Wiedźma 
wiedzmowa-glowologia.blogspot.com, praktyczna-psychologia.blogspot.com
Kiedyś zatwardziała książkoholiczka, obecnie raczej maniaczka komputerowa, chociaż książki wciąż odgrywają ważny element w jej życiu. Psycholog, pedagog, doradca zawodowy, freelancerka.
30 lat, kobieta, Toruń, status: Czytelniczka, dodała: 1 ksiązkę i 3 cytaty, ostatnio widziana 2 dni temu
Teraz czytam
 • Mgły Avalonu
  Mgły Avalonu
  Autor:
  Magiczna legenda Króla Artura, opowiedziana z perspektywy kobiet, które dzierżyły władzę zza tronu. "Albowiem, tak jak mówię, zmienił się sam świat. Był taki czas, kiedy wędrowiec, jeśli miał oc...
  czytelników: 3450 | opinie: 35 | ocena: 7,84 (290 głosów) | inne wydania: 5
 • SI
  SI
  Autor:
  KIEDY SZTUCZNA INTELIGENCJA WYMKNIE SIĘ SPOD KONTROLI Teoretycznie sztuczna inteligencja daje się użyć w celach wojskowych… praktycznie, jeśli sama nie będzie miała na to ochoty, może podjąć aktywne...
  czytelników: 12 | opinie: 0 | ocena: 0 (0 głosów)

Pokaż biblioteczkę
Aktywności (z ostatnich 3 miesięcy)
2018-11-04 23:42:44
Wypowiedziała się w dyskusji: Przemiana - wygraj książkę „Ameryka w ogniu".

Był normalnym nastolatkiem. Lubił grać w piłkę i na PlayStation. Miał zdolności matematyczne i informatyczne. Zawsze słyszał, że jest mądry, grzeczny, uczynny i że powinien troszczyć się o młodszą siostrę. Kiedy więc stracił ją z oczu, wpadł w panikę. W końcu zauważył siostrę ciągniętą przez obcego mężczyznę. Bez zastanowienia wyciągnął kawałek metalowej rury ze śmietnika i od tyłu walnął nią... Był normalnym nastolatkiem. Lubił grać w piłkę i na PlayStation. Miał zdolności matematyczne i informatyczne. Zawsze słyszał, że jest mądry, grzeczny, uczynny i że powinien troszczyć się o młodszą siostrę. Kiedy więc stracił ją z oczu, wpadł w panikę. W końcu zauważył siostrę ciągniętą przez obcego mężczyznę. Bez zastanowienia wyciągnął kawałek metalowej rury ze śmietnika i od tyłu walnął nią faceta w głowę.
***
Sąd stwierdził, że chłopak działał z premedytacją i osądził go za usiłowanie zabójstwa oraz trwały uszczerbek na zdrowiu. Niby nieletni, ale sądzili go jak dorosłego ze względu na specyfikę przestępstw, których się dopuścił. Dostał 15 lat kary pozbawienia wolności.
***
Szybko nauczył się, że w więzieniu określenia „grzeczny”, „uczynny” i „troskliwy” nie mają żadnego znaczenia. Nie ma też znaczenia wiedza z matematyki i informatyki. Liczy się siła fizyczna, układy i to, co możesz załatwić. Jeśli trzeba było, to przywalił, jednemu współwięźniowi trwale uszkodził oko. Kilka bójek i odsiadek w izolatce później, w końcu wyrobił sobie opinię „złego chłopca”. Już nikt nie próbował mu dogryzać ani robić pod górę.
***
Miał 31 lat, gdy wyszedł z więzienia. Żadnego wykształcenia, żadnej przyszłości, tylko sieć znajomości w podziemiu. Już dawno zerwał kontakt z rodziną, bo nie mógł patrzeć na zawód na ich twarzach. Nawet siostra krzywiła się na jego widok, chociaż wiedział, że po tylu latach nadal dręczy ją poczucie winy. Niesłusznie. Przecież się o nią zatroszczył, prawda?

pokaż więcej

więcej...
 
2018-10-27 18:39:52
Cykl: Tajemnica Askiru (tom 2)

Fabuła Drugiego Legionu zaczyna się w miejscu, w którym skończył się Pierwszy Róg, a więc w karczmie pod Głowomłotem. Szybko jednak przenosi się w dużo cieplejsze rejony – na pustynie Basarajnu i do orientalnego Gasalabadu – gdzie bohaterowie muszą zmierzyć się z zupełnie innym typem problemów oraz politycznymi intrygami, w które zostają wplątani.

Pod wieloma względami to zupełnie inny typ...
Fabuła Drugiego Legionu zaczyna się w miejscu, w którym skończył się Pierwszy Róg, a więc w karczmie pod Głowomłotem. Szybko jednak przenosi się w dużo cieplejsze rejony – na pustynie Basarajnu i do orientalnego Gasalabadu – gdzie bohaterowie muszą zmierzyć się z zupełnie innym typem problemów oraz politycznymi intrygami, w które zostają wplątani.

Pod wieloma względami to zupełnie inny typ powieści niż to, do czego czytelnik przywykł po pierwszym tomie. Tam całość rozgrywała się praktycznie w jednym miejscu, a tym razem drużyna „wyrusza na przygodę” niczym Bilbo Baggins z krasnoludami i Gandalfem. I mimo że poprzednio świetnie czytało mi się tak skonstruowaną historię, to w Drugim Legionie początek rozgrywający się w karczmie był za długi i nic się w nim nie działo. Przez chwilę byłam tak znudzona, że zastanawiałam się, co zrobić, jeśli całość będzie taka niemrawa. Na szczęście wkrótce powieść zmieniła się w powieść drogi. I tu pojawiło się zaskoczenie, bo takie historie rzadko do mnie przemawiają, a Schwartz po raz kolejny dokonał małego cudu i stworzył coś, co czytało się z przyjemnością i zaangażowaniem.

Jednym z problemów jest zbyt dużo zbiegów okoliczności. Havald również zwraca na to uwagę, jednak dla mnie jako czytelnika tych powiązań było zbyt dużo. Tak szczerze to liczę na to, że Schwartz zaangażuje w to wszystko bogów, bo chyba tylko oni mogliby mnie przekonać, że to wszystko miało prawo się wydarzyć. Nie chodzi o główny wątek fabularny, ale o to, jak wszystko się ze sobą splata i stopniowo wypełnia luki. Układanka jest zbyt kompletna jak na wielki świat i kilkaset lat różnicy pomiędzy niektórymi wydarzeniami.

Nie zmienia to faktu, że chociaż Drugi Legion nie czyta się sam, tak jak jego poprzednik, to nadal lektura jest błyskawiczna i sprawia sporo przyjemności. Postaci mają różne charaktery, więc każdy znajdzie swojego ulubieńca, fabuła angażuje, a świat skrywa więcej tajemnic, niż dałoby się opisać w jednym, a nawet w dwóch tomach. To z kolei daje nadzieję, na świetną kontynuację, na którą już teraz zacieram sobie ręce.

Więcej: https://wiedzmowa-glowologia.blogspot.com/2018/10/drugi-legion-richard-schwartz.html

pokaż więcej

 
2018-09-19 12:52:43
Cykl: Trylogia Nadzoru (tom 2)
 
Moja biblioteczka
578 113 1016
Porównaj książki w Waszych biblioteczkach.
Sprawdź oceny wspólnych książek.
Tyle książek ma ten użytkownik w swojej biblioteczce.
Tyle opinii dodał ten użytkownik.
Tyle plusów otrzymał ten użytkownik za swoje wypowiedzi.
Znajomi (30)

Ulubieni autorzy (3)
Lista ulubionych autorów
Ulubione cytaty (10)
lista cytatów
zgłoś błąd zgłoś błąd