Amerykański sen w starożytnym Rzymie

Grzegorz Śmiałek Grzegorz Śmiałek
04.07.2014
Okładka książki Wrota Rzymu Alex Scarrow Logo Patronat

„Time Riders. Wrota Rzymu” to pełna akcji powieść przygodowa. Wydawnictwo Zielona Sowa prezentuje już piątą część serii. Po pobycie wśród dinozaurów, bieganiu po lesie z Robin Hoodem i walce z nazistami, przyszedł czas na podbój starożytnego Rzymu.

Powieść od razu wrzuca czytelnika w wir kłopotliwych zdarzeń, z początku trudno jest się odnaleźć w plątaninie czasów, cyborgów zwanych jednostkami pomocniczymi i głównych bohaterów, jednak czytając stronę za stroną powoli wszystko zaczyna się klarować.

To powieść o tym, jak „amerykański sen” nie wychodzi nikomu na dobre, bo kiedy szalony cezar Kaligula, zostaje oczarowany przybyszami z przyszłości, nie może wróżyć to nic dobrego… Rzym popada w ruinę, Kaligula w nabożne szaleństwo, a Amerykanie znikają…

Ludzkość doprowadziła do zagłady własną planetę i jedynym sposobem na przetrwanie gatunku jest „przewrót czasowy” i podróż do 54 r. n.e. Jednak nic nie poszło tak jak miało, wyprawa o nazwie EXODUS zakończyła się katastrofą i pomóc już może tylko tajna organizacja Jeźdźców w Czasie.

Naruszenie historycznej drogi czasowej diametralnie zmieniło przyszłość, zostawiając po Nowym Jorku jedynie zarośniętą puszczę i tutaj na dobre do powieści wkraczają bohaterowie Liam, Maddyi Sal wraz z cyborgowym towarzyszem Bobem. Jedynym sposobem na przywrócenie równowagi w przyszłym świecie, jest podróż do starożytnego Rzymu i odkrycie przyczyny takich zmian...

To powieść, prosta, szybka, dynamiczna i pełna akacji, nie sposób się z nią nudzić. Może nie jest zbyt głęboka, ale przynajmniej efektowna. Ja tego typu powieści nazywam książkami kinowymi, bo fabuła niemal pisana jest pod dyktando filmów akcji.

W przygotowaniu jest już szósty tom i jak zapowiada wydawca, wydarzy się w nim „coś wstrząsającego, co zmieni wszystko”. Warto się zatem na ten wstrząs przygotować, czytając wcześniejsze części.

Grzegorz Śmiałek