człowieka np. życiu przesiedleńców z Karabachu, losach Udninów – mniejszości chrześcijańskiej w Azerbejdżanie czy przebiegu gruzińskiej uczty (supry).
Toast za przodków
„W którymś momencie musi paść toast za przodków. Za tych gigantów, którzy tworzyli naszą wielkość i którym nie dorastamy do pięt.
Przodkowie zawsze są od nas lepsi, mądrzejsi, silniejsi. Oglądamy się na nich, by dodać sobie otuchy. Musimy o nich pamiętać, by wiedzieć kim jesteśmy.(…)
Toast pije się za przodków w ogóle albo za przodków konkretnych: za świętą Nino, za króla (…).
Często pije się wtedy za Stalina.

Czytaj więcej na:

http://www.kaukaz.com.pl/Toast_za_przodkow.php

Tym razem Wojciech Górecki przedstawia trzy państwa Kaukazu Południowego: Azerbejdżan oraz Gruzję i Armenię. Jest to niezwykła, wciągająca książka, która z pewnością zaraziła i zarazi fascynacją Kaukazem rzesze czytelników.
Na białych stronach przeplatają się zagadnienia z bardzo odległej historii regionu ze współczesnymi kwestiami geopolitycznymi to znów autor skupia się...

więcej Pokaż mimo to


Na półkach: ,

„Abchazja” po „Planecie Kaukaz” i „Toaście za przodków” jest trzecią i ostatnią częścią tryptyku Wojciecha Góreckiego poświęconego Kaukazowi. Książka ta jest owocem licznych podróży i spotkań jakie autor odbył na przestrzeni ostatnich dwudziestu lat. Wojciech Górecki snuje opowieść o regionie od którego na początku lat dziewięćdziesiątych rozpoczęła się jego dziennikarska przygoda z Kaukazem. „Wybrałem się do Abchazji, żeby poczuć prawdziwy Kaukaz. Potem musiałem zjeździć cały Kaukaz aby lepiej zrozumieć Abchazję."
Abchazja Zdaniem Góreckiego Abchazja jest kluczem do zrozumienia całego regionu. Jest łącznikiem należącego do Rosji Kaukazu Północnego z niepodległym Kaukazem Południowym. Politycznie i geograficznie Abchazowie należą do Kaukazu Południowego jednak językowo i etnicznie więcej ich łączy z północą.

Początki cywilizacji na tych terenach sięgają czasów starożytnych. W owym czasie znajdowała się tu Kolchida – kolonia greckiego miasta Milet. Burzliwe dzieje Abchazji sprawiły, że na ziemiach tych obecnie obok Abchazów zamieszkują również Gruzini, Rosjanie, Ormianie i Grecy.
Formalnie Abchazja jest republiką autonomiczną wchodzącą w skład Gruzji. W praktyce jednak od 1992 jest niepodległa, poza kontrolą Tbilisi, a w strefie wpływów Rosji. Ponieważ paszporty Republiki Abchaskiej nie są uznawane na świecie, większość Abchazów przyjęła rosyjskie obywatelstwo.
Więcej czytaj na:
http://www.kaukaz.com.pl/Abchazja.php

„Abchazja” po „Planecie Kaukaz” i „Toaście za przodków” jest trzecią i ostatnią częścią tryptyku Wojciecha Góreckiego poświęconego Kaukazowi. Książka ta jest owocem licznych podróży i spotkań jakie autor odbył na przestrzeni ostatnich dwudziestu lat. Wojciech Górecki snuje opowieść o regionie od którego na początku lat dziewięćdziesiątych rozpoczęła się jego dziennikarska...

więcej Pokaż mimo to

Aktywność użytkownika radegast1234

z ostatnich 3 m-cy

Tu pojawią się powiadomienia związane z aktywnością użytkownika w serwisie


statystyki

W sumie
przeczytano
3
książki
Średnio w roku
przeczytane
0
książek
Opinie były
pomocne
10
razy
W sumie
wystawione
0
ocen ze średnią 0,0

Spędzone
na czytaniu
11
godzin
Dziennie poświęcane
na czytanie
0
minut
W sumie
dodane
0
cytatów
W sumie
dodane
0
książek [+ Dodaj]