Tajemnice z przeszłości

Wojtek Wojtek
11.05.2019
Okładka książki Dwunasta karta Jeffery Deaver
Czytelnicy: 2018 Opinie: 70

Rhyme przebiegł spojrzeniem białą tablicę.

– Do diabła, co Charles mógł kombinować? Gallows Heigths, Potters Field, Frederick Douglass, walka o prawa obywatelskie, kongresmani politycy, Czternasta Poprawka... Co to wszystko może łączyć? –Po dłuższej chwili ciszy kryminalistyk oświadczył: – Trzeba wezwać eksperta.

– Kto jest lepszym ekspertem od ciebie, Lincoln?

– Nie mam na myśli kryminalistyki, Mel – odparł Rhyme. – Mówię o historii. Jest parę dziedzin, w których brakuje mi biegłości.

Jeffery Deaver z wykształcenia jest prawnikiem i dziennikarzem. Obecnie jest jednym z najchętniej czytanych pisarzy amerykańskich. Rozgłos i uznanie przyniosła mu powieść „Kolekcjoner kości”, która jest początkiem cyklu o parze detektywów. Lincoln Rhyme i Amelia Sachs zagościli też na ekranach kin, albowiem książkę zekranizowano.

Najnowsza powieść Deavera pod tytułem „Dwunasta karta” jest kolejną z serii o Rhymie. Książka jest dość obszerna, liczy sobie ponad pięćset stron. Ukazała się nakładem wydawnictwa Prószyński i S-ka.

Geneva Settle jest zwykłą szesnastoletnią dziewczyną. Bardzo dobrze się uczy i właśnie przygotowuje pracę semestralną. Jest ona poświęcona jednemu z jej przodków. Była to postać niezwykła – uczestnik wojny secesyjnej, działacz na rzecz praw czarnej ludności Ameryki. Aby dokładnie poznać jego losy, uczennica udaje się do czytelni Muzeum Afroamerykańskiego. Tam zostaje zaatakowana przez zamaskowanego mężczyznę. Wykazując się wielkim sprytem, udaje się jej uciec.

O całym zajściu zawiadamia policję. Sprawę – niechętnie – przyjmuje Lincoln Rhyme. Początkowo śledczy nie mają za dużo tropów. Skupiają się na karcie tarota, którą napastnik pozostawił na miejscu ataku.

Wkrótce jednak dochodzi do kolejnych prób zabójstwa Genevy. Komu aż tak bardzo zależy na tym, by zabić dziewczynę? Szybko okazuje się, że sprawa może mieć związek z przeszłością. W tym celu detektywi zagłębiają się w losy Charlesa Singletona. To właśnie o nim nastolatka pisze pracę semestralną.

W toku śledztwa na jaw wychodzą coraz to nowe, zaskakujące okoliczności. Pojawiają się liczne wątki, które spędzają policjantom sen z powiek. Tym bardziej że mają do czynienia z inteligentnym przeciwnikiem.

„Dwunasta karta” to naprawdę wciągająca lektura, którą – pomimo jej objętości – czyta się bardzo szybko. Duży plus dla autora za umiejętne wplecenie wątku sprzed prawie stu czterdziestu lat. Dzięki temu zabiegowi w jednej powieści rozwiązujemy niejako dwie zagadki kryminalne.

Kto i dlaczego chce zabić Genevę? Jaką tajemnicę skrywał Singleton? Niespodziewanie okazuje się, że uczennica również ma swoje sekrety.

Jeffery Deaver napisał kolejny dobry kryminał, którego czytanie sprawia dużą przyjemność. Dostajemy przy okazji garść informacji o konstytucji Stanów Zjednoczonych i życiu czarnoskórych po zakończeniu wojny secesyjnej.

Przyznam szczerze, że nie zdołałem rozwikłać zagadki postawionej przez autora. Czy sztuka ta udała się detektywowi Lincolnowi Rhyme’owi?

Przekonajcie się sami.

Wojciech Sobański