Etoile 
status: Czytelnik, ostatnio widziany 2 tygodnie temu
Teraz czytam
  • Większy kawałek nieba
    Większy kawałek nieba
    Autor:
    W życiu warto dostrzegać nawet najmniejsze promyki szczęścia. Iga i Wiktor żyją w zupełnie odmiennych światach. Ona dobrze rozumie, co to znaczy nie mieć wsparcia rodziny ani pieniędzy. Życie mocno...
    czytelników: 1166 | opinie: 98 | ocena: 7,5 (474 głosy)

Pokaż biblioteczkę
Aktywności (z ostatnich 3 miesięcy)
2018-10-27 15:26:33
Dodał książkę na półkę: Przeczytane

Niebieska porcelana to powieść, która rozgrywa się w XVII wieku w Holandii. Główną bohaterką jest Catrijn , która po śmierci męża tyrana i stracie dziecka opuszcza rodzinną wioskę i wyrusza do miasta w poszukiwaniu swojego miejsca na ziemi oraz szansy na zrealizowanie swoich malarskich marzeń. Od początku podróży los rzuca jej kłody pod nogi, a oddech przeszłości czuje na karku. Ostoją spokoju... Niebieska porcelana to powieść, która rozgrywa się w XVII wieku w Holandii. Główną bohaterką jest Catrijn , która po śmierci męża tyrana i stracie dziecka opuszcza rodzinną wioskę i wyrusza do miasta w poszukiwaniu swojego miejsca na ziemi oraz szansy na zrealizowanie swoich malarskich marzeń. Od początku podróży los rzuca jej kłody pod nogi, a oddech przeszłości czuje na karku. Ostoją spokoju okazuje się fabryka porcelany, gdzie kobieta dostaję pracę. Niestety mimo ogromnego talentu i niepohamowanej wyobraźni jej praca jest gorzej płatna niż zajęcie mężczyzny na tym samym stanowisku. Z czasem jednak zyskuje przyjaźń i szacunek mieszkańców, fabryka rośnie w siłę, głownie dzięki jej umiejętnościom. Zyskuje też coś więcej - mianowicie dojrzałą miłość i troskę swojego pracodawcy, który z czasem zostaje jej mężem. Cały czas nie daje o sobie zapomnieć przeszłość kobiety, pojawiają się ludzie, którzy pragną się dorobić na jej sukcesie, ją samą dręczą wyrzuty sumienia. Kolejną przeszkodą w spokojnym, pełnym szczęścia życiu jest epidemia dżumy ogarniająca cały kraj, rozpoczyna się walka o przeżycie.

Książkę gorąco polecam jest to obyczajowa powieść o świecie zdominowanym przez mężczyzn, o walce o miłość i szacunek, a także o prawie do realizacji swojej pasji. Mimo, iż minęło wiele lat to w pewnych dziedzinach życia kobiety z góry są postawione na straconej pozycji. Jedynie czego mi brakowało to wątku trzymającego w napięciu, odrobiny dreszczyku emocji.

Niebieską porcelanę otrzymałam dzięki uprzejmości Wydawnictwa Zysk i s-ka

pokaż więcej

 
2018-09-29 19:23:37
Dodał książkę na półkę: Przeczytane

Książka jest moim pierwszym spotkaniem z autorką i mam nadzieję, że nie ostatnim.

Głównymi bohaterami są Emilia i Robert, ich charaktery zdecydowanie się różnią. Ona - zagubiona, nieśmiała, zamknięta, skrywająca wielki ból, natomiast on pewny siebie, otwarty i przebojowy, te dwie zupełnie inne osobowości połączyła miłość. Miłość jak dla mnie trochę naiwna, cukierkowa, czytając pierwszą połowę...
Książka jest moim pierwszym spotkaniem z autorką i mam nadzieję, że nie ostatnim.

Głównymi bohaterami są Emilia i Robert, ich charaktery zdecydowanie się różnią. Ona - zagubiona, nieśmiała, zamknięta, skrywająca wielki ból, natomiast on pewny siebie, otwarty i przebojowy, te dwie zupełnie inne osobowości połączyła miłość. Miłość jak dla mnie trochę naiwna, cukierkowa, czytając pierwszą połowę powieści miałam wrażenie, że zjadłam co najmniej kilogram waty cukrowej. Chociaż z drugiej strony, która z nas nie marzyła by o związku, w którym druga połówka czyta w naszych myślach, pytanie tylko czy w realnym świecie jest to możliwe. Nie wiele potrzeba by odkryć z jakim problemem boryka się kobieta, mimo, że jak wszyscy dobrze wiemy, że kłamstwo ma krótkie nogi Emilia brnie dalej w świat kolejnych niedomówień, wkracza na ścieżki, z których nie będzie już powrotu, wie, że wyjaśnienie sprawy będzie ją kosztować utratę ukochanego.

Druga część powieści o wiele bardziej mi się spodobała, główna bohaterka zaczęła dojrzewać, zaczęła rozliczać się z przeszłością, a także z nią godzić. Druga część była pełna emocji, które udzieliły się również mi. Zamykając książkę miałam łzy w oczach.

Autorka niewątpliwie miała świetny pomysł na fabułę oraz lekkie pióro. Fajnie nakreśliła postacie, czytelnik ma ochotę z Robertem wypić piwo, a Emilią najpierw ostro potrząsnąć, a później ją przytulić i pozwolić się wypłakać.

Z chęcią sięgnę po kolejne książki autorki, a Wam serdecznie polecam.

Dziękuję za otrzymaną powieść Wydawnictwu Zysk i s-ka.

pokaż więcej

 
2018-09-26 09:46:04
Dodał książkę na półkę: Przeczytane

Książkę zaczęłam czytać wczoraj i wczoraj też ją skończyłam. Jest to niezwykle wciągająca opowieść o miłości, która dawała siłę do walki o życie. Główny bohater Lale wykazał się wyjątkową odwagą zgłaszając się dobrowolnie do pracy w Niemczech, by chronić swoją rodzinę. Trafia do obozu w Auschwitz, od początku sprzyja mu szczęście, jeśli to oczywiście możliwe w tych okolicznościach. Dzięki... Książkę zaczęłam czytać wczoraj i wczoraj też ją skończyłam. Jest to niezwykle wciągająca opowieść o miłości, która dawała siłę do walki o życie. Główny bohater Lale wykazał się wyjątkową odwagą zgłaszając się dobrowolnie do pracy w Niemczech, by chronić swoją rodzinę. Trafia do obozu w Auschwitz, od początku sprzyja mu szczęście, jeśli to oczywiście możliwe w tych okolicznościach. Dzięki pracy tatuażysty dostaje ochronę, osobny pokój oraz dodatkowe racje żywieniowe. Pewnego dnia do obozu przybywają młode kobiety, Lale z wzajemnością zakochuje się w jednej z nich. Wykorzystuje swoją pozycję by zdobyć dodatkowe jedzenie, nie tylko dla siebie, ale też dla ukochanej, jej przyjaciółek, a nawet Romów, z którymi się później zaprzyjaźnia. Bohater przez cały czas przeżywa rozterki, dotyczące wykorzystywania znajomości z Niemcami, czy swojej pozycji dla chronienia siebie i ukochanej. Służalczość, milczenie, spuszczanie wzroku przed ciemiężcami, a wszystko po to by przeżyć, nawet jak się było na ich usługach.

Nie zgodzę się z opinią iż książka pozbawiona jest emocji, razem z Ludwikiem przeżywałam wejście do pomieszczenia pełnego zagazowanych więźniów, zimne spojrzenia i ironiczne uśmieszki potwora - doktora Mengele, moment gdy zdał sobie sprawę, że Romowie, z którymi jeszcze wczoraj zajmował blok, z którymi dzielił się jedzeniem zostali właśnie spaleni.

To co czuli więźniowie budzący się codziennie bez nadziei na przyszłość, nie wiedząc czy ich bliscy przeżyli, czy oni sami wytrzymają kolejny dzień, bez jedzenia, pracując ponad siły dla nas jest niewyobrażalne. Bardziej ten właśnie wątek mnie zainteresował, samo życie w obozie,walka o przetrwanie, niż miłość głównych bohaterów. Nie mieli oni możliwości by wybrać się na spacer, lody czy do kina, nie mieli czasu na romantycznie rozmowy, na plany, a mimo, to oddali by za siebie życie, uczucie napędzało ich walkę o przetrwanie. Okrucieństwo codzienności, bestialstwo oprawców przeplata się z delikatnością miłości.

Książka o losach Lale i Gity oparta jest na faktach, jest to kolejne świadectwo tamtych strasznych czasów, a do nas należy dbanie o to by podobne wydarzenia nigdy się nie powtórzyły. Bohater zdecydował się na zrelacjonowanie swojego pobytu w obozie po śmierci ukochanej, mając blisko 90 lat...zapewne pewne sytuacje wzbudziły mniejsze emocje, a szczegóły się zatarły, mimo wszystko z całą pewnością potwierdzam, że książka porusza do głębi.

pokaż więcej

 
2018-09-15 20:45:58
Dodał książkę na półkę: Przeczytane

Główną bohaterką książki jest Katarzyna, która zajmuje się organizacją fili swojej firmy w Czechach, dzięki swym nowym współpracownikom odkrywa tajemnice mieszkańców wsi Żywocice. To właśnie tam Niemcy w akcji odwetowej za atak partyzantów rozstrzelali 36 Polaków zamieszkujących Śląsk Cieszyński. Fabuła książki rozgrywa się w latach współczesnych, ale także cofamy się do roku 1944, strach,... Główną bohaterką książki jest Katarzyna, która zajmuje się organizacją fili swojej firmy w Czechach, dzięki swym nowym współpracownikom odkrywa tajemnice mieszkańców wsi Żywocice. To właśnie tam Niemcy w akcji odwetowej za atak partyzantów rozstrzelali 36 Polaków zamieszkujących Śląsk Cieszyński. Fabuła książki rozgrywa się w latach współczesnych, ale także cofamy się do roku 1944, strach, niemoc, bieda, tęsknota ale i nadzieja towarzyszyły bohaterom.
Szybko okazuje się, że rozpoczęte śledztwo będzie dotyczyło członka jej najbliższej rodziny, zachęcam do przeczytania powieści, a dowiecie się, że tytułowa blizna jest nie tylko fizyczna.

"Blizna" jest debiutancką książką Pani Danuty i zasłużenie zbiera nagrody.

pokaż więcej

 
Moja biblioteczka
235 41 169
Porównaj książki w Waszych biblioteczkach.
Sprawdź oceny wspólnych książek.
Tyle książek ma ten użytkownik w swojej biblioteczce.
Tyle opinii dodał ten użytkownik.
Tyle plusów otrzymał ten użytkownik za swoje wypowiedzi.
Znajomi (8)

zgłoś błąd zgłoś błąd