Bitwa Grunwaldzka

Książka jest przypisana do serii/cyklu "Kroniki Polskie". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Przedsiębiorstwo Wydawnicze „Rzeczpospolita” S.A.
978-83-7668-021-7
historyczna
odoaker

"Bitwa Grunwaldzka" jest jednym z najbardziej znanych fragmentów "Roczników, czyli kronik sławnego Królestwa Polskiego" Jana Długosza. Zasłynęła dzięki szczegółowym, barwnym opisom postaci i zdarzeń, w których autor wykorzystał m.in. opowieści ojca i stryja - uczestników bitwy. Z tego źródła chętnie czerpali dziejopisarze i historycy kolejnych pokoleń oraz artyści tej miary, co Matejko, Sienkiewicz i Kraszewski. Dbałość o język i styl wypowiedzi, ciekawość świata i ludzi wskazują też na pierwsze ślady wpływu humanizmu w literaturze polskiej.

"20-tomowa kolekcja Kronik i pamiętników, obejmuje szczególnie ważne dzieła, które są nie tylko świadectwem naszej historii, ale od lat kształtują naszą tożsamość narodową. Dzieła te uczą nas patrzenia i interpretowania historii. Ale ich wielki kunszt literacki uczy tez posługiwania się piękną, wzorową polszczyzną. Dlatego każdy Polak powinien mieć zbiór tych kronik i pamiętników w swojej domowej biblioteczce."
Prof. dr hab. Stanisław Sierpowski

źródło opisu: okładka

źródło okładki: strona internetowa księgarni Matras matras.pl

| 2016-01-15
Przeczytana: 25 grudnia 2014

No cóż można napisać. Dla niektórych początek, środek lub zakończenie.

Nisroch | 2015-08-28
Mateusz | 2015-06-14