Tomasz Pindel 
poczytane.blog.onet.pl
Tomasz Pindel (1976) - pracownik Instytutu Książki i b. wykładowca Katedry Ameryki Łacińskiej UJ, tłumacz literatury hiszpańskojęzycznej, szczególnie latynoskiej, publicysta - współpracuje z lubimyczytac.pl, Chimerą, Kulturą Liberalną, Magazynem Książki, sporadycznie też z Gazetą Wyborczą i Tygodnikiem Powszechnym, współautor audycji Piątka z literatury (RMF Classic) i bloga poczytane.blog.onet.pl, autor jednej powieści (Czy to się nagrywa, 2011) i jednej książki literaturoznawczej (Zjawy, szaleństwo i śmierć. Fantastyka i realizm magiczny w literaturze latynoamerykańskiej, 2004), redaktor prowadzący serii Las Américas. Nieznana klasyka literatury latynoskiej wydawnictwa Universitas.
mężczyzna, status: Autor/Redaktor, ostatnio widziany 2 lata temu

Teksty redakcyjne

05-01-2019
Publicystyka

Wszyscy wiemy, że zbiorową wyobraźnią rządzą dziś seriale nowej generacji i to one stanowią trzon kultury masowej. Nowe formy dystrybucji, hollywoodzkie budżety i realizacyjny rozmach idą w parze z większą śmiałością w tworzeniu scenariuszy, łamiących dotychczasowe telewizyjne tabu, oraz formalną odwagą dotąd zarezerwowaną dla filmów kinowych. Warto jednak wiedzieć, że podobną przemianę, tyle że nieco wcześniej, przeszły także komiksy. Komiksy, które czasami zapierają dech w piersiach.

26-12-2018
Publicystyka

Wyrafinowany poeta? Owszem. Genialny tłumacz? Jak najbardziej. Intelektualne i artystyczne wyżyny? Wszystko to prawda, ale jest jeszcze coś: Barańczak, jak chyba nikt inny, potrafi wyjaśniać piekielnie trudne literackie sprawy w nadzwyczaj przystępny (i zabawny) sposób.

24-11-2018
Publicystyka

Sprowadzić literaturę do matematycznego wzoru, wykresu, tabelki czy prostego schematu? Dla zapalonego czytelnika brzmi to jak bluźnierstwo. A jednak stało się faktem: okazuje się – i nie jest to jakieś swawolne gdybanie, tylko wynik poważnych badań akademickich – że całą literaturę sprowadzić można do sześciu prostych haseł.

03-11-2018
Publicystyka

Wokół książek Javiera Maríasa narosło sporo stereotypów. Gdyby poszukać ich wspólnego mianownika, najpewniej okazałaby się nim teza, że jest to pisarz trudny, a jego powieści są wymagające w lekturze: długie zdania, drobiazgowe opisy i spory ładunek intelektualny.

21-07-2018
Rozmowy

Z Tomaszem Pindlem, autorem książki „Za horyzont. Polaków latynoamerykańskie przygody” rozmawia... Tomasz Pindel, autor książki  „Za horyzont. Polaków latynoamerykańskie przygody”. Nie tylko o Gombrowiczu czy Mrożku.

Aktywności (z ostatnich 3 miesięcy)

Ta lista aktywności nie zawiera jeszcze żadnych informacji!

Moja biblioteczka
105 12 1094
Porównaj książki w Waszych biblioteczkach.
Sprawdź oceny wspólnych książek.
Tyle książek ma ten użytkownik w swojej biblioteczce.
Tyle opinii dodał ten użytkownik.
Tyle plusów otrzymał ten użytkownik za swoje wypowiedzi.
Znajomi (1)

Ulubieni autorzy (5)
Lista ulubionych autorów
zgłoś błąd zgłoś błąd