O doświadczeniu żałoby...

jusola jusola
11.04.2016
Okładka książki Ha! Birgül Oğuz Logo Patronat

Bohaterką zbioru opowiadań Birgül Oğuz „Ha!”, wydanego przez Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego, jest Rǔ'ya, jedna z trzech sióstr, przeżywająca żałobę po tragicznie zmarłym ojcu. W większości opowiadań o emocjach i doświadczeniu żałobny mówi ona sama, w pierwszej osobie. W przedostatnim, zatytułowanym „Pamiętaj”, staje się bohaterką, a narrator opowiada o niej, jej relacji z matką i doświadczeniu żałoby w kontekście upływającego czasu. Głosem ostatniego opowiadania jest zmarły ojciec i ta narracja jest bardzo interesująca (bo mam nadzieję). Istotna dla zrozumienia treści jest informacja wydawnictwa (a także osobista dedykacja), która wskazuje, że opowiadania wyrastają ze stanu żałoby samej autorki, która chciała rozliczyć się wewnętrznie ze śmiercią ojca, należącego do pokolenia rewolucyjnego, które doznało wielu krzywd podczas przewrotu wojskowego w Turcji lat 80. Ta wskazówka pomaga dostrzec polityczny aspekt żałoby.

W opowiadaniach czytelnik dostaje analizę stanu psychicznego bohaterki, która doświadcza poczucia pustki, śmiertelności (matka urodziła mnie wraz ze śmiercią), cierpi (pytania o Allaha i jego miłość do ludzi) i jednocześnie buntuje się wobec form wspólnego przeżywania żałoby przez tych wszystkich członków rodziny i przyjaciół, którzy przychodzą współuczestniczyć w rytuale. Pragnie samotności, odosobnienia, ale i funkcjonuje - w jakimś sensie daleka - wśród żałobników. Z okruchów tej relacji można wydobywać właściwe tureckiej kulturze sposoby towarzyszenia rodzinie w przeżywaniu żałoby. Doświadczenie śmierci bliskiej osoby wiąże się także z nawrotem wspomnień i te także pojawiają się w opowiadaniach. Relacja z ojcem musiała nie być oczywista, ponieważ pojawiają się refleksje typu: ojcowie nie starają się być kochani. Ale jednak, jeśli już go pokochasz, wkrótce umiera. Zapewne przyczyniła się do tego polityka, we wspomnieniach o ojcu, jego słowach i działaniach pojawia się słowo rewolta, a w narracji wspomnieniowej Trocki i Lenin. Niestety, brak mi głębszej wiedzy o historii Turcji, by rozpoznać tę aluzyjną mowę. To stanowi pewną trudność dla czytelności tej opowieści. A może jednak nie jest to bardzo ważne, a liczą się jedynie emocje, nastroje i stany psychiczne? To, co uniwersalne? W opowiadaniach przejawia się także w okruchach świat otaczający bohaterkę, jej ukochany, szef sklepu, w którym pracowała, urzędnicy działu ewidencyjnego miejskiego urzędu.

Birgül Oğuz to bardzo młoda (ur. 1981r.) turecka dziennikarka i tłumaczka, publikowana w najważniejszych tureckich pismach kulturalno-literackich. Za zbiór „Ha!” otrzymała w 2014r. Nagrodę Literacką Unii Europejskiej. Tę samą, którą uhonorowano również Polaków: Jacka Dukaj (2009), Piotra Pazińskiego (2012), Magdalenę Parys (2015). Nagroda ta w swoim zamierzeniu ma m.in. uwydatniać różnorodność europejskiej literatury i ją promować, wprowadzać w obieg kulturowy taką literaturę, która nie funkcjonuje samodzielnie w pierwszym, rynkowym obiegu. Sądzę, że zbiór opowiadań, który mam przed sobą, rzeczywiście nie znajdzie się na księgarskich listach bestsellerów. Jest to proza trudna, wymagająca od czytelnika olbrzymiego napięcia, a i tak na pewno nie odsłaniająca w pełni świata opisanych doświadczeń.

Justyna Radomińska