Lubimyczytać.pl Sp. z o.o

To nie jest zwykła książka o miłości

Autor recenzji:
Tytuł książki: Miłość za wszelką cenę
Autor książki: Louisa Reid
7,36 (258 ocen i 50 opinii)

Książek o miłości powstało już tak wiele, że trudno byłoby je zliczyć. Nic dziwnego, bo jest to motyw, który cieszy się ogromnym zainteresowaniem wśród czytelników, jest uniwersalny i ponadczasowy, a dobrze wykorzystany potrafi zagrać na emocjach odbiorcy, jak żaden inny. Louisa Reid jest autorką, która ów motyw potraktowała w sposób niestandardowy, niesztampowy, znacznie odbiegający od typowych słodkich romansideł. „Miłość za wszelką cenę” to powieść, której tematyka sięga znacznie głębiej i wkracza na zdecydowanie bardziej mroczne i niepokojące tereny...

Historia dotyczy Audrey - nastolatki, która wraz z młodszym bratem i mamą przeprowadza się do nowego miasta i zamieszkuje w Folwarku. Budynek nie należy do najmilszych dla oka, a jego ponura atmosfera coraz bardziej przytłacza dziewczynę. Od jakiegoś czasu zmaga się ona z depresją, która w nowym miejscu nasila się. Na szczęście Audrey poznaje Leo, sympatycznego chłopaka z sąsiedztwa, z którym powoli się zaprzyjaźnia. Zmienia on nieco jej podejście do życia, a znajomość z nim otwiera jej oczy na wiele spraw, o których do tej pory nie miała pojęcia... Audrey wkrótce odkrywa, że miłość nie zawsze jest prosta i piękna, ale bywa też okrutna i niesprawiedliwa.

„Miłość za wszelką cenę” to książka, która bardzo mnie zaskoczyła. Przede wszystkim fabułą, która od początku potoczyła się zupełnie inaczej niż z góry założyłam i mimo, że mniej więcej w połowie byłam już w stanie przewidzieć rozwiązanie niektórych wątków, to wciąż chłonęłam ją z rosnącym zainteresowaniem i byłam ciekawa jak autorka je rozegra. Tym, co również pozytywnie mnie zaskoczyło jest świetne przedstawienie trudnej tematyki, jaką jest choroba psychiczna - nie zostało to potraktowane po łebkach, żeby historia miała po prostu jakiś tam oryginalny smaczek, ale temat ten faktycznie został bardzo dobrze zgłębiony i stanowi jeden z głównych filarów całej historii. Nie sposób nie wspomnieć także o stylu Louisy Reid, który sprawia, że powieść czyta się niezwykle szybko i przyjemnie, mimo że jest to dość obszerna pozycja o niełatwej problematyce.

Audrey to bardzo ciekawa postać, która poprzez pierwszoosobową narrację daje się poznać czytelnikowi także od tej intymnej strony - pełnej strachu, niepewności, zwątpienia nawet w swoje własne myśli i czyny. To osoba bardzo wrażliwa i delikatna, a także niezwykle dojrzała, jak na swój wiek. Zawsze stawia dobro swojej rodziny, a szczególnie młodszego braciszka, ponad swoje własne. Jej relacja z Peterem jest naprawdę warta naśladowania i wielokrotnie wzruszyła mnie podczas lektury. Myślę, że każde dziecko chciałoby mieć taką siostrę, która kochałaby je bezwarunkowo, opiekowałaby się nim i wspierała w trudnych momentach.

„Miłość za wszelką cenę” to świetna książka dla czytelnika zarówno nastoletniego, jak i dorosłego. Porusza bardzo istotne problemy, z jakimi ludzie zmagają się na co dzień w realnym świecie i pokazuje, że nie należy nikogo oceniać po pozorach, a maski, które nosimy dla świata zewnętrznego często bywają zupełną odwrotnością tego, co dzieje się w naszym wnętrzu. Uczy, że warto reagować na choćby najmniejsze niepokojące sygnały ze strony drugiego człowieka, aby pomóc mu na czas. Oprócz tego, jest to też po prostu historia o pięknej przyjaźni i miłości, które należy pielęgnować i szanować, bo one dają największe szczęście. „Miłość za wszelką cenę” to powieść, która przez długi czas zostaje w pamięci.

Angelika Paterak

Pokaż wszystkie oficjalne recenzje książek
Patronaty tygodnia

Na początku tygodnia polecamy kolejne nowości wydawnicze. Nowa powieść Margaret Atwood, książka, na podstawie której Tom Ford stworzył swój najnowszy film „Zwierzęta nocy” i prawdziwa historia neurochirurga, który odkrył tajemnice ludzkiego umysłu i sekrety serca – to tylko niektóre z tytułów, które w tym tygodniu mają swoje premiery.

Opinie czytelników

O książce:
Magic Knight Rayearth #1

Chociaż Magic Knight Rayearth to naprawdę piękna rysunkowo manga, fabularnie niestety mnie nie zachwyciła, chociaż dalej ma na to szanse w następnych...