Muzułmańskie adopcje

VenusInFur VenusInFur
18.09.2014
Okładka książki Poza wiarą. Islamskie peregrynacje do nawróconych narodów V.S. Naipaul Logo Patronat

Reportaże składające się na dość obszerną publikację noblisty Vidiadhara Surajprasada Naipaula to rzecz niezwykle ważna w czasach, gdy islamscy ekstremiści ucinają głowy Europejczykom. „Poza wiarą” to także raritas ze względu na swoją wartość merytoryczną - mało kto wie, że Indonezja, której autor poświęcił pierwszą część książki, to obecnie kraj najliczniejszy pod względem wyznawców religii Mahometa (86% mieszkańców) i że Malezja słynie ze swej silnej tożsamości z muzułmanami (każdy Malaj to muzułmanin, a każdy muzułmanin to Malaj). Wreszcie to piękna i wzruszająca rzecz o ludziach, wcale nie anonimowych, których przeszłość, teraźniejszość i przyszłość została określona przez prozelickie siły islamu.

Jako osoba na ślepo poruszająca się w świecie opisanym przez Naipaula, z tym większą determinacją zdecydowałam się zatopić w lekturze tak egzotycznej i odmiennej od tego, po co sięgam najczęściej. Mimo różnic światopoglądowo-kulturowych dzielących mnie i autora, stwierdzam, że „Poza wiarą” dostarcza niesamowicie wielu wrażeń estetycznych oraz emocjonalnych. Sam rozbudowany tytuł sugeruje, że, sięgając po książkę, przeciętny polski czytelnik będzie obcował z tematyką zupełnie obcą i uwypuklającą naszą sporą ignorancję względem islamskich peregrynacji do krajów nawróconych. Owszem, jest to zasadne zmartwienie, które wraz z procesem lektury szybko się ulatnia. Naipaul buduje sieć opowieści pozornie nie łączących się ze sobą z reporterską wnikliwością i zacięciem literata z krwi i kości. Tłem dla ludzkich sukcesów i dramatów (stanowiących trzon książki) jest oczywiście islamski imperializm, jego moc narodotwórcza i jednocześnie siła ten naród odśrodkowo niszcząca. Naipaul jako reporter jest obiektywny w ocenie mahometańskiej spuścizny, ale wprawne oko czytelnika z łatwością wychwyci jego poglądowe niuanse. Ekstremalny, irański dżihad, pakistańscy naziści porzucający na ulicy worki ze zwłokami czy malajscy, skrajnie zdegenerowani młodociani partyzanci, gwałcący młode krajanki, to ci zbiorowi bohaterowie, którzy w oczach Naipaula uwłaczają wspaniałym, pielęgnowanym z najwyższą czcią rytuałom religijnym odprawianym w zapomnianych wioskach czy w zacisznych meczetach. Autor niezwykle dosadnie zderza ze sobą fundamentalistyczne zapędy opętanych manią „oczyszczania przez islam” bojowników Allaha z dostojeństwem obrządków czynionych choćby podczas ceremonii konwersji. Każda z czterech części składających się na całość publikacji to świadectwo aliażu rdzennej tożsamości narodu (Indonezji, Iranu, Pakistanu, Malezji) z kolonialnymi (Holandia, Wielka Brytania, Chiny) naleciałościami i typowo islamskimi wartościami. Gorzka refleksja wypływa z tej burzliwej lekcji historii. Żadne z państw niearabskich nie jest w stanie stać się krajem typowo i bezwzględnie muzułmańskim. Choć zaadoptowane przez arabską kulturę i religię, nie są w stanie wyprzeć się swoich dawnych, często politeistycznych i animistycznych wiar, obyczajów, szeroko pojętej kultury czy choćby strojów. Bycie konwertytą to niełatwa sprawa – jednych to wzbogaciło, innych doprowadziło do szaleństwa. Jedno jest pewne: neofita zawsze będzie ahistoryczny, rozbity tożsamościowo i nieintegralny z islamską ummą.

Zakrojona na szeroką skalę opowieść o wielowiekowej islamskiej tradycji, tej chwalebnej i tej ekstremalnie niebezpiecznej, to literacki sztafaż pod narrację skupioną na ludziach, których autor miał szczęście poznać podczas swojej reporterskiej pielgrzymki. We wstępie do „Poza wiarą” Naipaul pisze: Gdy przed blisko czterdziestu laty poproszono mnie, bym odbył podróż po dawnych posiadłościach kolonialnych w Ameryce Południowej i na Karaibach, uradowała mnie sama perspektywa przemieszczania się – latanie małymi samolotami do osobliwych miejsc, żeglowanie po południowoamerykańskich rzekach – wszelako nie miałem wówczas pewności, jak napisać o tym książkę, jak z tego, co robię, ułożyć jakiś wzór. Za tamtym pierwszym razem wykpiłem się autobiografią i krajobrazem. Wiele lat później zrozumiałem, że dla pisarza najważniejszą rzeczą w podróży są ludzie, których napotkał na swojej drodze. Dlatego też w moich książkach podróżniczych tudzież kulturowych eksploracjach pisarz jako podróżnik stopniowo usuwa się w cień. Na pierwszy plan wybijają się mieszkańcy odwiedzanego kraju, a ja na powrót staję się tym, kim byłem na początku: zarządcą narracji. Przemierzając azjatyckie kraje, Naipaul wędruje od prymitywnych, zapomnianych wiosek, przez mroczne dzielnice pełne prostytutek, terrorystów i trędowatych, po gmachy sądowe i wytworne apartamenty, wszędzie tam napotykając ludzi, z których losów tka później świadectwo kulturowej mozaiki i gwałtownych cywilizacyjnych przemian sterujących kołami historii. Jest niewyobrażalną umiejętnością zadawać odpowiednie pytania i uzyskiwać zadowalające na nie odpowiedzi tak, by czytelnik podczas lektury potrafił uzmysłowić sobie ważkość losów bohaterów poszczególnych opowieści. Naipaul w omawianym zbiorze reportaży dźwiga ów ciężar z odwagą atlety, rysuje wspaniałe sylwetki mężczyzn wyrabiających sok z trzciny cukrowej i przycinających brody brzytwą, malajskich bomoh wypędzających demony z ciała i umysłu, majętnych nababów z setkami ubezwłasnowolnionych kobiet zamkniętych w przepysznych haremach. Wstrząsająca prawda na temat sytuacji muzułmańskich kobiet przejmuje do głębi – oddawanie dwunastoletnich dziewczynek w posiadanie brutalnym islamistom, obcinanie nosów i podcinanie ścięgien tym nieposłusznym czy choćby utrudnianie zawodowego awansu tym szczęśliwie wykształconym ewokuje pytania o granice ludzkiej godności i wolności w imię religijnych, często fanatycznych haseł. Autor z niezwykłą drobiazgowością przygląda się nie tyle sprzętom codziennego użytku i wyposażonym wedle islamskich standardów chatom, co trudnej sytuacji ludzi młodych, kształcących się na prestiżowych, zagranicznych uniwersytetach, a których niepojęta siła ściąga z powrotem do zaadoptowanej przez arabskie wpływy ojczyzny. Z czasem religijno-polityczne realia ich życia wykoślawiają postrzeganie świata liźniętego podczas pobytu w krajach Europy czy Ameryki, dlatego najczęściej z intelektualistów stają się partyzantami i bojownikami w imię niezrozumiałych haseł (przykład: przejmująca historia Śahbaza z Pakistanu). Czytając o mechanizmach polityczno-światopoglądowych, czytamy tak naprawdę o ludziach w nie uwikłanych, przeważnie bez własnej woli odgrywających rolę pustych naczyń, do których arabska potęga wsącza islamską wiarę.

Rzeczywistość odzwierciedlona w reportażach Naipaula jest pełna paradoksów, gdzie rację bytu mają rytuał obrzezania i lokal Dunkin’ Donuts, zwyczaj pardy i emisja brazylijskich telenowel. Świat islamu to dla nas wciąż egzotyka, nie zmienia to jednak faktu, że książki pokroju „Poza wiarą” są potrzebne i warto po nie sięgać. „The New York Times” obwołał reportaże brytyjskiego noblisty najważniejszą książką 1998 roku i powinno cieszyć niezmiernie, że trafiły one również na polski rynek. Opisana przez Naipaula muzułmańska panorama stworzona z indywidualnych portretów wywodzących się z pogranicza ras i kultur implikuje mnóstwo sądów, pytań i wielokropków dotyczących kondycji ludzkości w ogóle. Naprawdę warto oddać się lekturze - choćby po to, by w zeszycie świata pozostawić swoje znikome znaki zapytania i wielokropki.

Justyna Anna Zanik