Krzychu

Profil użytkownika: Krzychu

Poznań Mężczyzna
Status Czytelnik
Aktywność 12 lata temu
103
Przeczytanych
książek
116
Książek
w biblioteczce
1
Opinii
2
Polubień
opinii
Poznań Mężczyzna
Dodane| 3 cytaty
Ten użytkownik nie posiada opisu konta.

Opinie


Na półkach: , ,

Pierwszą przeczytaną przeze mnie pozycją, jaka wyszła spod pióra Palahniuk'a jest właśnie niniejsza powieść (drobny paralelizm - jest to moja pierwsza publikacja w serwisie). Z wielu powodów moja opinia o niej jest więc bardzo subiektywna. Otóż to od "Fight Club'u" rozpocząłem przygodę z przesyconą doskonałą czarną ironią i krytycyzmem naszych czasów, nieco afirmującą nihilizm twórczością Autora "Dziennika", "Rozbitka", "Opętanych", oraz innych, równie wartych polecenia książek. Ponadto, jako miłośnik kina, sięgnąłem po nią, kiedy już sama opowieść w niej zawarta należała do moich faworytek po obejrzeniu filmu Davida Fincher'a. Bardzo żałuję, iż nie stało się odwrotnie; że to film pierwszy zaskoczył mnie tym, czym Palahniuk w "Fight Club'ie" zaskakuje o wiele bardziej.
A jednak podczas lektury zdumiony byłem niejednokrotnie. Nieznaczne różnice w fabule i prowadzeniu akcji pozwoliły mi nawet - podczas dłuższego "wsiąknięcia" w książkę - kilkakrotnie zapomnieć o wielu faktach, które dopiero miały nastąpić. Nie wspominając nawet o zakończeniu, które w pierwowzorze obrazu Fincher'a jest bogatsze i jeszcze bardziej niepokojące, mroczniejsze. Zaskoczył mnie sam fakt, że mogę być zaskoczony historią, którą już znałem, po raz drugi.
Jako, iż była to pierwsza moja styczność z Palahniuk'iem, rzeczą oczywistą jest, iż "Fight Club" po dzień dzisiejszy stanowi dla mnie niejaki wzór, punkt wyjścia dla oceny Jego pisarskiego stylu. Szczęśliwie, bo jest to Jego pierwsza opublikowana powieść; co za tym idzie - mój sposób postrzegania Palahniuk'a jest niejako zsynchronizowany względem jego twórczej ewolucji.
Jako iż ekranizacja "Fight Club'u", w dwunastym już roku od jej powstania, nadal zyskuje na popularności i dla wielu ludzi stanowi film kultowy, sporo osób, które dopiero po pierwowzór sięgną, znajdą się w tej samej sytuacji, co niegdyś ja. Dlatego zalecam - jeśli tylko to jeszcze możliwe - zacznijcie od książki! Choć, jak już zaznaczyłem, przy odwrotnej sytuacji czytelnik nie znajdzie się w niekorzystnym, a raczej odmiennym położeniu.
Zazwyczaj celem recenzji jest jasne określenie faktów: Co w danym dziele literackim zwróciło Twoją uwagę? Jakie środki przekazu i zabiegi wykorzystane przy tworzeniu fabuły, akcji, świata przedstawionego i kreacji bohaterów uważasz za najbardziej trafione? Zazwyczaj, ludzie chcą rzeczowej oceny. Zazwyczaj, żądają od takiej, jak niniejsza opinii, rozłożenia spójnego Dzieła na pomniejsze części składowe. Przeczytaj, rozłóż, zinterpretuj. A właśnie taki typ recenzji jest niezgodny zarówno z moimi osobistymi poglądami, jak i z przekazem, który ja u Palahniuk'a odnalazłem dla siebie.
A jedną z myśli, którą Autor "Fight Club'u" zawarł gdzieś pomiędzy jego okładkami; którą ja nie tylko odczytałem, ale też przyjąłem do swojego świata i traktuję już jak niemal naszą wspólną jest:
„Twoja praca to nie ty. Ilość pieniędzy, jaką masz w banku to nie ty. Samochód jakim jeździsz, to też nie jesteś ty. Ani zawartość twojego portfela.”; bo przecież jesteśmy tylko "gnijącą, organiczną materią".
Choć nigdy za Chuck'iem nie przyznam, iż jesteśmy identyczni i chcemy tego samego; to dzieło powinno zmotywować każdego do zastanowienia się nad sobą. A przede wszystkim popchnąć o działań, które w konsekwencji część zawartych w nim prawd uczyni rojeniami twórczego umysłu.
Ciekawym tematem, który w "Fight Club'ie" został poruszony jest paradoks: Jeśli odchodzimy z jednego systemu, nawet z początkowo anarchicznych pobudek, to zawsze znajdzie się jakaś rzecz lub osoba, jakaś idea albo cel; w końcu coś doprowadzi nas z przejściowej, stuprocentowej, lecz iluzorycznej wolności, do kolejnej formy zorganizowanego zniewolenia. Jednak nie zmienia to faktu, iż odejście od konsumpcjonizmu, spalenie wszystkiego, co posiadamy, jest - oczywiście w moim własnym mniemaniu - podstawą do lepszego, w ł a s n e g o, życia.
Powyższe luźne, "odręczne" i nieskorygowane nawet pod kątem poprawności gramatycznej, rozrzucone w nieładzie, uwolnione z równie chaotycznej części umysłu myśli, pozostawiam przede wszystkim tym, którzy "Fight Club" przeczytali i którzy pozwolili, aby w jakiś sposób stał się ich częścią.

Pierwszą przeczytaną przeze mnie pozycją, jaka wyszła spod pióra Palahniuk'a jest właśnie niniejsza powieść (drobny paralelizm - jest to moja pierwsza publikacja w serwisie). Z wielu powodów moja opinia o niej jest więc bardzo subiektywna. Otóż to od "Fight Club'u" rozpocząłem przygodę z przesyconą doskonałą czarną ironią i krytycyzmem naszych czasów, nieco afirmującą...

więcej Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Aktywność użytkownika Krzychu Kaźmierczak

z ostatnich 3 m-cy

Tu pojawią się powiadomienia związane z aktywnością użytkownika w serwisie


ulubieni autorzy [7]

Chuck Palahniuk
Ocena książek:
6,5 / 10
63 książki
2 cykle
Pisze książki z:
867 fanów
Rafał Wojaczek
Ocena książek:
7,8 / 10
41 książek
1 cykl
Pisze książki z:
474 fanów
Raymond Carver
Ocena książek:
7,2 / 10
8 książek
1 cykl
Pisze książki z:
53 fanów

Ulubione

Charles Bukowski Kobiety Zobacz więcej
Charles Bukowski Kłopoty to męska specjalność Zobacz więcej
Chuck Palahniuk Fight Club. Podziemny krąg Zobacz więcej
Chuck Palahniuk Dziennik Zobacz więcej
Chuck Palahniuk Rozbitek Zobacz więcej
Rafał Wojaczek - Zobacz więcej
Rafał Wojaczek Wiersze Zobacz więcej
Rafał Wojaczek - Zobacz więcej
Voltaire Traktat o tolerancji Zobacz więcej
Rafał Wojaczek Wiersze Zobacz więcej
Rafał Wojaczek - Zobacz więcej
Rafał Wojaczek - Zobacz więcej

statystyki

W sumie
przeczytano
103
książki
Średnio w roku
przeczytane
7
książek
Opinie były
pomocne
2
razy
W sumie
wystawione
103
oceny ze średnią 6,3

Spędzone
na czytaniu
482
godziny
Dziennie poświęcane
na czytanie
6
minut
W sumie
dodane
3
W sumie
dodane
0
książek [+ Dodaj]