Opowieść o księciu z bajki

pheosia pheosia
15.04.2013
Okładka książki Z innej bajki Jodi Picoult, Samantha van Leer Logo Patronat

Twórczość Jodi Picoult znają prawie wszyscy, jeśli nie z doświadczenia czytelniczego, to przynajmniej ze słyszenia. Autorka, która od lat porusza trudne tematy i nie uciekając od ludzkich tragedii opisuje całą gamę towarzyszących im emocji, tym razem proponuje swoim fanom… bajkę. Najprawdziwszą bajkę, z księciem, rumakiem, uwięzioną księżniczką, okrutnym czarnym charakterem i smokiem ziejącym ogniem. Ale to tylko jeden z wątków tej zaskakującej opowieści!

„Z innej bajki” jest wyjątkowe także z tego względu, że zostało napisane w duecie. Coraz rzadziej w dzisiejszym zabieganym świecie matka i córka mają czas, by zrobić coś razem. Ale jeśli matka jest światowej sławy pisarką i w ramach spędzania czasu z nastoletnią córką pisze nową książkę, możemy być pewni, że czeka nas coś niezwykłego. Samantha sama wpadła na pomysł tej historii i zaproponowała ją Jodi. Rodzicielka uznała pomysł za obiecujący, ale zarzekła, że zrealizuje go tylko razem z córką. I pisały, zmieniając się przy klawiaturze komputera, dyskutując kolejne wątki i, podobno, zgadzając się doskonale co do tego, co powinno się wydarzyć dalej. Czy to zapowiedź kolejnych rodzinnych powieści? Kto wie. Z pewnością ta pierwsza zaskoczy stałych czytelników Jodi Picoult.

Akcja „Z innej bajki” biegnie dwutorowo. Właściwie to trzema torami… I nie biegnie, bo wciąż się zapętla i powtarza od nowa… Nic nie jest takie, jak się wydaje. Ale od początku. Delilah jest zwyczajną nastolatką, nieśmiałą i zakompleksioną, jak to bywa zazwyczaj z bohaterkami młodzieżowych powieści. Spędza całe dnie na czytaniu książek, od pewnego czasu dokładnie jednej książki – bajki dla dzieci, od której nie może się oderwać. Oliver jest przystojnym młodzieńcem, który ma wrażenie, że nie pasuje do własnego świata… No dobrze, jest księciem w wyszywanej złotą nicią szacie, który ilekroć ktoś otwiera książkę pędzi na swoim rumaku by ratować piękną księżniczkę Serafinę. Później całuje ją namiętnie wśród wiwatów dworzan na Plaży Szczęśliwych Zakończeń. Kiedy jednak książka się zamyka księżniczka okazuje się głupiutką blondynką, rumak zakompleksionym konikiem, czarny charakter dentystą z zamiłowania a książę – nieszczęśliwym młodzieńcem, który rozpaczliwie próbuje uciec ze swojej bajki. Bo kiedy kończy się bajka, dla jej bohaterów zaczyna się prawdziwe życie. Czy naprawdę jest tak odległe od rzeczywistości? A co, jeśli jednemu z nich uda się porozumieć z kimś „z zewnątrz”?

Historia jest naprawę niezwykła, opowiedziana barwnie i z wdziękiem. Barwnie to doskonałe określenie, ponieważ narracja każdego ze światów została zapisana innym kolorem druku. Opowieść Delilah przeplata się z narracją Olivera i… prawdziwą bajką, którą czyta dziewczyna. Daje to ciekawy efekt i urozmaica lekturę. Zabawne ilustracje dodają uroku. Owszem, książka jest pisana z myślą o młodych odbiorcach, ale i dorosły czytelnik spędzi z nią miłe chwile. A wielbiciel realistycznej twórczości Jodi Picoult przekona się, że pisarka sprawdza się świetnie w zupełnie innym stylu. Nawet pomimo kilku niedociągnięć i pewnej schematyczności, „Z innej bajki” jest wspaniałym debiutem rodzinnego duetu.

Katarzyna Marondel